|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
29.1.2009 23:12:30   
Visnja RR
Drage forumasice potrebno je pridrzavati se iskljucivo  starosti beba od (4,5) 6 do 12 m..
Dakle unosicemo  iskustva i jelovnik beba koji se odnosi samo na ovu dob…
Molim da se  pridrzavate tog pravila! 
Naravno forumasice koje imaju starije bebe\djecu mogu podijeliti svoja iskustva i reci da li su njihova djeca to jela tada…

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
29.1.2009 23:22:04   
Visnja RR
27.02.08
IZVORNA PORUKA: amdi

Evo pozivam vas da nam pisete sta vasa beba jede u toku dana. Tako bismo mogle jedna drugoj dati kakvu ideju i poboljsati ishranu svojih najmilijih.
Evo moja Nejlica je danas pojela (7 m):
7h adaptirano mlijeko 180ml.
10h mrkva,jabuka,kruska, Hipp riza
13h adaptirano mlijeko 180ml.
16h tikvica,grasak
19h adaptirano mlijeko 180ml


< Poruku je uredio Visnja RR -- 1.2.2009 14:48:18 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
29.1.2009 23:28:17   
Visnja RR
28.02.`08
IZVORNA PORUKA: seki

cao,

sara (6mjeseci i 17dana)
dok smo mi doruckovali ona je mljackala pa sam joj dala malo hljeba i pavlake
-dojila
-karfiol i mrkva
-kasnije ce jesti bananu i jabuku
-mozda pred spavanje malo frutolina
u medjuvremenu ima 3-4 dojenja



IZVORNA PORUKA: amdi

Evo mene opet da danasnji meni ispisem
Nejla (7 mj):
adaptirano mlijeko
banana+ Nestle riza i kukuruz
adaptirano mlijeko
tikvica,grasak,karfiol,mrkva+adaptirano mlijeko
poslije vjerovatno karamelino


IZVORNA PORUKA: stella

5 mjeseci
vecinu dana doji
pola kasice od banane
i onda opet samo doji


01.03.`08
IZVORNA PORUKA: Nadi

10 mj i tri sedmice

9. 30 podoj
10. 30 rižolino 200 ml
14 30 voćni kompot sa bananom, jabukom i kruškom 220 ml
17 podoj
18 30 čorba sa graškom, brokulom, karfiolom, krompirom, teletinom i hljebom 250 ml
22 rižolino 260 ml
23 podoj



02.03.`08
IZVORNA PORUKA: amdi

7,5 mjeseci

banana i keksolino
adaptirano mlijeko
tikvica sa pavlakom i zumancetom 1/8, nije joj bilo dosta pa dodala flasicu
adaptirano mlijeko
jabuka sa hipp rizom



< Poruku je uredio Visnja RR -- 1.2.2009 14:51:06 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
29.1.2009 23:31:38   
Visnja RR
03.03.`08
IZVORNA PORUKA: jaca27

draga nadi, ti dojis ako se ne varam?

zanima me jedno- moja curica jede vocne kasice i sad i kasice od povrca koje sama spremam, al kupila bih neke od tih kao sto su rizolino, karamelino i sl. ne znam jos koji sve mogu od sest mjeseci (malo radi raznovrsnosti...) zanima me kako joj spremiti to, ja dojim, na sta lice te kasice ako se spreme na vodi (pretpostavljam da majke koje koriste adaptiranu formulu na njoj spremaju, a sta mi ostale...)
nesto mi pomisao na to da izdajam mlijeko za njih..user posted image isto vazi za kukuruzni griz, kupila bih da joj pocnem davati, a griz se inace sprema na mlijeku koliko znam....

sta kazete vi?



IZVORNA PORUKA: jaca27

jucerasnji menu npr. (6, 5 m)

oko  10,30  vocna kasica jabuka - kruska, pasirano
podoji
oko 14-15 h corbica, krompiric, tikvica , malo brokolija, celer, pasirano sa malo putera kao zacin
oko 18 h opet malo povrca ako zeli
oko 20 h vocna kasa
spavanje

u međuvremenu podoji kad god zazeli, i u toku  veceri



IZVORNA PORUKA: travnicanka

E draga moja Jaco slobodno uzmi mlijeko u tetrapaku ono sa manje masnoce za pocetak i napravi griz i te hapice sto si klupila.Ja sam svojoj djeci odprilike sa 6 mj.pocela praviti hapice sa kravljim mlijekom kao dopuna dojenju.Ja svog Adija dojim jos uvijek ali jede on i svu ostalu hranu.
Ma to na vodi praviti je gotovo nista samo prodje kroz dijete i ono opet gladno.
Pusa tebi i tvojoj princezi!!!!


IZVORNA PORUKA: Nadi

Draga Jaco,
Moja Kiki još doji ali ja nemam dovoljno mlijeka da se izdajam pa joj pravim adaptirano mlijeko Allernovu (jer je ona alergična na obično kravlje i adaptirano) i jednostavno rastvorim rižne pahuljice.
Ti možeš kupiti obično adaptirano: Hipp, Humana, koje ti se svidi i sa njim praviti rižne pahuljice, griz ili šta voliš.
Pusa za tebe i malu princezicu.


IZVORNA PORUKA: seki

Hej Jaco,
Moja je beba isto 6 i po mjeseci i jos koji dan.Ja joj dajem frutolina itd.....,spremam sa mlijekom.A imas i kupiti Nestle zitne pahuljice /nesto ala frutolino i to/,samo je malo kaloricnije.
Ja koristim Megle punomasno mlijeko,ono sa 3,2 masnoce.Mislim da joj nemoze biti premasno,s obzirom da doji i da je moje mlijeko sigurno puno masnije.
Ne sikiraj se.....slobodno koristi kupovno mlijeko,samo je vazno da se prokuha.
A Sara je danas ruckila sljedece:

-karfiol i mrkvicu/nije se bas pregulila
-kasicu od breskve + umiksanu bananu
-medolino
-plus dojenje u par navrata

i da jutros sam joj dala malo palente/tek da proba par zalogaja/



< Poruku je uredio Visnja RR -- 1.2.2009 14:53:03 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
29.1.2009 23:37:23   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: amdi

Punomasno mlijeko(3,2) se preporucuje za djecu, radije nego ono sa manje masnoce. Ali meni je doktorica rekla da za pocetak mijesam sa vodom u omjeru 1:3 u korist vode, pa se postepeno smanjuje voda. Ja jos nisam uvela to mlijeko, koristim adaptirano, sve me nesto strah
Danasnji meni (7,5mj.)

banana sa Hipp rizom
adaptirano mlijeko
tikvica sa pavlakom
do kraja dana adaptirano mlijeko


04.03.`08

IZVORNA PORUKA: Lane

Draga jaco, NIPOSTO nemoj da dajes kravlje mlijeko, bar dok ti bebac ne napuni 10-11 mjeseci. Opste poznata stvar je da je kravlje mlijeko jedan od najcescih uzrocnika alergija. Ja sam uvijek kasice pravila na vodi, mozes u njih dodati malo prosenih pahuljica (imas ih kupiti u DMu) ili cak i griz.
Nemas kuda da zuris, bice ti je poslije zao ako dobije alergiju, nista te ne kosta da sacekas.
Mozes kupiti npr rizolino, on se pravi na vodi, a imas i raznih HIPP kasica koje se spremaju sa vodom.
Nek ti zdravlje tvog djeteta bude najprece. Kravlje mlijeko sa 6,5 mjeseci - NI SLUCAJNO.
Da ne mislis da pricam iz svoje glave, evo procitaj:
http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=111&Show=1056


IZVORNA PORUKA: laracroft

Slazem se sa ovim.Kravlje mlijeko je za telad,a ne za bebe i poznata je njegova stetnost u ranoj dobi.Seki mislim da je prerano za kruh,zar ne????Nije da pametujem,ali da sam na vasem mjestu ja bih se drzala tablica dohrane.Pusaaa


IZVORNA PORUKA: amdi

Draga Lane i Laracroft,
ja sam samo napisala ono sto mi je doktorica rekla kada sam je pitala smije li se dati kravlje mlijeko, i to je bio odgovor. Ja smatram da su tablice jako dobre, da se u njima iskljucuje svaka mogucnost pojave alergije. A i griz se isto uvodi po toj tablici tek sa 8 mjeseci. To je na majci da odluci da li ce svom djetetu dati mlijeko i hljeb prije ,takoreci, vremena. Naravno mora se ispitati na malim kolicinama da li je djete alergicno, a onda ako nije, sto da ne. S druge strane, ja sam iscitavala puno literature vezanu za dohranu i mogu reci da su razlicita gledista. Po nekim, sa 6 mjeseci beba moze jesti skoro sve


IZVORNA PORUKA: amdi

A evo i jucerasnji meni (7,5mj.)

narendana jabuka sa Nestle rizom i adaptiranim mlijekom
adaptirano mlijeko

karfiol i tikvica sa pavlakom i 1/8zumanceta

adaptirano mlijeko

banana

adaptirano mlijeko pred spavanje


IZVORNA PORUKA: amdi

Evo i link na koji mozete pogledati
http://www.kuvarica.net/jelovnik/baby.html


IZVORNA PORUKA: seki

cao,
Ja sam misljenja da se treba pridrzavati tih tabela ishrane ili dohrane ali ne bas tako striktno.Pa kako smo mi odhranjene.Kao bilo je tada adaptirano mlijeko i brokuli i hipp itd.Mislim ok je paziti sta ce bebica jesti i koliko je to probavljivo i ostalo ali...........!!!????????????

sara je danas ruckila 7,5):
-banana i hipp kasica od marelice
-komadic teletine,brokoli i mrkvica/sve izmiksano
-jos malo banane
-vecera ce biti ili zitne pahuljice ili medolino

Ah da...bilo je da se do godine ne daju jagode,borovnice,maline itd....
i onda hop......hipp izbaci kasice sa svim tim i to od 4.mjeseca.

gdje je tu logika.

Larocroft-znam da hljeb jos nije za uzrast moje bebe ali ja nju time ne hranim stalno.To je samo zalogajcic dva da proba.

pozdrav svim majkicama


IZVORNA PORUKA: amdi

Ja znam da su nama mame umakale hljeb u grah sa svim onim zacinima. S druge strane, tablice dohrane se potpuno razlikuju u nase dvije susjedne drzave-Hrvatskoj i Srbiji
Jaco, ja dajem pavlaku user posted image i kako sam joj to uvela, dijete je pocelo jesti povrce. Prije toga nisam joj mogla nista utrpati u usta, i na tom savjetu zahvaljujem seki
HVALA TI PUNO SEKI RJESILA SAM SE PROBLEMA!!!


< Poruku je uredio Visnja RR -- 1.2.2009 14:54:27 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
29.1.2009 23:43:22   
Visnja RR
05.03.`08.
IZVORNA PORUKA: amdi

Nejla (7,5)

narendana jabuka+Nestle riza

adaptirano mlijeko

krompir, tikvica, mrkva, 1/8zumanceta, malo pavlake

adaptirano mlijeko

Hipp riza sa jabukom za laku noc


IZVORNA PORUKA: seki

Sara

-kruska i banana/izmiksano
-spinat i pavlaka
-malo bananice
-medolino

dojenje 2-3 puta


IZVORNA PORUKA: slatka

ja se mucim sa svojom bebarom, ima 5 i po mjeseci pa zalogaj nikako nece u usta, dajem joj vocne kasice to ide nekako, ali ovo sa povrcem pasirano teze, bas se namucim sta da radim, kako da je privolim na zalogaje da pravo jede, pomozite a od zacina stavljam samo puter


IZVORNA PORUKA: Lane

Nemas razloga za brigu, osnovna hrana za bebe u prvoj godini zivota je mlijeko-dojenje ili adaptirano. Vjerovatno jos nije spremna za dohranu. Moja M. je tek sa nekih 10-11 mjeseci prihvatila dohranu u pravom smislu rijeci - tj. da pojede kompletan obrok.
Polahko i nemoj je forsirati, doci ce sve na svoje.


06.03.`08.
IZVORNA PORUKA: Nadi

IZVORNA PORUKA: Lane

Nemas razloga za brigu, osnovna hrana za bebe u prvoj godini zivota je mlijeko-dojenje ili adaptirano. Polahko i nemoj je forsirati, doci ce sve na svoje.


Potpisujem user posted image user posted image user posted image

I jedna kašika je dovoljna. Hrani se mozak a ne stomak. Beba se uči novim ukusima a mlijeko je zakon. 


IZVORNA PORUKA: amdi

Tako je, moja Nejla je pocela da jede slano prije dvije sedmice. Samo nemoj forsirati pa ce krenuti samo od sebe. Dovoljne su 2 kasike za vrijeme rucka. Svakako nije obavezno da jede na kasiku prije 6 mjeseci kada je skok u razvoju. Iskoristi taj momenat kada vidis da je gladna cesce, kod svake bebe je taj skok individualan, ne mora to biti tacno 6 mjeseci


< Poruku je uredio Visnja RR -- 1.2.2009 14:56:42 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
29.1.2009 23:48:12   
Visnja RR
13.06.`08
IZVORNA PORUKA: triplemama

Moj Emir 7,5 mj danas pojeo:

-pola šake mladog graška
-pola manjeg mladog krompira
-1/3 mrkve

Sve skuhano i dodato par kapi maslinovog ulja
Jede samo 1 obrok dohrane, ostalo doji 6-7 puta na dan


IZVORNA PORUKA: mamina cura

Mi smo pravo neozbiljni. Mama skuha jedan dan pa to isto jedemo i sutradanuser posted image  Tako smo jucer jeli proso a i danas cemo. Jutros smo trebali imati vocni obrok ali smo prespavali i jos uvijek spavamo... valjda vrijeme. A mami se ide na kafu a ja nikako da se probudim.user posted image

Zaboravila sam napisati da smo kupili integralnu rizu i palentu tako da imamo svegauser posted image  Kupljeno u DM i eko uzgoja - sve najbolje za malu princezu.



< Poruku je uredio Visnja RR -- 1.2.2009 14:59:06 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
29.1.2009 23:52:59   
Visnja RR
01.08.`08
IZVORNA PORUKA: kana

a da ponovo pokrenemo ovu temu????user posted image
Bebac mi ima 5 mjeseci za koji da,gdje da nadjem najbolju tabelu dohrane??
Vocne kasice smo davali i super je prihvatio,a sa povrcem i konkretnijom hranom planiram krenut u skorijoj buducnost-sta sad?user posted image user posted image


IZVORNA PORUKA: ebru

Evo npr.jucerasnji meni Monika 7 mjeseci i 20 dana!

8.00-200 ml adaptiranog HIPP2
11.00- 1 jabuka skuhana sa 3 kasikice HIPP griza
13.00-200 ml adaptiranog HIPP1
15.00-kasica HIPP jogurt i breskve
18.00-200 ml adaptiranog HIPP1
20.30-170 ml flasica za laku noc od HIP-a

u 21 SPAVANJEuser posted image



IZVORNA PORUKA: mamin sin

Ja sam procitala 4-5 razlicitih tabela dohrane i svaka kaze drugacije pa ti budi pametan. user posted image  Mi uglavnom slusamo svoj instinkt. Ne pretjerujemo ali se i ne pridrzavamo strogo tabela.

8 i po mjeseci, Jucer smo klopali...

8:00   Podoj
11:00 Hipp breskva
14:00  Podoj
17:00  Puretina + grasak i krompir sa malo puterai kasnije dodala kasikicu pavlake
oko 19:00 Podoj
21:00 Grisolino i spavanjac

U toku noci dva podoja (nekad i jedan) ali bez podoja ne moze proci...user posted image     


IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Moj pasa najvise voli da rucki voce u izvornom obliku.
Da ste vidjeli kako je juce uzivao u breskvi...ma to je bio show user posted image .
Ugl. do sada je probao jabuku, krusku, breskvu i sljivu.
Dam mu ili jabuku ili krusku nastrugane plasticnom kasikicom- solo ili sa dodatkom svog mlijeka i rizinih i kukuruznih pahuljica, ili mu jednostavno dam pola neke vocke (oguljene i ociscene) da je glodje. To za sada najvise voli.



05.08.`08

IZVORNA PORUKA: bebacha

evo da se i mi upisemo
Ajla 5,5 mjeseci

budenje-dojila
dorucak-karamelino
rucak-teletina sa krompirom i dr povrcem 
i mozda ubacimo vocni jogurt od 50gr



15.09.`08
IZVORNA PORUKA: Visnja RR

prije tri dana Asji pokusala dati malo soka od jabuke... napravila je kiselu facu... jos uvjek nikakvu dohranu ne dajem... cekam 6 mjeseci... tako mi pedijatrica rekla...

ova tema je odlicna... i zamolila bih ( mada to vecina mama radi) da se uvjek pored onog sto napisete da je beba njam njam stavite dob bebice...

Kupila sam neki dan Bebin kuvar pa istrazujem :) ali je najbolje kad mame napisu sta njihova bebana jede tog dana i onda nama koje nemamo iskustvo s tim daju ideju...user posted image  Hvala drage moje user posted image


< Poruku je uredio Visnja RR -- 1.2.2009 15:00:53 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
29.1.2009 23:58:48   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: Suzana

Mojim malcima su 3,5 mjeseca.
Kako cu se morati vratiti na posao kada napune 6 mjeseci, i dojenje ce biti otezano, moracu im od 4-5 mjeseca uvoditi malo nove hrane, i super sto ima ova tema, jer se vec brinem sta i kako...
Iskreno se nadam da mi stres zbog povratka na posao nece uticati na mlijeko i bicu sretna ako ih budem dojila ujutro, prije posla, popodne kada se vratim i navece...
A ovi recepti su bas dobrodosli, hvala velika.


IZVORNA PORUKA: sanny

Hej

jeli neko poceo da daje bebama hranu krupnijeg tipa recimo izgnjeceno samo. Naime ja sam do nekidan sve pasirala il blendala al mala nece vise. Uskoro puni 10 mjeseci i hoce samo zitarice ujutro kasikom ostali obroci su mucenje. Hoce da joj dam rukom komad pa da ona zvace. Izbjegavam kruh u mjerama ali jede al ne zelim da joj to psotane glavni obrok. recimo kriska namazana kao danci sto klopaju. Bezze mi to. Ja sam za povrce .. Pa me zanima imate li nekih ideja sta dati bebi za rucak.. i veceru.. ja sam pocela sa malim sniclama od ribe al opet przeno mada samo dam iznutricu.. ajd imal neko ideja

pozzz svima


IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Ja svom Hamzi nikada nisam pasirala. Izgnjecim samo malo viljuskom ali uvijek bude i krupnijih komada. Jede bez ikakvih problema.
Npr. skuham mu u pretisu krompir i mrkvu u malo vecim komadima...onda ih samo malo viljuskom i dajem mu komadice...iako ima samo jedan zub zvace i pojede. Ili brokulu. Takodje mu dajem cijeli kukuruz- i uziva u njemu.

Danas smo jeli:
- izdinstana jabuka sa purom
- izdinstana tikvica sa purom (i to samo par puta viljuskom... bude i vecih komada)

user posted image

Mi ugl. kombinujemo voce i povrce sa zitaricama.
Piletinu npr. voli samo kada mu dajem vece komadice i da ih gricka i zvace-- probala sam mu prvo izgnjeciti u obliku kasice- ali to nece.
Primjetila sam da inace vole da sami jedu...meljaju po rukama, istrazuju i to...ja svoga pustim. Jeste da bude svega ali eto...

Suzana- preporucila bih ti da za svaki slucaj pocnes praviti "banku mlijeka". Mislim da je dovoljno da im pocnes davati dohranu sa pet i po , nema potrebe prije...neka uzivaju u dojenju dok mogu.



IZVORNA PORUKA: sanny

Kako to pravis sa purom??? skuhas puru pa dodas to il sto?? ja znam da cu ja da poludim od ove ishrane i radujem se kada ce moci da samostalno jede.. vise mi je dosadilo da pola sata molim da jede i onda sve bacim il napravim a ona nece uzassss

pozz


IZVORNA PORUKA: Suzana

Amrino,
 
Kako mislis da pravim banku mlijeka? Ako sam shvatila, da se izdajam, pa da zaledim? user posted image
Ne znam, vidjecemo kako ce sve ici, nisam mislila intenzivno da pocnem sa uvodjenjem dohrane, cisto pomalo od 4. mjeseca, pa onda 5. i 6. da vec znamo sta i kako, kako bih manje brinula dok sam na radnom mjestu, a i tete naucila sta da im prave i kako...
Ma strasno mi je to sto ih moram ostaviti za malo vise od 2 mjeseca, prestrasno...


IZVORNA PORUKA: Amrino RR

sanny- ja napravim malo pure, stavim je u neku posudu i bude mi dva dana u frizideru. Kada joj spremim povrce ili voce dodam kasiku- dvije pure u to.
Isto mozes i sa prosom.
Nemoj se bona uzrujavati...user posted image . Samo opusteno. Pravis joj skroz male kolicine. Najbolje ti je npr. skuhati povrce (ili) voce u komadima...i puru kako sam ti objasnila...i onda kada mislis da je gladna uzmes samo jedan komad povrca i jednu kasikicu pure- sastavis i ponudis joj...ako pojede i vidis da bi jos- ponovis postupak a ako nece- ostavis za poslije ili bacis- nije steta jer je malo.
Kada nece da jede- tj. kada nece da otvori usta i kada okrece glavu- ni ne nudi joj vise...probaj ponovo za pola sata. Kda ogladni sama ce zinuti kad je pocnes hraniti. Tako ces i sebe i nju postediti sikiracije. Dajes li joj da sama jede?



IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Joj Suzana draga- mogu misliti kako ti je- ali sta ces kada se mora- mora. Nadam se da ce to proci ok.
Da- mislila sam na to. Idojis i zaledis. Navodno da u apotekama imaju kese za tu svrhu. Pise negdje i koliko moze to mlijeko stajati ...probat cu se sjetiti na kojoj temi...Ugl. poenta je da poslije samo odledis- ugrijes i bebe papaju...a ti se izdajas kad god stignes. Na taj nacin eto mozes jos produziti dojenje.



IZVORNA PORUKA: lana84

lana (5,5)

-7h.....voćna kašica
-9h.....adaptirano mlijeko (150ml)
-12h...tikvica s rižinim....ili
        riža i mrkvica....ili
        krumpir i mrkvica....ili
        rižine pahuljice s bilo kojim voćem ili povrćem
        palenta s bilo kojim povrćem ili voćem
        griz....ali s njim malo čekamo radi glutena
        itd, itd
-15h...adaptirano mlijeko
-18h...voćna kašica, domaća ili kupovna (pola teglice)
-20h...adaptirano mlijeko i na spavanje
-23h...adaptirano mlijeko
-04h...adaptirano mlijeko..........i sve se tako nastavlja iz dana u dan bez ikakvih problema user posted image


IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Mi smo juce prvi put ruckili ribu user posted image .
Pastrmku- svjezu sam ocistila- zamotala u foliju i ispekla u rerni. Davala sam mu komadice i - svidja mu se user posted image .



_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 0:08:35   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: lejlašh

Merjem (10 mjeseci) je danas ručkila (samo ne znam u koliko sati):
- rižu sa povrćem i teletinom za doručak;
- kašicu od šljive;
- pire krompir i piletinu, i malo hljeba s pavlakom
- između su bili podoji



IZVORNA PORUKA: lejlašh

Današnji jelovnik je sadržavao:
- čorbu od teleće koljenice sa raznim povrćem - 2 tanjira
- kašicu od marelice i kruške;
- opet se potrefio pire krompir u vrijeme iftara, pa je i nju zapalo malo sa piletinom
- i naravno ono najdraže - mamina sika, nekad zbog gladi, a nekad samo zbog ćejfa


IZVORNA PORUKA: Visnja RR

Asja (6,5 m)
9 h - 120 ml AD

11 h - kasica od rize i mladog povrca Hipp ( 5 kasicice) pomjesano sa 5 kasicice rizinih i kukuruznih pahuljica

13 h - 3-4 kasicice kasice jabuka-kruska pomjesano sa 3-4 kasicice rizinihi kukuruznih pahuoljica Nestle

14 h 120 ml AD

16 h 10 kasicica vocne kasicice pomjesane sa 5 kasicica Nestle rizine i kukuruzne pahuljice...

18:30 90 ml AD

I evo cekamo kupanje pa da nakon 21 h papamo 120 ml i da zzzzzzz user posted image

ovih dana cu izbaciti jednu AD dohranu a postepeno pojacati kasice...
Ubaciti sokic (mada ne bih svaki dan) ...caj pije svaki dan oko 100 ml


IZVORNA PORUKA: Emina*

Jel ona zuta kutija Nestle rizinih pahuljica??
Ljubni mi ljepoticu....



IZVORNA PORUKA: Visnja RR

ma jeste Nestle... Asja bas voli te pahuljice (hahaha pa druge joj nisam ni ponudila) pa ih mixam sa vockama i povrckama user posted image


IZVORNA PORUKA: hanabanana

MI danas ručali tikvu + jabuka + kašika kukurznih pahuljica. Sve skupa smiksano.

Oko šest muž joj dao pola porcije babyrisa sa aromom banane.

Ostalo sisanje.

Višnja, nemoj živa bila da joj daješ onaj dječiji tzv. kupovni sok. Ne treba joj.



_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 0:17:24   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: Visnja RR

Pa citala sam da nema potrebe za sokom...
A opet u nekim primjerima kako treba da izgleda jedan bebin njam-njam dan uvjek je naveden sokic 30-60 ml...
Kupila sam Hipp sok od banane , jabuke i mrkve (sve posebno) ...
jabuku je prije 15 dana probala i napravila kiselu facu pa sam prestala...
Predlazes da sama pravim sokice ili da ih jos ne dajem? A imam neki zametli sokovnikuser posted image



IZVORNA PORUKA: lejlašh

Višnja možda za početak da probaš sa vodom ili nekim voćnim čajem, pa malo kasnije možeš i sokiće. Moja je  vodu i sokove počela piti od 8. mjeseca, jer je bilo ljeto, a do tada ni da okusi nikakvu tečnost


IZVORNA PORUKA: Visnja RR

Hvala!
Asja ne voli samo vodu... al zato caj od komoraca, kamilice i anisa bas voli... dakle da probam vocni caj s predpostavkom da nije zasladjen... moram vidjeti sta pise na onom Hipp vocnom caju...
Ama pravila bih joj ja i domaci... ali s kakvim vocem kad nemam nista domace... odkud znam s cim se sve ovo prsce sto je na pijaciuser posted image



IZVORNA PORUKA: lejlašh

Imaju dvije vrste Hipovog voćnog čaja, mogu se davati od 6.mjeseca, i ukusni su. A ponekad joj možeš skuhati i majčinu dušicu, ona je jako dobra.


IZVORNA PORUKA: andji

evo ja ću vam napisati za juče šta je moj Sergej jeo;                                                           adaptirano mlijeko sa plazmom 180ml(ujutro u 8)                                                            2 viršlice i malo šarene slanine na kockice isjeckano(u 11 sati)                                      čoko lešnik sa mlijekom 180ml(u 2sata)                                                                          monte za djecu(u5 sati)                                                                                                   uzimao je i malo banane dok sam ja jela                                                                        i 180ml mlijeka sa plazmom(u 8 sati pred spavanje)                                                     Tako svaki dan on ima 4-5 obroka,mlijeko sa plazmom naveče i ujutro obavezno,a po danu nekad viršlice nekad mrkvica,brokuli,karfiol,krompirići,uzme malo i pileće supe,a od voća kruške i banane obožava,monte ili voćni jogurt jede svaki dan,a rado jede i hljeb sa pavlakom,sokiće razblažene sa vodom, i čajeve pije sve       


IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Jucerasnji meni:

- ujutro kad je ustao MM mu je dao bananu (on mu je samo dopola oguli i drzi a ovaj grize i jede ko veliki)
- poslije je jeo griz sa nasjeckanom kuskom i jabukom
-a kao rucak i vecera proso sa tikvicama i pardaizom- sa malo maslinovog ulja.

Izmedju toga je bilo dojenje, voda i tu i tamo pokoji kolacic od rize.



IZVORNA PORUKA: ElmaB

Mi smo jucer rucali izmiksanu mrkvu, karfiol i krompir, a danas cemo piletinu sa mrkvicom. Ostalo smo jos na mlijeku. Ujutro pojedu neku vocnu mjesavinu, ili samo izgnjecenu bananu!


IZVORNA PORUKA: hanabanana

IZVORNA PORUKA: Visnja
Predlazes da sama pravim sokice ili da ih jos ne dajem? A imam neki zametli sokovnikuser posted image



Ja sam Hani cijedila sokove, ali sam imala domaće jabuke i mrkvu. SOkovnik nisam imala, nego sam ribala pa sam cijedila kroz gazu.
Ako nemaš voće za koje znaš porijeklo ja bih ostala na Hipp sokovima.
Ni moja Hana u početku nije htjela vodu, pila je Hipp sokove. Ja sam ih pravila jako jako blage. Danas najviše voli i traži vodu.

Neko je pitao zašto ne kupovni sok. Evo razloga. Na svakom od tih sokova piše: 100 % - a dalje piše: sok od jabuke od koncentriranog soka.

Onda dalje kad čitate sastav piše:
Ugljikohidrati 11,0 grama od toga šećer 9,8 grama.



IZVORNA PORUKA: Visnja RR

Hvala draga , tako sam i odlucila Hipp sokic a ako me neko nekad pocasti domacim za koje znam porijeklo vockama onda cu u sokovnik ...

Ma ja sam danas posla da kupim vocni caj Hipp...pise od 6 m ...a onda vidim da ima narandzauser posted image  ...pa odustah... a drugi je bio sumsko voce ali na fotkici je i obicna jagoda... user posted image


IZVORNA PORUKA: bebacha

ja imam taj od sumskog voca i nisam nimalo zadovoljna.niti ima mirisa ni okusa. 
a sto se tice kupovno sokova.pise da je od koncentrovanog soka ali se ne spominje ni secer ni ugljikohodrati.bar ne kod frutek sokica.



< Poruku je uredio Visnja RR -- 30.1.2009 0:30:35 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 0:35:04   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: bebacha

a sto se tice kupovno sokova.pise da je od koncentrovanog soka ali se ne spominje ni secer ni ugljikohodrati.bar ne kod frutek sokica.


Kako ne piše, pogledaj od početka etiketu.

Prvi stub: proizvodjać, drugi stub

Prosjećna vrijednost u 100 grama proizvoda

Evo pogledaj sama

http://www.fructal.si/

Ako izabereš slovenački ideš na link sadovi našeg dela, onda lijevo izabereš frutek otroški sokovi, izabereš jabuka ( prvi je na listi desno ) i vidjet ćeš.


IZVORNA PORUKA: Emina*

Ja vala mu ne dajem sokice, i vjerovatno i ne planiram, mozda zaista nekad kad bude potrebno, mada mislim da i nema potrebe za sokicima....
Bolje mu u sokovnik ubaci mrkvicu, jabukicu, razblazi sa prokuhalom vodom, i eto ti sokica....
Meni je opet to sigurnije nego neka hemija...
A i ne vjerujem bas u te 100% voce....
Isto vazi i za kasice....  Naravno da mu ponekad dam i Hipp kasice, ali meni je vazno da ja znam sta se nalazi u toj kasici, kad izmiksam jabuku, znam da je to samo jabuka i nista vise....
Prskana, neprskana, valja mu se navici i na to, jer i sama je pojedem.....
Nikakvi dodaci, nista.... 



IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Ja ne kontam poentu davanja sokica user posted image .
Kao sto neko rece- voda se pije a voce se jede.
Ne postoje bebe kao ni ljudi koji ne vole vodu. U prosjeku- beba treba nesto da proba bar 8- 9 puta da bi se navikla na taj okus...Treba nuditi vodu stalno...
Ne znam za vas- ali ne postoji taj sok koji meni moze ugasiti zed...voda, voda i samo voda!
A sto se vitamina tice- komad oguljene jabuke djetetu u ruke i neka zvace.



IZVORNA PORUKA: Suzana

Evo ti mene Amrino, nisam neki fan vode...
Ovu s cesme bih mogla nikad da ne popijem.
 
Nego, danas smo premijerno probali jabuku!
Izrendala i kasikicu dvije sokica im dala.
Nisu bili odusevljeni. Mak i nekako, a Edi da prostite, ko da sam mu govno dala... user posted image
Sutra cemo kasikicu vise! user posted image
 
Hvala nasoj forumasici bebano na domacim crvavim jabukama! user posted image user posted image


IZVORNA PORUKA: jasmina_mm

IZVORNA PORUKA: amrino

Ja ne kontam poentu davanja sokica user posted image .
Kao sto neko rece- voda se pije a voce se jede.
Ne postoje bebe kao ni ljudi koji ne vole vodu. U prosjeku- beba treba nesto da proba bar 8- 9 puta da bi se navikla na taj okus...Treba nuditi vodu stalno...
Ne znam za vas- ali ne postoji taj sok koji meni moze ugasiti zed...voda, voda i samo voda!
A sto se vitamina tice- komad oguljene jabuke djetetu u ruke i neka zvace.




poenta davanja sokica je ukoliko beba dobije proljev ili dijareju, a ne pije ni sok ni caj sta onda. Koliko sam ja upoznata kada dijete ima dijareju ne smije vodu piti, a samo mlijeko nije dovoljno.
Ja sam na savjet pedijatra pocela sinu davati sokice iako je do devetog mjeseca samo vodu pio, caj nece ni pod razno, a nije htio ni sokice. E onda je mene pedijatrica pitala, a sta ako ti dobije proljev sta onda. Zato sam ja navikla dijete i na sokove i na vodu, a polako navikavam i na cajeve premda ovo trece nam slabo ide...


IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ako dijete ima proljev upravo se treba davati voda sa elektrolitima.
Ako se radi o manjoj bebi onda postoje specijalizirana mlijeka za tu potrebu, nose oznaku 25 - radi ih Milupa i Humana.
Na kraju krajeva postoji i sirup, Enterofuril.

I ja bih promijenila pedijatra koji ti je rekao da dijetetu s proljevom treba dati sok da pije.

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1160/

...U početku su korisni kompleksni ugljikohidrati kao što su riža, krumpir, kruh, zatim nemasno meso, jogurt, voće i povrće, a treba izbjegavati masnu hranu ili onu s puno šećera, uključujući čaj, sokove i gazirana pića. Slična prehrana preporučuje se i odraslima...



_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 0:38:00   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: jasmina_mm

Ja samo prenosim sta mi je pedijatrica rekla i to jedna stara cijenjena gospodja. Ja svog sina dojim i nikada mu nebih dala ta umjetna mlijeka ni Milupu ni bilo koje drugo jer ni jedno nije priblizno kao moje. A takodje bih prije djetetu dala sokic ili caj nego sirup pogotovo bebi.
Najlakse je krhnuti sirup za sve, treba malo pokusati sprijeciti i prirodnim putem.
Ja sam poslusala pedijatricu i HB u zadnje vrijeme mi se sincic pravo popravio. A da sam davala sirupe olako nakon nekoliko pogresnih dijagnoza Bog zna sta bi bilo.
Ipak ovo je samo moje misljenje....


IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ja sam napisala - na kraju krajeva da ima i sirup.
Nije loše dobro pročitati što drugi pišu.

I opet kažem promijenila bih pedijatra koji kaže da se djetetu sa proljev da sokić.

Isto tako dojim svoju malenu, ali bih joj dala specijalizovana mlijeka prije nego bi pustila da dehidrira te njen organizam opteretila infuzijom koja joj može opteretiti srce i bubrege.



IZVORNA PORUKA: camm

ok hanabanana od sada pitamo samo tebe sta valja a sta ne valja.

i nama je pedijatrica isto to govorila radi dehidriranja
malo sokica ili neki caj po gutljaj.


IZVORNA PORUKA: hanabanana

Višnja, greškom sam napisala da sam davala Hipp sokove, htjela sam reći Hipp čajeve u granulama. Sorry, a ne dopušta mi da izmijenim post. 


IZVORNA PORUKA: hanabanana

IZVORNA PORUKA: camm

ok hanabanana od sada pitamo samo tebe sta valja a sta ne valja.

i nama je pedijatrica isto to govorila radi dehidriranja
malo sokica ili neki caj po gutljaj.


Pa i ovo što sam postirala napisao je pedijatar nisam ja. user posted image
Meni su pak svi doktori rekli da dajem samo vodu kada je Hana imala stomačnu virozu prije godinu dana. Ni slučajno ništa zašećereno.
I upravo tako - kašika po kašika.



IZVORNA PORUKA: lejlašh

Višnja što se tiče Hipp voćnih čajeva, ne sekiraj se, to su male količine jagode ili naranče u njima,tako da ne mogu naštetiti bebi. Kad bi tako gledali baš na sve niko ne bi ništa koristio, zato na čaju i piše od 6 mjeseci, a ne ranije.
Znaš i sama da je većina paracetamol sirupa sa aromom jagode ili naranče, a svi znaju da se te voćke ne daju malim bebama,a sirupi se i dalje prave i bebe ih bez problema koriste već generacijama.



_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 0:43:39   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: lejlašh

Hanabanana neke bebe koje doje ne podnose ili jednostavno neće da piju ta AD mlijeka, odbijaju vodu, sa ili bez elektrolita, ili čajeve. U takvim slučajevima jedini izbor za rehidrataciju su razblaženi sokići ako ih beba prihvata - mislim da je ta pedijatrica upravo to htjela reći.


IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ja sam mislila da za dojenu djecu nije toliki problem kod proljeva.
zar ona jednostavno ne trebaju nastaviti dojiti?

A i naši pedijatri su za proučuvanja. Meni je pedijatar kada je Hana kao 3-goidšnjakinja dobila tu virozu stomaka praćenu proljevom i povraćanjem dao sirup antibiotski na bazi jagode.
Ja ga nisam ni podigla, pitala sam njega čemu sirup ako je virusna upala.
On rekao: pa eto, tako.

I to je odgovor. Dijetetu koje povraća tri dana dati sirup na bazi jagode user posted image

Drugi ljekar mi je rekao: Vi mozete dubiti na glavi, ili dobiti nervni slom ali ovo traje 7 dana, peti dan bude bolje. Ako hoce da pije vodu, odlično, dajite joj vodu. Ali ne da pije nego na kašiku.
I bio je upravu.



IZVORNA PORUKA: mišur

Ja svom malenom cijedim sokiće..
Nekada jabuku, nekada krušku, breskvicu..i dodam malo prokuhane vode, i on sve popije.
Nisam protiv kupovnih sokića, ali mi je draže da ga ja napravim-znam da onda u njemu nema nikakve hemije...
Vodu mu često nudim, ali uzme samo malo...
Čajeve neće uopšte...


IZVORNA PORUKA: hanabanana

Dojili u osam, onda u deset, pa u pola jedan.
U dva ručak - kuhana mrkva + jabuka.




IZVORNA PORUKA: Visnja RR
6,5 m
Flasica u 9 .... riza s mladim povrcem u 12.... u 13:30 flasica.... pa cemo za pola sata papati zajedno a tada je red na vocnu kasicu... user posted image


IZVORNA PORUKA: mamina cura

Mi smo danas pravili domacu bundevu, mrkvicu i krompir i u sve to dodala sam malo mesne vode. Bilo je mljac. Kuhala sam odvojeno bundevu od ostalog da mi se previse ne raspadne. Dojenje je i dalje hrana br1 a pije i caj od kamilice poslije rucka.


IZVORNA PORUKA: mišur

I mi smo danas ručkali bundevuu i mrkvicu za ručak, a za večeru ćemo rižine i kukuruzne pahuljice sa nekom voćkicom.
Znate šta me zanima:smijem li u toku dana miješati žitarice koje dajem bebi? Mislim na rižu i kukuruz jer mu jedino to za sada dajem.
Npr. ako mu ujutro dam puru, mogu li mu za večeru dati rižu sa voćem?






_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 0:48:30   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: mamina cura

Meni je pedijatrica rekla da treba ujutro davati vocni obrok a poslije povrce za rucak. Ja ne vidim razloga zasto mu ne smijes davati. Ja bih samo davala ujutro voce sa zitaricama.
Ja sam po preporuci Amrino kupila u DM-u keksice od 4vrste zitarica bez soli. Hena ih pravo voli. Ja joj razmrvim i ona sjedi u hranilici i sama se hraniuser posted image  Unutra je riza, kukuruz, proso i user posted image  zaboravila sam, sa dodatkom susama.


IZVORNA PORUKA: mišur

I meni je pedijatrica savjetovala isti raspored hranjenja.
Samo su me zbunjivale žitarice...
A ko proizvodi te keksiće? Čini mi se da su baš dobri...I zdravi..


IZVORNA PORUKA: mamina cura

Sad sam pogledala - ALNATURA. Ima ih samo u DM-u. A cetvrta zitarica je heljda. Ima ih i od samo jedne vrste, veliki je izbor. Super su za uzinu i kad ste vani.


IZVORNA PORUKA: Emina*

Misur, mozes bilo koju vrstu zitarica, ne znam jestel vec uveli gluten??
A sto se tice pitanja za puru, naravno da mozes, ne vidim ni ja razlog zasto ne....
Ja sam prvo kad sam mu uvodila hjranu ujutro davala vocni, ali on poslijepodne nece povrce da smisli ocima svojim user posted image   user posted image   user posted image
Trudila sam se, ali nista, cim ujutro proba slatko, nece slano da se na glavu nasadim...
Tako da je kod nas ujutro povrce, a poslijepodne voce, mada u posljednje vrijeme i to nastojim da promijenim.....



IZVORNA PORUKA: mišur

Nisam još uvela gluten,tako da sam za sada na riži i kukuruzu.
Emina, jeste li vi uveli gluten?? Tvoj Bakir i Luka su tu negdje...

Moj maleni ne pravi problem sa slatkim i slanim, ali sam ja uvijek opterećena sa time da se nije dovoljno najeo, ili da mu je malo. Nekako on nikada ne zatvori usta ili okrene glavu ili da na drugi način pokaže da je sit...user posted image Ispadne da uvijek može još...

A kad smo bili na kontroli sa 6 mjeseci vidjeli smo da je za prethodni mjesec dobio samo 300gr.
Meni je to jako malo, ali dr kaže da je bitno da dobija i da ne mogu sve bebe po šablonu dobijati isto svaki mjesec.
Jasno je meni to, ali od tada stalno mislim da je gladan..
Inače, tada je imao 7580gr.
Za prva tri mjeseca je dobio 3kg, a za sledeća 3 samo 1 kg.
I tad nam je dr savjetovala da ujutro dajemo voće, popodne povrće, a za večeru mliječne kašice.
Tako ga ja dojim obavezno jednom u toku noći, pa oko 5-6h, pa  oko 8-9h dajem vočkice sa žitaricama, pa u 12h doji, pa oko 14-15h povrće, u 17-18h neka mliječna kašica, i u 20h podoj i spavanje.
Kako Bakir ručka?user posted image  


IZVORNA PORUKA: Emina*

Ja sam mu dala neki dan Hipp-ovu kasicu, nisam ni gledala, ali eto ona je imala u sebi gluten, i poslije toga sam mu davala, i hB nista....
A sto se tice toga kako on jede, heeh, kad mu se cefneuser posted image   user posted image
Slicno kao i kod tebe, samo sto ja nekad preskocim mlijecnu kasicu, voce i povrce obavezno, a mlijecnu kasicu kako kad....  Bas idem na slican nacin kao i ti...
Samo sto on kad mu je dosta, ono kao da hoce da povrati, tjera hranu nazad, pusta neke krikove, ma sou zivi..... 
Samo da ti kazem da se ne brines za kilazu, citala sam da nakon 5-og mjeseca se sve mijenja, tako ne brini... Mi nismo bili jos na vakcini, zadnji put bili oko 13-og septembra, tako da ne znam sta da ti kazem....  Ali, ako ti je dr tako rekao, mislim da je sve ok...
Bakir ovo ostalo doji, i navece se budi, u zadnje vrijeme jako cesto, ali nece da doji, probudi se pa skoro bezveze user posted image
A zaista, onako kako si i opisala obroke i podoje, kod Bakira je slicno....
Nista se ne brini.....



IZVORNA PORUKA: lejlašh

Danas smo ručkili povrće za doručak - skuhanu brokulu, mrkvicu i grašak, a poslijepodne kašica od marelice i kruške, za užinu narendanu jabuku, a za noćas ćemo još vidjeti, vjerovatno krušku za večeru, nju navečer posebno voli. Između je naravno sika- sada samo 3x dnevno, jer se mama sprema za posao, a preko noći još uvijek koliko puta zatraži toliko i dobijeuser posted image .
Mišure, Luka ima sasvim solidnu težinu, sve bebe poslije 3. mjeseca manje dobijaju, bitno je da ne gubi na težini, i da vidiš da djete ima dovoljno energije


IZVORNA PORUKA: mišur

Hvala ti, Eminice...
Sad sam se malo umirila..
Mene izludi ova čvrsta hrana...Redosled namirnica, količina...Stalno mislim da u nečemu griješim..
Ali kad ti kažeš da je i kod tebe slično...Super!
Kad se sjetim onih vremena kad je samo sikio...Ma milina je bila...user posted image

Ma on super izgleda, nije debeljuca, ali nije ni mršavko...I pun je energije, stalno je na stomačiću, diže se na rukice i koljena, raspoložen je za igru...
A ja ko svaka mama...Šta ću drugo nego sikirati se!user posted image


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 0:54:24   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Mi smo prvo ujutro jeli griz sa jabukom i bananom...Za rucak i veceru kuhanu piletinu, mrkvicu i krompir- sa malo maslinovog ulja...a u medjuvremenu je jeo maslanicu od integralnog brasna sa pavlakom, grozdje i krusku te pio vodu. I naravno- sisa kad god mu padne na pamet. user posted image

Ma nemoj se mišure opterecavati time...Prestani misliti koliko...kako...jeli gladan...Samo se opusti...ne gledaj na sat nego nudi po osjecaju. Gledaj ga u oci, osmjehuj mu se...kada hoce jesti ce- kada nece okrenut ce glavu...a ako nekad pomislis da je mozda gladan a ti nemas nista spremljeno- daj mu fino siku. user posted image
Navikavaj ga da jede kada i vi jedete. Ako nemas hranilicu- stavi ga u krilo. Primjetila sam da djeca uvijek bolje jedu u drustvu- kao i odrasli uostalom user posted image .



IZVORNA PORUKA: Emina*

Kod nas jutros bila tikva-Stambolka sa kruskom user posted image  user posted image ,
kasnije smo jeli puru s mrkvicom....
Mami se tikva pravo svidjela user posted image
Sve ostalo dojili, i dojili......


IZVORNA PORUKA: Visnja RR

ja sam vas danas poslusala
u 9 flasica ...u 11 sam prvo krenula sa vocnom kasicom i zitaricama ...

a tek oko 3 povrce sa zitaricama pa pola sata kasnije flasica...
oko 6 samo rizine i kukuruzne pahuljica pa 15 minuta kasnije flasica...
dakle pocela sam sa vocem a ne s povrcem... i uspjelo je ... sve je smazalauser posted image  


IZVORNA PORUKA: Amrino RR

I kod nas je jutros bila stambolka (Emina- ista sam ti takva- upravo jedm ostatke- samo sto sam sebi prosvercala malo secera user posted image ).
Za rucak slicno kao i juce: piletina, krompir, mrkvica i paradajz
Za veceru je jeo malo ostataka od rucka a malo tikve...user posted image
U medjuvremenu- dojenje i voda a zvakao je i pomalo jabuke.

(juce smo dobili hranilicu pa sada hranjenje ide malo lakse...ne moram ga vise ganjati po kuci i brisati tepih svako malo...user posted image user posted image user posted image )



IZVORNA PORUKA: boogy woogy

Ja sam kupila u DM-u eko griz od pire. To smo jutros doruckovali sa jogurtom. Mogu vam reci da je jako ukusno i hranjivo. Eto, sad imamo nesto novo na meniu. Cisto da razbijemo malo monotonijuuser posted image Ruckili smo rizoto sa tikvicom, uzinali bananu i vecerali griz. Sika in the mean timeuser posted image


IZVORNA PORUKA: akica b

Evo i mi da se upisemo..

Jutros smo jeli griz sa bananom i jabukom
u medjuvremenu jedan monte i mandarinu
mlijeko pred spavanje
za rucak rizu sa povrcem
u medjuvremenu izrendana jabukica
za veceru karamelino user posted image


IZVORNA PORUKA: mamyca

Koje zobene pahuljice preporucujete?Sorry sto ovako upadam,user posted image al sam vidila da imaju one vocne al nemogu se sjetiti koje proizvodjac?Jel takve mogu?


IZVORNA PORUKA: Ivona

Koliko kolicinski bebach treba pojesti npr. vocne kasice sa zitaricama, da bi to predstavljalo zamjenski obrok?

Mi zasada imamo 4 mlijecna obroka,a izmedju popapamo jos ponesto,jer jos uvijek istrazujemo i navikavamo se user posted image .

Jesam li dobro shvatila-proso se moze mijesati i sa slatkim i sa slanim?Sta je sa purom?
Je li te zitarice pozeljno stavljati u svaki obrok ili...?Kada je na meniu home made ruckic,nekako mi bude prerijedak,pa sam mislila da bi sa zitaricama to mogla rijesiti.
Obzirom da ne mogu naci Emininu user posted image  Hipp zelenu kutiju sa rizinim pahuljicama,koje bih moga koristiti???Nesto mi se ne eksperimentise sa Nestle,jer gdje ima dima,obicno ima i vatre.
Imam onu rozu kutiju (sa slatkastim okusom) i ona mi je O.K. za voce.Je li vi tu kasicu izmiksate (mislim prije nego sto nesto ubacite u nju)?Kada je napravim prema uputi tj. samo naspem 3 kasike kasice u mlijeko,ispadne mi nekako "grudvasto".Ne znam smijem li joj tako dati?

Eh,da...stalno citam kako mixate karfiol,brokulicu i td.Je li uspjevate naci svjeze povrce ili se smije koristiti i zaledjeno(npr. Ledo)?
Bila sam na pijaci i ono sto sam vidjela,nimalo mi se ne svidja.Samo neke jadne ofucane hibridne vockice i povrtkice user posted image

Izvinjavam se sto ovako postavljam pitanja,ali nikako da sve "pohvatam" i trenutno mi je dodavanje nove hrane bas bauk.Tako me strah da nesto  ne pogrijesim!


IZVORNA PORUKA: mamyca

Proso ide i sa slatkim i slanim.Za puru ne znam jesr jos je nisam pravila.Povrce pomalo izmiksam i to strogo domace,hvala Bogu pa ga imam,ja ne izmiksam skroz hranu ostane i vecih grudvica al Hamza to polako zvace i pojede.


IZVORNA PORUKA: Emina*

Evo mene, mada ces sigurno dobiti puno odgovora na svoja pitanja...
Ja puru pravim sa svim, voce i povrce..... 
Mrkva, karfiol, brokuli, kuhana tikvica, jabuka, breskva....
Ma samo pusti masti na volju... 
Ne moras sad puno dodavati pure, ja prvo prokuham npr jabuku,
izmiksam je, dodam malo vode u kojoj se kuhala jabuka,
i onda dodam kasiku vec pripremljene pure, samo da ne bude prerijetko, ali ni pregusto....
Npr, palenta ima prelijep okus s kruskom.....

Sto se tice ovih pahuljica koje mozes da dodas, ako nisi nasla Hipp,
imas Nestle, mada vidim da nisi za to, mozes bilo koje,
ja mislim da Hipp ima onu rozu kutiju na kojoj pise "Baby¨s first milk pap",
mozes dodati to da malo zgusnes home made ruckic user posted image ,
ja sam vidjala i Humana pakovanje griza, zuto-plava kutija "griesbrei" ili tako nesto pise....
Dobro izmijesaj kad ubacis to u voce/povrce, ali bas malo duze mijesaj,
i ne bi trebalo da bude grudvica, mozda jako malo, ali ne brini, nece nista....

Ne znam za ostale mame, ali ja ne pripremam te zitarice odvojeno,
samo dodam u vec izmiksanu vocku/povrtku....

A sto se tice gdje kupujem, kupujem i na pijaci,
i moji mi donesu sa vikendice neprskano voce, neki dan sam mu davala spinat smrznuti....
Sve je to individualno, neka sve proba, pa i ja sama to jedem....
Ne mogu vala citavo vrijeme  gledati sta je prskano,
sta nije, kad jednom mora okusiti i to prskano......

IZVORNA PORUKA: Emina*

Zaboravih odgovoriti ti na prvo pitanje koje si postavila user posted image  user posted image
Iskreno, nemam pojma, i nema potrebe time da se zamaras...
Npr, ako joj uvodis ujutro voce, a poslijepodne povrce, ujutro otprilike kad bude trebala da pije flasicu, napravi joj obrok, i daj joj do onog trenutka kad ona pocne da okrece glavu...
Nemoj da je forsiras, ako nece, ostavi, i za 10-15 minuta pokusaj ponovo......


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 1:00:41   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Da Ivona- slazem se sa Eminom...samo prati njene potrebe- jer beba ako je gladna- plakat ce, ako nece da jede okrenut ce glavu. Nekada obrok mogu da budu samo 2-3 male kasikice a nekada se zijanis kada vidis koliko pojedu.
Sto se povrca i voca tice- ja zaledjeno ne dajem nista. Bolje je svjeze...a fol je u tome da pratis sezonsko. Kada odes na pijacu nemoj taziti odredjenu namirnicu...nego razgledaj cega to sve ima a da je domace. Svima bih preporucila tikvice a narocito tikvu (bundevu) stambolku. U ishranu se mogu uvoditi rano a super su ukusne, zdrave i hranjive (i spreme se za vrlo kratko vrijeme). Takodje sada mozes naci super krusaka i jabuka...mrkvice...i za sada joj nista vise i ne treba.
Puru, proso mozes dodavati u sve i mnogo je bolje od onih "kupovnih" varijanti.
Mozes takodje kupiti i svjeze pilece filete (na Mokusnicama ima PP radnja) pa ih isjeci na komadice i raskuhati.
user posted image user posted image user posted image





IZVORNA PORUKA: Emina*

Amrino, kad si ti pocela davati piletinu??
Da nije Ivoni malo rano....  Pitam, jer ne znam....
Ja sam kontala ovih dana prvi obrok da mu dam....



IZVORNA PORUKA: Romali

Emina ( i ostale mameuser posted image ), tvoj Bakir je samo 3 dana stariji od mog Omara. Ja sam tek zadnjih dana počela da mu uvodim čvrstu hranu. Molim te napiši ako možeš koje povrće mu sad već daješ? Po tablici bi to bilo tikvica, mrkva te krompir . Nekako mi to malouser posted image i monotono.  


IZVORNA PORUKA: Gigana

Romali, ja sam svom sinu u toj dobi pored navedenog povrća (tikvice, mrkva i krompir) davala i špinat, karfiol, brokulu, tikvu.
Grašak sam dala nešto kasnije, kao i blitvu i ostalo povrće.



IZVORNA PORUKA: Emina*

Eh, evo, ali skoro ste sve rekle user posted image  user posted image
Mrkva, krompir, tikvica, brokuli, spinat, blitva (mi nismo jos probali), karfiol,...
Od slane hrane, mozes iskuhati piletinu, teletinu i dati mu tu "supicu" da jede ili pomijesati sa nekim dr povrcem.... 
Ja sam kontala uskoro da mu dam malo cvekle, ali ne mogu da nadjem od kada to ide, mada mislim da bi mogla sada to da mu dam...
Ako se jos necega sjetim, javim ti user posted image



IZVORNA PORUKA: Visnja RR

Asja danas nije bila raspolozena za "slanu" (povrce) hranu...
Kasicu od voca s  rizinim i kukuruznim pahuljicama je pojela... ali kad je bio red na kasicu od povrca s vrhnjem koju opet pomjesam s malo rizinih i kukuruznih pahuljica pojela je samo pola... (a juce sve)... predvece nije htjela ni samo pahuljice... vec joj suze pocele frcati dok ne napravih flasicu... a kad je gladna uvjek izgovara nesto kao "aje" sto ja prevodim kao "hAJdE daj mi - gladna sam" user posted image  ...


IZVORNA PORUKA: Suzana

IZVORNA PORUKA: Suzana

Evo ti mene Amrino, nisam neki fan vode...
Ovu s cesme bih mogla nikad da ne popijem.
 
Nego, danas smo premijerno probali jabuku!
Izrendala i kasikicu dvije sokica im dala.
Nisu bili odusevljeni. Mak i nekako, a Edi da prostite, ko da sam mu govno dala... user posted image
Sutra cemo kasikicu vise! user posted image
 
Hvala nasoj forumasici bebano na domacim crvavim jabukama! user posted image user posted image


Samo da vam javim da im se danas jabuka svidja!
Sta bih mogla sljedece? Krusku, mrkvu, bananu?
Molim za misljenje. user posted image
 
Kupila sam one prosene pahuljice u DM-u sto savjetujete (Amrino, hanabanana...), a i Hippovu Baby's First Milk Pap (riza/kukuruz), pa kada probaju ove vocke, kao i povrce, onda bih probala praviti ove kasice.
Moram li cekati po 7 dana za svaku novu stvar? Npr. ove sedmice smo isli sa jabukom, da li da onda recimo idem sa kruskom 7 dana i sve tako, ili bih mozda vec mogla u subotu da im napravim ovu kasicu sa jabukom? user posted image
Izvinite ako sam dosadna, al' mi malo frkica oko uvodjenja ove hrane, a panika sto moram na posao, pa da ih makar sa jednim obrokom obezbijedim... user posted image  Mozda panicim unaprijed, a sta cu...


IZVORNA PORUKA: Visnja RR

pa i ne moras 7 ... mozes i 5... ja sam Asji isla na 3 dana... user posted image
dakle malim bebcima se jabuka svidja user posted image
pa slobodno predji na krusku, bananu, mrkvu, karfiol... tikvicu...

Suzana jesi li ti danas bila na Vilsonovom oko 13h ?


IZVORNA PORUKA: Suzana

Visnja, hvala na brzom odgovoru. Rekla sam ti da sam onu tvoju brosuru iscitala i super mi je.
 
Ma jesam, bila sam na Vilsonovom, i evo sada kad me pitas, potvrdila si mi moju sumnju da sam i ja tebe vidjela... user posted image
Kada smo bile trudne, ostala su mi u sjecanju tvoja roza Camm kolica, a mislim da sam ti nekada i pogledala slike. Steta da se nismo pozdravile, ja nisam bila sigurna da si ti. Drugi put hocemo sigurno! user posted image


IZVORNA PORUKA: Visnja RR

pa da user posted image  al tek kad si bas prosla skontam da bi mogla biti ti jer nema puno kolica sa dva bebca user posted image ... ljubni ih...
a sad da se vratimo temi user posted image
moram i ja kupiti i te druge pahuljice ... griz i sta vec nabrajate...ja korisitim samo rizine i kukuruzne pahuljice Nestle


IZVORNA PORUKA: Suzana

Eto vidis...
Ljubi i ti Asju.
 
A sto se tice teme, meni se cini zdravo ovo sto cure prave svojim malcima, pa sam svratila do DM-a.
Svakako se javim i pratim vas redovno na ovoj temi, to mi je sad nekako bas aktuelno!



_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 1:11:04   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Ma Suzana- samo opusteno...Nema potrebe da svaku namirnicu uvodis na svakih 7 dana...Treba obratiti paznju na one jako alergene namirnice a ove ostale- cisto par dana da se naviknu na novi okus.
Zelim samo da tebi i ostalim mamama (koje tek uvode ishranu) kazem da ce se i stolica kod bebe poceti mijenjati- pa da se ne iznenadite.
Jabuka "protjera" a banana "zatvori" tako da preporucujem da se voce poslije isprobavanja kombinuje...npr, banana sa kruskom ili jabukom. Poslije se bebe naviknu pa mogu i same ali eto ako primjetite da je otezana stolica nakon banane- nemojte je automatski izbaciti nego dodajte samo malo jabuke u nju.
Ja sam npr. prvo dala samu jabuku par puta...onda u tu jabuku dodavala puru, babyrice ili proso. Poslije sam uvela krusku i s njom poslije par dana isto. E onda mozes varijacije na datu temu samo sto u to dodas malo banane. Mozes mijenjati i nacin pripreme- svjeza jabuka, izdinstana...
Slijedece sto sam uvela su bile tikvice. Prvo same pa sa zitaricama. Ma ides mic po mic...lagano i opusteno. Nemoj se opterecavati time da to bude jedan obrok...mogu jesti manje a iz vise puta.
Pravit ce razne face...izgledat ce da ce povracati...da se dave...ali to je sve normalno...Treba im vremena da se naviknu da imaju nesto u ustima.
Mnogo ljubavi i tepanja, gledanja u oci i osmjehivanja...te strpljenja naravno.user posted image user posted image user posted image



IZVORNA PORUKA: lejlašh

Danas smo kupile onaj keks sa 4 vrste žitarica u DM- u, hvala maminoj curi na ideji, sviđa joj se kad joj umočim u sok ili mlijeko.
Doručak- kašica od jabuke, za ručak je bio grah na meniju, naravno bez zaprške, sve smo prste polizale i ja i mrvica, užina banana i taj novi keks, a za večeru neizostavnu krušku.
I naravno- mlijeko
Moram početi i sa žitaricama, sutra ću ponovo u DM pa ćemo kupiti nešto. 



IZVORNA PORUKA: ElmaB

Sta doadajete u kasicu od tikvice?

Ja danas hocu da im napravim tikvice, ali ne znam sta u njih da stavim. Ne mogu se sjetiti sta sam stavljala Tei!



IZVORNA PORUKA: nesanica

Moj kad jede tikvicu obicno mu uz to skuham malo mrkve i krompira! 


IZVORNA PORUKA: Emina*

Evo, nesanica ti je rekla, Elma, ako hoces bas slan okus, stavi krompiric, puru, mrkvicu, brokule, a mozes dodati i jabuku...

Suzana, vidim da ti je Visnja savjetovala karfiol, i to je super, ali samo lagano s njim posto je "potezak" za zeludac, moze izazvati jake grceve, a tvoji djecaci su jos mali user posted image   user posted image user posted image



IZVORNA PORUKA: ElmaB

E, super, bas vam hvala. Upravo sada sam ih nahranila. Jeli su jabuku pomijesanu sa keksom i Aptamilom. I to sam ih morala hraniti zajedno! Ledja su mi otpala!


IZVORNA PORUKA: mamin sin

Ja izrendam tikvice i mrkvu (nekad i krompir), stavim komadic putera i kuham. Na kraju stavim 1-2 kasicice pure  to bude njami! user posted image


IZVORNA PORUKA: adijeva mama

Zdravo drage mame
Zanima me koliko vocnih sokova vase bebe popiju u toku jednog dana?
Moja beba ima 8 mjeseci i uz svo voće i povrće koje pojede u toku dana poije i po tri ili cetiri vocna soka (Frutek ili HIPP). Ja mislim da je to previse, a MM tvrdi suprotno. Šta vi mislite?



IZVORNA PORUKA: jasmina_mm

I ja mislim da mu je previse, umjesto toliko soka pokusaj mu dati vise vode ili caja. Moj sin ima godinu dana a popije u toku 24 sata pola a rijetko kad cijelu flasicu i to frutekove, hipp-ove pije po dva dana jednu flasicu. Nego ti njemu daj sto vise vode ipak je ona zdravija od soka. Moj sin pije i vodu i sok ai caj nece, mada pokusavamo i caj uvesti
pozzz


IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Mi smo za dorucak imali mix kruska i banana, a za rucak:
Malo maslinovog- dodam tikvicu narezanu na kriskice, na to istresem izrendan paradajiz...mrvicu svjezeg persuna i kasiku prosa te dinstam. Bude njam njam

Juce smo za rucak pravili: maslinovo, piletina, komadic crvenog luka i komadic persuna malo vode (to se skuhalo u pretisu) a onda sam u to dodala tikvicu i proso te jos dokuhala. user posted image
Umjesto prosa moze i pura.



IZVORNA PORUKA: Emina*

Mi smo jutros imali vocni miks, mama nabacala svasta nesto. ehehe kruska, jabuka, malo banane...
Za rucak, evo pravim: Proso sa brokulama...
Ovaj proso je super user posted image   user posted image



IZVORNA PORUKA: nesanica

Kod nas danas za dorucak bila pura sa kruskom, ali skroz slabo pojeo.
Rucak bilo pilece meso, mrkvica, i riza.
Sad evo pojeo miks voca jabuka,kruska banana, svega po malo.



IZVORNA PORUKA: lejlašh

Danas je za doručak bilo povrće - mrkva, karfiol i riža, jer smo cijeli dan bile napolju, pa smo tu i papale voćnu kašicu - jabuka, kruška, banana i žito, za užinu je bio onaj keks od kukuruza iz DM- a i banana, za ručak malo graha od jučer, a evo tajo joj upravo daje krušku (bez nje nikako ne ide večerauser posted image ). Nažalost krušaka imamo još za sutra, pa ćemo se morati snalaziti za dalje.


IZVORNA PORUKA: nesanica

Doruckovali jabuku sa zitaricama....
Rucak se evo kuha,riza i spinat...malo cu dodati maslinovog ulja i zumance!



IZVORNA PORUKA: Emina*

Mi doruckovali jabuku, krusku sa pahuljicama...  Dedo donio neprskano voce user posted image  user posted image
A za rucak ce mama vec nesto skontati....




_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 1:14:05   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: Suzana

Evo da se pohvalim da smo prije podoja koji je na rasporedu bio u 12 h jeli prvu kasicu...
Znate da sam im ovih dana davala soka od jabuke, a danas sam napravila malo kasice od rize (Baby's First Milk Pap od HIPPa), skuhala jabuku koju sam ispasirala i sve zajedno izmiksala.
Bili su slatki k'o med kako su mljackali user posted image . Svidjelo im se. Naravno, nisam im puno dala, malo onako, a ostatak sam ja pojela. user posted image
 
Kontala sutra mrkvice da izrendam i dam malo soka? Negdje sam citala da se bebama znaju javiti fleke od mrkve? user posted image


IZVORNA PORUKA: Emina*

Nema potrebe da se sekiras, ako se i pojave...  To je karoten iz mrkve....
Ako im das mrkvicu, onda je nemoj davati  narednih 5-7 dana,
jer kao preporucuje se da se mrkva daje jednom sedmicno....
Mogu ih zamisliti obojicu... uhh, preslatko user posted image


IZVORNA PORUKA: Romali

Suzana, evo Emina je ti je sve rekla. Nemaš potrebe da brineš. Meni je svekrva pričala kako su njenoj djeci, kad su prvi put jeli mrkvu, požutjeli tabaniuser posted image . Bila je kod dr.ali ispostavilo se da je to normalno.

user posted image Ja nisam još kupila tu Baby's  First Milk Pap. Šta tačno ona sadrži?



IZVORNA PORUKA: Emina*

Mislim da sadrzi rizu i kukuruz...  Probaj, super je... Pravi se s vodom, mozes mu dati samu, ili pomijesati s nekom vockom....
(PS: Omar ti je pravi kosarkas user posted image )



IZVORNA PORUKA: Ivona

Emina i Amrino,hvala puno na odgovorima!user posted image

Pravila sam joj proso sa kuhanom tikvicom i mrkvicom i sve je popapala user posted image
Danas je tata nasao stambolku na pijaci,pa cemo i to praviti...,ako nam neko napise kako???user posted image
Htjela bih joj dati karfiol i brokuli,ali izgledaju tako ruzno i tvrdo,pa ne znam...user posted image

Sada imamo novi problem-nece uopste da pije mlijeko.Probali smo sve varijante (novu vrstu AD mlijeka,novu cucu,pustili je da ogladni...,ma nista).Nahranimo je dok spava i to traje po sat vremena.
Ocajna sam,jer u zadnje vrijeme cijeli dan provedem hraneci je user posted image ...



IZVORNA PORUKA: Emina*

Tikvu stambolku kuhati, i mijesati/ne mijesati sa pahuljicama (proso, riza i sl)....
Brokule, karfiol isto kuhati... Samo sto ne znam na sta lici user posted image   user posted image
Za karfiol- pkidas one cvjetove i skuhas....  Samo polako s njim jer pravo nadima, pa moze se desiti da se jave grcevi....
Sto se tice mlijeka, ne znam Bogami sta bih ti rekla.... Nadam se da je faza...  Da nisu zubici ili nesto.... 


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 1:19:28   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: Ivona

Sta mislite da li bih joj smjela skuhati malo teletine i rize,pa to izmiksati???user posted image




IZVORNA PORUKA: Emina*

Po meni, mislim da je malo rano za teletinu.... 
Supicu u kojoj se kuhalo telece meso da, ali mislim da je rano za samo meso.....


IZVORNA PORUKA: Ivona

Znaci samo da kuham i onda izvadim iz vode i izmiksam?Hoce li biti prerijetko?
Koliko dugo treba kuhati?
Joooj,jesam smotana...ali sta cu bas me nesto strah.

Maloprije me mama zove i kaze:"Nisi normalna!Izgladnjujes dijete i glupiras se s tim prosom!Daj joj mlijeka i keksa!Pire joj posoli ako nece da jede!" user posted image user posted image user posted image

Kontam,mama sto si cuvala Selenu,cuvala si...user posted image



IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Eh- stambolku ti je pravo jednostavno napraviti. Isjeces je na komade velicine...recimo kocke secera (tako ce brze biti gotovo- a mozes i na vece komade. Oprez kada je gulis- moze ici jako tesko ako nije bas bas zrela). Stavis skroz malo vode i poklopis. Cim prokuha, smanjis da se malo krcka...ali ugl za 10- 15 (plafon) je gotovo. Pravis manje kolicine a tikvu cuvas u kesi u frizideru i moze ti trajati danima.
Ono sto Selena ne pojede- zacinis sa dosta secera i popapas ti njam njam user posted image .
To sto nece sada mlijeko- ne znam sta da ti kazem...ovaj moj doji isto kao i prije. Valjda joj se svidjela klopa user posted image . Probaj mozda u AD staviti nesto...npr. zitarice pa da je zavaras...Mozda druge mame imaju kakav prijedlog...



IZVORNA PORUKA: Emina*

heheheheheeeeehhh user posted image  user posted image  user posted image
Tikvu kuhaj dok ne omekne, vidjet ces, probodi malo viljuskom...
Mora biti kuhana, slicno kao i jabuka, da je mozes miksati...
Mislim da nece biti rijetko jer je ona sama od sebe gusta user posted image   user posted image   (pazi recenice)



IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Ma tikva kad je gotova moze se bez problema zgnjeciti kasikom...nek ti to bude mjerilo...nemoj stavljati previse vode jer se onda sva raspadne. Vode uvijek mozes dodati a tesko oduzeti user posted image .
I moj tata istu pricu prica: cuj kaze proso? a sta ti je bogati to? ko to jede? de ti djetetu Tops da se najede. user posted image



IZVORNA PORUKA: hanabanana

IZVORNA PORUKA: Ivona

Sada imamo novi problem-nece uopste da pije mlijeko.Probali smo sve varijante (novu vrstu AD mlijeka,novu cucu,pustili je da ogladni...,ma nista).Nahranimo je dok spava i to traje po sat vremena.
Ocajna sam,jer u zadnje vrijeme cijeli dan provedem hraneci je user posted image ...



Možda joj prebrzo uvodiš nadohranu?! Možda joj previše daješ nadohrane?
Nemoj zaboraviti da sve što joj sada daješ treba biti nadohrana, a mlijeko je hrana. Mi smo sa nadohranom počeli kada je malena napunila pet mjeseci  i koji dan, ona doji, ali još uvijek joj dajem samo jedan obrok nadohrane, i to je onaj u podne - ručak. Ostalo doji, i samo doji.
Ako poslijepodne trebam izaći sa starijom kćeri, muž joj ponekada onda napravi mliječnu Happu od Hippa, babyrise.

A nadohranu uzimamo znači mjesec i pol.

Malo lakše s nadohranom. Ako treba jedan dan joj i ne daji, bitno je jako da pije mlijeko.







_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 11:30:29   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Slozila bih se sa hanabananom...Ja potpuno zaboravim da je Selenica jos mala...Sada joj daj ponekad da proba- najvise jedan obrok. Mi sada- sa deset mjeseci imamo neka dva prava obroka -a ostalo nesto pomalo. Do godinu dana mlijeko je osnovna hrana. 


IZVORNA PORUKA: Ivona

Tako joj i dajem,samo pomalo...
Recimo danas je pojela 10-tak malih kasicica kase od kruske i jabuke sa zitaricama i to tek kada je nisam nikako mogla "nagovoriti" da popije mlijeko.

Jedino ujutro oko 6h (kada je bas gladna) popije mlijeko,a onda oko 10h nece ni kapi.Prije bi za 4 sata bila pregladna i jedva bi docekala flasicu.

Malo joj je zacepljen nosic,pa kontam da joj je tesko jesti iz flasice...Ne znam user posted image



IZVORNA PORUKA: Suzana

OK cure, hvala na savjetu za mrkvu.
Kontam sutra da im dam malo soka, i necu do sljedece hefte. user posted image
Zanima me sljedece... Da li je OK da im nekada popodne, napravim vrlo malo kasice od tikvice (one obicne, male tikvice, koje su stambolke?) u kombinaciji sa prosom. Proso - kupila sam u DM-u taj Alnaturin koji savjetujete, pa me zanima kako da to smiksam? I da li je OK da im dam popodne par kasikica te kasice ako bi ujutro probali malo soka od mrkve? Znaci u jednom danu bi probali dvije nove stvari, mrkvu i tikvicu.
Sa jabukom je proslo sve super, svarili su je. user posted image
A prekosutra im kontam dati malo banane. Naravno, napominjem da su ovo sve male kolicine, ono, po par kasikica. Nadam se da vas ne peglam, a sta cu, pocetak sami pa sam malo pogubljena. user posted image


IZVORNA PORUKA: boogy woogy

Suzana, ja sam negdje procitala da je pravilo kod uvodjenja dohrane "pravilo 4 dana". Ja sam se licno vodila po ovom pravilu mada me je rodjena mama kritikovala i govorila da pretjerujem. Evo procitaj ovaj link pa sama procjeni. Pravilo glasi: svaku novu stvar daji 4 dana za redom u malim kolicinama.

http://www.homemade-baby-food-recipes.com/babydigestiveproblems.html



IZVORNA PORUKA: Suzana

boogy woogy, ma znam i ja za to, zbog toga se i konsultujem sa vama.
Jabuku sam davala do sada 3-4 puta i OK je.
Pa sam sutra kontala mrkvu, ali evo me ostale zenice posavjetovase da im dam sutra, pa pauza od 7, upravo zbog reakcija u vidu flekica zbog karotena.
I ja sam misljenja da ne bih trebala dvije nove stvari u jednom danu probati, a to je mrkva i tikvica sto mi je bila ideja, ali sam htjela da cujem i vasa misljenja. Valjda sam malo nestrpljiva, i zbog posla na koji se vracam mi frka, pa eto... Ja bih najradije da ih dojim i mirna! user posted image



IZVORNA PORUKA: lejlašh

I ja sam kupila ovaj pire griz u DM- u, skuhala ga s vodom (valjda tako treba) i dodala malo mlijeka i bananu - jela je, nije baš sve pojela,ali je napredak, prije nije htjela nikako takvu hranu user posted image .
Suzana i moja je imala reakciju od mrkve,  požutio joj nosićuser posted image .
Ivona - to je nosić u pitanju, a i sigurno se svidjela maloj guzi nova hapa.  


IZVORNA PORUKA: lejlašh

Zaboravih napisati šta smo danas jeli - za doručak kašica od mrkve i jabuke, ručak - povrće - krompir i karfiol (moram i ja naći stambolku), užina- keks od kukuruza, večera banana i pire griz i malo grožđa.


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 11:33:36   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: bebano

Drage zenice,

mom Luki ce za 3 dana 5 mjeseci, nazdravlje. Posto je vec dugo na vjestackom mlijeku, pocela sam sa dohranom. Prvo sam mu davala sokic i kasicu od jabuka i to je rado prihvatio. Juce sam mu dala ispasiranu bananu i to je poruckao. Naravno ovdje se radi o malim kolicinama. 
Ono sto me zanima je da li bi mu danas smjela dati malo govedje supice. Znaci samo "voda" od supe, ne zacinjena. Plasim se da nije prerano, a opet mi mama govori "daj mu sta ce mu biti, to je "samo voda". Vidim da je i Ivona svojoj kcerkici davala, a oni su u par dana rodjeni.



IZVORNA PORUKA: bebacha

ma mozes slobodno.i pilecu supicu.super je u tu supicu ispasirat i krompir,prokuli ili bilo koje povrce


IZVORNA PORUKA: ElmaB

Bebano!

Daj mu, ali naravno malu kolicnu, samo vodi racuna da ne bude premasan komad mesa. Naravno, kada iskuhas meso, procijedi tu vodu i u nju dodaj ispasirano povrce!

Pozdrav!



IZVORNA PORUKA: boogy woogy

Da vas pitam - kako ste uveli zumance od jajeta bebi? Ima li ko neki dobar recept? Imamo punih 10 mj. i mislim da nam je vrijeme da probamo.


IZVORNA PORUKA: ElmaB

Draga moja, zumance mozes umijesati u spinat kada ga napravis. Ili, skuhas jaje pa zumace umijesas u neku vocnu kasicu u koju dodas malo mlijeka. Jer zumace zna "daviti"!


IZVORNA PORUKA: boogy woogy

Hvala ElmaB. A sta je s onim da treba uvoditi po 1/8 zumanceta pa postepeno povecavati kolicinu? U nekoj sam knjizi to procitala ali nesto mi se vrzma po glavi da je to zastarjeli metod jos kad se bebama uvodilo zumance sa 3 mj.user posted image Ima li potrebe za ovim kad beba ima 10 mj.? Mogu li mu odmah dati cijelo zumance?


IZVORNA PORUKA: ElmaB

Ovo pisem iz licnog iskustva. Ja sam Tei dala cijelo zumace sa deset mjeseci, a bjelance sa dvanaest. U pocetku nije odmah sve pojela, ali kasnije jeste. Znaci, nisam joj davala samo, onako nego ili u spinatu ili u nekoj drugoj kasici. Sada kada smo bili na vakcini, dr mi je rekla bas da blizancima dam zumance sa deset mjeseci. Nije spominjala da dajem po malo, nego cijelo zumance, pa koliko pojedu!


IZVORNA PORUKA: proud mom

drage moje... mom bebanu je 5 i pol mjeseci i s obzirom da počinjem raditi za tačno mjesec dana, počela sam mu polako uvoditi čvrstu hranu... za sada smo probali sok i kašu od jabuka, mrkvicu i banane... sve jede kao lud... ništa što mu dođe do usta ne odbija, ali još uvijek i doji... međutim, trenutno sada se borim sa jednim velikim pitanjem... kako da znam kada je bebi dovoljno??? naime, doji ujutro oko 6, onda bi opet papao oko 9:30 - 10:00 (i tu mu moram ubaciti neki obročić koji neće biti dojenje jer ću moći doći da ga podojim tek oko 12h) te mu stoga dam neki sokić ili kašu, onda opet jedemo oko 12:00 pa onda banana oko 14 i onda opet oko 17h dojimo i navečer ped spavanje... kako možete i vidjeti bebana jako često jede, međutim plašim se da je ne "nafilujem" nepotrebnim kilogramima... recimo, kada mu oko 14h dam bananu, pojede je cijelu za pet minuta (onako, ni veliku ni malu), međutim on hoće još a ja se pitam da li da mu dam još jednu ili ne... ponekad mu dam i pojede i drugu bez ikakvog problema... je li to ok??? da li mu je to možda previše?

ne znam da li radim ispravno... također znam da ću uskoro morati početi sa nekim povrćem ali pošto još ne znam s kojim i kako još se držim voća, no muče me ova pitanja...

poneki savjet će dobro doći.... pusa!


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 16:41:31   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Pojede dvije cijele banane sa 5 i po mjeseci?! user posted image
Moj ima 10 mjeseci i nikada jos nije pojeo niti jednu cijelu.
Stvarno ne znam sta da ti kazem. Po mom nekom shvatanju- treba pratiti bebine potrebe ali mislim da treba i razluciti razliku izmedju obroka kada je gladan i obroka kada jede samo zato sto m nudis....ne znam. Moj okrene glavu kada se najede i prestane otvarati usta i to mi je znak da je dosta.
Mislim da ne bi bilo lose kada bi mu izmuzala svoje mlijeko i davala mu umjesto jednog podoja (tj. neko mu drugi davao- dok si ti na poslu) jer mislim da je jedan obrok cvrste hrane dnevno- sasvim dovoljan bebi od 5 i po mjeseci.



IZVORNA PORUKA: Ivona

IZVORNA PORUKA: Emina*

IZVORNA PORUKA: Ivona

Tako joj i dajem,samo pomalo...
Recimo danas je pojela 10-tak malih kasicica kase od kruske i jabuke sa zitaricama i to tek kada je nisam nikako mogla "nagovoriti" da popije mlijeko.


Ivona, jel to Hipp-ova kasica ili ste joj pravili domace??
Ako jeste Hipp, mislim da ti ona sadrzi gluten....  Ne znam jestel ga do sada vec probali....


Pravila sam domacu kasicu,mada me ljuti sto na svakom Hipp-ovom proizvodu pise ogromnim slovima BEZ GLUTENA,a onda kada citas dalje vidis da sadrzi gluten "prema zakonu" kako oni to vole reci user posted image  user posted image  user posted image


IZVORNA PORUKA: ElmaB

I kod mene je ista situacija. Moji pojedu po cijelu bananu i nekada bi htjeli jos, ali ja znam da ce im to biti puno, pa ih zavaram sa malo vode ili soka, a kasnije kada je vrijeme pravog obroka, onda ih dobro nahranim. Mislim, da su mu dvije banane puno! 


IZVORNA PORUKA: Emina*

I kod mene je isti slucaj kao i kod amrino...  Uvijek okrene glavu, ili tako jako zatvori usta, i nece i nece...  Gleda me uci, ko da veli, daj ba zeno, dobro je vise user posted image  user posted image
Slazem se s amrino, naravno, ako si u mogucnosti razluciti kad je zaista gladan, a kad jede zato sto mu nudis....  Po mom skromnom misljenju, ne bi mu trebala tako cesto davati bananu (to je opet ponavljam moje misljenje)....  I po meni su 2 banane puno...
Mozda bi trebala mu ubaciti koju povrtku, zitarice i sl.....
Ima negdje na forumu, ali mislim da ima i na ovoj temi, puo savjeta kako napraviti hapice, i sta davati tako malenoj bebi....
Sretno, u svakom slucaju user posted image   user posted image


IZVORNA PORUKA: Ivona

IZVORNA PORUKA: bebano

Ono sto me zanima je da li bi mu danas smjela dati malo govedje supice. Znaci samo "voda" od supe, ne zacinjena. Plasim se da nije prerano, a opet mi mama govori "daj mu sta ce mu biti, to je "samo voda". Vidim da je i Ivona svojoj kcerkici davala, a oni su u par dana rodjeni.



Ja sam Seleni dala samo 2 male kasicice telece supice i to razblazene prokuhanom vodom.Nisam se usudila drugacije...
Nije joj se svidjelo.

Mene bi moja mama najradije prijavila soc. radnicima,jer ja "izgladnjujem svoje dijete" user posted image  user posted image


IZVORNA PORUKA: Emina*

Ivona, to sto pise bez glutena, onda je bez glutena... 
A citala sam negdje neki zakon, nemam pojma, i za one koji imaju celijakiju,
nikad nije sve 100% ocisceno od glutena, uvijek on ostaje u tragovima,
tako da se ne brines,
a proizvodjac je duzan naglasiti da proizvod ukoliko je bez glutena
smije sadrzavati manje od 20mg/kg.... (po zakonu je tako)

PS: Ne izgladnjuj dijete, daj joj keks s mlijekom user posted image   user posted image   user posted image



IZVORNA PORUKA: ElmaB

Ja sam neki dana napisala da je meni dr rekla da na posljednjem seminaru pedijatara Evrope je receno da se gluten moze poceti uvoditi cak i prije 6 mjeseci i da samo treba voditi racuna o djeci u cijim porodicama su poznati slucajevi alergije na neku vrstu hrane!

P.S. Emina, ovo mi je rekla dr Gordana u Domu zdravlja Omer Maslic. Ne znam da li ti svog malog vodis tamo. Pa, ako vodis, vjerovatno ce ti isto reci sto i meni!



IZVORNA PORUKA: Ivona

IZVORNA PORUKA: Emina*


PS: Ne izgladnjuj dijete, daj joj keks s mlijekom user posted image   user posted image   user posted image



Upravo tako...user posted image
Eto,cinjenica je da smo mi prezivjeli torturu nasih roditelja kada je u pitanju hrana,ali koje su posljedice...???
Mislim da je laracroft negdje prokomentarisala da nije ni cudo sto se danas svi zale na ulkuse,reflukse i sto sta... Apsolutno je potpisujem!
Moj muz koji ima 28 godina,ima uzasne probleme sa probavom,ja sa alergijom na ko zna sta...user posted image  Vjerujem da je to uveliko povezano sa nezdravim prehramenim navikama jos od samog pocetka zivota.
Ali naravno "...ja sam tebi davala i jaje sa 5 mjeseci,pa eto te...,sta ti fali???!!!..."user posted image


IZVORNA PORUKA: Emina*

Ej,Elmic, slazem se s tobom u potpunosti... I mi smo uveli gluten, i sve je hB OK,
samo sto Ivonina Selena nema jos 6 mjeseci, zato sam ono i napisala user posted image  user posted image


IZVORNA PORUKA: proud mom

IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Pojede dvije cijele banane sa 5 i po mjeseci?! user posted image
Moj ima 10 mjeseci i nikada jos nije pojeo niti jednu cijelu.
Stvarno ne znam sta da ti kazem. Po mom nekom shvatanju- treba pratiti bebine potrebe ali mislim da treba i razluciti razliku izmedju obroka kada je gladan i obroka kada jede samo zato sto m nudis....ne znam. Moj okrene glavu kada se najede i prestane otvarati usta i to mi je znak da je dosta.
Mislim da ne bi bilo lose kada bi mu izmuzala svoje mlijeko i davala mu umjesto jednog podoja (tj. neko mu drugi davao- dok si ti na poslu) jer mislim da je jedan obrok cvrste hrane dnevno- sasvim dovoljan bebi od 5 i po mjeseci.



moja amrino, a i ostale naravno, i ja se slažem s tobom  potpunosti i zato i jesam u dilemi... maleni jede kao lud i uvijek je jeo zao mi to pomalo nije ni jasno... činjenica je da je od samog rođenja bio "napredna" beba, ali nikada nije bio debeo i tome slično...

ne nudim ga hranom kada mislim da nije gladan; čak šta više, pokušavam da ga što manje hranim, ali opet - vidim da je gladan i ne mogu si dozvolitida izglanjujem dijete... eto, baš danas, pošto sam završila sa prethodnom porukom dala sam mu jednu bananu, pa drugu pošto je bilo više nego očito da hoće još (opet kažem da su to male banane... one najmanje koje možete naći u granapima), a 15 min. poslije toga je počelo kenjkanje u smislu "gladan sam" i dam mu ciku i on opet fino papa... no comment...

vi?



_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 16:45:10   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: mama alma

Draga moja nemoj patiti dijete, daj mu da jede, on jede onoliko koliko može, budi sretna, jer to je znak da je dijete zdravo, da je ono ne daj Bože bolesno vidjela bi ti kako mi bila prestrena da pojede komadić negega, ja sam tog mišljenja da treba djetetu dati da jede šta hoče ikoliko hoče, ne daj Bože bolseti, opet to ponavljam, vjerujem da bi svakoj od nas prošlo kroz glavu, što mu nisam dala ovo, ili što sam mu branila ovo,


IZVORNA PORUKA: bebano

Drage moje posto sam se danas raspitivala evo i da vam javim, pojeli smo prvu telecu supicu user posted image . Naravno radi se o par Aventovih kasikica. U supicu sam po savjetu ElmeB skuhala krompiric i ispasirala ga. Luka nije bas bio odusevljen, kao bilo cim sto mu novo ponudim, ali je tih par kasikica poruckao. Svadjao se, pravio face, pljuvao user posted image .


IZVORNA PORUKA: melinda30

sve je to individualno. moj emin ja zaista napredna i jaka beba. i čim vidi da je neko nešto jede odmah ostavlja sve i mljacka ustima. kad se stol postavi i kad svi sjednemo onda je najrahatniji: osim što se raduje jelu, raduje se okupu članova porodice.user posted image
kad mu je dosta onda zadnji zalogaj izbaci i to je to. sit je! međutim, kroz pola sata, ako bi neko slučajno nešto opet uzeo on opet mljacka. nije on sad neka izjelica, ali eto voli da "okusi".

i stvarno čovjek treba da je sretan kad dijete jede. imam iskustva u bližoj rodbini sa djecom koja totalno odbijaju hranu. curica je od mog emina mlađa 1,5 mjesec i duplo je lakša. dnevno popije možda 2dl mlijeka i jedva kakvog drugog obroka. samo stisne usnice i nema šanse da joj se stavi zalogaj. kad se uspije staviti zalogaj u usta ona to pljune i popršće oko sebe. zamislite sebe da non stop gledate kako po cijeli dan planirate kako ćete prevariti dijete da nešto pojede.


IZVORNA PORUKA: hanabanana

- Ručak: kašika i pol kukuruznih pahuljica pomiješane sa 60 ml  moga mlijeka + jedna domaća jabuka.

- Večera: mrkva + tikvica + kašika maslinovog ulja.

Izmedju: dojenje.


IZVORNA PORUKA: Amrino RR

dorucak: jedna banana+ jedna kruska+ babyrice (sve je spucao)
rucak: tikvica+ paradajiz+ malo crvenog luka+ malo svejzeg persuna+ proso+ malo maslinovog ulja

u medjuvremenu: grozdje+ voda+ dojenje, dojenje, dojenje...

user posted image user posted image user posted image



IZVORNA PORUKA: Aminad

IZVORNA PORUKA: mama alma

Draga moja nemoj patiti dijete, daj mu da jede, on jede onoliko koliko može, budi sretna, jer to je znak da je dijete zdravo, da je ono ne daj Bože bolesno vidjela bi ti kako mi bila prestrena da pojede komadić negega, ja sam tog mišljenja da treba djetetu dati da jede šta hoče ikoliko hoče, ne daj Bože bolseti, opet to ponavljam, vjerujem da bi svakoj od nas prošlo kroz glavu, što mu nisam dala ovo, ili što sam mu branila ovo,




Slažem se sa mama alma, mada ipak treba pratiti da li je dijete previše gojazno, ako jeste onda smanjiti, ali to su slučajevi uglavnom kod veće djece a on je još uvijek mala beba i sama kažeš, proud mom, da nije debeo.

E sad on se još ne kreće ali energiju troši i na drugi način a jednom prilikom sestra u bolnici mi je rekla da banana i čokolada izazivaju hiperaktivnost kod djece, ne u smislu da su djeca stalno hiperaktivna nego kad pojedu onda, ja praktikujem svojima da dajem bananu kad hoće izaći vani pa da to i "hiperaktivno istresu" vani.
Hoću da kažem da je svako dijete različito i da nekima treba više a nekima manje pa je po meni sasvim uredu 2 banane dnevno sve dok to ne umanjuje količinu mlijeka koje beba doji ili AD mlijeka.

Mama alma je upravu hvala Bogu pa je zdrav i nema nikakvih problema, neka jede, nemoj da te to zabrinjava.



IZVORNA PORUKA: Visnja RR

flasica pa

dorucak : kasica od pahuljica od rize i kukuruza s bananom...

pa 30 ml soka od breskve HIPP

ruckic: tikvica s pahuljicama i dvije kapi maslinovog user posted image

pa flasica

pa opet malo tikvice s pahuljicama...

pa flasica...



IZVORNA PORUKA: proud mom

evo pročitala sam odreda sve ko kako hrani bebača... hmmmm, ja zakukala pravo da moj možda puno jede, a kada pogledam kako druge mame hrane svoje bebače, pa on i ne jede tako puno...

da, istina je, kako sam već spomenula, uopće nije debeo; bar ne za sada... ma ja sve nešto kontam da, s obzirom da je uvijek bio jako lijena beba i da je tek sad počeo da se kao nešto okreće na stranu i trbuh (do sada je bio stalno na leđima), te da se nešto kao koprca i tako to, da mu sad treba malo više; a postoji i još jedna stvar koja možda igra bitnu ulogu u svemu ovome... za ovih pet i pol mjeseci "izvukao" je iz mene sve što je valjalo... trenutno sam 3 kg lakša od momenta kada sam uopće zatrudnila, pa mu možda ni moje mlijeko više nije tako kvalitetno kao nekada...

ne znam drage moje... posljednjih par dana puno razmišljam o svemu ovome... ne bih volila da mu na neki način naškodim, ali isto tako ne želim da ga pustim ni da gaduje, mada ako primjetim da smo pretjerali onda ću smanjiti u manju brzinu... uostalom, slažem se sa mamama koje kažu da treba da budem sretna što hoće da jede... jednom mi je imao neku crijevnu infekciju i za mjesec dana (beba koja je do tada dobijala po 1,5 kg mjesečno), taj put je dobio tek 300 gr... možete zamisliti kako mi je bilo....

eto drage moje... ja rekoh šta sam mislila, a vam se svakako moram zahvaliti na savjetima i potpori...

ljubim vas i vaše bebače!!!

ah da, evo najsvježija slikica da svakako vidite da nije pretilan...



IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Proud mom- ne sikiraj se bona nista. Ja sam prvenstveno mislila da su mu dvije banane previse- jer bi ga mogle zatvoriti (mnoge bebe imaju zatvor nakon sto pojedu bananu) ukoliko s tim nema problema ok je.
Ako place i gladan je- slobodno mu daj da jede! Nema vece gluposti nego "drzati bebu na dijeti".
Ja sam licno protiv onoga da se djeci non- stop nesto trpa u usta. Vidjala sam mnogo pretilne djece koje mame neprestano kljukaju hranom iako nema sanse da je beba konstantno gladna. Samo ti gledaj da mu dajes zdravu hranu- voce, povrce, zitarice i da doji i nemo se nista sikirati. Problem bi bio kada bi ga stalno kljukala npr. slatkisima, linama itd. jer su to samo prazne kalorije. Nemoj mu zaboraviti davati i vode pocesto. Jer sto vise jedu- to im je i vise vode potrebno.
Ljub ljub za tebe i malisana! Ko med je! user posted image user posted image user posted image




_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Ishrana bebe od (4,5) 6 do 12 m...
30.1.2009 16:48:44   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: laracroft

Upravo cemo da ruckimo:Puretinu sa rizom,brokulom,mrkvicom,patlidjanom,tikvicom i maslinovim uljem.Doruckovali smo crnu kiflu sa abc sirom i solju mlijeka.


IZVORNA PORUKA: Visnja RR


Mi jutros papali kasicu od sljive sa rizinim i kukuruznim pahuljicama...

Kasnije cemo papati kasicu od tikvica i karfiola ... opet sa rizinim i kukuruznim pahuljicama...
Ja u sve sto pravim ili i u Hipp stavim kasicicu rizinih i kukuruznih pahljica Nestle jer onda ona sve pojede... nadam se da ne grijesimuser posted image


IZVORNA PORUKA: proud mom

a mi smo upravo u slast pojeli i pola jabuke, golden delishes user posted image user posted image user posted image

očigledno je da sa voćem nećemo imati problema...



IZVORNA PORUKA: Emina*

Mi jutros doruckovali krusku sa bananom i rizinim pahuljicama,
a za rucak smo jeli piletinu s krompirom i malo mrkvice....
Jest da je za rucak vise bilo napolju nego unutra, fino je jeo hB user posted image   user posted image



IZVORNA PORUKA: Visnja RR

Emina* htjela bih i ja sutra poceti sa piletinom al iz moje kuhinje... kako si ti to napravila? ...pusa za Bakira


IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Ja piletinu (svjezu) isjecem na kockice ubacim u pretis, dodam mrkvice, malo maslinovog (te nekog povrca po potrebi a ubacim i malo prosa) i sasvim malo vode i za 10 minuta- gotovo. Poslije samo malo "iscopkas" meso i to je to.
Koliko znam Asja ima zubic (?)- tako da joj mozes davati i manje komadice da ih same zvace.



_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *