Fetalni skrining (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


*sunce* -> Fetalni skrining (22.9.2011 12:27:02)

Prvo da napišem da sam tražila, ali nigdje nisam pronašla temu, u slučaju da već ima nadam se da mi moderatorice neće zamjeriti :)

Eh, ovako... Danas sam bila na kontroli (idem kod dr.Tinjić), trudnoća 12 sedmica i 4 dana, kao i dosad pregled i uz mi je radila, hB sve je uredu :)
Obzirom da se ja nešto unervozim na pregledu, zaboravila sam je pitati kad će mi raditi ( i da li će uopšte) fetalni skrining. Naručila me tek za tri sedmice na kontrolu, to će biti 15+4 .
Ja sam čitala da se fetalni radi u 13-14 nedjelji. 

Da li je neka od vas radila, u kojoj sedmici, je li kasno da mi radi u 15 sedmici ?
Obzirom na moju prethodnu trudnoću i gubitak u 34/35 sedmici sad sam nekako sva rekla bih uspaničena, sumnjičava, ma razumijete me već.




InLove -> RE: Fetalni skrining (22.9.2011 21:26:22)

Jel nema bas niko da odgovori[sm=zmeden.gif]




Anoniman -> RE: Fetalni skrining (22.9.2011 21:35:55)

Fetalni skrining sam radila i ja, u domu zdravlja (dr.Adzajlic je i mene vodila) i to radi dr.Balic, to ti je dio redovne procedure, klasican vaginalni ultrazvuk, samo sto traje malo duze jer detaljno gledaju sve i svasta...





Anoniman -> RE: Fetalni skrining (22.9.2011 21:36:25)

evo prekopirala sam post od Ivane TZ ima tema al zakljucana ja nasla




Anoniman -> RE: Fetalni skrining (22.9.2011 21:37:59)

.[/quote]Drage moje, trudna sam već 10 nedelja i ovo mi je druga trudnoća,ali godinu dana nakon prvog porođaja obolila sam od Hipertireoze tj.ubrzan rad štitne....Trudnoću mi vodi dr.Amela Adžajlić u DZ Tuzla pored redovni pregleda uputila me je na vađenje nalaza TORCU,HGS AG i naručila me je na Fetalni skrining u 14 tjednu,kada sam pitala kako se radi ukratko mi je objasnila da se radi slično kao vaginalni UZ,znači sa sondom i da pregled traje pola sata .....Da li ste se susretali sa ovim načinom pregleda? Unaprijed hvala na odgovoru...Samo da kažem da je prva trudnoća protekla uredno,prije 5 godina i da ja imam 26 godina.......
          




mamma mumi -> RE: Fetalni skrining (26.9.2011 20:13:45)

Ja sam obavila skrining u 13 sedmici, pregled nije trajao pola sata , vec cc 10 min. Gledao nuhalni nabor, zeludac, mokracni mjehur, glavu, nosnu kost, srce. Rekao sve je ok i to je to




Alma_27 -> RE: Fetalni skrining (26.9.2011 22:12:34)

@sunce, ja sam i u prvoj i u drugoj trudnoci radila u 14 sedmici (zapravo prvi put sa punih 14 sedmica a drugi put 13+5). radila kod dr. balica privatno. prvi put je pregled trajao oko sat i po (ukocila sam se na onom stolu) ali valjda se nisu odmah mogle uhvatiti sve mjere. drugi put skoro sat. radi se vaginalno i preko stomaka. e sad, sta se sve mjeri...? ne znam tacno. standardne mjere glava, bedrena kost, duzina, zatim pregled srca, mozga, nesto oko bubrega, ma svasta nesto... nuhalni nabor, fetal cranium TCD (pojma nemam sta je to), pregled abdomena, lica... na kraju dobijes nalaz na jedno 3-4 stranice i vazda nekih slika. meni je bilo bitno da vidim nalaz srca zbog pozitivne porodicne anamneze




april9 -> RE: Fetalni skrining (30.9.2011 8:40:22)

Evo i ja sam jucer isla na fetalni skrinig kod Dr. Balic sad smo na 12+5 i pregled je trajao nekih pola sata, radila mi je vaginalni UZ i sve moguce mjere: mjerila glavu, trbuh, bedrenu kost, nuhalni nabor, prisustvo nosne kosti, pa zeludac, mokracni mjehur, srce i srcanu aktivnost, mozak i kopletan morfoloski pregled ruke, noge, lice.. i sve je hvala Bogu ok.. cak sam dobila i super slikice bebe tako da sam sad puno mirnija [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]




*sunce* -> RE: Fetalni skrining (30.9.2011 14:55:27)

[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Juče sam bila u DZ na fetalnom, radila mi dr.Habibović, kaže da je sve u redu, moram priznati da sam mirnija, ali ne 100% jer nekako zbog prvog gubitka nikako ne mogu da se radujem ovoj trudnoći kao prvoj, valjda zbog straha da se ne ponovi isto, nedo Bog [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




sarajka81 -> RE: Fetalni skrining (6.10.2011 12:30:46)

Da li neko moze da mi objasni da li se fetalni skrining radi obicnim ultrazvukom ili 4D?  Trenutno sam 8.sedmica, zakazan mi je termin za 11. sedmicu ali sam kontala da pricekam 13. pa da onda odma odradim fetalni skrining.  interesujem koji se ultrazvuk koristi, prijateljica je bila prosle sedmice i kaze da je mogla vidjeti bebin nosic i kako je nogice prekrstila :)




april9 -> RE: Fetalni skrining (6.10.2011 15:24:45)

ja sam radila na obicnom ja mislim 2D ultrazvuku, i sve ali bas sve mozes da vidis fino.. mada mi je DR. pokazivala slikice na 4D tak da je ja mislim do tebe ako hoces 4D mozes traziti ali se inace radi obicnim [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image] i ok je...




amelinaa -> RE: Fetalni skrining (6.10.2011 16:53:50)

zdravo, i ja trebam krajem mjeseca na isti pregled kod istog doktora, pa da te pitam kolika je cijena tog pregleda, meni ništa nisu rekli, samo da je to slično UZ samo uz duže trajanje.....?
[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]sretno.......






april9 -> RE: Fetalni skrining (7.10.2011 8:36:08)

amelinaa ne znam jel ides kod dr. Balic ali evo ja sam pregled platila 50KM, valjda je tu onaj obicni ultrazvuk od 30KM i prije njega mi radila i pregled s rukom pa je to valjda jos 20KM.. uglavnom ja sam prezadovoljna [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]




amelinaa -> RE: Fetalni skrining (7.10.2011 9:56:28)

idem kod dr. Balić, fetalni skrining će mi biti već treći pregled ii to mi je prvi put ga radim.. prezadovoljna sam također s Dr Balić. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Hvala punooo......




Banana -> RE: Fetalni skrining (2.4.2012 11:52:39)

kako se podaci sa ovog pregleda konkretno mogu koristiti da se pomogne bebi u slučaju da nešto nije uredu? meni izgleda nepotrebno jer se ni u jednom slučaju ne bih odlučila na prekid trudnoće, pa bih voljela da znam da li to stvarno meni treba.




ajla86 -> RE: Fetalni skrining (2.4.2012 12:23:30)

radil se ovo u sarajevu...dal se insistira ili dr predlozi???




Banana -> RE: Fetalni skrining (2.4.2012 12:37:36)

radi se i u sarajevu, to je zapravo ultrazvučni pregled u 13./14. nedjelji.




Lulu_08 -> RE: Fetalni skrining (2.4.2012 13:42:15)


IZVORNA PORUKA: Banana

kako se podaci sa ovog pregleda konkretno mogu koristiti da se pomogne bebi u slučaju da nešto nije uredu? meni izgleda nepotrebno jer se ni u jednom slučaju ne bih odlučila na prekid trudnoće, pa bih voljela da znam da li to stvarno meni treba.


Bananice konkretno se radi vise da bi se eventualno ustanovila nedaj Boze neka anomalija ili odstupanje u nuhalnom naboru ili nedaj Boze nedostatku nosne kosti, oboje cesto ukazuju na Downov sindrom.

Znaci ne mogu koristiti da se pomogne bebi, a tesko da bih se i ja odlucila na prekid trudnoce.




ajla86 -> RE: Fetalni skrining (2.4.2012 13:54:40)

neznam za taj pregled...ja sam bila u 12 sedmici i slijedece da radim triple test i sa rezultatima kod dr a taj u 13-14 niko nije ni spomenuo...
mada i ja to radim eto sto govore dr da uradim mada dragi Allah me nakon svega obradovo na ovaj nacin i nedam ni za sta na dunjaluku sa se prekine trudnoca...
molila sam 4 godine da mi podari [sm=nosecka.gif] i sad mi podario pa kakvo god bilo bolesno ili zdravo od dragog Boga jos jedno iskusenje...nase je da deveramo...elhamdulila




Banana -> RE: Fetalni skrining (2.4.2012 17:40:24)


IZVORNA PORUKA: Lulu_08

Bananice konkretno se radi vise da bi se eventualno ustanovila nedaj Boze neka anomalija ili odstupanje u nuhalnom naboru ili nedaj Boze nedostatku nosne kosti, oboje cesto ukazuju na Downov sindrom.

Znaci ne mogu koristiti da se pomogne bebi, a tesko da bih se i ja odlucila na prekid trudnoce.




pa onda mi može donijeti samo brige [sm=smiley13.gif] mislim da ću ja ovo ipak preskočit i jednostavno uživati u trudnoći.




Halimaa -> RE: Fetalni skrining (3.1.2013 17:03:58)

Ja danas bila na fetalnom skriningu pa da kažem svoje "iskustvo" nakon kojeg razmisljam o privatnom ginekologu. Pregled je trajao 10 tak minuta, za vrijeme kojih je bezizražajno govorila brojke sestri, lupkala me onom sondom kad po glavi a ne maternici, i nije mi čak ni okrenula ekran da vidim bebu ( a kamo li dala sliku). Doduše, nije ni bila moja doktorica Dragović, nego neka sisata, ne znam kako se zove ?!
Hvala Bogu, sve je u redu...ali meni je bilo kao sam na traci za krave [sm=zmeden.gif] Na kraju me one sestre nisu ni naručile - to sam skontala na pola puta. Ej, ja ih moram otić podsjetit dA me moraju naručit. !




trudnica31 -> RE: Fetalni skrining (27.2.2013 10:06:03)

Pozdrav, nova sam na forumu. Da li neko vodi trudnocu kod dr.Amele privatno i moze li se bez Doma zdravlja jer sam bila skoro na prvom pregledu u DZ i tamo je petkom luda kuca,pregled kratko trajao a toliko sam ocekivala! Drugo, odmah sam porucena za fetalni skrinig u DZ, ko to radi, da li moze muz prisustvovati? Molim vas ako ima neko da mi odgovori, strasno me zanima sve! pozdrav svima





lucyming -> RE: Fetalni skrining (15.4.2013 11:41:16)

Ja sam obavila skrining u 13 sedmici
__________________________________________________
Rs Gold|Runescape Gold|wow gold|Cheap Runescape Gold




Lilyfee -> RE: Fetalni skrining (26.12.2013 14:11:03)

Ja se evo sad spremam na fetalni skrining kod doktorice Balić. Inače sam jakoooo zadovoljnja sa njom jer si baš uzme vremena za mene i moja pitanja. Prva mi je trudnoća i naravno da sam uzbuđena i da želim sve da znam. Uvijek je prijatna i razumna.
Eto držite mi fige jer se svaki put tako radujem ultrazvuku i sva sam uzbuđena :)




Stranica: [1]