|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   VBAC (vaginal birth after cesarean) -vaginala...
25.3.2009 14:11:54   
Anoniman
Pozdrav!
Zanima me da li je neko od forumasica imao vaginalan porod poslije carskog (ako moze, iskljucivo, vasa  iskustva ili vama poznata iskustva).  Koji su uslovi da bi se porod poslije carskog dovrsio vaginalno? Da li se porod odvija pod vecim nadzorom? Koliko se cesto ginekolozi odlucuju za takve porode u BiH? Da li jednom carski znaci uvijek carski?
Unaprijed hvala!
  Neposredna veza do poruke: 1
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 14:17:50   
bubamara80
To da se liječnik odluči pokušati izvesti vaginalni porod kod žene koja je prije toga rodila pomoću carskoga reza, ovisi od mnoštva različitih čimbenika. Ako je s takvim odlukama imao uglavnom loša iskustva, može se dogoditi da neće majci preporučiti takav način poroda . Vrlo je vjerojatno da će pri pokušaju vaginalnoga poroda morati biti prisutni i babica i anesteziolog, kao i osoblje koje zna u slučaju komplikacija izvesti carski rez unatoč trenutnom aktivnom odvijanju poroda. Veće bolnice imaju traženo osoblje gotovo uvijek na raspolaganju, a upravo zbog činjenice što lako može doći do komplikacija, u manjim bolnicama ili u zdravstvenim centrima potrebno je osoblje unaprijed organizirati. Na odluku liječnika utjecat će i razlog zbog kojeg je kod prvog poroda odbačen vaginalni način i bio potreban carski rez. Nekim se ženama vaginalni porod ne preporučuje zbog toga, jer je kod prvog poroda napravljen carski rez. Ako je, naime, zahvat obuhvatio i gornji dio mišića maternice, vaginalni porod povećava vjerojatnost da će se brazgotina na maternici raširiti. Upravo zbog toga se svakako preporučuje podrobno se posavjetovati s liječnikom, jer bi moglo doći do rupture , odnosno pucanja maternice.
To da se liječnik odluči pokušati izvesti vaginalni porod kod žene koja je prije toga rodila pomoću carskoga reza, ovisi od mnoštva različitih čimbenika. Ako je s takvim odlukama imao uglavnom loša iskustva, može se dogoditi da neće majci preporučiti takav način poroda . Vrlo je vjerojatno da će pri pokušaju vaginalnoga poroda morati biti prisutni i babica i anesteziolog, kao i osoblje koje zna u slučaju komplikacija izvesti carski rez unatoč trenutnom aktivnom odvijanju poroda. Veće bolnice imaju traženo osoblje gotovo uvijek na raspolaganju, a upravo zbog činjenice što lako može doći do komplikacija, u manjim bolnicama ili u zdravstvenim centrima potrebno je osoblje unaprijed organizirati. Na odluku liječnika utjecat će i razlog zbog kojeg je kod prvog poroda odbačen vaginalni način i bio potreban carski rez. Nekim se ženama vaginalni porod ne preporučuje zbog toga, jer je kod prvog poroda napravljen carski rez. Ako je, naime, zahvat obuhvatio i gornji dio mišića maternice, vaginalni porod povećava vjerojatnost da će se brazgotina na maternici raširiti. Upravo zbog toga se svakako preporučuje podrobno se posavjetovati s liječnikom, jer bi moglo doći do rupture , odnosno pucanja maternice.
To da se liječnik odluči pokušati izvesti vaginalni porod kod žene koja je prije toga rodila pomoću carskoga reza, ovisi od mnoštva različitih čimbenika. Ako je s takvim odlukama imao uglavnom loša iskustva, može se dogoditi da neće majci preporučiti takav način poroda . Vrlo je vjerojatno da će pri pokušaju vaginalnoga poroda morati biti prisutni i babica i anesteziolog, kao i osoblje koje zna u slučaju komplikacija izvesti carski rez unatoč trenutnom aktivnom odvijanju poroda. Veće bolnice imaju traženo osoblje gotovo uvijek na raspolaganju, a upravo zbog činjenice što lako može doći do komplikacija, u manjim bolnicama ili u zdravstvenim centrima potrebno je osoblje unaprijed organizirati. Na odluku liječnika utjecat će i razlog zbog kojeg je kod prvog poroda odbačen vaginalni način i bio potreban carski rez. Nekim se ženama vaginalni porod ne preporučuje zbog toga, jer je kod prvog poroda napravljen carski rez. Ako je, naime, zahvat obuhvatio i gornji dio mišića maternice, vaginalni porod povećava vjerojatnost da će se brazgotina na maternici raširiti. Upravo zbog toga se svakako preporučuje podrobno se posavjetovati s liječnikom, jer bi moglo doći do rupture , odnosno pucanja maternice.

_____________________________

Ten tiny little fingers that always want to play,
That never stop exploring the wonder of today.
Ten tiny little fingers that from the very start,
Will reach out for tomorrow yet always hold your heart

Moje srce se rodilo 25.09.2008

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 14:25:16   
piiipiii
Hvala bubamara80 user posted image ,
teorija mi je jako dobro poznata, procitala sam dosta tekstova o tome, al me ipak zanimaju iskustva. Ipak jedno je iskustvo a drugo teorija.
Nemoj me pogresno shvatiti molim te. user posted image  

(odgovor članu bubamara80)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 14:30:49   
Skvo RR
Moja prijateljica se porodila prirodno nakon carskog. Kako je brzo zatrudnila poslije carskog imala je problemcic da nadje doktora koji ce je poroditi u Sarajevu, tako da se se na kraju porodila u Mostaru. Ne mogu se sada sjetiti koji je doktor izvrsio porod, ali mogu ti provjeriti...
Treci put je vaginalno porodio dr Puzic u Sarajevu.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu piiipiii)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 14:39:52   
piiipiii
Moze, hvala.
Znas li kolika je razlika bila između carskog i slijedece trudnoće?

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 14:57:26   
Skvo RR
7 mjeseci...user posted image user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu piiipiii)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 15:00:19   
Amrino
Znam da je nasa clanica amrab rodila prirodnim putem nakon carskog pa se njoj obrati ili posalji PP. Ona ti moze dati informacije iz prve ruke user posted image user posted image user posted image .


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 15:20:25   
sanjarka
Mislim da poslije carskog reza ne bi trebalo zatrudniti 2 godine, ali nisam sigurna. Moja sestra se prvi put nije otvarala i zavrsila sa carskim. Drugu trudnocu je ona htjela carski jer se bojala da se sve ne ponovi, ali je islo super i porodila se prirodno za par sati. Ja sam krenula njenim stopama, prvi porod carski zbog neotvaranja (5 cm i dalje ne), a ovaj put mi je rekla dok. da joj je drago da zelim prirodno i da imam sanse, jer sam se ipak malo otvarala, zeznuto bi bilo da se nisam nikako otvarala, onda bi vjerovatno morala opet na carski. Naravno, prije devetog mjeseca necu znati sta ce komisija odluciti.

_____________________________

doslo je i nase sunce, sada imamo dva
adin 29.10.2004
lajla 11.6.2009

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 17:09:10   
Alijeva mama



e bas mi je drago da je neko spomenuo ovu temu..ja sam imala dva poroda..jedan je bio prirodni a ovaj drugi carski e sad ne znam sta bi i kako bi...voljela bi imati cetvero djece a ne znam hocel mi carski rez to dozvoliti....

(odgovor članu sanjarka)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 17:11:22   
Anoniman
Znam zenu koja je rodila u julu 2008 na carski rez, sad je trudna 4/5 mjesec. Isla je na 4 komisije, da li da pobaci ili rodi. Svi su joj rekli da je abortus rizicniji nego trudnoca, a posto je brzo zatrudnila ici ce opet na carski.

(odgovor članu sanjarka)
  Neposredna veza do poruke: 10
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 17:21:08   
mama_debeljuca
Baš lijepo što ste pokrenuli ovu temu. Moj prvi porođaj je bio carski rez. Doktorka mi je rekla da, u mom slučaju, naredni porod može biti prirodni, ali opet zavisi od niza faktora. Jednom carski, ne znači i naredni put. Ali što se mene tiče, ja bih opet carski.

_____________________________

:-)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 19:13:24   
bubamara80
IZVORNA PORUKA: piiipiii

Hvala bubamara80 user posted image ,
teorija mi je jako dobro poznata, procitala sam dosta tekstova o tome, al me ipak zanimaju iskustva. Ipak jedno je iskustvo a drugo teorija.
Nemoj me pogresno shvatiti molim te. user posted image  


Zašto bih te pogrešno shvatila ? Pa i sama sam takva, isto želim znati kako je uobičajeno drugi put? Tekst sam stavila čisto informativno. Ja sam također prvo na carski rodila i interesuje me ova tema jer svakako planiramo ako Bog da i drugo.
Meni je doktor rekao 3 god ne smijem ostati trudna po pravilu. Interesuje me jeli neko imao kraće razdoblje i jeli sve bilo OK?


_____________________________

Ten tiny little fingers that always want to play,
That never stop exploring the wonder of today.
Ten tiny little fingers that from the very start,
Will reach out for tomorrow yet always hold your heart

Moje srce se rodilo 25.09.2008

(odgovor članu piiipiii)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 19:35:50   
piiipiii
Meni je moja doktorica rekla da mogu raditi na slijedecoj trudnoci godinu dana poslije carskog. Poznajem zenu koja je par mjeseci poslije carskog ostala u drugom stanju, ali je i drugi puta rodila na carski i sve je bilo OK, ali je morala redovno kontrolisati trudnocu.

(odgovor članu bubamara80)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 19:47:11   
piiipiii
Inače misljenja ljekara su razlicita kada je u pitanju period izmedju carskog i nove trudnoce. Mislim da tu ne postoji jasan stav medicine. Neki kazu da taj period ne smije biti manji od sest mjeseci. Opet neki preporucuju pauzu od godinu, dvije, tri pa cak sam cula i pet godina. user posted image

(odgovor članu piiipiii)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 20:11:05   
larina
prvi put sam imala carski rez i nakon tacno godinu sam ostala trudna i normalno sam se porodila tj.vaginalno i ponovo  kad je toj bebi bilo 2,5 mjeseca ostala ponovo trudna i opet vaginalno se porodila.tako da sam se poslije carskog jos 2 puta vaginalno porodila i nisam imala nikakvih komplikacija,sve je bilo u najboljem reduuser posted image jos tako mali razmaci izmedu trudnoca.

(odgovor članu piiipiii)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 21:05:52   
piiipiii
user posted image  Gdje si se porodila drugi put (ovdje ili vani)? Da li si imala poseban tretman (cesce preglede i intezivniji nadzor pri porodu)? Kakav je bio odnos ljekara s obzirom da si prethodno imala carski?

(odgovor članu larina)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
25.3.2009 21:13:23   
dinciii
ja sam se porodila na carski i rekli su mi da godinu dana ne smijem za trudnit i onda smijem i da je moguce prirodno se porodit..ako je naravno sve uredu...

_____________________________

http://neckodina.weddingannouncer.com/

Slatka Rejhana rodila se 12.12.2008


(odgovor članu piiipiii)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
26.3.2009 20:03:13   
larina
sv tri puta sam se vani porodila,preglede sam imala svaki mjesec kao i obicno,nista me nisu posebno gledali,samo kad sam otisla u bolnicu da se prijavim za porod nakon carskog pitali su me hocu li opet na carski ili normalno i ja sam htjela normalno i sve je proslo uredu bila je jedna babica i tek kad je beba izlazila stigla je i doktorica.na carskom sam isto proslo lijepo ali normalno mi je bilo puno lakse i svima bih samo normalan porod preporucila ako bas ne mora carski,prvi put sam morala carski jer se beba nije bila okrenula sa glavom naprema doleuser posted image .moja prijateljica je isto poslije carskog nako 2 godine se vaginalno porodila i super je isto prosla bez ikakvih problemauser posted image .meni su doktori rekli poslije carskog da mogu imati poroda koliko hocu,da taj carski sto je bio ne smeta nistauser posted image .sad neznam kako tamo kod nas doktori savjetuju i kako oni to tamo radeuser posted image

(odgovor članu dinciii)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
26.3.2009 20:18:17   
piiipiii
user posted image Ako su prirodni porodi poslije carskog onda moze vise poroda, ali ako su svi porodi carski onda kod nas ne preporucuju vise od 2-3. Voljela bi cuti iskustva zena koje su imale vise od dva carska.

(odgovor članu larina)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: VBAC (vaginal birth after cesarean) -vagi...
15.4.2009 12:06:06   
piiipiii
user posted image  ... nadam se da ce jos neka od forumasica podijeliti sa nama svoja iskustva vezana za VBAC ili za visestruki carski rez.

(odgovor članu larina)
Neposredna veza do poruke: 20
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *