|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   otkaz zbog trudnoce
17.2.2012 17:25:25   
elecsys
Drage moje.Ne želim da kukam ali hocu ovo sa vama da podijelim.Znam da nisam ni prva ni zadnja kojoj se ovo desilo ali ja sam prije par dana tačnije 14.02.dobila otkaz na poslu zbog trudnoce.Naime radi se o jednoj privatnoj praksi,zdravstvo je u pitanju.Razlog naravno nije to što sam rekla direktor.da sam trudnauser posted image ,nego eto posla slabo,snijeg u Sarajevu i ostale smiješne stvari.Još ne mogu da kažem o kome se radi jer mi doticna duguje doprinose i plate.Još da naglasim da moj ugovor koji se stalno produžava ističe tek za par mjeseci.Pa što se onda pitamo zašto Bosni prijeti bijela kuga?
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: otkaz zbog trudnoce
17.2.2012 17:41:02   
dubravka01
elecsys želim ti samo reći da sam prošla kroz sličnu situaciju, meni su otkaz dali dva mjeseca nakon poroda, ista priča, smanjuju obim posla, teška vremena, bla bla...
I tako primih dvije porodiljske naknade od po 400 i nešto kaemčića i vretih se na Biro i na naknadu od 120KM.
Firma i danas posluje, u drugom kantonu, čak imaju objavljen i oglas ovih dana na posao.ba...znači dobro im ide.
Nisam se obratila nikome, jer nemaš osnova, a i kome šta reći, tužiti?? - mislim ipak su to bili prvi dani i mjeseci s mojim bebačem i ja ih nisam htjela trošiti na tuzakanje...

Da je bilo teško, vjeruj jeste, ali s druge strane, ja sam posao izgubila a dobila nešto što se ne može mjeriti ni sa čim pa ni sa tim poslom - zdravo i normalno dijete, majčinstvo user posted image

Htjedoh samo reći da te razumijem i poslati pozitivne vibre, uzivaj u svojoj trudnoći, a posla će biti, vjeruj mi user posted image


_____________________________

19-09-2010 najsretniji dan u zivotu :))

(odgovor članu elecsys)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: otkaz zbog trudnoce
17.2.2012 17:46:08   
M kao Mama
Draga, ja se nadam da će se javiti uskoro neka pravnica i da će te posavjetovati, strašno, nemam riječi, kod nas je sve moguće.

Nemoj se sikirati, znam da je teško, ali ja sam na svojoj koši slično osjetila, i kažem hvala dragom Allahu pa on daje nafaku, da kjudi daju, malo bi ko živio.

Sada se fokusiraj na svoju trudnoću, a da je lako nije, nepravda ubi. Ja sam zbog nepravde šećer dobila, štitna mi haman proradila i dobila sam stalan posao, znači nikada se ne zna.

Šaljem ti pozdrave

(odgovor članu dubravka01)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: otkaz zbog trudnoce
17.2.2012 17:50:45   
elecsys
Znam sve.Prije 4 godine kada sam rodila prvo dijete klima u poliklinici u kojoj sam radila bila je totalno drugacija ,svi su se radovali ali iskreno,radila sam do dana poroda,za vrijeme porodiljskog uz naknadu kantona primala 50 % plat,tako da u ovom pravcu uopšte nisam razmišljala.Ali eto.I da naglasim Direktor tog radnog mjesta je bio muškarac,a sada sam otkaz sa ovog radnog mjesta dobila od žene koja je takođe majka.Jadno.

(odgovor članu elecsys)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: otkaz zbog trudnoce
17.2.2012 20:15:49   
Hanady RR
ja pretpotstavljam da si odbila otkaz kao tehnološki višak.

naravno tvoju trunoću neće navesti kao razlog otkaza.

Međutim ugovor o radu koji jesi imala mora sadržavati i otkazni rok u slučaju otakaza ove prirode.
iskreno se nadam da nisi zaljučila sporazumni raskid ugovora.

Eh sada..iskreno se nadam da dugovanja prema tebi je unešeno u raskid ugovora o radu...
ti si morala potpisati rješenje o itom...ne potpisuj ga ako nije decidno navedemo do kojega krajnjeg roka mora biti izmirene sve obeveze prem tebi po pitanju doprinosa i dugovanja plaća, kao i iznos otpremine.

dalje...
ako si smao ti otpuštena ciljano je ...
ako je vas 5 ili više onda je morao napraviti porgram zbrinjavanja viška zaposlenika...pa tek odna po obavljenim konsultacijama dati rješenja o otkazima.
također ako sis amo ti...moraš znati d ana tvoje radno mjesto, porpisnao sistematizacijom i nazivom u tvome ugovoru opisa radnoga mjesta on naredne dvije godine ne smije zaspoliti drugoga zapolenika.

sad postoje institucije i pouke o pravima porpisane zakonom u slučaju da ti ne da otpreminu, da te otpusti kao tehnološki višak a drugoga zapoli na to mjesto...samo ko ima snage i volje baviti s etime.

Ono što ti predlažem da u slučaju da si dobila rješenj o tokazu ugovora u kome nije navedeno isplata dugovanja i rokovi namirenja iste kao i isplata i način otpremnine da se u roku od 15 pismeno obratiš poslodvacu da to korigira. Inače bih uvela inspekciju rada čisto d aimaš zapisnik iste. u slučaju d aon kasnije zapoli novo lice na to radno mejsto...koristila bih instituciju inspekcije i suda da mi amiri štetu jer je time dokazivo da je trunoća razlog otpuštanja što je zakonom kažnjivo i to vrlo efikasno.

ja znam da sve to traje
i znam da treba vremena i živaca
ali svakako savkome savjetujem da pokuša
jer dok jedano ne pokuša neće ni ostali
dok svi ćutimo, tako nam je kako nam je , nažalost al baš baš nažalostuser posted image





_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu elecsys)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: otkaz zbog trudnoce
18.2.2012 9:24:22   
elecsys
ja još ništa nisam potpisala taj otkaz sam primila usmeno,kao papiri u proceduri jer je žena koja radi te stvari na bolovanju.nikakvu odluku nista.otpustena sam samo ja, jer je u toj lab svega 2 ljudi zaposleno kolegica i ja.čekam da me zovu ove sedmice pa cemo sve to polako natenane da vidimo.strah me iskreno da mi ne izmire doprinose i plate jer stvarno mi nije do maltretiranja pogotovu u ovom stanju

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: otkaz zbog trudnoce
18.2.2012 12:06:45   
raja_ringe
Ja nemam nešto posebno pametno reći osim da ti dam podršku. Ma kako bilo mukotrpno bori se za svoja prava i istjeraj sve do karaja. Što se tiče doprinosa, moguće da će oni izmiriti samo za tebe doprinose jer u protivnom bi ti imala problema sa zdravstvenim osiguranjem. Iako se sada može na biro prijaviti i bez uplaćenih doprinosa (kako im je frka u poreznoj, a to se sada u poreznoj sve odjavljuje i prijavljuje) moj ti je savjet, ako ne izmire doprinose obavezno komisiju pozovi da se napravi zapisnik. Na taj način njima od prvih sredstava koje im legnu na račun će biti uplaćeni doprinosi. Ti ćeš makar moći imati zdravstveno i uvezan staž ne ovisno o tome kada će oni uplatiti. Ne potpisuj sporazumni raskid ugovora jer onda nećeš imati pravo na naknadu sa biroa.

Baš me naljuti kada god ovo čujem, ali djeca su nafaka i ja kažem sve se dešava sa razlgom. Ako si i do sada imala problema sa platama (a očito jesi dok kasne), možda na tebe čeka neki bolji posao.

Sretno.


_____________________________

"Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati!" (I. Andrić)

(odgovor članu elecsys)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: otkaz zbog trudnoce
24.2.2012 16:33:16   
noel

IZVORNA PORUKA: elecsys

Drage moje.Ne želim da kukam ali hocu ovo sa vama da podijelim.Znam da nisam ni prva ni zadnja kojoj se ovo desilo ali ja sam prije par dana tačnije 14.02.dobila otkaz na poslu zbog trudnoce.Naime radi se o jednoj privatnoj praksi,zdravstvo je u pitanju.Razlog naravno nije to što sam rekla direktor.da sam trudnauser posted image ,nego eto posla slabo,snijeg u Sarajevu i ostale smiješne stvari.Još ne mogu da kažem o kome se radi jer mi doticna duguje doprinose i plate.Još da naglasim da moj ugovor koji se stalno produžava ističe tek za par mjeseci.Pa što se onda pitamo zašto Bosni prijeti bijela kuga?


Draga moja, odlicno znam kako se osjecas jer sam prosla isto. Meni je otkaz urucen postom dok sam bila na bolovanju zbog rizicne trudnoce iako sam imala ugovor na neodređeno. Da apsurd bude veci, radi se o nevladinoj organizaciji koja se bavi demokratijom i ljudskim pravima. U rjesenju o otkazu kao razlog navedena je losa finansijska situacija u kojoj se organizacija nalazila i proglasenje tehnoloskog viska. Ovi su isli jos dalje pa su za te potrebe kreirali i nove pravilnike o radu i novu sistematizaciju radnih mjesta...Naravno na moje radno mjesto primali su naknadno studente preko studentskog servisa. Ja sam svoj slucaj predala advokatu koji je podigao tuzbu i sad cekamo rociste. Uopste mi nije mrsko cekati na pravdu i boriti se za istu te mislim da bi svaka zena kojoj je nanesena ovakva nepravda trebala postupiti isto. Savjetuj se sa advokatom, nije skupo, pa vidi sta se moze uraditi.
Naravno, nek ti je bebica na prvom mjestu, nemoj se sikirati!

_____________________________

Noel

(odgovor članu elecsys)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: otkaz zbog trudnoce
14.3.2012 21:08:10   
bery
Drage moje,
Zao mi je sto mi zene moramo prolaziti kroz sve ovo, :(:(:(ja sam prosla kroz slicnu situaciju, nisam tada bila trudna ali medjutim sav taj stres sto sam prozivjela je ostavi na mene posljedicu, da sam jedva ostala ziva u trudnoci....radi se o jednoj skoli i o zaposljavanju dipl.socijlnih radnica/ka, ja radila u toj skoli medjutim cura dala pare i naravno nju prime......ja nisam mogla to da trpim i tuzila sam ih, proces tuzbe se vuce od 2008, ali nadam se da ce se zavrsiti. U medjuvremenu zaposlim se u jednoj NVO, koja se upravo bavi zenskim ljudskim pravima i moram priznati da mi je drago sto sam tu. Naime kada sam bila 3/4 mjesec trudnoce desilo mi se nesto strasno, da nakon toga nisam bila sposobna sama hodati, a ne sta drugo, moje kolegice su mi izasle u susret nisu me poslale na biro, nego su mi isplacivale placu dokle su god to bile u mogucnosti i naravno nisam radila 1 godinu i 6 mjeseci, jer mi nije direktorica dala. Neki dan sam se vratila na posao i rekla mi je da ostajem koliko ja vidim da mogu dok se jos ne oporavim, elem da ne duljim vise, treba se boriti za svoja prava, ako sta mogu pomoci tu sam posto ja imam lose iskustvo sa skolom, a sutra cu se na poslu malo raspitati ko od pravnika/ca radi bas na tim slucajevim vezano za trudnice i otkaze........jer znam da u Sarajevu ima nekoliko org.koje pruzaju besplatno usluge za takve slucajeve........drage mame zelim vam puno srece i da sve uzivate sa svojom dragom djecicom, jer oni su nam najvece blago, a ostalo ce se sve posloziti..........:):)

(odgovor članu noel)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: otkaz zbog trudnoce
14.4.2012 12:31:07   
ljiljo
Ne mogu a da se ne nadovežem, moj slučaj je isti, zaposlim se u državnoj firmi, bila sam njihov stipendista dok sam se školovala a i otac rahmetli mi je tu radio na dobroj poziciji i poslije školovanja sreća dobijem taj posao bez da sam dala i jednu marku i radila sam tako preko 2 godine na ugovore, produžavali mi ih sve dok nisam se udala i ostala trudna i onda pred sami porod me ostave bez posla kad mi je najviše trebao i tako s pune plate na 120KM mjesečno koje nisam mogla ni za pelene iskoristiti. Nek gospoda proba odgajati dijete s 120KM mjesečno

_____________________________

20.01.2009 ispunile sve naše želje

02.11.2013 - 8 sedmica - vanmatericna

(odgovor članu bery)
Neposredna veza do poruke: 10
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *