|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 3 4 [5]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Serklaza/cerclage
3.1.2013 16:10:01   
Emica_sa

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

zar epi ima veze s tim?




Pa ako je doslo do pucanja grlica ili ako je bio tezak porod,moze doci do slabljenja misica,ali to je rijetkouser posted image

_____________________________

Hello, it's me...

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 101
   RE: Serklaza/cerclage
3.1.2013 16:14:36   
malena sharena
Spominjali su na komisiji da je mozda doslo i do pucanja grlica na prethodnom porodu, iako mi nista niko nije govorio kad sam se poradjala, jer su me odmah po porodu uspavali da mi ociste posteljicu. Cini mi se logicno i moguce jer znam da mi je rana sporo zarastala i da sam se bas napatila poslije poroda, prvih petnaest dana su me vodili u wc, a mjesec dana sam na jednom guzu sjedila.

< Poruku je uredio malena sharena -- 3.1.2013 16:15:34 >


_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: Serklaza/cerclage
3.1.2013 16:24:24   
malena sharena
Evo sta sam ja proguglala o ovom problemu, nadam se da je OK da postavim ovdje.

Ako imate cervikalnu insuficijenciju, to znači da se cerviks počeo stanjivati i otvarati prije vremena. To se može dogoditi u drugom ili ranije u trećem tromjesečju ako je cerviks mekši i slabiji nego normalno ili abnormalno kratak zbog pritiska bebe na njega. Uglavom nema drugih simptoma ili kontrakcija. Cervikalna insuficijencija ili inkompetentan cerviks može rezultirati pobačajem u drugom tromjesečju, prijvremenim puknućem plodovih ovoja kod kojeg vodenjak puca značajno prije termina poroda ili prijevremenim porodom (prije 37.tjedna).

Kako ću znati imam li cervikalnu insuficijenciju?

Ako imate povećan rizik od nastanka ovog stanja, liječnik može tražiti da Vam se redovito radi transvaginalni ultrazvuk počevši od 16. do 20. tjedna nadalje kako bi se izmjerila duljina cerviksa. Ako liječnik pritom otkrije značajne promjene, imate povećan rizik od prijevremenog poroda. Što je cerviks kraći veći je rizik.


Tko ima povećan rizik?

ako ste imali spontani pobačaj u drugom tromjesečju trudnoće bez poznatog uzroka
ako je cerviks bio oštećen prijašnjim porodom ili kiretažom, ili ste imali nekoliko umjetnih pobačaja
ako imate neobično kratki cerviks
ako ste u priješnjoj trudnoći imali inkompetentan cerviks


Liječenje

Ako se otkrije da imate inkompetentam cerviks a trudnoća je mlađa od 24 tjedna, lijčnik može preporučiti serklažu. To je postupak u kojem se stavljaju šavovi na cerviks koji ga ojačavaju i pomažu mu da ostane zatvoren. Opet, postoji mnogo kontroverzi oko ovog postupka. Najbolje je lijčniku prepustiti da procijeni rizike i koristi od tog postupka. Neki stručnjaci se pitaju kolika je uspješnost samo postupka u odnosu na moguće rizike koji mogu odvesti do prijevremenog poroda, maternične infekcije ili iritacije maternice koje mogu uzrokovati trudove.
Serklaža se radi u općoj, spinalnoj ili epiduralnoj anesteziji. Nakon ovog postupka, kući se može ići drugi dan. Dobit ćete upute o mirovanju par dana i o sudržavanju od spolnih odnosa neko vrijeme, a možda i do kraja trudnoće. Možete dobiti i lijekove protiv moguće infekcije ili prijevremenog poroda.

_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 103
   RE: Serklaza/cerclage
3.1.2013 16:27:04   
veeseelaa
ako ste imali spontani pobačaj u drugom tromjesečju trudnoće bez poznatog uzroka
ako je cerviks bio oštećen prijašnjim porodom ili kiretažom, ili ste imali nekoliko umjetnih pobačaja
ako imate neobično kratki cerviks
ako ste u priješnjoj trudnoći imali inkompetentan cerviks


jasno
mene niko nije imao razloga slati na dodatne pretrage



_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 104
   RE: Serklaza/cerclage
3.1.2013 16:36:52   
malena sharena
Evo jos jedan koristan link na ovu temu, meni je pomogao da se informisem i da bolje razumijem sta mi se desava sa tijelom i zasto mi je uspostavljena odredjena dijagnoza i terapija http://www.hdgo.hr/Default.aspx?sifraStranica=549

_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: Serklaza/cerclage
25.4.2013 18:02:16   
malena sharena
Mozda nekad nekome bude od koristi, pa da zaokruzim svoje iskustvo sa serklazom. Evo, hvala Bogu sa punih 37 nedjelja sam skinula taj koncic sto je cuvao grlic. Malo sam se prepala jer sam mislila da ce me boliti, ali kad mi je dr rekla da je gotovo, pitala sam zar vec, nisam ni osjetila zaista user posted image Odmah mi je uradila i vaginalni pregled, jedva sam cekala da mi kaze kakvo je stanje, jer sam citala da neke zene budu odmah otvorene ili im od koncica bude ostecen grlic, pa me to brinulo. Uglavnom, grlic je OK, otvorena sam jedan prst i poslali su me kuci da cekam da porod prirodno krene. Termin mi je 15.maja i nadam se najboljem.

_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: Serklaza/cerclage
27.4.2013 11:04:18   
Ninushka
Da i ja podijelim svoje iskustvo.
Jučer sam izašla iz bolnice. Prekjučer mi je rađena serklaža u 23 sedmici u opštoj anesteziji.
Doktor kaže da sam bila otvorena prt.
Sad za sad strogo mirujem.
Postupak je trja kraće od 10 min bebu sam osjetila čim sam došla sebi, hvala Bogu.

Sad za sad mirujem, pada mi to teško jer imam već sinčića od 2 i pol godine. Uglavnom jedva čekam da uđem u 9. mjesec da to skinu i da više ne brinem.

Pisat ću još kako vrijeme bude odmicalo svoje iskustvo...

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: Serklaza/cerclage
2.6.2013 18:50:38   
malena sharena
Draga Ninuska, zeza me mob pa ti ne mogu poslati pp, zato cu ovdje pisati.

Moja dr nije bas naklonjena tim tableticama, tako da ja osim dabrostona na pocetku i ponekad apaurina nisam nista drugo pila. Znaci, izgurala sam bez giniprala koji vecina zena s nasom dijagnozom pije. Ali ja zaista u svoju dr. imam veliko povjerenje i postovala sam njene savjete. Znaci, strogo sam mirovala, sjedila sam samo kad sam bas morala, uglavnom sam lezala. I ja imam starije dijete kao i ti, u pocetku mi je mama dolazila, a poslije se on vec navikao da mama lezi pa smo se po cijeli dan zabavljali crtanjem, pisanjem i sl.
Eh, kako je trudnoca odmicala ja sam se vise kretala, jer vise nisam osjecala kontrakcije. Kuhala sam uredno, radila lakse kucne poslove. I dalje nisam izlazila van kuce i izbjegavala sam sjedenje jer sam osjecala jak pritisak kad sjedim, a i dr mi je rekla da je gore sjedenje nego umjereno kretanje.
Od 36. sedmice sam pocela funkcionisati kao i prije i na kraju prenijela trudnocu sedam danauser posted image Pred kraj sam cak pocela raditi sve ono cega sam se cuvala ne bi li bebicu malo pogurala, pa sam tako cistila parkete, ribala balkon, bjesomucno usisavala cijeli stan, penjala se na cetvrti sprat, ali njoj je izgleda bas bilo fino u tibi, valjda cura kontala sto je sigurno, sigurno je :)

_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu Ninushka)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: Serklaza/cerclage
3.6.2013 9:46:45   
Ninushka
malena sharena, hvala ti puno!!! user posted image

Dobro dođu raznorazna iskustva...

< Poruku je uredio Ninushka -- 3.6.2013 9:47:06 >

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: Serklaza/cerclage
12.3.2014 17:07:47   
vilmica
Vidim niko odavno nista nije pisao o serklazi, a valjda ce se naci neko da me malo umiri user posted image

24+2 sam sedmica, i jutros sam bila na pregledu, i grlic mi je skracen na 24 mm a na proslom pregledu u 20 sedmici, bio je preko 35 mm..
Sutra ujutro trebam ici u bolnicu na komisiju pa da mi rade serklaz user posted image
Uzasno se bojim i zahvata, i sta poslije, i moze li mojoj bebici nesto biti, i milion pitanja kroz glavu prolazi user posted image

Toliko me nesto svega strah otkako sam trudna, tako da sad otkako sam saznala za ovo bojim se i da ustanem a kamoli nesto da radim user posted image

(odgovor članu Ninushka)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: Serklaza/cerclage
24.3.2014 22:43:14   
Amricaa
Cao, i ja cu izgleda morati na serklazu, jutros sam isla na komisiju da vide sta cu, medjutim, opet za sedam dana moram doci valjda kontaju da se sta nece smiriti.. Do prije 15 dana je sve bilo ok, al me odjednom stomak zabolio nisam mogla hodati, i kazu da sam imala kontrakcije.. Iskreno da mi hoce reci sta vise da radim, jer sam izludjela i od nekih bolova i od primanja inekcija.. Ne znam ko tebe vodi, no, ja sam kod dr Sanjina.. Sretno..user posted image

(odgovor članu vilmica)
Neposredna veza do poruke: 111
   RE: Serklaza/cerclage
25.3.2014 12:33:48   
malena sharena

IZVORNA PORUKA: vilmica

Vidim niko odavno nista nije pisao o serklazi, a valjda ce se naci neko da me malo umiri user posted image

24+2 sam sedmica, i jutros sam bila na pregledu, i grlic mi je skracen na 24 mm a na proslom pregledu u 20 sedmici, bio je preko 35 mm..
Sutra ujutro trebam ici u bolnicu na komisiju pa da mi rade serklaz user posted image
Uzasno se bojim i zahvata, i sta poslije, i moze li mojoj bebici nesto biti, i milion pitanja kroz glavu prolazi user posted image

Toliko me nesto svega strah otkako sam trudna, tako da sad otkako sam saznala za ovo bojim se i da ustanem a kamoli nesto da radim user posted image


vilmice, procitaj malo prethodna iskustva, vidjeces da se radi o bezazlenom zahvatu i po majku i po bebu, zapravo, moze ti samo dobro donijeti, uz Boziju pomoc. Meni su radili serklaz jer mi je grlic bio totalno sravnjen, kao pred porod i sve je super proslo, hvala Bogu, cak sam i prenijela sedam dana. Slusaj doktore i probaj se opustiti koliko mozes. Sretno user posted image


_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu vilmica)
Neposredna veza do poruke: 112
   RE: Serklaza/cerclage
1.4.2014 13:57:35   
vilmica
Hvala na odg, iako sam vec odradila taj serklaz prije nekih 15-tak dana. Uglavnom, evo da stavim i svoje iskustvo, pa mozda pomogne nekoj dr. trudnici user posted image

Poslije komisije koja je bila u cetvrtak, rekli su mi da se javim u utorak u 8 h da lezim u bolnici, a u srijedu da radim serklaz. U utorak od 18 h do operacije nisam nista smjela jesti, a od 22 h ni piti. Obavila kratki razgovor s anesteziologom, i u srijedu, negdje oko pola pola 12 su dosli po mene, dali mi svoju spavacicu i odveli me u operacioni blok. Malo sam čekala da doktor dodje, u 12.05 h su me uspavali (opsta anestezija), operacija je bila zavrsena u 12.20 h a ja sam se probudila u 13.30 h sa jacim menstrualnim bolovima. Ti bolovi su polako prestajali, i do navecer me vise nista nije bolilo. Nisu mi stavljali nikakve gaze jer pri operaciji nisam ni malo krvarila, jedino kad sam se probudila bilo je vrlo malo krvi ali je to prestalo prije izlaska iz bolnice. Pustili su me kuci u 18 h, osjecam se sasvim normalno, naravno moram malo paziti da se ne umaram i da ne dizem nista pretesko, ali ja u biti sve radim kao i prije. user posted image

Eto tako da znate, da zaista nije nista strasno, a ja sam veliki panicar i toliko me bilo strah, a sad vidim da nisam imala razloga da se toliko brinem. Nadam se da ce nekome ovo pomoci.
Pozdrav za sve user posted image

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: Serklaza/cerclage
5.4.2014 17:13:21   
Adano
Jesi li to na Kosevu radila? Sta treba od nalaza? Ja u ponedeljak idem na komisiju... u kojoj sedmici trudnoce si radila serklaz?

(odgovor članu vilmica)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: Serklaza/cerclage
7.4.2014 9:23:32   
vilmica
Valjda ne kasnim s odgovorom user posted image Na Jezeru sam radila serklaz u 25 sedmici, a od nalaza za samu operaciju, treba ti EKG, bris nosa i grla, i neki nalaz krvi, ugl. daju oni papiric na kojem pise. Eto ako imas jos pitanja, tu sam :) i sretno user posted image

(odgovor članu Adano)
Neposredna veza do poruke: 115
   RE: Serklaza/cerclage
7.4.2014 12:39:04   
Adano
Hvala na odgovoru :)
Za cetvrtak su me ostavili... kakva je anestezija? Venozno ili?

(odgovor članu vilmica)
Neposredna veza do poruke: 116
   RE: Serklaza/cerclage
7.4.2014 12:40:27   
Adano
I da, zaboravih, moraju li nalazi biti svi super dobri? :)

(odgovor članu Adano)
Neposredna veza do poruke: 117
   RE: Serklaza/cerclage
8.4.2014 12:12:18   
vilmica
Anesteziju su mi dali preko one maske, udises i odjednom si uspavana user posted image meni kad su stavili to na lice, ja udisem i kontam nikad vi mene necete ovako uspavati i odjednom se pocela gubiti user posted image
A za nalaze ne znam sta da ti kazem, jer su meni svi bili u granicama normale. Eto sretno ti u cetvrtak, i nemoj se brinuti nista, nije strasno a poslije ces biti mirna. Ko ce ti raditi serklaz?

(odgovor članu Adano)
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: Serklaza/cerclage
25.7.2014 21:01:19   
janaj
Pozdrav drage moje....ewo i mene...juce su mi radili serklaž sad sam u 16 tjednu...ovako jako sam se bojala tog zahvata ali uspavali su me niceg se ne sjecam sta i kako su uradili...budzenje je bilo ok..ne bolno nista strasno...kad su me prebacili u sobu pocelo je malo krvarenje sasvim malo i bol u donjem djelu trbuha isto kao prvi dan menstruacije...lezala sam 6 sati u bl i pustena sam kuci...sad sam u svom domu u svom krevetu..vise ne krvarim...tesko mi je sjediti (to je valjda normalno 2 sed ) bebicu ponekad osjetim vec...bolove nemam u stomaku,setam i krecem se pomalo...nadam se da ce 20.8 kad odem dr.sve biti ok.pozz za vas

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 119
   RE: Serklaza/cerclage
16.12.2014 15:29:09   
mommyToBe
Da se i ja ukljucim. Meni su prije 2 sedmice,radi skracenog grlica (24 mm) i otvorenog unutrasnjeg usca predlozili serklaz, s tim da mi je 4 dana prije toga ginekolog koji mi je vodio trudnocu rekao da je sve ok,da je grlic super,43 mm,itd... Operacija je za 2 dana. Informisala sam se i mislim da je to rutinski zahvat,kratko traje. Nadam se najboljem

(odgovor članu janaj)
Neposredna veza do poruke: 120
   RE: Serklaza/cerclage
22.12.2014 15:09:28   
mommyToBe
Evo,ako je tema jos uvijek aktuelna,da podnesem izvjestaj sa operacije :) sve super proslo hB. legne se dan ranije u bolnicu, sutradan zahvat koji ukupno sa povratkom u sobu traje 30 minuta. u sobi malo odspavala, bez one postoperativne mucnine radi anestezije jer uspavaju preko maske i traje kratko. nakon toga bila skoro 2 dana na infuzijama,radi sprjecavanja kontrakcija,ali sam se smijela kretati,jesti. lezala zatim jos 1 dan i kuci. i super se osjecam. neposredno nakon operacije bilo malo krvi i sukrvice,prvi dan,te malo bola slicnog menstrualnom ali ZAISTA nista strasno. sasvim bezazleno. samo hrabo,drage mamice,nemojte se plasiti

(odgovor članu mommyToBe)
Neposredna veza do poruke: 121
   RE: Serklaza/cerclage
15.2.2016 20:43:28   
Isha
Nadam se da ce se neko javiti. Danas mi je skinuta serklaza, 38+1 sam, pa imam sada krvav iscjedak, dr mi je rekao da je normalno malo da se pojavi, pa me zanima je li koja imala to iskustvo?

(odgovor članu mommyToBe)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: Serklaza/cerclage
16.2.2016 14:37:06   
M kao Mama

IZVORNA PORUKA: Isha

Nadam se da ce se neko javiti. Danas mi je skinuta serklaza, 38+1 sam, pa imam sada krvav iscjedak, dr mi je rekao da je normalno malo da se pojavi, pa me zanima je li koja imala to iskustvo?



Baš kao što ti je i dr. rekao to je propratna reakcija, ipak si bila "zašivena" i a vjerovatno se primakao tremin poroda, tako da je to sve sasvim ok. Sretno i lagan porod ti želim.

(odgovor članu Isha)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: Serklaza/cerclage
16.2.2016 15:14:17   
Isha

IZVORNA PORUKA: mama_alma


IZVORNA PORUKA: Isha

Nadam se da ce se neko javiti. Danas mi je skinuta serklaza, 38+1 sam, pa imam sada krvav iscjedak, dr mi je rekao da je normalno malo da se pojavi, pa me zanima je li koja imala to iskustvo?



Baš kao što ti je i dr. rekao to je propratna reakcija, ipak si bila "zašivena" i a vjerovatno se primakao tremin poroda, tako da je to sve sasvim ok. Sretno i lagan porod ti želim.

Hvala draga , evo danas je smedji iscjedak, ali nije previse.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: Serklaza/cerclage
6.3.2017 10:46:23   
Zelimo_bebu
Mozda je tema i zatvorena nisam uopce gledala ali evo meni treba savjet.
Usli smo u 22 nedjelju...u cetvrtak smo bili na pregledu jer sam dva dana prije toga imala vaginalno probadanje...na pregledu doktorica utvrdjuje da je grlic skracen i malo omeksan ali zatvoren dimenzije grlica 39,4 mm...ukljucuje mi duphaston i apaurin i strogo mirovanje samo na wc smijem i tako deset dana pa na kontrolu...cak me htjela odmah u bolnicu poslat i na serklazu...molim Vas za savjet ili ako je neko imao slicno iskustvo. Da li se stanje moze popraviti lezanjem? Prva je trudnoca pa gomika upitnika...

_____________________________

Ne znam što je jače, ta ogromna želja ili bol u duši što mi ta ista želja stvara...?
06.11.test pozitivan
07.11.beta 111,78
Nasa najveca zelja je uslisena...da nam sretno dodjes bebo nasa...
13.07.2017.stigao nas princ

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 3 4 [5]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 3 4 [5]
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *