|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Namirnice bogate željezom
24.7.2008 14:37:31   
maminka
Evo drage moje, odlucih da podijelim s vama ono sto sam pronasla o namirnicama bogatim zeljezom. Ako znate za jos koje namirnice, podijelite ih s nama
Dob:
Potrebna količina mg/dan

Namirnica:
Količina (g)

Pistacio 14
Indijski oraščić (pržen) 32
Cjelovita leća 57
Slanutak (kuhan) 95
Integralni kruh 74
Sjemenke sezama ili tahini 19
Crna melasa 22
Marelica (sušena) 59
Špinat (kuhan) 125

Sadržaj željeza po tipičnom jediničnom serviranju:

školjke kamenice, 100 g, kuhane na pari 22 mg
pileća jetrica, pečena, 100g  8,5 mg
tofu, 1/3 šalice 6,7
sjemenke bundeve, 1/4 šalice, pržene 8,5 mg
teleća jetrica, pečena, 100g  6,3 mg
školjke kamenice, sirove 100g 5,4 mg
pistacije, 1,2 šalice 4,4 mg
pečena govedina, odrezak, 100g 3,5 mg
piletina, bijelo meso, 100g, kuhano 2,2 mg
mljevena teletina, 100 g, pečena 2,2 mg
janjetina, pečena, 100g 2,2 mg
gorka čokolada, 33g 1,8 mg
grožđice, 1,4 šalice 1,75 mg
grah, kuhani, 1/2 šalice 1,75 mg
pečeni krumpir, s kožicom, 1/2 šalice 1,7 mg
puretina, bijelo meso, 100g  1,6 mg
zobena kaša, 1 šalica 1,6 mg
špinat, kuhani, 1/2 šalice 1,4 mg
sok od rajčice, 1 šalica 1,4 mg
tunj iz konzerve, 100g  1,3 mg
grašak, kuhani , 1/2 šalice 1,3 mg

Najveći izvori željeza su jetra, tuna, ostrige, soja, bundeva, zob, grašak i smokva.
Takodje u skupinu "željeznih namirnica" spadaju gljive, meso  morskog psa, školjke kamenice, leća, soja, rotkvica, meso fazana i purana...
Posebno preporučujemo salatu od svježeg povrća (kupus, zelena salata, špinat...) jer se dužim kuhanjem gube velike količine folne kiseline.

< Poruku je uredio malena27 RR -- 11.1.2011 13:45:44 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Namirnice bogate zeljezom
24.7.2008 14:48:21   
M kao Mama
Višnje su jako bogate ferumom, odnosno željezom, kada sam imala problem sa niskim želejžom u trudnoči odbila sam da pijem tablete jer sam vidjela nekoliko trudnica kojima su zubi otišli od tih tableta, i dala sam se na porpavljanje željeza na prirodnoj bazi. Svaki dan sam pila sok od višnje, dal onaj juice od višnje ili domači, koji mi je svekrva iskuhavala, ali rezultat je bio odličan. Čak mi je i dr. čestitao. Pravla sam i ekšijaš od borovnica (to je jedna vrsta kompota, samo što je gušči). znači iskuham oko pola kg borovnica sa šečerom, vode stavim odoka, i kada se to iskuha dodam jedan do dva pudinga od jagode, maline i slično, ili gustina.

(odgovor članu maminka)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Namirnice bogate zeljezom
24.7.2008 15:01:33   
Happy
Zaboravili ste cveklu (ima 100% prirodan sok fructalov-ali je groznog okusa) i žara...

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Namirnice bogate zeljezom
24.7.2008 15:31:31   
makana
ja sam svoje željezo na početku trudnoće popravila telećom jetrom
manjak željeza nije nastao odjednom i potrebno je izvjesno vrijeme da se ispražnjeni depoi popune


_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu Happy)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Namirnice bogate zeljezom
24.7.2008 16:13:12   
maminka
ma ja i pijem tu fruktalovu cveklu i mijesam je sa sokom od borovnice i visnje ali eto opet fali zeljeza. Najgore mi je sto poslije 5-tog dana taj sok dosadi, pa napravim pauzu od jedno 3 dana

od feroglobin tableta, koje mi je Dr prepisao imam strasan proljev i evo cekam da me nazove da mi kaze koju zamjensku tabletu da uzmem.

inace, mrzim tablete :( joj

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Namirnice bogate zeljezom
24.7.2008 16:39:45   
Happy
Pa nema veze napravi puazu, a sok je odvratan, jedi špinat, pitu, orahe grickaj, grožđice... Ali kada se uzimaju tablete željela obavezno ide uz njih i C vitamin, jer se željezo ne apsorbuje bez C vitamina. 

(odgovor članu maminka)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Namirnice bogate zeljezom
24.7.2008 18:06:32   
maminka
IZVORNA PORUKA: Neira

Pa nema veze napravi puazu, a sok je odvratan, jedi špinat, pitu, orahe grickaj, grožđice... Ali kada se uzimaju tablete željela obavezno ide uz njih i C vitamin, jer se željezo ne apsorbuje bez C vitamina. 

e hvala ti Neira draga. Mene je upravo zvao Dr da mi kaze da ne uzimam zamjenu za feroglobin, nego da nastavim namirnicama. a posto si spomenula orahe... e bas odo uzeti jednu saku da ih grickam :) malo za promjenu jer ih nisam do sada jela
hvala ti  user posted image

(odgovor članu Happy)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Namirnice bogate zeljezom
24.7.2008 19:26:16   
suncan_dan
spimat nema toliko zeljeza, nekad davno je napravio jedan covo gresku i stavio pogresno zarez spinat ima samo ~3,5mg  najvise Fe ima jetra, al se ona nebi trebala da u trudnoci jede, zbog vitamin A. Od zeleni ima najvise persun 10mg%
A najvise zeljeza imaju sušene gljive sa 28,9 mg%, a najviše ga ima u sušenim listovima peršina, čak 127 mg%.
Zeljezo se nabolje prima ssa vitamin c (naprimijer friski sok od naranze)

(odgovor članu maminka)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Namirnice bogate zeljezom
24.7.2008 19:30:43   
suncan_dan
A treba se prepazit, jer i previse Fe steti.

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Namirnice bogate zeljezom
24.7.2008 22:17:53   
mamsi
I brokule su bogate željezom.Ja sam jedno vrijeme pila Elisin proizvod "Revita FE" i stvarno mi je pomogao.Izgleda kao cedevita a tako se i pravi,okusa je šumskog voća,a uz željezo ima još dodatnih vitamina i nije ružnog okusa.Mogu je piti i djeca i trudnice

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Namirnice bogate zeljezom
25.7.2008 10:07:20   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: maminka

ma ja i pijem tu fruktalovu cveklu i mijesam je sa sokom od borovnice i visnje ali eto opet fali zeljeza. Najgore mi je sto poslije 5-tog dana taj sok dosadi, pa napravim pauzu od jedno 3 dana

od feroglobin tableta, koje mi je Dr prepisao imam strasan proljev i evo cekam da me nazove da mi kaze koju zamjensku tabletu da uzmem.

inace, mrzim tablete :( joj


Ja sam isto cula za taj sok od cvekle i kupila ga, ali ga ja ne mogu piti gadan mi je do bollaaa. Ne znam zasto, jer u principu ljubitelj sam cvekle...ja  pijem sok od visnje i borovnice.

(odgovor članu maminka)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Namirnice bogate zeljezom
25.7.2008 10:28:34   
Happy
Joj Skvo imam isti problem, eno sok stoji kući i ne mogu da ga pijem, a volim cveklu....
Što se tiče prevelike količini Fe, nema šanse da se to unose prirodnim putem, jer više ništa nije prirodno i sve je umanjeno za 50%, tako da.... udrite user posted image
Nema na čemu Maminka, naspi sebi u zdjeli grožđia, sušene marelice i oraha i neka ti se nađe na stolu... Pa grickaj... a puno je ukusnije od cvekle user posted image

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Namirnice bogate zeljezom
25.7.2008 12:04:35   
SAMRAAA
meni je pomogao domaći pekmez od jabuka..nema ništa bolje i zdravije..doktor se iznenadio kako se željezo poboljšalo za 2 dana..svako jutro prije jela po jednu kafenu kašikicu,,,pusaa..

_____________________________

Moje prvo sunce..

Admin 03.04.2008.

(odgovor članu Happy)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Namirnice bogate zeljezom
25.7.2008 14:23:37   
suncan_dan
IZVORNA PORUKA: Neira

Joj Skvo imam isti problem, eno sok stoji kući i ne mogu da ga pijem, a volim cveklu....
Što se tiče prevelike količini Fe, nema šanse da se to unose prirodnim putem, jer više ništa nije prirodno i sve je umanjeno za 50%, tako da.... udrite user posted image
Nema na čemu Maminka, naspi sebi u zdjeli grožđia, sušene marelice i oraha i neka ti se nađe na stolu... Pa grickaj... a puno je ukusnije od cvekle user posted image




Hmmm.. meni je se to desilo user posted image imala sam manjak, i jela sam sve sto ima puno Fe tako da sam od jednom imala previse :-/ nisam onda smila jedno vrijeme da jedem haranu bogatu Fe´a onda sam poslije uzimala tab. i malkice jela tu hranu, pazila sam se :)) Do duse sam u trudnoci samo  "eko" produkte uzimala, al ne iz toga razloga sto imaju vise vitamina i etc. (imaju isto vitamina ko konvencionelni) nego zato sto nisu spricani.


< Poruku je uredio semi83 -- 25.7.2008 14:26:08 >

(odgovor članu Happy)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Namirnice bogate zeljezom
25.7.2008 14:52:31   
maminka
IZVORNA PORUKA: mamsi

I brokule su bogate željezom.Ja sam jedno vrijeme pila Elisin proizvod "Revita FE" i stvarno mi je pomogao.Izgleda kao cedevita a tako se i pravi,okusa je šumskog voća,a uz željezo ima još dodatnih vitamina i nije ružnog okusa.Mogu je piti i djeca i trudnice

a jesi li ga kupila u apoteci ili u prodavnici?

(odgovor članu mamsi)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Namirnice bogate zeljezom
25.7.2008 14:54:24   
maminka
IZVORNA PORUKA: Neira

Nema na čemu Maminka, naspi sebi u zdjeli grožđia, sušene marelice i oraha i neka ti se nađe na stolu... Pa grickaj... a puno je ukusnije od cvekle user posted image



evo grickam ja to ali pomalo, da ne nadodjem ko kom za rakiju user posted image  nedaj mi Boze da se udebljam vise sto smijem user posted image

(odgovor članu Happy)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Namirnice bogate zeljezom
27.7.2008 11:04:13   
nikka
Sok od cvekle (encian),kupi se u apoteci ima super okus ali se nesmije držati u frižideru jer se ukiseli,nego na sobnoj temp.,ja sam probala, a jetra je takođe bogata željezom, od bilo koje životinje kao i crveno meso.

(odgovor članu maminka)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Namirnice bogate zeljezom
27.7.2008 11:07:21   
mamsi
Maminka vjeruj mi da ne znam ima li je u apoteci,ja naručim od jedne žene,košta 18,50KM i baš sad trebam i svom tati naručiti.

(odgovor članu maminka)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Namirnice bogate zeljezom
27.7.2008 18:56:41   
suncan_dan
IZVORNA PORUKA: nikka

Sok od cvekle (encian),kupi se u apoteci ima super okus ali se nesmije držati u frižideru jer se ukiseli,nego na sobnoj temp.,ja sam probala, a jetra je takođe bogata željezom, od bilo koje životinje kao i crveno meso.



Jertra u trudnoci se nesmije da jede zbog vitamin a

(odgovor članu nikka)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Namirnice bogate zeljezom
30.7.2008 14:30:25   
maminka
IZVORNA PORUKA: semi83

Jertra u trudnoci se nesmije da jede zbog vitamin a



Meni su je mnogi doktori preporucili a ne vjerujem da bi to uradili a da se ne smije.

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Namirnice bogate zeljezom
31.7.2008 15:49:08   
emma.L
Pozdrav buducim mamama!!

Ja imam problem jer mi je evo u 7. mjesecu Fe u krvi doslo na donju granicu, dakle jos uvijek je bilo tu negdje u normali na zadnjoj kontroli. Medjutim, dr. mi preventivno da Fe sirup Lekov, koji moj zeludac sa erozivnim gastritisom ne podnosi. Sad sam na pauzi s tim sirupom jer je gastritis proradio. Cula sam za onu kombinaciju cvekle, meda i limuna, koja je meni bila jako ukusna, ali kako citrusi i med isto jako skode nadrazenoj sluznici, sad i to pauziram.
Nego, i ja sam cula za jetricu da nije preporucljiva u trudnoci, a bas danas govorim kako bih se voljela najesti jetrice - dakle da navalim? user posted image


(odgovor članu maminka)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Namirnice bogate zeljezom
31.7.2008 17:04:00   
nikka
Ja sam jela jetru i u trudnoći po savjetu liječnika nakon nalaza krvi, a i inače je volimo svi jesti,naučila sam i svog bebača najviše voli kuhanu pileću,a mi jedemo i svinjsku i teleću dinstano,ili na gril.

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Namirnice bogate zeljezom
9.8.2008 1:41:53   
suncan_dan
IZVORNA PORUKA: nikka

Ja sam jela jetru i u trudnoći po savjetu liječnika nakon nalaza krvi, a i inače je volimo svi jesti,naučila sam i svog bebača najviše voli kuhanu pileću,a mi jedemo i svinjsku i teleću dinstano,ili na gril.


i kakav si nedostatak imala??? jer normalno imamo dovaljnu kolicinu vitamin a, a trudnicama se nepreporucuje, jer previse vitamin a skodi dijetetu, smetnja u razvijanj,promijena koze,ozlede jetre i oboljevanje ociju. ako si stvarno imala nedostatk vitamin a, sto je rijetko, onda ok...a ako nisi, onda neshvacam, kako ti je to doktor mogao preporucit, i dalije on bijo sebi svjestan toga.


_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu nikka)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Namirnice bogate zeljezom
9.8.2008 1:47:14   
suncan_dan
to su poslijedice koje se mogu desit,naravno da opet svak za sebe mora da odluci...


moje je misljene, dok nezna beba da sama odluke daje, onda necu ni ja nista da riskiram,jer  zbog tog mog rizika bi mozda poslje i beba a i ja patile.


_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu maminka)
Neposredna veza do poruke: 24
   Namirnice bogate željezom
18.9.2008 19:19:12   
suncan_dan
sta je isto dobro, ako se ima nedostatak zeljeza, sad mi naum pade, je da se u jednu jabuku stavi jedan dugi ekser (ne hrdavi) i ostavi 24 sata u jabuki, pa ga onda izvadit i pojest jabuku.

< Poruku je uredio malena27 RR -- 11.1.2011 13:46:00 >


_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *