|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Mekane kosti glave
18.9.2008 22:26:14   
rozi
Danas smo bili kod novog doktora i primjetio je da mu glava nije okostila kako treba, kaze da kasni vise od mjesec dana. Cak je uzeo moju ruku i pokazao mi . Pravo sam se prepala, kao da pritsnes dugmic, pa se udubi i vrati nazad. Negdje na polovini glave. Rekao je da ga ne smijem oslanjati na noge( nisam to ni dosada radila , jer je tek napunio 3 mjeseca). Cak kaze da snimak kukova nije jasan zbog kostiju.
Povecao nam je dozu D3 kapi na 5 dnevno i siroko povijanje.
Od cega li je to mogo nastati, samo dojim , mozda ja ne uzimam dovoljno kalcija ili D vitamina.
Jel neko imao iskustva sa tim? Ja sam se pravo prepala i opet se pitam kako to do sada niko od doktora nije primjetio user posted image  user posted image
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Mekane kosti glave
18.9.2008 22:39:19   
tweety
Mislim da nemaš potrebe za sekiracijom.

A fontanelle (or
fontanel) is an anatomicalskull. Fontanelles are soft spots on a baby's head which, during birth, enable the bony plates of the skull to flex, allowing the child's head to pass through the birth canal. The ossification of the bones of the skull cause the fontanelles to close over by a child's second birthday.

Što se tiče kukova,pokušaj sa vježbama,ono uzmeš mu nogice i presaviješ u koljenima pa ih spojiš i guraš prema prsima pa vani,kao da kružiš ako me razumiješ.Ja sam sina vodila na pregled 3 puta,jer prvi put mu se nisu vidjele te neke jezgre,pa drugi put malo,da bi se tek treći put vidjele i bilo je sve ok.Ali zar nije malo rano za kukova???Obično se ide oko 4mj.

< Poruku je uredio tweety -- 18.9.2008 22:43:46 >


_____________________________

Prince `05
Princess `08

Ente kalbii, ente kullun fii hajatii..."Moje si srce, sve si u zivotu mom..."

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Mekane kosti glave
18.9.2008 22:43:00   
tweety
Evo čak i slika kako bebina glava izgleda user posted image

The skull at birth, showing the anterior and posterior fontanelles.

user posted image user posted image The skull at birth, showing the lateral fontanelle.

_____________________________

Prince `05
Princess `08

Ente kalbii, ente kullun fii hajatii..."Moje si srce, sve si u zivotu mom..."

(odgovor članu tweety)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Mekane kosti glave
18.9.2008 23:16:14   
Amrino
Ja bih potrazila i drugo misljenje. Beba je jos mala i to nema veze.
Najnovija istrazivanja cak pokazuju da nema potrebe uopste za D3 vitaminom kada beba doji ali eto...
Sto se kukova tice- to se i ne moze jasno vidjeti u 3. mjesecu.
Sto se tice oslanjanja na noge- procitaj temu 
http://www.ringeraja.ba/forum/Motoricki_razvoj_djeteta_u_1%25_godini_zivota/m_87970/tm.htm


Nista se ne brini a ako se ipak brines- otidji kod drugog doktora (zapamti da pedijatri nisu strucnjaci za kukove). Probaj naci neke informacije i na drugim forumima npr. roda...



_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu tweety)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Mekane kosti glave
18.9.2008 23:20:59   
camm
ja se isto ne bih brinula toliko s tim da je djetetu tek 3 mj.

stari ljudi kazu dok dijete ne kaze samo kamen da tek tada bude tvrda glava.

_____________________________

Ja tek sada kuzim da ne kuzim, sta kuzim, sta ne kuzim, sta mi je tesko skuziti, sta ne mogu prokuziti, ali jedno kuzim...:D

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Mekane kosti glave
18.9.2008 23:43:21   
rozi
 
Hvala, Tweety , al fazon je sto nije fontanela u pitanju , vec negdje sa strane glave, bocno.  Kad lagano predjes rukom to se i ne primjeti ,izgleda cvrsto , vec kad pritisnes ono se udubi i vrati nazad, nesto poput plasticne flase, takav sam nekakav dozivljaj imala, kao kad pritisnes praznu flasu pa se udubi i ponovo vrati kako je bilo. user posted image

(odgovor članu tweety)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Mekane kosti glave
18.9.2008 23:50:01   
rozi
IZVORNA PORUKA: camm

ja se isto ne bih brinula toliko s tim da je djetetu tek 3 mj.

stari ljudi kazu dok dijete ne kaze samo kamen da tek tada bude tvrda glava.


Mozda doktor pretjeruje, al rekao mi je da to treba da bude tvrdo vec sa 2 mjeseca , a on je vec presao 3. Uhh, samo da prodje noc, mozda me malo i popusti briga, mozda to i nije tako strasno, a mozda sam i ja kriva jer sam ga slabo iznosila na svjetost.

(odgovor članu camm)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Mekane kosti glave
19.9.2008 0:00:34   
camm
draga moja rozi
i kod moje je dugo mekana glava bila
pa je mm panicar bio sve je govorio vidi jos mekana
ne mogu ti tacno reci kada je postala malo tvrdja ali sigurno je imala preko 5 mj.

_____________________________

Ja tek sada kuzim da ne kuzim, sta kuzim, sta ne kuzim, sta mi je tesko skuziti, sta ne mogu prokuziti, ali jedno kuzim...:D

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Mekane kosti glave
19.9.2008 0:03:16   
camm
glava se i dalje oblikuje mjenjaj polozaj glave cesce
da se lijepo oblikuje
moja je vise voljela da spava na jednoj strani pa joj je ta strana malo vise
udubljenija.



_____________________________

Ja tek sada kuzim da ne kuzim, sta kuzim, sta ne kuzim, sta mi je tesko skuziti, sta ne mogu prokuziti, ali jedno kuzim...:D

(odgovor članu camm)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Mekane kosti glave
19.9.2008 9:56:10   
tweety
IZVORNA PORUKA: rozi


Hvala, Tweety , al fazon je sto nije fontanela u pitanju , vec negdje sa strane glave, bocno.  Kad lagano predjes rukom to se i ne primjeti ,izgleda cvrsto , vec kad pritisnes ono se udubi i vrati nazad, nesto poput plasticne flase, takav sam nekakav dozivljaj imala, kao kad pritisnes praznu flasu pa se udubi i ponovo vrati kako je bilo. user posted image



rozi da li je tvoja beba imala naduva pri rođenju?mislim da li si imala teži porod i duži,jer to može biti da je naduv,kako djete prolazi kroz karličnu kost to se zna desiti.


_____________________________

Prince `05
Princess `08

Ente kalbii, ente kullun fii hajatii..."Moje si srce, sve si u zivotu mom..."

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Mekane kosti glave
19.9.2008 14:45:43   
rozi
Nisam , Tweety, imala sam izuzetno brz i lagan porod, e jedino od prebrzog prolaska da se nije negdje udubilo. Mislim da je izasao ''napolje'' za minut -dva, jer sam ga nakon 5 minuta od dolaska na sto vec imala na grudima.
Sve se tjesim pa kontam da je sta ozbiljno da bi nas slao na dalja istrazivanja. Rekao da da dodjemo na kontrolu za mjesec  i po.
Jeste li imali situacije da su vas doktori prepali, a da nije bilo razloga , tj. da se pokazalo nepotrebnim???

(odgovor članu tweety)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Mekane kosti glave
19.9.2008 14:55:48   
rozi
Ne znam jesam li napisala da nije samo glava u pitanju vec sve kosti, jer i ultazvuk nije bio cist kao sto treba da bude . Tako barem kaze.
A on meni izgleda super. Kad ga drzim glavica mu je cvrsta. Kad hoce izpravi se kao strijela. Na stomacicu moze dignuti glavu skoro za 90 stepeni, samo ne voli biti na stomaku budan, pa je rijetko dize, jer se odmah buni.  Ne znam meni se cini dosta cvrstim i zivahan je,mada ja nisam strucnjak.

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Mekane kosti glave
19.9.2008 16:15:45   
Adana
Draga Rozi nadam se da je i zelim ti da sve bude OK. Pokusaj da se manje sekiras, i radi sebe i radi bebe jer ona osjeca tvoje emocije.

A da usput pitam kada fontanele okostavaju ili sta vec i kada se trebaju snimati kukovi. Mi smo naruceni kada Asji bude 2 mjeseca i 20 dana. Jeli to prerano???

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Mekane kosti glave
19.9.2008 18:06:44   
tweety
Drage moje ja ne kontam zašto se tako rano ide na UZV kukova????Obično se ide sa 4mj jer prije toga se ne može ništa vidjeti.Mislim da vam je to samo bacanje para,a naravno niko od tih doktora neće reći tako nešto,nego ćete trebati doći ponovo i opet platiti user posted image VI kako hoćete,ali ja lično nisam prije 4mj a ni ovo drugo ne mislim prije voditi.

_____________________________

Prince `05
Princess `08

Ente kalbii, ente kullun fii hajatii..."Moje si srce, sve si u zivotu mom..."

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Mekane kosti glave
19.9.2008 21:47:14   
mivica
Joooooooooooj opet ti doktori i njihova standardna priča, samo zbunjuju narod user posted image Negdje sam već napisala da fontanela kod djece zarasta i do godinu i pol, a bebe je imaju iz prostog razloga da bi bez problema prošle kroz porođajni kanal. S toga rozi, no sikiriki user posted image A što se tiče D3 kapi, mislim da nema potrebe sa pretjerivanjem, bebe se mijenjaju iz dana u dan, a i pretjerana količina D3 kapi može imati neželjene efekte. Nisam sigurna, ali mislim da čak i na uputsvu uz D3 kapi stoji napomena, koja je dozvoljena količina kapi za bebe pa pročitaj!!! user posted image


_____________________________

Bakir, 21.06.2008.

(odgovor članu tweety)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Mekane kosti glave
19.9.2008 21:48:28   
ziki
Kad sam vodila Tarika za vakcinu pedijatrica koja ga je pregledala rekla mi je da po navrsenom drugom mjesecu treba ici na UZ kukova, u Gracanici se to radi u domu zdravlja i ne placa se.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu tweety)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Mekane kosti glave
19.9.2008 22:10:29   
rozi
Ne znam vise ni sama sta da mislim, pokusacu da se ne brinem previse i otici cu jos nekome po savjet . Upak na bebici vidim da je dobro, .
Hvala vam na savjetima i podrsci i ako jes neko ima slicna iskustva neka javi.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Mekane kosti glave
20.9.2008 9:49:18   
rozi
Uspjela sam procitati na nalazu sta pise: ''Usporena mineralizacija kostiju'' i skontala sam da doktor sumnja na rahitis, jer me pitao da li se dijete pojacano znoji kad jede :
(Rahitis se često najprije manifestira općim simptomima kao što je loše raspoloženje, razdražljivost i plačljivost te pojačano znojenje pri hranjenju i za vrijeme spavanja. Iz pelena natopljenih mokraćom osjeća se miris amonijaka jer je stvaranje amonijaka kod rahitisa povećano.) , a ovo sto sam, napipala na glavi je bas ovako kao sto sam nasla na internetu:
''Kod nas se rahitis razvija obično najranije u trećem mjesecu života i prvi je nalaz kraniotabes (kod pritiska na stražnji diolubanje osjeća se da je kost mekša i da uz elastični otpor popušta pod pritiskom; utisnuto mjesto se po popuštanju pritiska odmah vraća u stari položaj).''
 
Nesto mi je pircao i o prsnoj kosti, kako je dok dise izbacuje van.
Ispupčenost čeonih i temenih kostiju zbog bujanja koštanog tkiva naziva se kaput kvadratum, a ispupčenost grudne kosti kokošije grudi.
 
Boze, nadam se  da nije to, moze  li se to sprijeciti ako je vec pocelo???

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Mekane kosti glave
26.9.2008 11:03:56   
zamra
pozdrav rozi! zanima me da li ste rijesili taj problem sa glavicom. nadam se da nije nista opasno. nego evo sada sam i ja zabrinuta. naime, kod mog hamze se pojavilo neko ispupcenje na glavi, mekano je, velicine oraha. bila mi je patronaza i kaze da se formirao "kefalomatom" ( ne znam da li sam tacno zapamtila). rekla mi je da ga odnesem doktoru pa da oni vide. fontanela je uredu...pravo sam se zabrinula. takodjer mi je rekla da to masiram...

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Mekane kosti glave
26.9.2008 22:45:14   
rozi
Cao, Zamra.Nismo jos rijesili, sada mu dajem 5 kapi vitamina  D i ja pijem jos 2, nadam se da ce se dobro zavrsiti, dva dana sam plakala i onda skontala da nema nista od toga. I kad bi bio rahitis ,lijeci se!Otici cu raniije na kontrolu da vidim jel se poboljsalo, necu cekati mjesec i po, ali kod drugog doktora. Nasla sam i tacno sta je u pitanju :

http://www.datoteka.com/medicinski-leksikon/C/Craniotabes.html

Cak sam nasla da se u tom slucaju daje po 20 kapi :

http://www.cybermed.hr/index.php/pbl/portal_za_pacijente/forumi_za_pacijente/specijalizacije/medicina/pedijatrija/20_kapi_d_vitamina


Otidji ti doktroru , nije se sa tim igrati, ja ne bih masirala dok doktor ne kaze.  Mozes po internetu procunjati. Sta je tebi rekla patronazna jel to sta opasno?

Meni je nagore sto sam panicar, pa u tom momentu gledam sve crno i treba mi 2 dana da skontam da moze biti i gore. Javi sta je doktor rekao, bas me zanima

(odgovor članu zamra)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Mekane kosti glave
29.9.2008 18:16:59   
zamra
pozdrav rosi! danas smo bili kod doktora ali nismo nista ni govorili, jer se to na glavili skroz povuklo. masirala sam pomalo ova tri dana i nema nista, kao da nije ni bilo. nasla sam na netu taj kefalohematom i vidim da se to pojavljuje kod beba, da nije opasno i da se samo povuce. danas smo dobili drugu vakcinu ( sa dva mjeseca). samo se nemoj sikirati, jer to nikuda ne vodi, znas i sama . bit ce to sve dobro abd. nego meni niko nikada nije rekao da pijem D3 kapi...i u bolnici i patronaza i doktori me stalno pitaju dajem li bebi d3 kapi a meni niko nije nista rekao. niti sam za to cula od svojuh prijateljica koje imaju bebe. ja sam iz zenice.puno pozdrava

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Mekane kosti glave
1.10.2008 14:11:21   
rozi
Bas mi je drago da je proslo. Bice i kod mene abd. u redu. Iskorisatavam maksimalno ovo sunce.
Ni meni nije niko rekao da pijem D3, ali sam vidjela da pise u uputstvu da piju tudnice i dojilje po 2 kapi, pa sam malo procunjala po netu i citala na forumuma da dosta doktora to savjetuje ako dojis. Kontam da ne moze nastetiti jer se jos drzimo granice propisanog u uputstvu. user posted image

(odgovor članu zamra)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Mekane kosti glave
11.10.2009 20:36:03   
lycki
user posted image user posted image
IZVORNA PORUKA: rozi

Danas smo bili kod novog doktora i primjetio je da mu glava nije okostila kako treba, kaze da kasni vise od mjesec dana. Cak je uzeo moju ruku i pokazao mi . Pravo sam se prepala, kao da pritsnes dugmic, pa se udubi i vrati nazad. Negdje na polovini glave. Rekao je da ga ne smijem oslanjati na noge( nisam to ni dosada radila , jer je tek napunio 3 mjeseca). Cak kaze da snimak kukova nije jasan zbog kostiju.
Povecao nam je dozu D3 kapi na 5 dnevno i siroko povijanje.
Od cega li je to mogo nastati, samo dojim , mozda ja ne uzimam dovoljno kalcija ili D vitamina.
Jel neko imao iskustva sa tim? Ja sam se pravo prepala i opet se pitam kako to do sada niko od doktora nije primjetio user posted image  user posted image

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: znojenje kod djece
11.10.2009 20:41:40   
lycki
user posted image user posted image user posted image DALI NEKO IMA OVAJ PROBLEM:MOJA TROGODIŠNJA DJEVOJČICA SE ZNOJI SAMO SA JEDNE STRANE GLAVE A INAČE JE ZDRAVA I AKTIVNA TAJ ME PROBLEM VEĆ ODAVNO MUČI PA AKO IMA NEKO DA MI OVO OBJASNI 

(odgovor članu lycki)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: znojenje kod djece
11.10.2009 20:53:36   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: lycki
user posted image user posted image user posted image DALI NEKO IMA OVAJ PROBLEM:MOJA TROGODIŠNJA DJEVOJČICA SE ZNOJI SAMO SA JEDNE STRANE GLAVE A INAČE JE ZDRAVA I AKTIVNA TAJ ME PROBLEM VEĆ ODAVNO MUČI PA AKO IMA NEKO DA MI OVO OBJASNI 


A u kojim situacijama se beba znoji? I moja se beba znoji samo sa jedne strane ako joj je ta strana tik uz moju ruku (dok je hranim na flašicu ili npr. dok sam je dojila)... isto tako se dešava ako joj je glava na strani dok spava. Mislim da nemaš razloga za brigu, a ako ipak nisi sigurna otiđi doktoru!

(odgovor članu lycki)
  Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *