|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Krvarenje desni u trudnoci?
25.12.2007 23:28:46   
Suzana
Drage trudnice!

Zanima me da li vi imate problema sa krvarenjem desni?

Ja sam u 16. sedmici trudnoce, i ima cak i mjesec dana kako mi se javilo jako krvarenje desni, a par dana sam i imala pravu upalu. Gingiva mi je bila totalno otekla da nisam mogla sastaviti vilice. user posted image
Zvala sam Dr. koju nisam uspjela dobiti, ali sam kontaktirala i mog stomatologa, koji mi je rekao da je to najnormalnije pojava kod trudnica, zove se GINGIVITIS GRAVIDARUM i javlja se kod 90% trudnica.

Desni mi vise nisu toliko oteknuti, ali svako pranje zuba je 'pokolj'. Ima krvi do koljena. user posted image

I, btw, buduce mame dvojki, brinete li se vi za svoje zube, obzirom da dvije bebe uzimaju duplo vise kalcijuma iz nasih organizama?
Ja sam svoju Dr. pitala da li da uzimam dodatno kalcijum, rekla je "ne jos".

Hvala vam na odgovorima.

Puno pozdrava!
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
26.12.2007 1:47:48   
Visnja RR
slicno se i meni desilo prije 4 sedmice ...desni su mi poprilicno bile upaljene al mi je moj stomatolog rekao da ispiram sa zalfijom ... umirilo se ...ali i dalje desni krvare...

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
26.12.2007 7:41:06   
Hamos
Iako nisam imala takvih problema ( nemam jos bebca user posted image  ), mogu ti ipak malo pomoci. Ako nisi probala, pokusaj da zube peres sa pastom koja se zove ''PARODONTAX''. Mozes je kupiti u svim malo boljim parfimerijama i kosta oko
8 KM. Ova pasta je namjenjena je bas za tu problematiku. Ima specifican ukus, ali brzo se naviknes. Mislim da imaju dvije vrste, a ti probaj sa onom koja ima fluor ( zeleno - bijela ambalaza ).

Mojoj sestri je jako pomoglo, a evo sta kazu:

'' Zubna pasta Parodontax sa svojim sastavom pet odabranih biljaka ( ehinacea, kamilica, mira, ratanija, kadulja ) i mineralne soli posebno stiti od upale i krvarenja desni. Svojim djelovanjem sprjecava razvoj bakterija u paradontalnim dzepicima, koji cesto uzrokuju upale i krvarenja desni. U isto vrijeme temeljito cisti i neutralizira kiseline, te na taj nacin stiti zube i desni. ''

Samo jos da ti kazem da je ovo po preporuci stomatologa tako da ne mislis da je bilo neko eksperimentisanje. user posted image   Mozes se i ti posavjetovati ako zelis, ali nema nekih posljedica.

Sretnouser posted image

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
26.12.2007 9:42:01   
Emina*
Draga Suzana,ja sam ti imala istih problema ali nakratko.
Najprije kupi cetkicu koja je meksa, super soft ili tako nesto, smanji unos slatkisa. U trudnoci svakako desni postaju osjetljivije, i dolazi do nakupljanja bakterija koje pod uticajem ostalih enzima i hrane stvaraju probleme u ustima.
Sto se tice kalcija,samo ti pij 3-4 case mlijeka dnevno,jer bebe ce sebi uzimati onoliko koliko im treba,a u slucaju da ti je ishrana siromasna kalcijem,onda bebe crpe kalcij iz tvojih kostiju.

Krvarenje desni NIJE posljedica nedostatka kalcija,nego vitamina C.
Zato ti odmah preporucujem da odes ili u apoteku, kupis C-vit,to ti je cisti vitamin C za zvakanje,i tri tablete dnevno,ili nakupuj sebi kivija,naranci i navali. Mora da prestane. Moja mama je farmaceut, i dok se ja njoj nisam obratila nista mi nije pomoglo. Hvala mami...user posted image

(odgovor članu Hamos)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
26.12.2007 11:18:17   
makana
zubnu pastu koju ti je preporučila hamos koristila sma i ja i veoma je dobra, inače se preporučuje kod osjetljivih zuba i desni, također koristi mehku četkicu ili onu koju već imaš operi baš baš vrelom vodom da omekša i nemoj puno pritiskivati kada pereš zube, ja sam to radila od nervoze pa je bilo još gore
ispiraj kaduljom ili kamilicom ili kad piješ čaj od kamilice (nešećeren) malo duže zadržavaj ga u ustima 

_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
26.12.2007 12:42:13   
Suzana
Hamos,

Thx za savjet.
Znam za pastu Paradontax, slana je boze sacuvaj hehe.
A uzela sam i meku cetkicu, to mi je stomatolog preporucio, kupila sam je u apoteci, bas neka specijalna, i puno mi je lakse s njom prati zube, jer sam do sada uvijek koristila ludo tvrde cetkice :).
Ma znam da su desni sada mnogo osjetljiviji, ali sam htjela vidjeti kakva je situacija kod ostalih trudnica.

Tebi puno srece, doci ce beba i prije nego se nadas, aBd. user posted image

(odgovor članu Hamos)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
26.12.2007 12:47:06   
Suzana
IZVORNA PORUKA: Eminica

Draga Suzana,ja sam ti imala istih problema ali nakratko.
Najprije kupi cetkicu koja je meksa, super soft ili tako nesto, smanji unos slatkisa. U trudnoci svakako desni postaju osjetljivije, i dolazi do nakupljanja bakterija koje pod uticajem ostalih enzima i hrane stvaraju probleme u ustima.
Sto se tice kalcija,samo ti pij 3-4 case mlijeka dnevno,jer bebe ce sebi uzimati onoliko koliko im treba,a u slucaju da ti je ishrana siromasna kalcijem,onda bebe crpe kalcij iz tvojih kostiju.

Krvarenje desni NIJE posljedica nedostatka kalcija,nego vitamina C.
Zato ti odmah preporucujem da odes ili u apoteku, kupis C-vit,to ti je cisti vitamin C za zvakanje,i tri tablete dnevno,ili nakupuj sebi kivija,naranci i navali. Mora da prestane. Moja mama je farmaceut, i dok se ja njoj nisam obratila nista mi nije pomoglo. Hvala mami...user posted image



Draga Eminice :),

Evo vec sam napisala da sam kupila ovu super soft cetkicu i bar me ne bole desni kada perem zube.
Na sljedecem pregledu cu se dodatno posavjetovati sa Dr oko kalcija i vitamina C.
Ja inace preferiram prirodno, i nisam bas veliki fan tableta.
Jedem dosta narandzi, tj. cijedim sokove, mlijeko i jogurt pijem :), pa se nadam da je dovoljno.

U svakom slucaju, puno hvala na odgovorima.

Nadam se da tvoja trudnoca lijepo napreduje.

Lp,

Suzana

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
26.12.2007 12:48:24   
Suzana
Hvala svim curama za savjete. :)

Probacu i zalfiju i kamilicu - ma to mi je rekao i stomatolog, nisam to jos uradila, bas sam lijena! user posted image

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
26.12.2007 13:24:38   
Emina*
Nemas zaista na cemu da se zahvaljujes. Ti svakako popricaj sa svojim dr,jer on ipak zna sve sto se desava s tvojim organizmom,i zna najbollje (mada ima izuzetakauser posted image ). Nadam se da ce ti se to popraviti. Kod mene trudnoca super,samo sto user posted image udara i to jako. Al je super osjecaj... Sve do jednom...
Zelim ti puno srece i opustenih trenutaka (i manje krvarenja desni :)

I samo ti navali na vocke. To svi znamo da ne moze naskoditi ni u najvecim kolicinama :)

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
26.12.2007 13:43:14   
issa
I meni krvare desni, ali ne pretjerano! Pa to je normalno u trudnoći. Na zadnjem pregledu dr mi je preporučio NAF ( natrij fluorid ) tabletice od 1 mg koje pomažu očuvanju zuba kod trudnica, ali i kvalitetnijim zubićima kod bebe.
Inače, redovno sam kod zubara...
Btw nisam znala da trudnice smiju primati i anesteziju kod zubara...

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
26.12.2007 13:46:15   
Emina*
Ne smiju primati anesteziju. U stvari,to uveliko zavisi u kojem mjesecu trudnoce si..
Ako ijedna podje do zubara, najprije se mora posavjetovati sa svojim gin.


(odgovor članu issa)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
26.12.2007 16:16:33   
mišur
Ja nemam upalu desni ili neka jača krvarenja, samo kad perem zube, pa sam skontala da to moram mnogo nježnije raditi...
A što se tiče održavanja higijene zube, idem redovno na kontrolu i popravljala sam 3 zuba za vrijeme trudnoće, bez anestezije, jer su bili jako mali kvarovi. Međutim, meni su moja doktorica, a i zubar, rekli da smijem primati anesteziju bez ikakvih problema. Jedino što se ne smije jeste slikanje zuba zbog zračenja. A i čitala sam u raznim knjigama da anestezija ne može štetiti bebi.
Sad ste me zbuniliuser posted image

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
27.12.2007 8:57:03   
Cvrle
četkica za zube namjenjena osjetljivim desnima (u apotekama):
CURAPROX super soft 3960
nije izgledna ali je meeehka ko dusa :)

_____________________________

No sikirli, be hairli!

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
27.12.2007 9:08:02   
Suncica*
Ja nisam imala problem krvarenja desni, nego otecene i jako bolne. Svaki dan sam ispirala kaduljom, ohladjenom naravno i mnogo mi je pomoglo.
Inace ni zubi mi nisu propali, sem jednog kog sam popravila jos u trudnoci. Sto se anestezije tice, ja sam u 7. mesecu trudnoce imala hirursku intervenciju i dali su mi totalnu anesteziju(na ginekoloskoj klinici) i bebi nije skodilo, a ja sam se pre toga raspitala kod par ginekologa..
Tako da sto se tice odrzavanja zuba, slobodno idite kod stomatologa, jer posle unistene zube niko nece moci da popravi..
Lep pozdrav..

(odgovor članu Cvrle)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
27.12.2007 13:32:10   
majabaja
Eh, misa mu...user posted image
Kako sad da je rentgen zuba stetan?user posted image  
Snimala sam zub na pocetku trudnoce, jer nisam ni bila sigurna da sam u drugom stanju (sa zastitnom olovnom keceljom, naravno). Bas mi se tada desilo da dobijem uzasnu zubobolju na vec tretiranom zubu (zadnja datira nekada iz djetinjstva), a kad boli, onda daj samo da prestane. Lijecenje zuba je bilo neophodno, ( ukupno jedna injekcija) pa sam nekoliko puta imala intervencije na istom. Elem, upitah ja tetu-zubu za ovaj slucaj, ona veli, ne brigaj, nije to nista strasno, zracenje je usmjereno na zub i imala si zastitu.
Uostalom, jedna mlada majka me je prestraseno pogledala, kad sam uopce spomenula zubara. Kao njen dr joj je savjetovao da nikako ne treba  raditi intervencije na zubima u trudnoci, te su joj poslije zubobolje samo otvorili zubic i najavili lijecenje tek poslije poroda. Aman zaman, haj budi pametan!user posted image

(odgovor članu Suncica*)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
27.12.2007 14:50:20   
mišur
E baš ko će im više znati!
Sa svih strana drugačiji savjeti, a sve od doktora, koji su se svi školovali na istim fakultetima, a svi imaju različita mišljenja.
Ja sam na više mjesta čitala da je bezopasno popravljanje sa anestezijom,a da snimanje nije preporučljivo. Nisam nigdje pročitala da li je zaista jako štetno za bebu i u kojoj mjeri

(odgovor članu majabaja)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
27.12.2007 15:21:18   
majabaja
Da, sad ovo, sad ono.
U sustini, manifestacije neke "pojave" (da ne kazem poremecaja) su, mahom, uzrokovane spletom faktora.
Svaki lijek ima neke kontraindikacije i nuspojave, koje se ispoljavaju samo kod nekih ljudi, odnosno vazi teza  "ne mora, ali moze". Ipak, obavezni su to napomenuti. Takav je slucaj i sa zubnom foto-sesijom user posted image

Uglavnom, skitam i citam, a posto je puno razlicitih individualnih dozivljaja i subjektivnih misljenja na raspolaganju, moram da vagam. To i radim.

Abd, bice sve ok i mojoj user posted image i ovim ostalim buducim vrsnjacima, cije se mame satrase da saznaju sta je najbolje za njihovo potomstvo. Prva ja, da se ko ne nadje uvrijedjen user posted image

Pozdrav trudnjacicamauser posted image

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
28.12.2007 22:15:29   
Suzana
MajoBajo,

Zelim te utjesiti - moja Dr ginekologica mi je rekla da se zubi mogu i slikati tokom trudnoce, ali sa zastitnom olovnom folijom. Eto, nadam se da ce ti sada lakse biti.

:)

Lp,

Suzana

(odgovor članu majabaja)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Krvarenje desni u trudnoci?
31.12.2007 9:59:09   
majabaja
Hvala, Suzo-Suzanauser posted image . Ponekad neki komentar, clanak i sl. mogu da stvore crv sumnje ili da naprave kontra-efekat, kao tvoj odgovor.
user posted image

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 19
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Pelene u BiH
anirbas

Koji Vam je najvažniji kriterij pri kupovini pelena?

Kvalitet (67%)

Praktičnost (6%)

Cijena (26%)

Brend (2%)


Broj svih glasova: 54

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *