|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   djeciji crtezi
1.2.2009 19:02:20   
dana3
MM im asina starog 6 godina i jako sllabo crta.njegovi crtezi lice samo na skrabanje i crteze djece dvogodisnjaka.znam da to nije uredu i da to nije samo znak nezainteresiranosti.kako mu pomoci da napreduje?sta uraditi da krene na bolje?
napominjam da je njegova mama potpuno nezainteresirana da dijete uputi u skolske obaveze

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: djeciji crtezi
1.2.2009 20:54:48   
larina
mojoj curici sad ce 6 god.i ove god.ce u skolu ali ona odavno crta princeze i razne figure,neka slova pise...cak i drugo dvoje djece koji imaju 3 i 4 god.isto crtaju figure koje se mogu preboznati na sta lice,jednostavno djeca sama od sebe vole nesto da saraju to im je ko igra.kad sam ih vodila doktoru na one glavne preglede i doktor im da olovku i pita ih sve sta znaju,jer sa 6 god.bi definitivno to trebao znati.

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: djeciji crtezi
2.2.2009 13:02:41   
Blue rose RR
IZVORNA PORUKA: dana3

napominjam da je njegova mama potpuno nezainteresirana da dijete uputi u skolske obaveze


Kao prvi razlog bih navela gore citirano,
a drugi ako isključimo prvi, možda jednostavno dijetetu ne ide od ruke umjetnost crtanja, što nije isključeno.
Da samo vidiš moje crteže user posted image

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: djeciji crtezi
2.2.2009 13:22:24   
medavi
Moj mali puni 7 u aprilu prvi je razred devetogodisnje skole....ni on "nezna da crta" kao u ostalom i vecina muskica u toj dobi rjetko koje musko dijete pokazuje zainteresovanost bas za likovno ili muzicko, ali je zato odlican matematicar vec uveliko radi sabiranje i oduzimanje do 20
dana3 mislim da mali jednostavno nema talenta za crtanje nije bitno dali ko hoce da radi s njim ili ne...
ja sam nasla rjesenje ovako dam mu sliku da gleda i da crta ali ne da precrta jednostavno da vjezba ruku i da sam sebi stvori viziju u glavi kako bi trebalo da izgleda nesto sto treba da nacrta...
vremenom ce se i to razvit ali nikad nece bit talentovan za crtanje jer se kod djece rano moze prepoznati afinitet prema predmetima....
larina sto se tice curica druga je prica jer curice mahom privlaci crtanje od malih nogu pogotovu ako imaju uzor u starijoj seki ili bratu cak sa 3 godine crtaju da nepovjerujes , imam djeverove curice obje crtaju extra u par mjseci su sa mojim djecacima
ali zato starija s matematikom nema zive veze ni naopako neideuser posted image



_____________________________

MAMINI MOMCI
HARIS 18.04.2002
SAMED 04.07.2005

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: djeciji crtezi
2.2.2009 16:10:12   
larina
nisu mi sve curice user posted image mali je od 3 god.ali crta svoje figurice sa tv,vjerovatno je vidio od starije sestre,mozda imaju bas talenta za to i ja isto crtam,slikam slike,pa ih okacim nazid-djeci crtam slike za njihovu sobu njihove omiljene iz crtica.ali zato nevolim matematikuuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu medavi)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: djeciji crtezi
2.2.2009 19:28:24   
stella
ja i crtanje kao nebo i zemlja a i matematika ni naopakouser posted image user posted image



_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu larina)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: djeciji crtezi
2.2.2009 19:34:07   
dana3
problem je taj sto on nije zainteresiran uopste za nesto i sto je jos uvijek na nivou "skrabanja"  a vec sa tri godine dijete postavlja podlogu crtezima znaci postavlja ih uspravno na podlogu.ja sam bivsa uciteljica jer sam selidbom u svedsku zavrsila svoj posao kao uciteljice i znam da kroz analizu nekih detalja u crtezu se otkriva stvarni mentalni uzrast djeteta.ne izvrsava zadatke zadane u skoli ine samo to-kroz igru strasno puno izrazava agresivnost.svako dijetet pokvari igracku ali u stvarnosti gleda kako je napravljeno medjutim on svesno pocinje da trga dijelove igrace.svi uvijek umiru,auta se uvijek sudaraju i lome naravno,pistolji i puske su glavni.


mislim da ipak ne bi trebao tako da se ponasa i da pokusava da nacrta nesto

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu larina)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: djeciji crtezi
2.2.2009 19:35:01   
dana3
ne mogu na internetu  da nadjem nesto o tome niti o razvojnoj psihologiji

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: djeciji crtezi
2.2.2009 21:02:06   
dina_89
evo napisati cu ti ja nesto iz razvojne psihologije o tome(ono sto se sjecam)

dijete da bi pocelo crtati pisati prvo treba da razvije motorne sposobnosti na prsticima, to cete postici ako djeci date jako sitne igrackice da se igraju njima, poput lego kockica, potrebno je da nauci prsticima drzati olovku pravilno da bi mogao i vladati njome...samo mislim da ovo vjezbanje sitnim predmetima treba poceti dosta ranije ali nikad nije kasno mislim da bi za pocetak bilo lijepo da mu kupite puzle,lego kockice nesto sto treba sklapati time ce razviti te misice i motorne sposobnosti na prsticima(sa ovim posebno imaju problema deblja djeca, sa debljim prsticima)... moje misljenje da to sto danas djeca kracu sa 6 godine u skolu najveca je glupost posebno sto od njih ocekuju neka znanja i da nauce pisati djecu samo dzaba ukradju tu jednu godinu igranja- onog pravog djetinjstva....

zelim ti puno uspjeha

_____________________________

08.06.2009 godine -nasa princeza & Sarah &

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: djeciji crtezi
3.2.2009 3:29:36   
Lorna
Ja mislim da nije problem u crtanju kao u crtanju, niko ne ocekuje da mu dijete bude Picasso sa 6 godina, ali ovo sto je Dana3 navela moze da bude simptom slabo razvijene finre motorike kod 6-godisnjeg djecaka. Mislim da to danu3 brine vise nego sto dijete ne znam da crta. ne bi bilo lsoe skrenuti paznju pedijatru i vidjeti sta on misli. takodje, kao sto neko vec rece, dajte mu sitne kockice i vidite kako barata s njima. U tom razdoblju, dijete bi trebalo biti u stanju sloziti 10-ak kockica (ne lego, nego klasicke drvene kocke) jednu na drugu, nacrtati crtez koji prevazilazi obicnog "cica Glisu", drzati olovku pravilno, preskociti komad papira A4 format, skakati iz obruca u obruc, drzati makaze pravilno...


_____________________________

Upoznajte Lornu
http://lorna-a-petschelt.blogspot.com/

(odgovor članu dina_89)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: djeciji crtezi
3.2.2009 12:37:10   
dana3
Lorna upravo to sto kazes jeste problem.nije vazno da li ce znati nesto nacrtati vec to sto za svoj uzrast uopste ne radi ono kako bi trebao.
lego kockice ima od svoje 4 godine i to male a od druge godien igrao se velikim lego kockicama.sve sto zna je pusto skrabanje a ruku na srce to rade djeca sa godinu dvije starosti.
sto se tice nekih nevaznih stvari to zna:ko dolazi kod mame ko sta ima,kako je po pijacama i sl.kao malo starmalo.sumnjam na neki zaostatak u napretku ali tesko mi je to reci muzu.
jedini nacin je izgleda razgovor sa uciteljicama pa onda do pedagoga ili psihologa pa da vidimo sta kazu

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu Lorna)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: djeciji crtezi
3.2.2009 13:23:03   
medavi
dana draga iz tebe govori nesto sto ja nezelim da komentarisem jer ce nam zakljucat temu
malog nepoznajem, ali i moji trgaju igracke i agresivni su i rade sve sto rade djeca u tom periodu
evo moj ovog m0omenta place nece da radi zadacu malo slovo a jer mu neide a i strasno je lijen....
nikakvi tu nisu u pitanju motoricki problemi draga moja jer i ja sam fizioterapeut!
djeca su bezobrazna i lijena i umazena a tu nemozes krivit samo njegovu mamu draga jer i vi ucestvujete u njegovom odrastaju kao i ona
a dok se neslozite oko nekih stvari bice tu jos trzavica...
zelim ti puno srece a i sebi bome jer nam nece bit lahko s ovom narastajem
nisu ono ko mi sto smo bili a i ran su im dali obavezu skole!!
LP!


_____________________________

MAMINI MOMCI
HARIS 18.04.2002
SAMED 04.07.2005

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: djeciji crtezi
4.2.2009 16:38:12   
dana3
iz mene govori briga i nista vise,jer njegov neuspjeh je i moj koliko god da pokusavam da uradi nesto ili MM on odbija i komentarsie da kod mame to ne mora.
ne znam na sta mislils kad kazes sta to iz mene govori i da ce da zakljucaju temu ako komentarises.vidim da na forumu ima puno zena moje struke i znaju o cemu pricam samo mozda nemaju dijete ovog uzrasta pa  nisu na ovom forumu. i ne , agresivnost u ovoj  mjeri uopste nije uredu

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu medavi)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: djeciji crtezi
4.2.2009 18:09:05   
medavi
Dana draga ja sam to sa svoje tacke gledista imam i ja djecu pa valjda nesto znam o tome
usput nemoras da zavrsis skolu da bi bio pedagog i znao sa djecom to radja a i stice vremenom
Ti opet najbolje znas svoju situaciju s malim ....mislim da ga nemozes nikad dozivljavat kao svoje djete pa ni ta briga sto je ti osjecas nemoze bit tako iskrena i realna....
Nadam se da ces naci neki nacin da se usuglasite ti i tm oko malog puno je lakse u dvojeuser posted image
i ja se nadam da ce se moj hari malo uozbiljit i prihvatit obaveza i crtanja ....
puno srece i strpljenja ti zelim....user posted image


_____________________________

MAMINI MOMCI
HARIS 18.04.2002
SAMED 04.07.2005

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: djeciji crtezi
4.2.2009 18:51:49   
dinaa
Imam i ja sina od 7 godina i sto se tice crtanja nije za pohvaliti mada on voli da crta stalno nesto boji ali je to ruku na srce daleko od lijepog crteza,nekad mu kazem da bi to moglo malo i bolje ali se uopste ne opterecujem tim jer antitalenat za crtanje sam i ja uvijek bila i dan danas crtam kao i moje dijete,stoga mislim da to nije nikakva smetnja dijete mozda jednostavno nije zainteresovano za crtanje,a sto se tice agresivnosti i moj je bio jako agresivan pa on do skoro nije imao ni jednu citavu ni ispravnu igracku,ali i to je proslo,treba dosta strpljenja i razgovora i na kraju kad sve sagledas vidjeces da ne treba da se toliko brinete oko toga.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu medavi)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: djeciji crtezi
10.3.2009 21:36:35   
dana3
djeciji crtezi izrazavaju djecija osjecanja.ono sto i kako nacrtaju tako se i osjecaju i ono cega sam se bojala je i dokazano.obratite malo paznje na ono sta vam djeca crtaju-mozda su ljuta na vas ili nekog iz okoline,mozda ih neko zadirkuje u skoli,mozda nekog ne podnose i sl.,mozda su zbunjena....mozda....ko zna


_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: djeciji crtezi
10.3.2009 22:13:51   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: dana3

djeciji crtezi izrazavaju djecija osjecanja.ono sto i kako nacrtaju tako se i osjecaju i ono cega sam se bojala je i dokazano.obratite malo paznje na ono sta vam djeca crtaju-mozda su ljuta na vas ili nekog iz okoline,mozda ih neko zadirkuje u skoli,mozda nekog ne podnose i sl.,mozda su zbunjena....mozda....ko zna



Ja bih na tvom mjestu njemu kupila bojanku...onda sjedni i sa njim polako boji, probaj ga nauciti da sto manje prelazi konture a sigurno ima neki lik iz crtica kojeg voli...isprintaj ga i crtaj zajedno s njim...ja sam tako s mojom puno mladjom polusestrom..vazno je da idete polako, da se dijete ne pocne gubiti u linijama

evo ti jedan site korak po korak kako crtati (za djecu)...

http://www.kidsfront.com/how_to_draw/penguin_drawing_8.html

(odgovor članu dana3)
  Neposredna veza do poruke: 17
   RE: djeciji crtezi
10.3.2009 22:20:14   
dana3
imam ja to sve i isprintala dosta toga i radimo svasta ali......

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: djeciji crtezi
10.3.2009 22:32:01   
Anoniman
e ne znam...crtanje je vazno radi motorike... toliko znam...ne'nam sta da ti kazem..nisam psiholog, strah me je bilo sta lupetati

(odgovor članu dana3)
  Neposredna veza do poruke: 19
   RE: djeciji crtezi
10.3.2009 22:59:30   
hanabanana
Uz dužno poštovanje, brigu od djetetu prvenstveno treba prepustiti roditeljima. Ti u ovom slučaju to nisi.
Dijete ima tek šest godina. Ako sam dobro složila kocke, ima rastavljene roditelje, ima dvije kuće, ima sada i ženu koja živi s njegovim oce, a tata sada ima još jedno dijete. Sve to može biti opterećujuće za dječiju psihu.
Djeca su agresivna kada skreću pažnju na sebe.

Što se tiče motorike djeteta i razvoja, nije bitno što dijete crta, puno je bitnije kakve su to linije koje crta, koje boje, i kojeg oblika. Da li prelaze rubove papire ( to zna ukazivati na tjeskobu ), koliko ima detalja na crtežu.
Dijete će nacrtati tri kruga i reći da je nacrtalo raskrsnicu...dijete u tome vidi raskrsnicu i to je ok.

http://www.svrljig.net/forum/index.php/topic,492.0/wap.html

Evo link koji malo govori o tumacenju crteža sa strane psihologije.


(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: djeciji crtezi
11.3.2009 12:49:26   
Blue rose RR
Sviđa mi se napisan tekst oko crtanja, i mislim da ću pokušati naći još primjera analiziranja istih, i uporediti sa Maryam Amininim, koja je još u fazi krugova i linija.



_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: djeciji crtezi
12.3.2009 23:08:46   
almai
Zaista dobar link,samo steta sto tu nema i jos  par djecijih crteza pa da mozemo uporedivati sa crtezima od nase djece.

_____________________________

moja su djeca zlatna...
kad spavaju:))

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: djeciji crtezi
14.3.2009 0:48:06   
dana3
hanabanana-sve to stoji sto si navela a ako covjek zivi sa djetetom isto vremena koliko i rodjena mati onda se racunam u grupu roditelja i ovde moze da se slobodno koristi i narodna:nije majka koja radja vec koja odgaja!
  ja nisam od pocetka njegovog saznavanja bila tu pa ga omela u tome ali ako 6 godisnjak jos uvijek skraba i ne pomice dalje e onda se treba upitati sta je s djetetom.ali vec sam i napisala da ono sto sam pretpostavljala i jeste problem s njim i to se utvrdilo.



_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: djeciji crtezi
14.3.2009 11:46:34   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: dana3

hanabanana-sve to stoji sto si navela a ako covjek zivi sa djetetom isto vremena koliko i rodjena mati onda se racunam u grupu roditelja i ovde moze da se slobodno koristi i narodna:nije majka koja radja vec koja odgaja!


Ne možeš se ti računati kao roditelj dok god te druga strana kao takvu ne prihvati. To što živiš s djetetom je fakt, činjenica, ali to te ne čini roditeljom.
Ne možemo nekoga natjerati da nas voli. Treba mu dati prostora da nas zavoli.

Ja mislim da dijete treba pomoć, ali stručne osobe. Previše dogadjaja je oko njega koji ga zbunjuju. Ti ovdje otvoreno kritikuješ njegovu majku, ja lično mislim da je to jako nekorektno jer ta žena nema priliku da nešto kaže u svoju odbranu, mislim da na to nemaš pravo, a samo se nadam da to ne činiš i pred djetetom.
Može biti najgora, ali to je njegova mama.

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: djeciji crtezi
16.3.2009 9:49:23   
dana3
da je sretnes promijenila bi misljenje o njegovoj "majci".i da je najgora mati je -tacno.da li bi ti da si nedaj boze rastavljena i u ovakvoj situaciji svog sina poslala u skolu u zenskoj odjeci ili kako sam se ja udala nikad ama nikad to dijete nije doslo od majke sredjeno i uredno vec zapustenih nokata ado sad nikad ga nije odvela na sisanje.ona svom djetetu govori najgnusnije stvari ajedan od primjera je taj da u detalje mu objasnila kako se mijenjaju higijenski ulosci.da li bi ti to pokazala svome sinu?da li bi mu govorila u originalusta je jeuser posted image nje,da li bi ti pred djetetom psovala bogove,kruh,zemlju da cuje cijela ulica,da li bi ti bila takva majka zbog toga sto si rastavljena?ja nikod rastavila nisam i niciji zivot mojom krivicom nije dosao u pitanje?kazem da se pokazalo u cemu je rijec.ta zena da valja trun jedan mislila bi na svoje dijete da ga uputi u skolske radnje da crta sa njim da rade neke za dijete primjerene stvari a ne da ga vodi po sijelima pa on ne zna da se ponasa kao dijete vec meni prepricava njihove traceve a ja sa samo nasmijem i kazem da se ostavi tog posla jer se moramo malo igrati.pa ti sad reci sta hoces a ja ponavljam:nije majka koja radja vec koja odgaja a to je dokazalo milioni onih koje su usvojile djecu-pa odgojile , jer ovde i pricam o odgoju kojeg sa njene strane nema.ima milion kritika iz skole od strane ucitelja koji za nju nemaju pojma,pa je sad socijalna sluzba zbog toga ukljucena.njen dan se svodi na neumorno vodanje djeteta po gradu pa kad dodje kod nas govori da ne idemo nikud da samo budemo u kuci.e svaka cast toj majci koju ti spominjes.
evo dva dana vodimo bitku da mu snizimo  temperaturu i rijesimo kaslja jer ga je brizna mama ostavila vani da se igra a on upao u vodu i  ovoj hladnoci bio mokar vani nekoliko sati-kazem nekoliko sati jer je kona bila na kafi.ne bih vise uopste bilo sta komentarisala na ovu temu jer odoh off topic

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *