|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   devetogodišnje školovanje
10.10.2009 22:20:53   
nermica
Šta milslite o ovom programu devetogodišnjeg školovanja.Moj sin je krenuo u prvi razred ali školu nije shvatio ozbiljno,u stvari prosvjetni radnici je ne predstavljaju na pravi naćin.Plan i program je razlićit od rareda do razreda u istoj školi a zamislite kako rade u razlićitim školama.Razlika među djecom u jednom razredu je i do godinu dana što predstavlja pravi problem djeci a i prosvjetnim radnicima.Mislim da su oni izgubljeni u svemu tome više nego djeca.user posted image
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: devetogodišnje školovanje
10.10.2009 22:23:01   
Golubica
Draga devetogodisnje je jos uvijek samo na papiru. A uslovi su nikakavi. I mi muku mucimo. Navodno je bilo da ce to biti igra, a stavljen plan gdje skoro pa nemas kada ni glave dici.

_____________________________

Asja, 02. 08. 2008.

(odgovor članu nermica)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: devetogodišnje školovanje
10.10.2009 22:40:43   
Ella_H
Ovdje u USA se provodi to neko devetogodisnje skolovanje i obavezna
je ta godina pred prvi razred...Meni licno zavisi od djeteta ali jednostavno neznam
kud zurba da se nasoj djeci tako brzo prekine djetinjstvo jer ipak skola je obaveza
koja ce trajati dugo dugo a mozda sam i ja malo sebicna i volim svoje pile previse
ma da u aspektu socijaliziranja s drugom djecom igre itd podrzavam neznam ni ja
vise sta da mislimuser posted image

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: devetogodišnje školovanje
10.10.2009 22:50:30   
minica81
pozdrav, moji dječaci idu u osmogodišnju školu. drago mi je zbog toga. jer u devetogodišnje škole prvi razred dođe kao pred školska god. i djeca idu više za jednu godinu.mislim da to tvoj dječak nije shvatio ozbiljno ,zato što nema ni ocjena , samo smješko i ljutko.

ne brini ,uklopit će se....dok se navikneuser posted image user posted image

(odgovor članu nermica)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: devetogodišnje školovanje
10.10.2009 22:56:54   
Lulu_
mislim da ga trebaju ukinuti kao i vecina...

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu nermica)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: devetogodišnje školovanje
10.10.2009 22:59:00   
dinaa
Moj sin ide u drugi razred devetogodisnje skole,iskreno vise bi voljela da je ostala ona osmogodisnja skola.Kad neko kaze prvi razred je uglavnom igra e nije brate ni slicno igri,ne znam neko se vjerovatno nece sloziti samnom ali meni bi bilo bolje da se djeca ocjenjuju.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu minica81)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: devetogodišnje školovanje
10.10.2009 23:16:22   
minica81

pa da i meni se to nesviđa. ocjena . je ocjena.user posted image

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: devetogodišnje školovanje
10.10.2009 23:20:22   
Lulu_

IZVORNA PORUKA: dinaa

Moj sin ide u drugi razred devetogodisnje skole,iskreno vise bi voljela da je ostala ona osmogodisnja skola.Kad neko kaze prvi razred je uglavnom igra e nije brate ni slicno igri,ne znam neko se vjerovatno nece sloziti samnom ali meni bi bilo bolje da se djeca ocjenjuju.

meni bi bilo draze da se vala igraju jos jednu godinuuser posted image

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: devetogodišnje školovanje
10.10.2009 23:34:10   
dinaa
Naravno Lulu slazem se s tobom zato i nisam zurila da ga upisem ranije kao sto su mi neki savjetovali odlucila sam da mu ne uskracujem jednu godinu igre jer nije bio obavezan da krene tada u skolu,on je posao u skolu sa skoro sedam godina i drago mi je sto je tako,kad vidim da krenu djecica sa pet i po godina zao mi pravo.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: devetogodišnje školovanje
11.10.2009 12:40:58   
semmy
moj sin ide u 5 razred devetogodisnje, nebi da vas prepadam ali sve se radi isto sto se i prije rata radilo samo sto su djeca za godinu mladja...imaju vise predmeta koji su po meni izmisljeni i mi roditelji se gubimo u tome..u 5 razredu nema biologije, fizike, hemije nego drustvo, priroda, kultura zivljenja, osnovi tehnike ( informatika i tehnicko u jednom predmetu )...u sustini sve je isto samo su nazivi predmeta promjenjeni....najveca glupost koju su mogli djeci a i roditeljima napraviti...i pored svega za svaki predmet i pored udzbenika imaju radne listove...torbe su im preteske...uzas zivi....

_____________________________

bebach 09.01.1999 ;)
mala princeza nam se pridruzila 02.02.2010 ;)))

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: devetogodišnje školovanje
11.10.2009 15:01:11   
milenium
Kod nas je se to odlično prihvatilo.Djeca budu samo 2sata u školi tako da im i nije neko opterećenje,igraju se i druže s drugom djecom.user posted image

(odgovor članu semmy)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: devetogodišnje školovanje
11.10.2009 15:59:17   
acudesa
Nisu učitelji tražili devetogodišnje obrazovanje, ono je nametnuto od Ministarstva, tako da za to njih ne treba kriviti, a koliko se tako malo dijete lijepo osjeća u školi već zavisi od njih (učitalja)
oni(učitelji) bi trebali znati da taj prvi razred treba biti samo igra i adaptacija, da dijete zavoli školu i učenje, i knjigu i obavezu i druga...
Ako dijete na početku zavoli ovo sve, onda imamo jednu pravilno izgrađenu osobu kojoj je zagarantovan uspjeh u jednom polju, a ne kao ranije, odmah navale na dijete, ono se svo pogubi i onda milion problema, pa sve do momenta kad odrastu
ovim školovanjem bi trebalo biti manje stresa i za đake i za roditelje i za učitelje, a sad kako se ko snašao, je pojedinačna stvar

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: devetogodišnje školovanje
11.10.2009 20:59:58   
Golubica
Barem iz iskustva mog okruzenja, ucitelj je na donjoj margini. I nama je nametnuto da moramo raditi i provoditi plan i program, a kontrolisu nas apsolutno svi, od roditelja, uprave skole, ministarstva. Dijete ti bukvalno na glavi moze sjedjeti, a nista mu ne mozes. Tesko je i jednim i drugima, pogotovu malim pacicima, koji su jos uvijek zeljni igre. 

_____________________________

Asja, 02. 08. 2008.

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: devetogodišnje školovanje
11.10.2009 21:25:46   
ANNIAN
Manje stresa za roditelje u devetogodišnjem obrazovanju kako da ne!
Mini se ne sviđa to sto su djeca 2 sat i 30 minuta u školi (netko ih mora dovestii u školu i također doći po njih) ni ja ni muž ne možemo izlaziti s posla tako lagano i opet je problem s kim ih ostaviti u kući. Produženi boravk u Mostaru je skup znam da je prošle godine koštao 200 KM, a prviatni 250 KM. I sad zamislite da imate jedno djete u produženom boravku a drugo dvoje u vrtiću. Mislim da je to za većinu roditelje u ovoj državi to preskupo. Znam možete reći tko mi je kriv što imam troje djece. 
Moja kćerka je krenula ove godine i njoj je dosadno jer su u vrtiću učili puno više, njihova ih je teta učila pisti i pisana slova.

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: devetogodišnje školovanje
11.10.2009 21:53:30   
acudesa
IZVORNA PORUKA: ANNIAN

Manje stresa za roditelje u devetogodišnjem obrazovanju kako da ne!
Mini se ne sviđa to sto su djeca 2 sat i 30 minuta u školi (netko ih mora dovestii u školu i također doći po njih) ni ja ni muž ne možemo izlaziti s posla tako lagano i opet je problem s kim ih ostaviti u kući. Produženi boravk u Mostaru je skup znam da je prošle godine koštao 200 KM, a prviatni 250 KM. I sad zamislite da imate jedno djete u produženom boravku a drugo dvoje u vrtiću. Mislim da je to za većinu roditelje u ovoj državi to preskupo. Znam možete reći tko mi je kriv što imam troje djece. 
Moja kćerka je krenula ove godine i njoj je dosadno jer su u vrtiću učili puno više, njihova ih je teta učila pisti i pisana slova.


to stoji, ali tebi godina gore-dolje neće puno promijeniti, da si je upisala i dogodine sve to bi te isto čekalo, tako da ti to nema puno veze sa devetogodišnjim obrazovanjem

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu ANNIAN)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: devetogodišnje školovanje
11.10.2009 23:01:58   
ANNIAN
Ne bi da je po starom planu i programu ona bi bila u školi četiri do pet sati i to je već drugačije. Ja nemam ništa protiv devetogodišnjeg obrazovanja neka se djeca polako uče školi i školskom načinu rada ali prvo su trebali riješiti sam boravak dijece u školi, pa gomilu drugih stvari od nabavke pribora za rad, učila itd.
Nije samo problem devetogodišnjeg obrazovanja čitav sustav odbazovanja je loš. Ušli smo isto tako na brzinu u Bolonjski prosec pa kada je prva generacija završila prvi ciklus nitko nije znao šta su po zanimanju i šta mopgu raditi.


(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: devetogodišnje školovanje
11.10.2009 23:12:19   
acudesa
IZVORNA PORUKA: ANNIAN

Ne bi da je po starom planu i programu ona bi bila u školi četiri do pet sati i to je već drugačije. Ja nemam ništa protiv devetogodišnjeg obrazovanja neka se djeca polako uče školi i školskom načinu rada ali prvo su trebali riješiti sam boravak dijece u školi, pa gomilu drugih stvari od nabavke pribora za rad, učila itd.
Nije samo problem devetogodišnjeg obrazovanja čitav sustav odbazovanja je loš. Ušli smo isto tako na brzinu u Bolonjski prosec pa kada je prva generacija završila prvi ciklus nitko nije znao šta su po zanimanju i šta mopgu raditi.



100% si upravu
sam sistem devetogodišnjeg obr nije loš, ali je sve totalno nepripremljeno za njegauser posted image

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu ANNIAN)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: devetogodišnje školovanje
11.10.2009 23:14:32   
Romali
IZVORNA PORUKA: acudesa

sam sistem devetogodišnjeg obr nije loš, ali je sve totalno nepripremljeno za njegauser posted image


Slažem se. Koliko to obrazovanje može koristiti djetetu, vidi se tek u starijim razredima i u životu ,naravno.
Mada bih ja lično voljela da se djeca igraju jednu godinu više user posted image .


_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: devetogodišnje školovanje
11.10.2009 23:22:17   
dana3
Kako je acudesa rekla-taj program je nametnut fakticki na silu.Ja licno sam bila protiv toga jer sam poznavala i poznajem  zapadni sistem skolovanja tacnije svedski koji se evo sad pokazao kao potpuni fijasko.Ozbiljno razmisljeju o uvodjenju ocjena u skolama za djake.
E sa do nasem sistemu-sve moguce seminare o tom nacinu skolovanja sam prosla-od Bihaca,Banjaluke ,Mostara , Tuzle i na kraju kad se sumirali rezultati nema covjek vez egdje poceti je nastavnog plan ai prgrama nije ni bilo.Kako ce da bude kad svaki kanton ima posebne planove i ciljeve skolovanja.

Samo opremanje ucionica je glupost do bola jer su roditelji placali TV ,podove, krecenje, namjestaj.

Moji prijedlozi su bili da se prvo obezbijedi prostor za takav nacin rada,
ostala sredstva tehnicka koja trebaju u takvoj skoli(od projektora do DVD-a TV , muzickih instrumenata)etc,etc.,a sta se dobilo?-Urnebes.
Djeca su postala tottalno nezaintresirana za nastavu , jedu za vrijeme nastave u razredu(jer se to sad moze),galame i tuku s e(jer se na djecu ne smije vise galamiti),nisu svi u razredu(izlazim kad hocu).
Tako su neki ucitelji shvatili taj nacin rada-ko biva slobodni
Pisati pripreme je opce ludilo
Ocijeniti ucenika jos gore(Opisati sve sto i kako dijete radi)
Planovi su dobijani sedmicno jer niko nema blage veze sta se treba da radi
povezanost gradiva kroz predmete isto katastrofa jer nema citanka uvijek tekst i muzicko pjesmicu koja prati odredjeno godisnje doba...


Takav nacin rada mozda je ok ali je jos vise ostavljeno posla roditeljU(jer su dolazili i galamili i pitali sta ja radim u skoli)
Na ovakav nacin nema znanja koje ce se kvalitetno predati djetetu-po meni promasena investicija-
Ucitelji-preoptereceni, djeca -jos gore asve opalilo roditelja po dzepu i svake godine kad se kupe knjige,uvijek pogresne




_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu ANNIAN)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: devetogodišnje školovanje
11.10.2009 23:23:29   
dana3
Wow ,ja bas po narodnoj-sveko se cese gdje ga svrbiuser posted image user posted image user posted image  sorryuser posted image

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: devetogodišnje školovanje
12.10.2009 0:45:06   
acudesa
jašta, ovdje ti ne bi učitelj uzeo knjigu koje dijete već ima, nema šanse, samo koju on kaže-naravno ne onu od prošle godine, ni slučajno

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: devetogodišnje školovanje
12.10.2009 22:52:42   
Crvena
Kratko i jasno: Uvodjenjem devetogodisnjeg obrazovanja djeci je oduzeta jedna godina djetinjstva, bezbrizne igreuser posted image

_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: devetogodišnje školovanje
13.10.2009 0:49:21   
triplemama
Sve bi to bilo dobro da se radi kao u inostranstvu a ne da zahtjevaju slobodu a ne mogu im je priuštiti. Traže potpubnu opremljenost učionice i sve roditelji moraju kupiti TV, DVD i sl. a to su u 4 god školovanja upalili samo još jednom user posted image .


_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu Crvena)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: devetogodišnje školovanje
13.10.2009 9:30:48   
dana3
Evo ja sma u inostranstvu i svake druge sedmice idem po sina  od MM.ucionice uopste nisu prostrte,nemaju TV u svakoj ucionci vec jedan koji stoji na stolazici sa tockicima i nalazi se u sobi sa ostalim stvarima i svako ih koristi po  potrebi,djeca su najvise vani i na svakom vremenu,nema veze ni ako lamesi padaju,nema svaka skola ni ormarice vec vjesalice ispred vrata ucionice i tu ostavljaju jakne i cipele.
Ispred skole su klackalice,ljuljacke i sl
Ja znam da je tesko imati ovako sto u Bosni jer u nas su dvije smjene ucenika(ovde samo ujutro),ali sa tom opremom pretjeruju u BiH.


_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: devetogodišnje školovanje
13.10.2009 10:02:29   
henna ze
moja djevojčica ide u drugi razred devetogodišnje...pa ni sama ne znam kakvo mišljenje da imam..neko neutralno..ako uzmem u bzir stepen njenog psiho fizičkog razvoja taj predvidjeni program savlada bez problema...jeste da ja svaki dan sa njom moram raditi kod kuće...ali bože moj...ali da je igra bez obaveza kako je to predstavljano i nije...mada zadovoljna sam učiteljicom..mnogo radi sa njima i trudi se iako joj nije lako jer većina djece je ne benda..hodaju pričaju..šta njih briga..ona dok im nešto kaže..čuje se do moje zgrade..nije joj lako nimalo..i već od prošle godine su imali po 4 časa..i tjelesno..sve po rasporedu i kako treba..i opremu nose...pa ih se pola ne zna rpesvući..sve u svemu nije tako strašno...samo se u ovom našem užurbanom načinu života mora naći vremena...e a to je teško....
kad vidim šta sve uče pametmmi stane...
što se tiče obrazovanja..hmmm.ima tu svega..nekad pomislim ma koji će im vrag te sve silne stvari nepotrebne da uče...a onda vidim da djeca na zapadu nemaju veze ni gdje je evropa...pa kontam bolje je neka i znaju...

_____________________________

Kad se igra završi, kralj i pješak idu u istu kutiju.

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *