|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Inkluzija
9.2.2010 18:05:26   
Anoniman
Imam dva učenika sa posebnim potrebama, jedan je 7. razred, a drugi 6.  Ne znam tačno njihove dijagnoze, ali se trudim da ih tretiram na isti način kao i ostale (barem pred drugom djecom) - i pohvalim ih i naružim kad je to potrebno.
Oni su izuzetno vrijedna djeca i presretna sam kad vidim koliko se trude.  Nekad čak znaju više i više se trude od ostalih učenika.
Žao mi je ako u nekim školama, tj. kod nekih mojih kolega, djeca sa posebnim potrebama ne nailaze na adekvatan pristup i razumijevanje. 
Takav neprofesionalan pristup osuđujem. 

(odgovor članu mamaajna)
  Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Inkluzija
9.2.2010 18:12:34   
mamaajna
negdje proljetos bila sam u grupi roditelja koja je davala anonimno intervij koji je isao u ministarstvo obrazovanja.ima dosta i do roditelja,mnogi se nemogu pomiriti s ti da im djete nece biti naucnik.i ja sam govorila ma on je jos mali...,pa rano krenuo u skolu....,sad kada imam drugo djete ustvari vidi razliku izmedzu nih dvoje od rodzenja.valjda prvo djete,pa on je savrsen....NAJBITNIJE JE UOCITI PROBLEM I POKUSATI KROZ SKOLU DJECU OSAMOSTALITI I KAKO NAS NAROD KAZE "DATI MU HLJEB U RUKE"A NE PREPUSTITI IH SAMO "ON JE TAKAV I TO JE TO"

_____________________________

nedim 23.05.1999
iman 20.09.2009

nedim-drugi put u pubertetu uhhh ovaj je tezi
iman-poceli smo da pricamo uhhh puno da pricamo
trudimo se za trece

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Inkluzija
9.2.2010 18:13:54   
Nunichi
Moja mama je u prosloj generaciji imala djecaka sa posebnim potrebama u razredu. I dobro se sjecam koliko je vremena njemu posvecivala, sve je bilo drugacije za Bakira, znala je doci smrvljena kuci jer pomaka nema, a znala je slaviti sa njegovim roditeljima  kada Bakir napreduje.
Cak je jednom ranije zakljucila bolovanje, jer joj je javljeno da je njena zamjena Bakiru i njegovim roditeljima rekla "on nije za ovu skolu"...a bila je tu samo 4 dana. user posted image
Mama naravno poludila!!!
Sada je Baki veliki, ona je prijateljica sa njegovim roditeljima, koji su stvarno veliki borci, a on je voli kao malo koga. user posted image Divno je kako i dan danas do nas dodju njihove rijeci hvale za to kako je uspjela s njim... user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Inkluzija
9.2.2010 18:14:08   
mamaajna
AAAAAAAAAAAAA sorry mala slovaaaa upssssss,osjetljiva sam na djecu,nisam se derala neg da privucem pozornost

_____________________________

nedim 23.05.1999
iman 20.09.2009

nedim-drugi put u pubertetu uhhh ovaj je tezi
iman-poceli smo da pricamo uhhh puno da pricamo
trudimo se za trece

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Inkluzija
9.2.2010 18:14:43   
Anoniman
pingpong kakva je kod vas situacija u školama, zar nemate defektologa ja sam se nadala da je bar u Sarajevu situacija bolja...
Kod nas u TZ je stanje katastrofa samo 2 škole imaju defektologa, ostale su nešto pokušavale ali bezuspješno...user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Inkluzija
9.2.2010 18:29:31   
Anoniman
Breskva, ova naša dva učenika prati naš pedagog... kakve su ostale procedure ne znam baš najbolje.  Sa njima se zaista mnogo radi (i kod kuće i kod škole i u adekvatnim ustanovama).  Mislim da ih mi svi u školi tretiramo kao i ostalu djecu... oni ne prate nikakav poseban program (Bogu hvala pa im to ni ne treba), ali svi nastavnici imaju dozu tolerancije i razumijevanja prema njima. 
Mi smo ipak privatna ustanova user posted image , pa se trudimo svakom učeniku pristupiti individualno, naročito djeci sa posebnim potrebama, tj. tretiramo ih kao ostale pred drugom djecom, ali svakako vodimo računa o njihovim individualnim mogućnostima i potrebama.

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Inkluzija
10.2.2010 0:11:25   
iv@ncica
ja radim u skoli za djecu s posebnim potrebama bivsa specijalna..kojoj je nedavno promjenjeno ime hvala bogu,,,sva su djeca posebna..a nisu specijalci, svako djete ima svoje , potrebe samo sto ova djeca imaju posebne potrebe..meni se kosa na glavi digne od rijeci specijalno, prije ove skole sam radila i u redovnoj gdje je naravno bilo i inkluzije..ali to je nista...jako malo rada s tom djecom..kadar nikakav, djeca umjesto socijalizirana ..na kraju totalno izolirana i marginalizirana ..ucinjen kontraefekt,,cisto zbog primitivne sredine, ne znanja roditelja i nastavnika, ne educiranosti ..i svih ostalih faktora, razlog je jedan- drustvo, zajednica nije upoznata sa raznim slucajevima i potrebama te djece, ponasaju se kao da je to sto oni imaju prelazno i zarazno..stvarno mogla bi pisati danima, ali nemam vise srca..probala sam svasta i na kraju su mene proglasili malo momentalnom..user posted image
poslije sam presla u ovu skolu..susta suprotnost, kadar zna svoj posao, drustvo gluho na nase pozive, ministarstva tu i tamo ponesto odrade radi reda sve je ostalo na nama, borba. Dolaze nam djeca sa jako teskim ostecenjima koja prije cak nisu n i isla u skolu..dok su svi laksi slucajevi prebaceni u redovno skolovanje.
Pisla sam vec mnogo puta, covjek se veza..to su moji mali anđeli..moje, tvoje..i vecina djece ce odrasti..a neki od njih nece nikada..zato ih mi ucimo, pomazemo,. razumijemo ..volimo..
pisala bih jos..ali kad stignem drugi put cu jos..
uglavnom ja i nas nekoliko tesko mozemo svijetu omeksati srca, da vide da su to mala ziva bica koja trebaju pomoc svih nas, kad uspijem da ljudi samo normalno pogledaju tu djecu bez da okrenu ili spuste glavu i nesto smrmolje ja osjecam da sam bar nesto postigla...teska je sredina ova nasa za covjeka koji nije po standardima...zamislite kako je tim roditeljima..
sorryy na gram. i tipografskim greskama, zurim a rado bih pisala..a zante da je razlog beba stalna budilica user posted image user posted image

< Poruku je uredio iv@ncica -- 10.2.2010 0:13:04 >


_____________________________

Andrej-06.04.2009 ♥❤♥❤♥

Einstein je umro, Newton je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjećam baš najbolje!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Inkluzija
10.2.2010 0:37:44   
Anoniman
Ivančice nisam znala da smo istog zanimanjauser posted image , potpuno te razumijem o čemu pričaš upoznata sam i sama tom problematikom.
Dosta mojih kolega  su otišli da rade u Mostar, Sarajevo i to u Zavodima jedino u Brčkom ja mislim da inkluzija fercera pravo dobro.
Ja nažalost još ne radim kao što sam navela u Tuzli je stanje užas što se tiče defektologa ...

(odgovor članu iv@ncica)
  Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Inkluzija
24.12.2010 15:39:22   
merx32
Ja sam dosta opsirno pisao o problematici u inkluzivnom obrazovanju a zasto nije objavljeno, ne znam. pozz

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Inkluzija
24.12.2010 15:50:46   
sirnica
Breskva, u Brčkom je inkluzija zaista već odavno zaživjela, mada i kod nas nedostaje defektologa. Recimo za 4 srednje škole brine se samo jedan defektolog, a potrebe su puno, puno veće. Ja radim u Tehničkoj školi, gdje skoro u svakom odjeljenju III stepena ima 1-2 djece s posebnim potrebama, a negdje čak i više. Veći je problem neosviještenost društva. U tim istim odjeljenjima postoje učenici koji nisu kategorisani kao djeca s posebnim potrebama, a trebali bi biti. To dodatno otežava situaciju.

_____________________________

sve mamino 17.3.2008. i 17.6.2013.

(odgovor članu merx32)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Inkluzija
24.12.2010 16:18:21   
Anoniman
Sirnice eto mene u vašu školuuser posted image , bila sam na konkursima u Brčkom, izrešetali su me i pismeno i usmeno, oni zaista boduju drže se koliko toliko kriterija al džaba kad se prijave ljudi sa 5 god. radnog staža...

Znaš zašto djeca nisu kategorisana zato što jedno kategorisano dijete je kao 3 djece, tako da oni neće da kategorišu, jer smanjuju razred, a kad smanje razred drugi se povećava što treba još  zaposlenika i stručnog osoblja-osiromašiće im budžetuser posted image

a o društvu da ne pričam ja se još uvijek borim sa predrasudama koje ljudi imaju za ovu djecu i svaki put se iznerviram strašno...

(odgovor članu sirnica)
  Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Inkluzija
24.12.2010 16:46:47   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: merx32

Ja sam dosta opsirno pisao o problematici u inkluzivnom obrazovanju a zasto nije objavljeno, ne znam. pozz
vjerovatno ti je "isteklo vrijeme" za pisanje...desava se svima kada pisu opsirne postove...nije sigurno niko izbrisao...ubuduce copy paste...sto je sigurno...sigurno je

(odgovor članu merx32)
  Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Inkluzija
24.12.2010 23:14:34   
mila81
IZVORNA PORUKA: Breskva

Šta mislite o inkluziji?tj. uključivanje djece s posebnim potrebama u redovne škole, uz prilagođeni program i stručnjaka (defektologa-u novije vrijeme edukatora-rehabilitatora).

Interesuje me vaše mišljenje i da li je inkluzija moguća u BiH?



Radim u jednoj školi koja interesantno u svakom odjeljenju ima bar po jedno ili više inkluzivne djece. Kako sam početnik, tako da mi je i ova sve novina , ali i pomalo me strah svega, jer je više nego očigledno da se sve propušta slučaju, blago rečeno.
Učiteljice se toliko, bar po mom skromnom mišljenju  pate oko takve djece, jer samo od jedne ili dvije opservacije godišnje se ne može ništa više. Škole se ne odlučuju za stručnost, ili vrlo rijetko koja ima defektologe ili određena lica koja bi sa njima radila posebno, o edukaciji roditelja ili bar nekakvoj asistenciji, bar učiteljicama je nezamislivo, jednom riječju katastrofa, ali valjda će se bar u blažim slučajevima moći nešto uraditi, pojma nemamuser posted image


_____________________________

Muhamed 01.08.2008.
Ajša 04.11.2009.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Inkluzija
24.12.2010 23:21:05   
klemzi
IZVORNA PORUKA: Nunichi

Moja mama je u prosloj generaciji imala djecaka sa posebnim potrebama u razredu. I dobro se sjecam koliko je vremena njemu posvecivala, sve je bilo drugacije za Bakira, znala je doci smrvljena kuci jer pomaka nema, a znala je slaviti sa njegovim roditeljima  kada Bakir napreduje.
Cak je jednom ranije zakljucila bolovanje, jer joj je javljeno da je njena zamjena Bakiru i njegovim roditeljima rekla "on nije za ovu skolu"...a bila je tu samo 4 dana. user posted image
Mama naravno poludila!!!
Sada je Baki veliki, ona je prijateljica sa njegovim roditeljima, koji su stvarno veliki borci, a on je voli kao malo koga. user posted image Divno je kako i dan danas do nas dodju njihove rijeci hvale za to kako je uspjela s njim... user posted image

Bravo za mamu, ovo me uvijek oduševi..Znam i sama koliko truda treba ulagati, koliko volje treba imati, ali kad uspjeh dođe, pa i najmanji, srce je k'o autobususer posted image


_____________________________

Ljubav mamina i babina,16.2.2010 - 10.4. 2010. :(
Uvijek ćemo te voljeti najviše na svijetu ljubavi naša najveća <3
Ljubav drugorođena, ljubav oduvijek,zauvijek... 08.11. 2013.

(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Inkluzija
25.12.2010 12:50:24   
Crvena
IZVORNA PORUKA: Breskva

Znaš zašto djeca nisu kategorisana zato što jedno kategorisano dijete je kao 3 djece, tako da oni neće da kategorišu, jer smanjuju razred, a kad smanje razred drugi se povećava što treba još  zaposlenika i stručnog osoblja-osiromašiće im budžetuser posted image

a o društvu da ne pričam ja se još uvijek borim sa predrasudama koje ljudi imaju za ovu djecu i svaki put se iznerviram strašno...



Potpisujem

_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Inkluzija
25.12.2010 12:50:41   
sirnica
Bujrum, Breskva! user posted image

_____________________________

sve mamino 17.3.2008. i 17.6.2013.

(odgovor članu klemzi)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Inkluzija
21.2.2011 20:58:53   
Idina mama
Dule, Crvena i ostali,

svaka cast na borbi. I ja imam potrebu nesto uciniti i nerviraju me stvari koje i vas nerviraju, mozda vise jer se tice vaseg posla. Ja nazalost zivim daleko, pa ne mogu nesto uciniti.
Imam normalno dijete, ali smo ga vec prijavili u vrtic u integrativnu grupu. Tu bi trebala biti djeca koja malo sporije uce i ona koja uce malo brze. Mislim da ce moj sin samo dobiti ako bude u takvoj grupi. Nekoliko puta sedmicno bice tu defektolog, pedagog, logoped. Grupa je manja, dvije vaspitacice....
Zainteresovala me tema jer ce eto moje dijete biti mozda u grupi sa djecom sa posebnim potrebama, jer mi tako zelimo. Naucice da sve u zivotu ne ide bas tako lahko i, nadam se, kako da pomogne drugima.... To je dio socijalizacije po mom misljenju.

(odgovor članu sirnica)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Inkluzija
22.2.2011 9:38:03   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: Idina mama

Dule, Crvena i ostali,

svaka cast na borbi. I ja imam potrebu nesto uciniti i nerviraju me stvari koje i vas nerviraju, mozda vise jer se tice vaseg posla. Ja nazalost zivim daleko, pa ne mogu nesto uciniti.
Imam normalno dijete, ali smo ga vec prijavili u vrtic u integrativnu grupu. Tu bi trebala biti djeca koja malo sporije uce i ona koja uce malo brze. Mislim da ce moj sin samo dobiti ako bude u takvoj grupi. Nekoliko puta sedmicno bice tu defektolog, pedagog, logoped. Grupa je manja, dvije vaspitacice....
Zainteresovala me tema jer ce eto moje dijete biti mozda u grupi sa djecom sa posebnim potrebama, jer mi tako zelimo. Naucice da sve u zivotu ne ide bas tako lahko i, nadam se, kako da pomogne drugima.... To je dio socijalizacije po mom misljenju.



ja sam imala na pedijatriji priliku da upoznnam neku djecu sa posebnim potrebama i to su stvarno posebna djeca, ali u smislu da su mila i posebna nemaju u sebi nista iskvareno.a vama svima svaka cast na vasoj borbi i radu, nase drustvo je toliko puno predrasuda i neznanja i zbog toga sevecina ljudi tako i ponasa.fuj.


_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu Idina mama)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Inkluzija
29.9.2011 15:40:40   
Rabi
IZVORNA PORUKA: HanaBana

IZVORNA PORUKA: Crvena

U mom odjeljenju je dijete sa posebnim potrebama (Downov sindrom) i to ja sam trazila da ga stave u moje odjeljenje.
Kao ucitelju to je svojevrstan profesionalni izazov, jer je puno lakse nesto postici sa "normalnomi zdravom"djecom.
A svaki pomak djeteta sa posebnim potrebama je i moj uspjeh i svojevrsna satisfakcija za dalji rad.
Moram napomenuti da ja stalno nesto citam istrazujem , razgovaram sa kolegicama iz susjednih zemalja koje imaju takvo dijete u odjeljenju.
Nastojim sto vise saznati i nauciti kao pristupiti i kako sto vise stvari nauciti od tog djeteta, ali i njega necemu nauciti.
Tacno je neko ranije rekao da je sve ostavljeno ucitelju i to bez adekvatne pomoci je stvaaaarno tesko.
A sto se tice pomoci Ministarsva i ostalih, ma bolje da  user posted image   jer kod nas sto se tice inkluzije vrijedi parola Uzdaj se u ...



SVAKA CAST!!!!!!
Predivno je procitati ovakvo nesto.
Mi smo na magistarskom kao eto ucili kako raditi i pomoci uciteljima i nastavnicima da se suoce sa djeteteom sa posebnim potrebama u razredu ali ja se ne bih usudila nikome popovati sta i kako. Jedno je teorija a drugo je praksa. Posjetila sam skole u Svedskoj koje su uveli sistem inkluzije ali oni imaju savrsene uslove za takvo nesto. Imaju po 2 ucitelja u razredu i svako dijete ima dovoljno paznje.
Suludo je to kod nas pokusavati jedino ko sta ucini to je nastavnik. On moze opet malo individualno ili metodom rada na tri nivoa ali ako nema podrsku od svih roditelja malo sta se moze.
Puno je faktora sredine kod nas koji diktiraju odnos ostalih ucenika prema tom djetetu, a radila sam sa djecom sa posebnim potrebama i znam da imaju punoooooo vise ljubavi nego ostala djeca i puno vise pruzaju a cak sta vise nista ne traze......

Hvala Emina85:))))

Tacno!!!
Koliko su samo sretna i zadovoljna ta djeca!!! A zamislite koliko bi bila sretna kad bi se drustvo prema njima odnosilo kao prema svima, mislim bas na ovo odbacivanje od strane roditelja....
Volim svu djecu i mislim da djecu ne treba izdvajati! Svako je dijete razlicito i trazi posebnu paznju, pa tako i djeca sa nekim nedostatkom....samo trebaju malo vise paznje i truda!!! Nadam se da ce se ovo nase drustvo razbuditi i usmjeriti paznju na ovaj problem u smislu kadra, nastavnih sredstava itd. Kako bi se i ova djeca mogla normalno ukljuciti u sve nastavne i zivotne tokove!
HanaBana, sta si zavrsila? Odoh ja maloOT!


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Inkluzija
31.5.2017 17:36:55   
Sunašce2015
Mi zivimo u drzavi gdje je normalno da djeca ometaju nastavu druge djece , takva djeca nikad ne dobiju nikakvu etiketu, zivimo u drzavi gdje djeca zavrsavaju skolu a ne znaju osnove mnozenja, dok imamo s druge strane autisticno dijete koja se pokazu kao geniji sto se tice matematike, ali eto citav zivot moraju da zive sa sifrom nenormalan jer se cudno ponasa. TO SMO MI.

Imamo gluhu i nijemu djecu koja pokazu znanje gdje 90% "normalne" djece "steka" , ali uvijek ce sa sobom nositi etiketu nenormalan. Specijalna skola, posebna skola, zasto? zar bi neko dijete sa suncanicama toliku paznju privlacilo? ili sa slusnim aparatom?

Do nas je.

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 45
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *