|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Prehlada - kasalj, zacepljen nosic kod bebe d...
2.10.2008 10:13:41   
Suzana
Drage cure,
 
Ne zamjerite ako ima tema, ali mi je frka i nemam vremena surfati.
Jedan od blizanaca mi se bas prehladio.
Prekjuce je pocelo sa kasljem, navece malo vise, juce samo kasljanje povremeno i to suhi, bez slajma, ali se sinoc situacija pogorsala. Zaspao je oko 8, slusala sam ga svo vrijeme kako tesko dise, budio se da jede, pa kao nastavio spavati, kaslje, kise u noci, nosic zacepljen, i onda se oko 3-4 ujutro probudio, ne moze jadnicak da zaspi, pa smo sjedili s njim, pa je dojio i malo zaspao.
Nema temperature hB, evo veseo je igra se, ali je bas prehladjen.
4 su mu mjeseca.
Molim vas za savjet, sta ciniti, da li ga voditi doktoru ili sacekati da mozda samo prodje?
Sinoc sam mu stavljala na pluca med i puter (neki narodni) i kao da slajm sad izbacuje.
 
HVALA unaprijed.

< Poruku je uredio Hanady RR -- 29.10.2010 11:15:52 >
Revisions: 1 | Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
2.10.2008 10:46:54   
selvedina
ja sam prije cetiri dana imala isti problem,mojoj Heni je sad osmi mjesec,i isto tako pocela da kaljuca dok spava i neda joj mira i nosic je zapusen,ja sam joj pocela kapi stavljati u nosic(kuhinjska sol)neke kapi kao sto ne skode,ali sam znala i kad je bas zapusen i neda joj nikako disati i sprej za nos kao akvamaris i odmah se procepi,i sa onom kao pumpicom gumenom nukovom sam izvlacila slinice i tako joj pomogla.nisam je vodila doktoru nego sam od prosli puta imala neki sirup protiv kaslja(biljni) i ponovo joj davala i sad je super prestalo je sve.a ako ti nastavi puno kasljati ti ipak odvedi bebu pedijatru da poslusa pluca,da si sigurna da je u redu,a za med i puter to na pluca ne znam bas jer je to ipak mala beba jos.

_____________________________

velika mamina beba Amna 12.01.1997
i mala beba Hena 20.02.2008

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
2.10.2008 10:59:39   
ElmaB
Draga Suzana!

I moji su imali bronhitis prije mjesec dana. Krenulo je sa kasljem, a zavrsilo sa bronhitisom. Najbitnije od svega je da im sto cesce cistis nos, jer im se to sve iz nosa slijeva. Tapkaj ih po ledjima da sto vise slajma izadje. A, ne bi bilo lose da ih preslusa doktor, cisto da budes sigurna da nije otislo na bronhije. Evo ti link i tema, pa pogledaj, bilo je dosta licnih iskustava i savjeta!
Pozdrav!



http://www.ringeraja.ba/forum/beba_mi_kaslje%2Cmalo_hropti%2Dsta_ciniti%3F/m_88434/tm.htm


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
2.10.2008 12:13:41   
Suzana
Drage Selvedina i Elma,
 
Hvala vam na odgovorima.
Sacekacu do sutra, pa ako vidim da se situacija ne poboljsava, otici cemo pedijatru.
Elma, bacila sam pogled na ovu temu, ma eto, i ja bih voljela da ovo prodje bez antibiotika, jer sam sama protivnik tableta, pa ne bih ni njima ako nije neophodno davala.
Neka viroza vlada gradom, pa se nadam da nije to, nego obicna prehladica kao reakcija na ove promjene vremena.
Nadam se da ce se javiti jos iskusnih mama sa svojim savjetima.
 
Lijep pozdrav svima!

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
2.10.2008 22:20:22   
rozi
Kao sto su i druge mama rekle, samo sto cesce cistiiti nosic. A ne znam za Bisolex otopinom, citala sam dosta pozitivnih iskustava u vezi toga, valjda pomaze da se taj slajm razrijedi i izbaci van. Ja jos nisam probala, jer vise nije bio prehladjen, ali sigurno ima mama sa iskustvima. Nadam se da ce brzo proci i da nije ovaj virus sto hara .

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
2.10.2008 22:26:34   
lejlašh
I moja se malko prehladila, neću je još voditi doktoru, nije ništa strašno. Nosić curi, i malo kašljuca. Dajem Bisolvon otopinu, čistim nosić pumpicom, a navečer stavim Operil kapi da lakše može disati.
Suzana - slobodno možeš dati Bisolex/Bisolvon kapi (3x5-8 kapi), zbog lakšeg izbacivanja tog sekreta, u nosić stavi kapi od morske soli (Aqua maris baby) ili napravi kapi od sljeza i izvlači sekret ako možeš. I neka doji što češće.
Pusa bebama i javi kako je maleni

_____________________________

Merjem, 11.11.2007.
mamina sultanija
Arman, 23.07.2010.
mamin pasha

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
2.10.2008 23:31:12   
mamin sin
Draga Suzana,
Da bi mu malo olaksala da dise i to iskasljava ako ima slajma evo ti par savjeta koje sam dobila od ped., probala ih i pale: Umociti stapic za usi u maslinovo ulje i lagano obloziti sluznicu nosa, pa onda kapati kapi kako ih sluznica ne bi odmah upila vec da prodju u korijen, kamilica (malo posoljena ), mozes probati u svaku nosnicu staviti po malecni komadic putera, lakse dise, jeste samo privremeno ali eto...
Mozes mu davati caj od korijena bijelog sljeza ali samo tri puta na dan po malu kasikicu (potvrdile mi dvije dr.), kako bi mu se razrijedio slajm i olaksalo iskasljavanje i okreni ga preko koljena i lagano trljaj ledja...

Ako ti dobije temperaturu koja raste ili ako cujes da mu dok dise slajm "hoda" odvedi ga da ga pregleda dr. Tako je meni ped. rekla, jer slajm je zeznut...

Zelim vam brz oporavak! user posted image

(odgovor članu lejlašh)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
2.10.2008 23:55:55   
mamin junacina
Draga Suzi,takodje se slazem sa ostalim majkama.Moj junacina je prehladjen,ima ve c par dana,i grozno mi ga slusati dok jadnicak pajki a u nosicu grglja.Stavljam mu kapi u nosic(Aqvamaris)i bude mu lakse i pomalo kasljuca.A primjetila sam,da kada mi bebac kaka ima dosta sluzi u stolici,pa vjerovatno na taj nacin izbacuje sluz.Ipak i ja preporucujem obracanje pedijatru u slucau da se situacija nemjenja.

DONT SIKIRLI BI HAIRLIuser posted image

(odgovor članu mamin sin)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
3.10.2008 9:39:07   
Anoniman
jutros se moja maca probudila sa začepljenim nosom i ponekad kahne! user posted image Pokušaću neke od ovuh stvari, pa ćemo vidjeti šta će upaliti! Tako mi je žaooo! A zima tek počela, brrrrrrrrr.

(odgovor članu mamin junacina)
  Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
3.10.2008 10:00:06   
Suzana
Drage zenice,
 
Vidim jutros puno savjeta i hvala vam na tome.
Sinoc je noc bila malo bolja, budio se samo da jede i bolje je disao.
Cini mi se da jutros manje kaslje, ali jos uvijek kise.
Ma najveci je problem taj slajm i sav sekret koji mu stoji u grlu (ja pretpostavljam) a koji jadnicak ne moze da izbaci. Imam osjecaj kad bi povratio da bi izbacio i bio bolje...
U stolici nisam primjetila sluz... Ma cini mi se kad bih ga okupala da bi mu sve iz nosa izaslo, ali naravno, necu ga jos kupati!
Vidjecu sa ovim "narodnim" preparatima, nekako sam teska na svemu sto je hemija...
Da li znate za neki sirup za iskasljavanje koji beba od 4 mjeseca moze piti?
Nadam se da necemo morati pedijatru, nekako najvise to izbjegavam da mi kojim slucajem ne bi uvalili antibiotike, jer sam citala na forumu da je to praksa.
 
Cujemo se jos!
 
Veliki pozdrav!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
3.10.2008 10:17:48   
makana
suzana jesi li probala da ga okreneš na stomačić nakon što mu staviš nešto u nos?
ja sam almedini dok je bila manja i nije znala ispuhati nos kapala kamilice blago zasoljene ili onaj nisita sprej i onda je na pamučnu pelenu položim na stomačić i da vidiš što nos procuri i sve ostane na peleni, bunila se naravski, trljala glavicom o pelenu i plakala, ali smo izdržali samo da bi bar nešto iz nosa iscurilo van i olakšalo joj disanje

_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
3.10.2008 12:34:23   
hanabanana
Suzana u svakom slučaju nikako ne daji bebi  od 4 mjeseca sirup na svoju ruku, pa bio to i biljni sirup. Drugo se veća djeca, ali bebama sirup može i treba dati samo ljekar.

Ti probaj da mu nos držiš prohodnim, ukapavaj fiziološku otopinu, stavi luk iznad glave kada spava. Nadam se da će sve biti uredu.

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
4.10.2008 20:37:23   
mišur
I moj maleni zadnjih 7 dana ima začepljen nosić. Jutros je baš teško disao i na kraju se probudio zbog toga.
Pošto sve traje oko 7 dana, i u početku mu je curila voda iz nosa, a sada i slinice, odvela sam ga dr da mu posluša pluća i pregleda uši.
I sve je ok, a pošto sam i ja prehlažena, vjerovatno je od mene pokupio, ili ja od njega.
Preporučila nam je Reukap kapi za nos tri puta na dan, a ako ne bude dobro od toga za par dana, tek onda antibiotik.
Ja se nadam da će ga proći...Ne daje mi se baš antibiotik... 

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
16.10.2008 10:23:23   
mišur
Bili smo opet kod dr jer se Luki vratila prehlada...
Bio je dobar 2-3 dana, i onda je u ponedeljak naveče dobio temperaturu 38,5 i začepio mu se nosić. Ujutro sam ga odvela dr i kaže da moramo uzimati antibiotik. Već 10-ak dana se bori sa prehladom, i kaže da mu ne trebamo više testirati imunitet.
A još mi jadničak slabo jede...
Počeli smo sa Sinacilin sirupom, ali, valjda kako sve to sazrijeva, cijelu noć je prekašljao...I ne suvi kašalj, već baš zreli. A nosić je još začepljen..
Ne znam jesam li pogriješila što smo mu uključili antibiotik,jer sam protivnik tableta, ali bilo mi ga je žao gledati kako se 10 dana pati i nimalo mu nije bolje...
Dr mi je preporučila sirup za iskašljavanje "Bocko", mislim da je rekla da se tako zove. Jeste li ga koristile?

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
16.10.2008 10:37:26   
Amrino
Ako vidite da beba ima slajma i da je to muci...fino je preko koljena ili ramena i lupati po ledjima sa jagodicama prstiju. Ne previse jako ali ne ni previse blago. "Sarati" po cijelim ledjima.
Pogotovo kada se beba zakaslje- jer na taj nacin pomazete slajmu da se "odljepi" i uz malo srece bebara ce povratiti slajm- a ako ne u svakom slucaju ce ga pokakiti.
Nama je to najvise pomagalo.
Mi nismo nikada koristili antibiotike.
Misure- jeste li vadili nalaze krvi ili urina? Trebalo bi prvo utvrditi da se radi o bakteriji pa tek onda uzeti antibiotik.
Nama je doktorica propisivala Bisolvin kapi za iskasljavanje. Mi ih nismo nesto koristili- ali cula sam da su dobre.
U svakom slucaju- sto vise bebe na siku.


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
16.10.2008 18:24:42   
ranija
Drage moje ženice i ja sam imala isti slučaj sa mojom bebom koja je stara 6 mjeseci. Prvo je dobio upalu uha, doktorica mu propisala kapi i penbritin da pije. Poslije tri dana poceo je da kaslje i da tesko dise, kao dobio bronhitis. Promijeni mu sirup i umijesto penbritina propise Ceclor i inhalacije dva puta dnevno. Medjutim to nista nije pomoglo i ona ti mene posalje hitno na pedijatriju a tamo kao preporucise inekcije Urbason za opustanje bronhija i tri puta inhalacije. Sto je najgore, ja vam odem kod privatnika dr. Lutve Hodžića poslije doma zdravlja hajde rekoh on opet bolje zna kad isti slucaj kaze jos da cu morati kupiti jos jedan antibiotik poslije ovoga tj. jos jedan ceclor kao jedan nije dovoljan i da ce nas najvjerovatnije zadržati u bolnici jer je on mali za lijecenje u ambulanti. Helem mi tako sa inhalacijama punih 7 dana pa posto im nije jasno da djete ima toliko slajma i nakon sedam dana ona nama kaze da moramo snimiti pluća da mozda ima upalu pluća kad jos uvijek kaslje i hropi. Snimak pokazao bez upale i ona nama dalje propisa inhalacije.
Taj dan se nisam vratila u dom zdravlja na inhalacije jer sam shvatila da nemaju pojma sta mu je, pa sutradan kažem doktorici Mariji u D.Z na Otoci da mu je nos zapusen i da mislim da je nesto do nosa. Ona me posalje dr. Katici tj. ORL kad tamo covjek kaže sve je do nosa. Aspirirao mu nos , kaže pun je sekreta pa cak je bilo i hrane, i da njemu ne trebaju nikakve inhalacije. Djete prodisa kao da mu nista nije bilo osim sto mu se javio mali kasalj nista strasno.
Sada je sve hvala Bogu dobro samo sto smo bezveze zracili dijete i davali mu antibiotik.
Propisao mu je samo kapi od bijelog sljeza i nista vise.
Izvinite sto sam oduzila ali ovo vam je svima pouka da ne vodite dijete na pedijatriju ni za živu glavu jer nemaju pojma pogotovo one u prijemnoj ambulanti.
Cuvajte se i puno srece.

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
17.10.2008 8:38:10   
mišur
Jutros je maleni već malo bolje...
Noćas se toliko znojio, posebno glavica, stalno je bilo mokro ispod nje, pa sam stalno mijenjala pelene ispod glave.
Sreća pa se on voli igrati na stomačiću, pa mu dosta iscuri iz nosića..A i tapkala sam ga po leđima, kao što je Amrino rekla.


(odgovor članu ranija)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
17.10.2008 13:22:24   
Suzana
Misure, zao mi je sto ste morali koristiti antibiotike, ali Luka je ipak dobio temperaturu.
Mi smo hB prosli bez antibiotika, nisu imali temperature, pomogle su inhalacije.

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
18.10.2008 17:13:44   
mamina cura
Da se i mi prijavimo u klub bolesnihuser posted image  Maloprije je mamina cura imala 38,5 a onda je popila 1/2 kas paracetamola i lijepo ruckila i sad je 37,9. Ne kaslje niti je nosic zacepljen a najvise me zabrinjava sto idemo u noc jer ce temperatura rasti. Sta cu valja mi deverati..user posted image

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
18.10.2008 18:24:19   
mamin junacina
Pa gdje si mamina curo,i tvoja se ljepotica prehladilauser posted image Evo i moj junacina kasljuca i zacepljen mu nosic,ovo je ocigledno nakav virus zavlado pravo.Neznam sta bi davala da to prodje,ali nije mi imao temperaturu

_____________________________

HARUN 22.6.2008

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
19.10.2008 16:35:33   
mamina cura
Mislim da se nije prehladila vec je nesto uhvatilauser posted image  Evo i danas temperatura, maloprije 38,5 pa sam skidala rakijom. Htjela sam joj dati Dalsy kad  pise da nije za djecu ispod godinu dana. Sta cu, ako bude islo jos gore imam cepice voltarena, barem dok ne procitam i njihovo uputstvo.
Inace nema hB ni problema sa nosicem, ne kise niti kaslje, samo temperatura. Lijepo jede i pije caj i doji. Malo teze spava ali za ocekivati je.
Bojim se odvesti je doktoru jer mi uvijek uvale antibiotik. Jos cu sutra deverati pa ako ne bude bolje pravac u auto i DZ.

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu mamin junacina)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
27.10.2008 8:55:59   
jupajdi
Evo i Esmica je dobila prvu prehladu user posted image . Samo je odjednom počeo kašalj. Nisam primjetila da ima sekreta u nosiću ili da teže diše. Samo kašlje, baš ružno i kiše. Uz to, stolica joj je juče cijeli dan bila zelenkaste boje. Ona fino doji i nisam primjetila da je gladna. Ne znam bi li je vodila pedijatru, sigurno će joj dati antibiotike, a ona ima tek tri i po mjeseca. A opet strah me je da kašalj ne preraste u nešo veće user posted image .
Jeste li vi imale slučaj da vam beba kašlje, a nema sekreta (bar ja nisam primjetila). user posted image

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
27.10.2008 14:20:29   
jupajdi
Zar nikome beba nije bila prehlađena?user posted image

Još kašljemo, ali smo sada osjetili i hroptanje u nosu i grlu. Pokušala sam da izvučem pumpicom sekret, ali nema ništa. Lupkam je po leđima, davala sam šlježa u nos i mazala joj prsa Wick kremom. Sada spava, ali danas je pokušavala da zaspi, ali je svaki put probudi kašalj.
Najvjerovatnije je vodimo kod pedijatra. Temperature hB nema. 

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
27.10.2008 14:28:00   
Ivona
Eh,mi smo ti isti...,s tim sto Selena kasljucne samo 3-4 puta dnevno.
Cuje se hroptanje u grlu i nosicu,ali sekreta nema.Samo dijete bezveze traumiramo pupmicom.
Vodili smo je pedijatru,ali nam nije rekao nista pposebno.Samo redovna toaleta nosa i to je to...,a za sljez nisam sigurna,jer sam cula da on nakon par dana koristenja ima kontraefekat-sekret koji bebica ionako ne moze izbaciti,postaje jos gusci.

Kod nas to traje malo duze,pa se bojim da je mozda neka alergija user posted image ili jednostavno treba dosta vremena da to izbaci.


_____________________________

SELENA 02.06.2008.
Mamin kasni proljetni cvijetak ;o)

SERGEJ 07.03.2011.
Mamina kasna snijezna pahuljica ;o)

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Prehlada - kasalj, zacepljen nosic
27.10.2008 14:29:42   
majki
jupajdi, najbolje ti je da je odvedeš kod pedijatra, prehlada začas preraste u bronhitis, ako je kašalj suh može biti da su bronhije sužene i ako ima šlajma ne daju mu da se kreće pa tako ga ne može kašljem ni izbaciti. To je jedno lajičko objašnjenje ali je sigurno tačno jer deveram s tim zadnjih mjeseci i nije nimalo bezazleno. nadam se da nije bronhitis ali ti je najbolje da provjeriš sa pedijatrom. Ja sam kupila eukaliptus mast dr. Tiesa i stvarno je super, piše da i bebe mogu koristiti, već je negdje na forumu spominjana.

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *