Gestacijski dijabetes - povisen secer u trudnoci (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


Amela V. -> Gestacijski dijabetes - povisen secer u trudnoci (4.9.2008 21:34:20)

Ne znam je li ova tema vec bila.....
Molim sve trudnice ako znaju nesto vise o ovoj temi da mi daju koju informaciju vise.
radila sam test i nalazi su slijedeci
prvo vadjenje krvi: 3,4 a granica je 5,10
sat vremena poslije popijenje tecnosti glukoze: 7,9 a granica je 9,6
dva sata poslije: 9,24 a granica je 8,3
tri sata poslije: 8,7 a granica je 7,5

Ovo su referentne vrijednosti kojima oni barataju ovdje u Americi....




mazalica -> RE: gestacijski dijabetes (4.9.2008 21:55:52)

I meni su rekli da mozda imam dijebetes jer je beba bila naprednija nego sto bi trebalo. I ja sam se bila pravo nasekirala jer u porodici imam dijabeticara, medutim na kraju je sve bilo dobro samo neka mala odstupanja od normale. Moj jedini savjet je da se ne sekiras i da regulises prehranu znaci ne masno i bez secera. Malo jos vidi na internetu o ovoj temi pa ces vidjeti da to nije tako strasno. 
Puno pozdrava,




Amela V. -> RE: gestacijski dijabetes (5.9.2008 0:09:59)

Ja slatko i ne jedem, sto je najgore, ali moj problem je sto jako puno jedem tjesteninu, krompir i hljeb (karbohidrate) koji sadrze dosta secera. A i mama mi je dijabeticar, tako da i sa te strane imam "predispozicije". [sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif]




blondi -> RE: gestacijski dijabetes (5.9.2008 10:40:45)

Pitanje: šta znači "naprednija beba"? Mislim, pretpostavljam da je u pitanju težina ali interesira me koja je to granica tj koliko beba treba biti deblja od one koja se smatra nekim standardom da bi se uradio taj test. Pitam iz razloga jer je na posljednjoj UZV kontroli, moj doktor za moju bebu rekao da je naprednija i to je bilo sve, nikakav test mi nije preporučio. Koliko su vaše bebe bile "naprednije" te ste trebale raditi test i da li je još neki faktor uticao na to?




bebbe RR -> RE: gestacijski dijabetes (5.9.2008 12:00:34)

Amela, s obzirom na ono sto sam ja zadnjih dana citala, gestacijski dijabetes je u gotovo svim slucajevima prolaznog karakreta. Trebas se drzati dalje od secera, masnoća, ali, isto tako i od bijelog kruha i bijelih tjestenina. Tjestenine kao što su one iz cijelovitog zrna su, u ne pretjeranim količinama, dozvoljene. Mislim, nisam ekspert i nemam problema sa dijabetesom (ali ga imamo u porodici, pa sam zato i citala o tome), no nadam se da ce ti ovi savjeti pomoci. Mozes li, molim te, napisati, kolika je beba? Zanima me sta tvoj ljekar smatra pod "malo krupnija". Moj i tvoj termin su veoma blizu i moja beba je na UZ u utorak imala 1 000g. Pozdrav i ne sekiraj se.  I da, prema omome sto sam citala, dijabetes se lakse naslijedjuje s oceve, nego majcine strane, a stopa nasljednosti nije tako strasno visoka. 




Amela V. -> RE: gestacijski dijabetes (5.9.2008 18:20:10)

Meni je doktorica objasnila ovako:
Moje tijelo izlucuje hormone koji dolaze "u sukob" sa glukozom i zbog toga se ta glukoza sporije preradjuje i zadrzava u krvi, i to se onda putem pupcane vrpce prenosi na dijete, i dijete se tako deblja i postaje kako oni to kazu "naprednije", dobiva brze na tezini.
Ja cu na pregled tek 18.09 ako Bog da, tako da ti ne znam reci koliko tacno je teka moja bebica, ali po svim ovim knjigama koje sam procitala, tezina bebe za ovaj period je oko 1 kg....
Ja sam danas zvala bolnicu, u ponedjeljak imam zakazano sa diabetologom koji ce mi na osnovu vrijednosti secera u krvi (nalaz koji sam radila prije 3 dana) odrediti kolicinu kalorija koju smijem unositi dnevno, pa ce mi dati dijetu koju trebam slijediti.
Isto tako su miobjasnili da gestacijski dijabetes "dodje sa trudnocom", i isto tako nestane nekoliko dana poslije poroda. Bitno je sam na vrijeme otkriti problem.
Ja bih ti preporucila da porazgovaras sa svojim doktorom i da ga pitas za taj test na toleranciju na glukozu.
Javi sta je bilo i cuvaj se.




mazalica -> RE: Gestacijski dijabetes - povisen secer u trudnoci (5.9.2008 22:38:01)

I kod mene je nana rahmetili imala secer gotovo 30 godina, a od prije dvije godine i otac,,,
Ja u trudnoci isto nisam jela slatko jer bi odmah povrati i citavu trudnocu sam povracala...
A vodu sam pila u nenormalnim kolicinama i uvijek sam bila zedna i to je jedan od znakova povisenog secera...
Ja bih ti jos savjetovala da sto vise hodas jer tako misici rade i trose visak secera, ovo je savjet doktorice koja vodi mog oca...




malecka60 -> RE: Gestacijski dijabetes - povisen secer u trudnoci (7.9.2008 0:09:18)

IZVORNA PORUKA: blondi

Pitanje: šta znači "naprednija beba"? Mislim, pretpostavljam da je u pitanju težina ali interesira me koja je to granica tj koliko beba treba biti deblja od one koja se smatra nekim standardom da bi se uradio taj test. Pitam iz razloga jer je na posljednjoj UZV kontroli, moj doktor za moju bebu rekao da je naprednija i to je bilo sve, nikakav test mi nije preporučio. Koliko su vaše bebe bile "naprednije" te ste trebale raditi test i da li je još neki faktor uticao na to?




Kod majki dijabeticarki, nije bitna toliko tezina bebe. Zdrave majke mogu roditi bebu koja ima 5 kg i da bude samo krupna, a kod majki dijabeticarki beba od 3 kg je krupna tj. salasta.
Ali da ne bude ni ovo neko relevantno mjerilo, ja sam dijabeticarka i moja beba se sad za sad normalno razvija, znaci nije salasta.




mamyca -> RE: Gestacijski dijabetes - povisen secer u trudnoci (11.10.2008 10:15:24)

Mislim da ce ti ovo pomoci


Gestacijski dijabetes je poremećaj koji dovodi po povišenih
vrednosti šećera u krvi, a takvo se stanje prvi put pojavilo
u trudnoći. Ono obično prestaje nakon trudnoće, mada se
može nastaviti nakon porođaja.
Oko 4% svih trudnoća se komplikuje gestacijskim dijabetom.
Traganje za ovim poremećajem treba da počne između 24 i 28
nedelje trudnoće ukoliko postoje sledeće okolnosti:
  • Starost trudnice preko 25 godina
  • Starost ispod 25 godina, ali izrazita gojaznost
  • Postojanje šećerne bolesti kod najbližih rođaka
Rano otkriće šećerne bolesti u trudnoći se vrši testom unošenja 50 g glukoze i određivanje nivoa šećera u krvi nakon sat vremena. Ukoliko je izmerena vrednostveća od 7.8 mmol/l pristupa se detaljnijoj proveri i daljim određivanjima nivoa šećera, pre i nakon obroka. Kada se kod majki u toku trudnoće nadu vrednosti šećera
u krvi veće od 5.8 mmol/l pre jela, ili 6.7 mmol/l nakon jela, tada su njihove bebe izložene povećanoj opasnosti od smrti
u materici, pre i nakon porođaja. Ovo nalaže veliki oprez i potrebu za povećanom brigom u toku trudnoće. Ukoliko majke sa gestacijskim dijabetesom održavaju
normalne nivoe šećera u krvi,
tada opasnost po bebu nije ništa veća nego kod zdravih trudnoća.
U trudnoćama koje su komplikovane gestacijskim dijabetes
melitusom možemo očekivati rađanje veoma krupne dece,
uz razne druge poremećaje, kao što su niske vrednosti šećera kod beba na rođenju,
niske vrednosti kalcijuma i visoke vrednosti bilirubina.
Znano je da se kod gestacijskog dijabeta veći broj porođaja završi carskim rezom, a ne mali se broj trudnoća komplikuje povišenim krvnim pritiskom. Lečenje
  • Potrebno je pažljivo praćenje stanja i majke i bebe
  • Kada je majka u pitanju, povećan nadzor se odnosi na
  •  rano otkrivanje viših vrednosti šećera pre i posla jela,
  •  jer se napredovanjem trudnoće situacija menja.
  • Idealno je ukoliko trudnica poseduje sopstveni aparat za
  •  određivanje nivoa šećera, pa tako i sama učestvuje u svom lečenju.
  • Praćenje stanja deteta je obavezno, a vreme početka i učestalost
  •  pregleda zavisi od težine poremećaja i drugih faktora koji komplikuju bolest.
  •  Nadzor podrazumeva ultrazvučno praćenje veličine bebe i
  •  rano prepoznavanje ubrzanja njenog rasta.
  • Uz ostale kliničke i laboratorijske parametre to će nam pomoći da
  •  predvidimo i sprečimo eventualne komplikacije u trudnoći i porođaju.
  • Potrebno je da svaka trudnica sa gestacijskim dijabetesom dobije detaljna
  •  uputstva o načinu ishrane. Predviđeno je da savete daju specijalisti ishrane
  •  koji će izračunati potrebni kalorisjki unos u zavisnosti od visine,
  •  težine trudnice i starosti trudnoće,a sve u cilju postizanja željenog
  •  nivoa šećera u krvi.
  • Uzimanje slatkiša je strogo zabranjeno.
  • Ukoliko se načinom ishrane ne obezbedi da vrednosti šećera na tašte
  •  budu 5.8 mmol/l, a dva sata nakon jela 6.7 mmol/l,
  •  u terapiju se uvodi Insulin.
  •  Dozvoljena je upotreba samo humanog insulina.
  • Regulisanje šećera u krvi tabletama, u trudnoći je zabranjeno.
  • Umerena fizička aktivnost je dobrodošla, ukoliko stanje trudnoće to dozvoljava.
  • Zaslađivači se mogu koristiti u ishrani
  • Bez obzira na gestacijski dijabetes dojenje se preporučuje.
Šta nakon trudnoće ?

Postoji povećani rizik da žene koje su imale gestacijski dijabetes kasnije
obole od dijabetesa.
Sa proverom nivoa šećera treba početi 6 nedelja nakon porođaja.
Ukoliko su vrednosti normalne, testiranje treba ponavljati svake 3 godine.
Žene treba da znaju da moraju da održavaju normalnu telesnu težinu
kroz pravilnu ishranu i povećanu fizičku aktivnost.
Potrebno je izbegavati uzimanje lekova koji mogu da uzrokuju
povišenje šećera u krvi.
Kod planiranja naredne trudnoće važno je znati da je preduslov za
rađanje zdrave bebe taj da se vrednosti šećera održavaju u granicama
normale pre trudnoće, kao i u prva 3 meseca trudnoce.




Emina* -> RE: Gestacijski dijabetes - povisen secer u trudnoci (11.10.2008 10:38:44)

Amelice, ne znam jesil vec dobila rezultate, ali secer ti je sasvim normalan, nakon te "secerne bombe"...
Ja mislim da ide, da prvo i drugo (ili samo prvo) mjerenje mora biti normalan secer, a sva kasnija mora biti malo povisen, jer si ipak popila jako puno secera sa jako malo vode.....
Mogu samo zamisliti kako se se osjecala dok si to gutala....  Jak [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]  [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

Mislim da nema razloga da se brines, bez obzira sto ti mama ima dijabetes (pretpostavljam tip II)....
Imas predispozicije, ali po nalazima koje sam gore procitala, po meni je sve u redu.....

Javni nam se....
Pusa [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]  [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Amela V. -> RE: Gestacijski dijabetes - povisen secer u trudnoci (11.10.2008 23:57:29)

Mamyca, bas ti hvala sto si se potrudila pa mi nasla ovaj tekst. Vjeruj mi da sam stalno na internetu i trazim razne tekstove o tome.
Evo vec 5 sedmica sam na dijeti, ali u zadnje vrijeme "pokleknem".... po koji put mi se desi da uzmem nesto slatko i pojedem, stvarno ne mogu odoliti... Uglavnom, secer drzim pod kontrolom. Mjerim ga 4 puta dnevno. Ujutro na prazan zeludac nikad mi nije veci od 4,8. Sat vremena poslije svakog jela nije veci od 6,5, tako da mislim da je to ok.

Draga moja Eminice, da ti iskreno kazem, u pocetku kad su mi rekli da sam dobila gestacijski dijabetes sam se pravo uplasila. Ne za sebe, nego za bebicu, samo da njoj nista ne bude. I onda sam se "preispitala" malo, prikupila dosta informacija, pridrzavam se dijete i preguracu ja i ovo ako Bog da, sve za moje malo zlato.

Jos jednom, hvala vam puno od srca sto ste se potrudile i sto ste mi podrska....
[sm=smiley27.gif][sm=smiley31.gif]

[sm=smiley31.gif][sm=smiley27.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley27.gif]




mamyca -> RE: Gestacijski dijabetes - povisen secer u trudnoci (12.10.2008 8:14:15)

Nwma na cemu Amela[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image],mislim da to nije nista opasno kao sto Emina rece,bitno je samo da se pridrzavas dijete,i sve ce biti ok.[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley20.gif[/image]




mamyca -> RE: Gestacijski dijabetes - povisen secer u trudnoci (20.1.2009 17:58:46)

Evo malo vise o OGTT testu http://www.plivazdravlje.hr/print.php?id=631




Puslica -> RE: Gestacijski dijabetes - povisen secer u trudnoci (21.1.2009 13:28:16)

drage moje
ja sam u 16 -oj sedmmici trudnoce nosim blizance
i hvala Bogu sve je uredu ali sam se udebljala 5 kg a inace sam gojazna
i prije trudnoce sam radila rezistenciju na inzulin i nalaz je bio ok.
juce sam isla kod dr i reko mi je da uradim ogtt test sa 50gr glukoze na taste
jedan sat ..
sad sam procitala o cemu se radi ali me interesuje ako neko zna gdje da uradim to jer idem privatno,dr.mi kaze da moze u pripadajucoj ambulanti ili u skerlica
molit cu ako neko od zenica iz Sa znam gdje da idem




Anoniman -> RE: Gestacijski dijabetes - povisen secer u trudnoci (4.3.2009 22:34:42)

prebacen post


IZVORNA PORUKA: luna77

hitno mi treba iskustvo cure koja zna sto se smije jesti i koliko kalorija kod gestacijskog dijabetesa i ako nije problem da napiše okvirno dijetu





Mya_81 RR -> RE: Gestacijski dijabetes - povisen secer u trudnoci (27.4.2009 16:40:46)

Podizem ponovno ovu temu, jer mi treba pomoc...jutros u nalazu krvi imam povecan secer, ali s tim nikada prije nisam imala problema.

Zanima me je li med koji sam pocela uzimati odmah ujutro kad se probudim moze utjecati na to i je li trebam smanjiti unos slatkisa?

Uostalom, dosta sam se udebljala a tek sam 28tj. jer sam na strogom mirovanju i bas se sve lijepi na mene [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




lely -> RE: Gestacijski dijabetes - povisen secer u trudnoci (27.4.2009 17:50:10)

I ja sam imala pvisen secer u trudnoci,najvise7,3.
Iz svog iskustva mogu ti samo reci kada bi vodila racuna da prije vadjenja nalaza ne jedem nesto bas-bas slatko,secer bi bio u granicama normale,a desavalo se isto da pojedem nesto slatko(jednom sam noc prije jela grozdjice),tad bi secer bio povisen.[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
Radila sam i test pod opterecenjem glukozom i nalaz je bio ok.
Mislim da bi trebala prije sljedecih nalaza probati da ne jedes slatko,bar dan-dva prije,pa da vidis jel ima uticaji taj med i bilo sta slatko.




Stranica: [1]