|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Kiselina kod beba
6.11.2008 20:04:55   
Inayat
Drage mame, ja sam izbezumljena user posted image Nakon 2 dana placa, odbijanja flasice, grcenja i savijanja u ledjima, vristanja po 12 sati na dan, mojoj malenoj je doktorica dijagnozirala kiselost u stomaku. Na eng. se kaze acid reflux. Hrana joj se vraca u grlo i ima puna usta pljuvacke i baloncica user posted image Propisala joj je lijek zantac za bebe i nadati se da ce pomoci. Ja vise ne znam sta da radim. Kaze moze potrajati i do 1 god. dana a nekad ode i oko 3 mj. Ja niti jedem niti spavam. Kad place ona placem i ja. Nicim je ne mogu smiriti ni ja ni muz. Tu  mi je i svekrva da pomogne, ali kad vidim da i ona place kad maloj ne mozemo nista dodje mi da se upucam user posted image user posted image
Je li iko imao slicno iskustvo. Ona jos pored ovoga ima i grceve.......


_____________________________

Mamine ljubavi
M 25.09.08
Z 10. 06. 10
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Kiselina kod beba
6.11.2008 20:15:03   
suncan_dan
posto vidim da hranis flasicom, ovdje postoji specialno ad mlijeko, od razlicitih proizvodaca, da ostane hrana u stomaku i da se nevraca, sta ja znam naprimijer
od Milupa Aptamil AR (sa carob gum) to se mljeko ostavi da ostoji das nadode 7moin, i onda se moze davat bebama?

< Poruku je uredio semi83 -- 6.11.2008 20:16:40 >


_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu Inayat)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Kiselina kod beba
6.11.2008 20:18:46   
Inayat
Meni je doktorica preporucila samo da joj dajem pomalo rice ceral sa formulom da bi hrana ostajala duze. Kaze da promjena mlijeka nece igrati veliku ulogu. Vec je na formuli za bebe koje imaju problema sa gasom. Ja stvarno ne znam sta da radim vise. Srce mu puca za njom kad vidim kako se pati user posted image

_____________________________

Mamine ljubavi
M 25.09.08
Z 10. 06. 10

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Kiselina kod beba
6.11.2008 20:25:13   
mamsi
Draga Inayat samo ti mogu reči da mi je žao i bebe i vas,nije ti lako gledati je a ne moći pomoći,ali sigurno će joj taj sirup pomoći.Od moje prijateljice maleni je imao sličan problem,samo što je on mlijeko bljuckao stalno i mučio ga je stomačić,isto su ga vodili doktoru i dobio je sirup koji mu je zaista pomagao,pio ga je do godine dana i sad je sve ok.Želim vam da to što prije prođe

(odgovor članu Inayat)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Kiselina kod beba
6.11.2008 20:30:22   
suncan_dan
ima od enfamil A.R. ona je sa rice starch.
a u kojem polozaju hranis bebanu? u lezecem ili?


_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu mamsi)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Kiselina kod beba
7.11.2008 22:42:41   
Inayat
Bebu hranim u sto uspravnijem polozaju i isto  tako je stavljam da spava podignutu ne flat na ledza. Tako je i presvlacim. Svaki dan evo oplacem zajedno s njom. Ovako ne mogu, a ne znam ni sta da radim. Zar nije enfamil AR formula za bebe koje bljuckaju? Ona ne bljucka hvala Bogu kad jede, ali su joj zato usta puna pljuvacke i baloncica user posted image onda pocne da prave neke zvukove u grlu i tada nastaje udaranje nogicama, uvijanje ledzima i plac kao da ce iz koze da iskoci. Nista je ne moze umiriti dok ne prodje user posted image

_____________________________

Mamine ljubavi
M 25.09.08
Z 10. 06. 10

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Kiselina kod beba
7.11.2008 22:45:30   
mamsi
user posted image user posted image user posted image  Još jednom stvarno mi vas je žao i nadam se da će to brzo proći
A koliko dugo već pije taj sirup,koliko treba da počne djelovati?

(odgovor članu Inayat)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Kiselina kod beba
9.11.2008 13:08:12   
suncan_dan
bas mi je zao bebane, ja imam kiselinu vec neznam  ni ja koliko god. al ja sam vec odrasla, a ona je mala  bebana user posted image user posted image znam kako je to uzasno, ja sam isto na terapiji.


ta formula jesto za to namjerena, za bebe koje bluckaju. al kiselina dolazi od toga, jer se jelo vraca gore i tu kiselinu od zeludaca koja je skroz jaka vraca gore.
svaki zeludac producira kiselinu, jer je ona za to da nam zeludac jelo lakse probavi i sluzi isto za to da nam hranu kao desinficira. tu ima jedan misic koji kad hrana unide u zeludac se zatvori, tako da hrana nemoze da se opet vraca prema ustima.

e sad u nas koji imamo te probleme sa kiselinom, taj misic nezatvara dobro, tako da se hrana iz zeludaca vraca prema ustima, pokupi tu jaku kiselinu, i ona nam pravi onda probleme u jednjaku etc.

e onda nebi bila losa ta hrana A.R jer ona ostane u zeluddacu i nemoze da se vraca prema ustima, i tako da nemoze nista ni da tu kiselinu vraca nazad.

nadam se da sam ti mogla malo pomoci.

LP


_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu mamsi)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Kiselina kod beba
9.11.2008 18:03:27   
suncan_dan
koliko ima bebi mjeseci? Ps. Enfamil je samo prijedlog, mozes i uzet od te marke koju ti koristis.


_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Kiselina kod beba
9.11.2008 18:24:40   
Inayat
Beba ima 6.5 sedmica. Definitivno zovem joj doktoricu u vezi formule sutra ako Bog da. Rekla mi je da joj stavljam rice ceral u formulu. 1 teaspoon na 1 oz formule po 3 puta na dan i da bi joj trebalo zadrzavati hranu u stomaku. Zantac joj dajemo evo vec 4 dana i ona opet place i place user posted image

_____________________________

Mamine ljubavi
M 25.09.08
Z 10. 06. 10

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Kiselina kod beba
9.11.2008 18:44:28   
suncan_dan
i ja bi je isto pitala, dajes li joj jos ista za piti?


_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu Inayat)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Kiselina kod beba
11.11.2008 21:43:39   
Inayat
Ako mislis od lijekova dajem joj zantac za bebe 3x na dan. Nista sem mlijeka tj formule joj ne dajem drugo. Prije sam davala kamilicu i caj od komoraca zbog grceva. Sad me strah da joj nije od toga sta, pa sam prestala. Pitala sam za formulu i rekla je da mogu probati 1 sedmicu i vidjeti kako ide ali tek nakon 7 dana koristenja zantaca ako ne bude bolje, a dao Allah da bude pa da ne moram. Izgleda niko nije imao iskustva sa djecijom kiselinom user posted image

_____________________________

Mamine ljubavi
M 25.09.08
Z 10. 06. 10

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Kiselina kod beba
12.11.2008 20:19:41   
suncan_dan
caj od komarace je i meni zabranjen zbog kiseline, tako da misim da i beba nebi trebala.nadam se da je bebanoj vec bolje. pozz

_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu Inayat)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Kiselina kod beba
18.11.2008 18:54:52   
suncan_dan
jeli ti bolje bebanoj??

_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Kiselina kod beba
18.11.2008 19:10:37   
Inayat
Jeste hvala Bogu. Nadati se da ce prestati uskoro ako Bog da. Hvala ti sto pitas user posted image

_____________________________

Mamine ljubavi
M 25.09.08
Z 10. 06. 10

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Kiselina kod beba
20.11.2008 17:42:39   
suncan_dan
nema na cemu, neka je bebana fB bolje.

_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu Inayat)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Kiselina kod beba
3.10.2009 21:39:32   
luna77
IZVORNA PORUKA: Inayat

Jeste hvala Bogu. Nadati se da ce prestati uskoro ako Bog da. Hvala ti sto pitas user posted image


vidim da ti je bebica imala kiselinu i da je zentac pomoga,molim te napisi nakon kojeg vremena jer se i nase zlato s tim pati jak.hvala ti unaprijed na odgovoru

(odgovor članu Inayat)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Kiselina kod beba
6.10.2009 17:26:52   
Inayat
Evo kad citam ovu temu sva se najezim i sjetim se one patnje i nikada da se ne ponovi. Znaci moja malena je dobro hvala Bogu i neki dan je napunila godinu :)
Zantac je koristila oko 1.5mj do 2 mj sve slabije. Kod nje je bilo jako izrazeno plakanje nocu i danju. Najvise oko aksama i to bi trajalo satima dok se ne bi izmorila i zaspala. Nekada i danju. Ja sam bila na rubu zivaca. Jednostavno mi se od tada stvorio strah da imam jos djece, a nadam se da se to nikada ne ponovi ni mom a ni jednom drugom djetetu jer je mucenje i za roditelje i za bebu.
Nakon 10 tak dana plac se smanjio i postajala bi veselija. Ja jos ni danas nisam sigurna da je ona imala tu kiselinu, jer hranu nikad vani nije vratila a to je jedan od simptoma te kiseline. Bila sam jako pazljiva i kod uvoda guste hrane, oblacenja malene i svega u strahu da se to opet ne ponovi i nije hvala Bogu.
Kako je tvojoj bebi kiselina dijagnozirana? Na osnovu cega i place li beba dugo?


_____________________________

Mamine ljubavi
M 25.09.08
Z 10. 06. 10

(odgovor članu luna77)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Kiselina kod beba
6.10.2009 17:44:57   
Mya_81 RR
Sad se pitam jesmo li i mi u tim problemima...

Mi smo jako dugo plakali poslije svakog obroka...čini mi se da je plakala po cijeli dan i noć....sve smo to prepisivali čestim i jakim grčevima....stanje s tim plakanjem je puno bolje, ali zato bljucka stalno i dva-tri sata poslije obroka joj se hrana vraća, a i slini....trebam istražiti ima li još kakvih simptoma te kiseline user posted image


_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu Inayat)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Kiselina kod beba
13.10.2009 20:47:49   
luna77



Pedijatrijski Gastroezofagealni Refluks
Bila jednom jedna nemirna beba koju su prozvali "kolikastom”. To je, čini se, riječ od devet slova koja, zapravo, znači "liječnik ne zna zašto dijete plače”. Nova saznanja o uzrocima grčeva i čestih, bolnih epizoda noćnog buđenja pokazuju da bebe često pate od nekog skrivenog zdravstvenog problema. Zapravo, mi smo u našoj praksi  rečenicu "beba koja ima grčeve”, zamijenili rečenicom "beba koja pati”, što potiče roditelje i liječnika da nastave tražiti uzrok. Jedan od najčešćih skrivenih medicinskih uzroka grčeva je stanje poznatije pod imenom gastroezofagealni refluks (GER), u kojemu se želučane kiseline vraćaju u jednjak te tako uzrokuju bolove koje odrasli zovu  "žgaravicom”. GER uzrokuje disfunkciju mišića u obliku ventila koji se nalaze između želuca i jednjaka. Osim što potiče grčeve, GER je suptilni uzrok neobjašnjivih napada hriptanja ili astme kod dojenčadi i djece.
Što je GER?
GER ili refluks je medicinski izraz za stanje u kojemu se želučani sadržaj, hrana i želučane kiseline, često povrate iz želuca u jednjak. Hrana koja se vraća može se, ali i ne mora, izbaciti kroz usta. Može se raditi o snažnom povraćanju čime će se u potpunosti isprazniti želudac, ali može biti riječ samo i o "malo jačem bljuckanju”.

Koji su simptomi pedijatrijskog GER-a?

Postoje mnogi simptomi GER-a. Vaše dijete možda ima samo neke od navedenih simptoma. Oni najčešće uključuju:
  • bol, razdražljivost, neprekidni ili nagli plač, "kolike”
  • često bljuckanje ili povraćanje
  • povraćanje ili bljuckanje više od jednog sata nakon obroka
  • bljuckanje i u dobi kad je ono već trebalo prestati
  • odbijanje hrane ili prihvaćanje male količine iako je beba gladna
  • loše spavanje, često buđenje
  • zvukove bljuckanja ili štucavice
  • zadah iz usta


        Manje učestali simptomi pedijatrijskog GER-a su:
      • jedenje i pijenje bez prekida (kako bi se ublažila nelagoda u grlu)
      • nepodnošenje određene hrane
      • slabo napredovanje, gubitak težine
      • problemi s gutanjem, zagrcavanje i gušenje
      • promukli glas
      • česti problemi s bolnim, crvenim grlom
      • problemi s disanjem: upala pluća, bronhitis, hripanje, astma, noćni kašalj, apnea (nagli prestanak disanja), aspiracija, glasno ili otežano disanje
      • upale uha
      • neprestano začepljeni nos, upale sinusa
      • propadanje zubne cakline
      • pretjerano slinjenje
      • specifično izvijanje vrata, Sandiferov sindrom



            Ako mislite da Vaše dijete ima GER, odmah se obratite liječniku. Jako je važno obavijestiti liječnika ukoliko Vaše dijete dobije neke nove simptome ili ako dođe do promjene onih već postojećih.
            Je li GER nova bolest?

            Nije. Samo je učestalija no što se prije mislilo, a i dijagnostički testovi su se poboljšali, pa je tako lakše prepoznati da se radi o refluksu. Osim toga, danas se više zna o potencijalno opasnim posljedicama neliječenog refluksa kod beba. Još uvijek ga se nedovoljno prepoznaje i dijagnosticira.

            Koliko je refluks ozbiljan?

            Puno beba (oko 65%) povremeno povrati malu količinu mlijeka, osobito prilikom podrigivanja nakon obroka. To "bljuckanje" je normalno. Neke bebe povrate veliki dio svakog obroka. Refluks sam po sebi nije tako opasan.  On postaje ozbiljan problem samo ako dijete pokazuje znakove komplikacija. Ako do toga dođe, govorimo o stanju zvanom klinički ili patološki refluks.
            Koje su moguće komplikacije refluksa?

            Većina beba s blažim oblikom refluksa se oporavi do svoje prve godine, a da ne dođe ni do kakvih komplikacija. O njima se vrlo teško brinuti, što može biti jako stresno za obitelj, bez obzira radi li se o zdravstvenom problemu ili ne.
            Kad želučana kiselina dođe u jednjak, može izazvati osjećaj "paljenja” koji zovemo "žgaravica". Ako kiselina uzrokuje crvenilo i oticanje jednjaka, to zovemo ezofagitis. Ezofagitis može biti jako bolan, te može umanjiti želju za jelom. Jaki ezofagitis može dovesti do krvarenja iz upaljenog dijela jednjaka. U donjem dijelu jednjaka mogu se stvoriti ožiljci ukoliko je taj dio dugo bio upaljen. Ako dođe do stvaranja ožiljka, smanjuje se veličina otvora u jednjaku, pa gutanje postaje otežano,. Takav tip ožiljka se zove striktura.

            Druga moguća komplikacija kod refluksa je slabo napredovanje, kao posljedica nedovoljnog uzimanja hrane. Neuhranjenost ili "nenapredovanje" može biti rezultat stalnog povraćanja ili slabog apetita uzrokovanog bolovima. Ako beba nastavi slabo napredovati, može doći do poremećaja u razvoju vitalnih organa, a dijete možda neće imati dovoljno energije za hodanje i trčanje.

            Bebe koje pate od refluksa mogu često imati problema s disanjem, ako sadržaj želuca uđe u nos, dušnik ili pluća. Ako taj sadržaj dođe u pluća, govorimo o aspiraciji. Mnogim bebama se postavlja dijagnoza refluksa nakon traženja uzroka čestih problema s disanjem, poput hripanja, stridora ili upale pluća. Refluks je danas poznat i kao uzrok upale sinusa.

            Vaše dijete vrlo vjerojatno neće imati ozbiljnih zdravstvenih problema, no važno je da ste svjesni svih mogućnosti, tako da se na vrijeme možete obratiti liječniku ako primijetite da nešto nije u redu. Obavezno odvedite dijete stomatologu čim mu izbiju zubići. Upozorite ga da obrati pažnju na oštećenje zuba i cakline.

            Koji su uzroci refluksa?

            Najčešći uzrok refluksa je nepravilno funkcioniranje mišića zvanog donji ezofagealni sfinkter (LES) na mjestu gdje se spajaju jednjak i želudac. Taj mišić se otvara kako bi dijete moglo gutati, podrignuti i povratiti, te se odmah potom zatvara. Ako je taj mišić stalno ili povremeno opušten, hrana i želučane kiseline mogu lako pobjeći natrag u jednjak.

            Postoje mnogi razlozi zbog kojih taj mišić ne funkcionira kako treba: saginjanje, teško disanje, nošenje uske odjeće i prejedanje, mogu izazvati povratak hrane prema gore; začini, dim i druge tvari mogu oslabiti mišić; neke vrste hrane se teško podnose i probavljaju; alergije i drugi zdravstveni problemi mogu potaknuti otvaranje "ventila”.

            Vrlo ozbiljno se sumnja da refluks nije usamljena bolest, već da se radi o nekoliko sličnih bolesti. Kod neke djece može se raditi o sazrijevanju, dok je kod drugih riječ o alergiji. Simptomi su tako slični da se lako može pomisliti kako se radi samo o jednoj bolesti.

            Kako se postavlja dijagnoza refluksa?
            Dijagnoza se postavlja na osnovu simptoma. Često će liječnik, ako su simptomi toliko tipični za refluks, započeti s liječenjem bez ikakvih testova. Ako beba dobro reagira na liječenje, testiranje je nepotrebno, osim ukoliko liječnik ne misli da se radi o nekom drugom zdravstvenom problemu.

            Dijaskopija s barijevim kontrastom. Prvi test je fluoroskopija uz pomoć koje se mogu vidjeti strikture jednjaka i deformacije gornjeg probavnog trakta. Bebi se daje mala količina tekućine koja nalikuje kredi, a dobro će se vidjeti na rentgenskim slikama i prikazati jednjak i želudac. RTG će također pokazati neke od susjednih organa. Budući da većina beba, nažalost, ne povraća za vrijeme testiranja, ono obično služi kako bi se isključili drugi problemi poput opstrukcije, no najčešće ne potvrđuje dijagnozu refluksa.

            Najtočnija metoda za dijagnosticiranje refluksa je 24-satno ispitivanje ph vrijednosti. Vrlo tanka savitljiva cjevčica se stavlja u bebin jednjak, a kraj joj jedva doseže do želuca. Povezana je s uređajem koji registrira razinu kiselosti u jednjaku, te točno pokazuje kad dolazi do epizoda refluksa. Većina beba samo povremeno povraća, no kad je razina želučane kiseline cijelo vrijeme visoka, za bebu se može reći da pati od "patološkog” ili "kliničkog” refluksa. 

            Scintigrafija je serija skenova (bilo da se radi o onima rađenim kompjuterom ili ručnim aparatom) koji pokazuju kako hrana izlazi iz želuca. Djetetu se daje ili tekućina ili kruta hrana pomiješana s praškom obilježenim radioaktivnim izotopom nekog elementa, te se skenira nekoliko puta. Ta pretraga se koristi uglavnom ako se sumnja na polagano pražnjenje želuca, no također može pokazati epizode refluksa, te dolaženje hrane u pluća.

            Fleksibilni skop (endoskop) se može koristiti za ispitivanje gornjeg probavnog trakta i dišnih putova. Biopsija jednjaka, želuca, te gornjeg dijela tankog crijeva, može se izvršiti za vrijeme endoskopije. Uzorci tkiva se ispituju kako bi se uz refluks otkrili i drugi probavni problemi, kako bi se ispitala jačina upale jednjaka uzrokovana kiselinom, te kako bi se otkrio abnormalni rast stanica, zvan Barrettov jednjak. Tim zahvatom liječnik može pregledati sfinktere, te ih promatrati kako se otvaraju i zatvaraju. Endoskopom se također mogu vidjeti i opstrukcije i čir.

            Kako se GER liječi?
            Sve dok se ne pronađe točan uzrok refluksa, potpuno izlječenje nije moguće. No, postoji mnogo različitih metoda liječenja.

            Mnoga djeca će "prerasti" refluks u prvoj godini života, te im nije potrebno ništa više od pravilnog položaja i tehnika hranjenja. Jako mali broj djece ima problema s refluksom i nakon druge godine. Vrlo rijetko se taj problem nastavlja i u daljnjem djetinjstvu.

            Bebe koje pate od refluksa, moramo staviti u takav položaj da im sila teža pomaže da hrana ne izlazi iz želuca. Mnoge bebe se drže uspravno skoro svakog trenutka kad su budne. U prošlosti su stručnjaci savjetovali da se bebe s refluksom nikada ne stavljaju na leđa, budući da se u tom položaju ispovraćana hrana može aspirirati u dišne putove ili u pluća. Bebe s refluksom su se uvijek stavljale spavati u potrbušni položaj, licem prema dolje. Savjeti za takav položaj se sada dovode u pitanje zbog "Back to Sleep" kampanje. Samo Vi i Vaš liječnik možete odrediti je li za Vašu bebu veći rizik od SIDS-a ili od aspiracije. Ako vaše dijete doživi apneu (nagli prestanak disanja) ili ostaje bez daha, odmah se obratite liječniku. Apnea monitor se može koristiti kako bi se ustanovilo je li za Vaše dijete sigurnije spavanje na leđima ili potrbuške.

            Vrlo često roditelji podignu zaglavlje krevetića kako bi sila teža pomogla da se hrana ne povraća. Beba koja je starija od tri mjeseca će kliziti prema dnu podignutog madraca. Za rješavanje tog problema postoje plahte s džepovima.

            Upute za hranjenje uključuju postavljanje bebe okomito, zgušnjavanje adaptiranog mlijeka, često podrigivanje, prilagođavanje količine obroka i izbjegavanje začinjene, masne i kisele hrane.

            Postoji nekoliko tipova lijekova koji se koriste u liječenju refluksa:
            1. Antacidi - neutraliziraju želučanu kiselinu
            2. Propulzivi - Učvršćuju mišićno tkivo probavnog trakta te pomažu da se hrana bolje probavlja. Još se zovu kinetički ili prokinetički lijekovi. U SAD-u se koriste samo Bethanechol (Urecholine) i metaklopramid (reglan). Cisapride (Propulsid) je povučen s tržišta u srpnju 2000g. i moguće ga je nabaviti samo u iznimnim okolnostima
            3. Supresori kiseline – smanjuju stvaranje želučane kiseline te uključuju: cimetidine (Tagamet), famotidine (Pepcid) i ranitidine (Zantac). Nazitidine (Axid) se ne koristi za djecu
            4. Blokatori kiseline– u potpunosti onemogućuju proizvodnju želučane kiseline. Za djecu je odobrena uporaba Omeprazola (Prilosec) i lanseprazola (Prevacid). Rabeprazole (Aciphex) i pantoprazole (Protonix) se koriste za odrasle


            Često je potrebno malo eksperimentirati, budući da sva djeca ne reagiraju jednako na pojedini lijek.

            Ako se radi o ozbiljnoj stagnaciji u dobivanju na težini i/ili problemima s prehranom, mogu se koristiti druge metode hranjenja. Jednjak se može premostiti, te se hrana dovodi direktno u želudac ili se može uvesti intravenozna prehrana.

            Ako su refluks i komplikacije vrlo ozbiljni,  moguća je i operacija kojom bi se učvrstili sfinkteri. Operacija koja se najčešće izvodi, zove se fundoplikacija. Sam vrh želuca (područje fundusa) se omota oko dna jednjaka. Mišićno tkivo želuca može pomoći pri zatvaranju vrha želuca. Ta operacija potrebna je samo kod jako malog broja djece s refluksom.
            GER: KAKO DOJENJE POMAŽE
            Majčino mlijeko je poznato kao "hrana koja brzo ulazi i izlazi”. Lako se probavlja i od njega nastaju stolice koje se lako izbacuju. Sirutka, bjelančevina koja prevladava u majčinom mlijeku, stvara mekanu, lako probavljivu skutu (usireno mlijeko), za razliku od gumenaste, teško probavljive kazeinske skute koja se stvara prilikom probavljanja adaptiranog mlijeka. Majušni trbuščići vole majčino mlijeko. Brže se probavlja i manje je vjerojatno da će se povratiti. A niti ne ostavlja trajne mrlje na odjeći.
            Dok neke bebe malo bljuckaju, neke povrate prekomjernu količinu mlijeka, zbog poremećaja zvanog GER. U normalnim okolnostima, prstenasti mišić koji se nalazi na mjestu gdje se jednjak spaja sa želucem, djeluje kao jednosmjerni ventil, te sprječava vraćanje mlijeka, hrane i želučane kiseline u jednjak, kad se želudac grči. Kad taj mišić dobro ne obavlja svoju zadaću i te kiseline uđu u jednjak, dolazi do iritacije koju odrasli zovu "žgaravica”. Kod velikog broja dojenčadi tom mišiću je potrebno 6 do 12 mjeseci kako bi dovoljno sazrio i mogao spriječiti to povraćanje ili refluks. GER rjeđe pogađa dojene bebe, budući da majčino mlijeko napušta želudac dva puta brže, te budući da dojene bebe uglavnom imaju manje obroke koji su primjereniji veličini njihovih želudaca. Manje je vjerojatno da će se majčino mlijeko povratiti nego teško probavljivo adaptirano mlijeko koje stvara čvrstu kazeinsku skutu.
            "U dobi od pet mjeseci, te nakon što smo promijenili četiri pedijatra, našem sinu je dijagnosticiran GER. Zauvijek ću biti sretna što nisam odustala! Jedna od zadaća lijekova protiv refluksa je bila da pomogne pri probavljanju, kako ne bi došlo do refluksa. Što može biti bolje od najlakše probavljive hrane za bebe…majčinog mlijeka! Kad  je specijalist prvi put video mog sina , iznenadio se zbog njegovog zadovoljnog izgleda. Rekao mi je kako većina beba s tako jakim oblikom refluksa vrlo slabo napreduje i izgleda bolesno. Sigurna sam da je on dobro napredovao samo zato što je bio dojen.

            Tekst prevela i prilagodila: Danijela S.
            Izvori:
            www.askdrsears.com
            www.reflux.org





             



            ovo je text s Rode pa vidi

            < Poruku je uredio luna77 -- 13.10.2009 20:48:49 >

            (odgovor članu Mya_81 RR)
          • Neposredna veza do poruke: 20
            Stranica:   [1]
            Stranica: [1]
            Idi na:








            Anketa

            Trudnoća.
            пеперутка16

            Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

            Oznake

            Prijava
            Ime i Prezime
            *
            Adresa
            *
            Poštanski broj Grad
            *
            Broj telefona
            *
            E-mail adresa
            *
            Veličina pelena koje dijete nosi
            *
            Starost vašeg djeteta/vaše djece
            *
            Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *