|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Kada u skolu???
1.5.2009 17:10:21   
Lilly
Djete tek u oktobru puni 6g(rod.2003), sta mislite da li je po zakonu obavezno ove godine krenuti u skolu? Ipak bi to bio polazak sa nepunih 6, mada, knap je. Da li djete poslati prije u skolu ili ipak cekati sl.godinu kada bi krenulo sa nepunih 7(knapuser posted image )... Znam neke koji svoju stariju djecu 2002god. upisuju tek sad...
Sta vi mislite? Da li ga upisati u prvi razred ili ipak u predskolsku??? Help me!!!


Ne mogu na netu da nadem str. a gdje je tacno naveden zakon u BiH a u vezi prvacica...

_____________________________



...oooO..................
.....(....)...Oooo.......
......\..(.....(....)......
........\_)....)../.......
...............(_/....
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 18:09:16   
almai
Ja bih ga upisala tek naredne godine.Godina za dijete puno znaci.Dok skola pode djete je cijeli zivot u obavezama,stoga bih ga pustila da uziva jos jednu godinu u djetinjstvuuser posted image

_____________________________

moja su djeca zlatna...
kad spavaju:))

(odgovor članu Lilly)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 19:51:44   
Golubica
Skolski obveznik po ZAKONU je dijete koje do 1. Marta tekuce godine, napuni 5,5 godina. Iz iskustva, ne znam sta je veci belaj, ili kada se upise ranije ili kasnije. Ako si u podrucju gdje je DEVETOGODISNJE obrazovanje, moj ti je savjet da dijete upises ove godine.  Prosvjetni sam radnik i vec dvije godine uzastopno prvacice vodim.


< Poruku je uredio Golubica -- 1.5.2009 19:55:29 >


_____________________________

Asja, 02. 08. 2008.

(odgovor članu almai)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 21:36:27   
dinaa
Ja mislim da po zakonu nisi obavezna dijete upisati ove godine u skolu s toga moj ti je savjet nemoj,pusti dijete neka se igra i uziva u svom djetinjstvu jos jednu godinu bez skolskih obaveza.I ja sam bila u istoj dilemi i na kraju sam odlucila da dijete krene sa skoro sedam godina(on je u novembru rodjen)i vjeruj nisam pogrijesila dosta je ozbiljnije shvatio skolu i skolske obaveze dok u razredu ima i djece koja su krenula sa nepunih sest godina i ta djeca i sada placu kad dodju u skolu.Neznam uradi kako hoces jer izbor je tvoj ali moj ti je savjet da sacekate do iduce godine.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 21:38:51   
Lilly
Hvala na odgovorima! Znaci po zakonu ipak nije obovezno ove godineuser posted image ... Moglo bi se i ovako reci; Djeca koja najdalje do pocetka skolske godine napune 6, da su skolki obavezniciuser posted image ... Ma ni sama ne znam za upis - neki kazu ovako, neki onako.
Jos da navedem da se radi o djecaku koji jako brzo uci i dosta toga zna(+strani jezik), ali djete (jedinac) do sada nije bilo u vrticu i vrlo malo sa ostalom djecom, tako da puno bolje komunicira sa odraslima nego sa vrsnjacima. Sada u sept. a mozda i prije je trebao krenuti u predskolsku ali sada smo skroz zbunjeniuser posted image

Voljela bih da cujem jos neko iskustvo, za ili protiv, tj. da li upisati djete u skolu ako po zakonu nije obavezno???

_____________________________



...oooO..................
.....(....)...Oooo.......
......\..(.....(....)......
........\_)....)../.......
...............(_/....

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 21:39:43   
magde
ja ti kazem da upises cete ako bi se pomesalo sa decom i igrom i mozda ce da se razvije vise komunikativnost u dete a i sama moras da vidis kako ti je dete jel zna vec nesto vise o bukve i brojke ako je tako nema cega cekati

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 21:44:33   
Golubica
Ako je dijete napredno, mislim ako postoji neko vece predznanje bojim se da ce mu na godinu biti dosadno. To stvara problem. Ipak ti si mu majka i ti znas najbolje koliko je dijete spremno. 

_____________________________

Asja, 02. 08. 2008.

(odgovor članu magde)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 21:47:36   
magde
znaci ja i GOLUBICA smo za DA i to veeeeeeliko daaaaaaaa

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 21:48:59   
dinaa
Ma nije u pitanju da li dijete zna citati,pisati itd...i moje dijete je to znalo sa nepunih sest godina ali ja ga nisam htjela upisati jer mi je bilo zao da mu "ukradem"jos tu jednu godinu bez skole.A zasto ne probate sa predskolskim?Opet kazem neznam vjerovatno ce se javiti jos mama koje imaju skolarce pa ce i one reci svoje iskustvo.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu magde)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 21:51:21   
Golubica
Citati i pisati i nece uciti odmah po dolasku u skolu, nego ce vise vremena provoditi u igranju i usvajanju osnovnih pravila ponasanja, adaptacija itd.

Ipak, Lilly  ti najbolje poznajes svoje dijete. Sretno buducem prvacicu, pa bilo to ove ili naredne godine. Zelim mu punu torbu petica, mislim opisnih.


< Poruku je uredio Golubica -- 1.5.2009 21:54:30 >


_____________________________

Asja, 02. 08. 2008.

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 21:53:17   
magde
bolje sa drustvo i puuuno dece nego kuci

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 21:54:44   
dinaa
Golubice hvala imam vec prvacica tako da sam upoznata sta  kad rade.Ali eto za mame koje tek treba da upisu djecu u skolu ovo su dobre informacije.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 21:57:42   
Golubica
Moram reci da ipak sve zavisi od kantona do kantona, pa cak i dvije skole u istoj opcini se nekada znaju razlikovati po radu. Sve zavisi od toga kako je skola opremljena. Radim u podrucnoj skoli, gdje sama sebi kupujem i obezbjedjuem sve sto mi je potrebno. Ali eto opet nastoji covjek djeci pruziti nesto na svoju stetu, u mom slucaju. 

_____________________________

Asja, 02. 08. 2008.

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 22:06:29   
Lilly
Postavila sam temu jer sam htjela cuti pozitivna ili neg. iskustva u vezi upisa djece prije vremena. Ja mislim da djeca bez obzira koliko spremna bila, ipak se moraju i psihicki pripremiti za skolu. Najvjerovatnije da cemo ga ipak upisati u predskolsku, sacekati 12 mj.nije puno a za djete sasvim dovoljno da ojaca i pripremi se za obaveze koje mu u dolaze u susret. Od mnogih sam cula da je i prvi razred kao predskolska ali ipak - skola je skola!!! Mozda prvi razred nije tezak ali zato im u trecem navaljaju svega i svacega...

_____________________________



...oooO..................
.....(....)...Oooo.......
......\..(.....(....)......
........\_)....)../.......
...............(_/....

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 23:19:15   
Anoniman
Eh ovako. Naša kćerka je rođena u oktobru 2002 god. To je curica koja je išla u privatni vrtić od 2,5 god. Znači, već sa nekih 4, 4,5 god. je znala slova a sa 5 god. i čitati; brdo pjesmica, super crta.... Mi smo je upisali u prvi razred prošle godine mada po zakonu nismo bili obavezni. Mogu ti samo reći sljedeće: da je Bog dao nisam prošle godine upisala već ove!!! Super je ona "prihvatila" školu (ide i u produženi boravak), bez ikakvih problema, odlično se adaptirala al ja imam osjećaj da sam joj uskratila "još malo" igre i sazrijevanja. Godina za dijete, u tom uzrastu, puno znači. Ja nemam konkretan argument zašto ne upisati dijete osim ovog gore što sam navela. Mislim da bi bilo pametnije da se još jednu godinu igrala. Golubice, oni su prije 2 sedmice prešli sva slova, uveliko pišu rečenice i čak imaju i diktate user posted image . Tako da je to izgleda od kantona do kantona....i od starta su imali obaveze bez ikakvih igra i igrica.....osim ocjena. BTW, ja sam po struci prosvjetni radnik al ne radim taj posao i totalno sam razočarana novim sistemom školovanja i ophođenja prema djeci...

(odgovor članu Lilly)
  Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 23:30:37   
dinaa
Enisa-Sara isto je i kod nas bas sve,eto bas prije dva dana su imali diktat i to treci do sada.
Iz matematike su i skupove radili,a nisu se ni oni u pocetku bas igrali istina samo su crtali i ucili pjesmice.

< Poruku je uredio dinaa -- 1.5.2009 23:32:34 >


_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 23:32:43   
Romali
Iz perspektive nastavnika, i tetke jedne djevojčice koja je pošla u školu sa nenavršenih 6 godina, kažem- pustite djecu da se igraju što duže user posted image

_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 23:33:50   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: dinaa

Iz matematike su i skupove radili,a nisu se ni oni u pocetku bas igrali istina samo su crtali i ucili pjesmice.



Isto tako..... Morala sam urediti poruku.... i to pjesmice od po 4,5 strofa user posted image

< Poruku je uredio enisa_sara -- 1.5.2009 23:35:46 >

(odgovor članu dinaa)
  Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Kada u skolu???
1.5.2009 23:37:07   
Golubica
Sve je to tacno, ali nazalost planove prave oni koji su davno nekada bili u razredu. Bilo je receno da je sistem 3+3+3, odnosno 3 godine igra, 3 godine ucenje i igra i 3 godine ucenje, medjutim od toga nema nista. Vec u drugom razredu su brojevi do 100, pa cak i jednacine sa jednom nepoznatomuser posted image . Ali sta se moze. Koliko ko usvoji.  Uspjeh je i kada dijete samo pise i cita. Muka je i jednim i drugima, i roditeljima, a i nastavnicima, koji moraju raditi po planu takvom kakav jeste, a nema se bas nekih uslova za rad. 

_____________________________

Asja, 02. 08. 2008.

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Kada u skolu???
2.5.2009 1:19:55   
NANICA
Evo da se i ja ukljucim user posted image . Enisa_sara i ja smo vec razgovarale na tu temu user posted image .
Slazem se i sa "DA" i sa "NE"
"DA" iz rzaloga sto djetetu moze biti dosadno slijedece godine a to ipak najbolje zna majka, koliko je dijete spremno
"NE" iz razloga sto ce im uvijek nedostajati godina. Ja sam krenula sa 5,5 (tada se islo u malu skolu u Maju ) odnosno 6 napunila u Sep. i uvijek mi je nedostajala godina, u 8. razredu sam se igrala barbika , gume, itd. pa onda izlazila na "korzo" kako se tada zvalo i lovila simpatije user posted image .
Moja djevojcica je rodjena u Okt. i upisala sam je sada (sada ima 5,5 god.) zato sto vidim da joj je postalo dosadno u vrticu a sta bi tek bilo slijedece godine u skoli. Osim toga i svi njeni vrsnjaci odlaze ove godine.
Ipak to treba odluciti roditelj na osnovu spremnosti djeteta.


_____________________________

Ljuljka, 06/10/2003
Pahuljan, 12/02/2009

In Our Darkest Hour
In My Deepest Despair
Will You Still Care?
Will You Be There?

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Kada u skolu???
2.5.2009 9:02:34   
Crvena

Moj savjet ti je ako si u nedoumici, nista te ne kosta odvesti dijete u skolu kojoj pripada i razgovarati sa pedagogom, cak bi ga mogla i testirati.
Tada bi imala jasniju sliku zrelosti djeteta o polasku u skolu. user posted image
Dijete treba biti tjelesno, intelektualno, socijalno i emocionalno zrelo za polazak u skolu.



_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.

(odgovor članu NANICA)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Kada u skolu???
2.5.2009 22:02:25   
mariposa
Eh ovako. Naša kćerka je rođena u oktobru 2002 god. To je curica koja je išla u privatni vrtić od 2,5 god. Znači, već sa nekih 4, 4,5 god. je znala slova a sa 5 god. i čitati; brdo pjesmica, super crta.... Mi smo je upisali u prvi razred prošle godine mada po zakonu nismo bili obavezni. Mogu ti samo reći sljedeće: da je Bog dao nisam prošle godine upisala već ove!!! Super je ona "prihvatila" školu (ide i u produženi boravak), bez ikakvih problema, odlično se adaptirala al ja imam osjećaj da sam joj uskratila "još malo" igre i sazrijevanja. Godina za dijete, u tom uzrastu, puno znači. Ja nemam konkretan argument zašto ne upisati dijete osim ovog gore što sam navela. Mislim da bi bilo pametnije da se još jednu godinu igrala. Golubice, oni su prije 2 sedmice prešli sva slova, uveliko pišu rečenice i čak imaju i diktate user posted image . Tako da je to izgleda od kantona do kantona....i od starta su imali obaveze bez ikakvih igra i igrica.....osim ocjena. BTW, ja sam po struci prosvjetni radnik al ne radim taj posao i totalno sam razočarana novim sistemom školovanja i ophođenja prema djeci...
u potpunosti potpisujem.Meni se desilo da sve savrseno zna ali je problem bio u tome sto cas traje 45 min. a njihova paznja maksimalno 25 min.Sara je imala 5 god. i deset mjeseci kada je krenula u skolu i nikad sebi necu oprostiti sto sam je upisala ranije.Sada zavrsava drugi razred i mogu vam reci da plan i program nije uopste lagan,bez obzira sto je devetogodisnje obrazovanje i oni se u drugom razredu nisu bogami nimalo igrali.Moja Sara je citav prvi razred hodala pred kraj casa i uvijek me uciteljica ostavljala da mi to kaze user posted image a to je dijete od nepunih sest godina.NJena uciteljica jednostavno nije htjela da tolerise njihovo hodanje pred kraj casa jer je nemoguce djete prije sest i po godina zadrzati u klupi 45 min.To je bio nas najveci problem ranijeg polaska u skolu,a puno toga zavisi i od uciteljice,nasa je izgleda u klimaksu pa joj svaki djeciji nestasluk smeta,to smo skoro svi roditelji skupa zakljucili poslije jednog roditeljskog.Izvinjavam se na ovolikom postu ali ja poucena svojim iskustvom definitivno nisam za raniji polazak u skolu user posted image

(odgovor članu Crvena)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Kada u skolu???
3.5.2009 0:06:02   
lejlašh
Meni samo nije jasno ko uvede devetogodišnje školovanje???
Da su bar djeca nešto dobila s tim, nego sve naopako, igre nigdje ni na vidiku, a jadni mali prvačići sa velikim torbama, šmrc, stvarno mi se plače kad ih vidim.
Moja je još daleko od škole, ali kako vrijeme brzo leti - i meni već padaju svakakve misli na pamet.
A posebno kada sam iz razgovora sa roditeljima saznala da im većina učitelja traži da nose velike teke s tvrdim koricama, i to za svaki predmet?user posted image

Ja mislim da treba roditelj da donese tu veliku odluku na osnovu zrelosti svoga djeteta, a onako objektivno- moje mišljenje je NE

_____________________________

Merjem, 11.11.2007.
mamina sultanija
Arman, 23.07.2010.
mamin pasha

(odgovor članu mariposa)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Kada u skolu???
3.5.2009 0:11:09   
Anoniman
To je tačno. Velike teke sa debelim koricama za neke predmete a za neke male ali i dalje sa debelim koricama!!! I još povrh svega oprema za tjelesni user posted image . mm ili ja je uvodimo u produženi i nosimo joj torbu jer se jadnica ne bi vidjela od nje... user posted image

(odgovor članu lejlašh)
  Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Kada u skolu???
3.5.2009 17:50:28   
mariposa
i to iz svakog predmeta po dvije knjige i teka debelih korica,to vam je tri casa sest knjiga i tri teke ma uzas pravi
user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *