|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Budite i vi porodica koja se često i glasno smije

Uredništvo Ringeraja.ba, 20.2.2012
Prema nekim istraživanjima, mališani se dnevno nasmiju oko 200 puta, dok odrasli razvuku usta u smješak svega 15 do 18 puta.

image
/11


Smijeh je vrlo važan za normalan mentalni i fizički razvoj djece, ali pomaže i roditeljima da uspostave emocionalne veze s mališanima te poboljšaju komunikaciju s njima kroz humor i veselje.

Smijeh je veseli zvuk – to je nešto što svi dijelimo i možemo razumijeti, bez obzira kojim jezikom govorimo ili iz koje zemlje dolazimo.

Smijeh je najbolji lijek

Može li smijeh doista promijeniti kemiju u mozgu? Istraživači su otkrili da kada se ljudi smiju, dolazi do aktiviranja tzv. djela mozga odgovornog za nagradu i užitak. Taj dio mozga odgovoran je što čovjek osjeća užitak i želi te ugodne osjećaje uvijek iznova osjetiti. Dolazi i do izlučivanja “hormona sreće” – serotonina.

Dokazano je da smijeh i kod odraslih i kod djece ima sljedeće učinke:
- umanjuje stres, opušta mišiće, smanjuje krvni tlak
- pomaže potisnuti krv u srce i pluća čime se automatski potiče energija
- potiče dio mozga odgovoran za užitak

Isto tako, istraživanja su pokazala da je smijeh ključan element dobrog roditeljstva, koji pomaže obiteljima u zabavi i zbližavanju. Osnovni “posao” svakog djeteta jest zabavljati se kroz igru. Igra je obično praćena smijehom, pa uz pomoć igre i smijeha djeca uče o svijetu koji ih okružuje, uče o emocijama, iskazivanju emocija i socijalizaciji s drugima.

Smijeh i emocionalni benefiti

Djeca se smiju u situacijama u kojima doista osjećaju sreću ili pak u situacijama u kojima uživaju. Zato kažemo da je dječji smijeh najiskreniji. No, kod djece je veza između užitka i smijeha dvosmjerna. Ona zbog ugode i sreće doživljavaju smijeh, ali mogu poticanjem smijeha, humora i igre doći do osjećaja sreće i ugode, odnosno obratno. To je vrlo važan alat u trenucima kada se osjećaju nesretno, uplašeno ili uznemireno. Djeca sama sebe mogu utješiti na način da se počnu igrati i zabavljati te iz smjeha dolaze do pozitivnih osjećaja.
Ukoliko uspiju tu vještinu svladati, ona ima vrlo važne pozitivne posljedice na njihovo mentalno zdravlje u djetinjstvu, ali i kasnije.

Smisao za humor i samopouzdanje

Djeca koju vršnjaci smatraju “smiješnima”, zabavnima i “luuudima” obično zbog popularnosti imaju veće samopouzdanje i lakše sklapaju prijateljstva. Općenito djeca sa smislom za humor imaju bolje mišljenje o sebi, što obično znači i bolje rezultate u školi i veliku dobrobit u životu općenito.

Što je djeci obično smiješno?

Djeca se često znaju bezveze glupariti i smijati na silu. Ono što će ih doista nasmijati je:
- kratki vicevi poput “kuc, kuc, ko je”, “idu dva paradajza po cesti” ili “znaš što je to žuto i ima tri noge”
- smiješni filmovi (npr. Garfield)
- grimase
- mlađa braća i bebe
- nespretnost vršnjaka

Kako potaknuti smisao za humor kod djece?

Budite obitelj koja se smije. Pričajte viceve i šale, radite grimase i smijte se svi zajedno na glas i punim plućima.
Potičite dijete da bude zabavno. Smijte se njegovim dogodovštinama i nespretnostima te mu na taj način pomognite u socijalizaciji, emocionalnom i psihičkom razvoju.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Znate li šta sve možete praviti u aparatu ...
S ovim praktičnim uređajem nikada nećete morati ponavljati jela. U njemu možete napraviti zdrav smoothie, ukusnu kašu pa...
8
Bolovi – znak da treba poslušati tijelo
Bolovi su neprijatan osjećaj i jedan od najčešćih simptoma bolesti. Njima nas tijelo upozori da s njim nešto nije u redu...
4
Ciste na jajnicima
On-line edukacija! Piše dr. Nejra Pašić
4
Ringerajin vodič :)
Pogledaj spisak alata koje MORAŠ da koristiš u određenom periodu svog života :) Šta sve možeš da nađeš na svom omiljenom...
3






Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *