RE: Trudničko bolovanje... (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Porodično zakonodavstvo



Poruka


lana32 -> RE: Trudničko bolovanje... (8.11.2012 11:46:11)

Ok ,hvala na info [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




miracle -> RE: Trudničko bolovanje... (24.11.2012 14:58:49)

Molim za pomoc....pokusala sam iscitati toliko toga,ali jako je puno postova,
Zanima me slijedece:
-ako trudnica ode na cuvanje trudnoce,koliko sam mogla shvatiti bolovanaje do 42 dana placa poslodavac,a nakon 42 dana socijalno ili????
Kako se ostvaruje ta isplata preko socijalnog...???




Ramona11 -> RE: Trudničko bolovanje... (24.11.2012 15:03:31)


IZVORNA PORUKA: miracle

Molim za pomoc....pokusala sam iscitati toliko toga,ali jako je puno postova,
Zanima me slijedece:
-ako trudnica ode na cuvanje trudnoce,koliko sam mogla shvatiti bolovanaje do 42 dana placa poslodavac,a nakon 42 dana socijalno ili????
Kako se ostvaruje ta isplata preko socijalnog...???


To firma regulira preko socijalnog.
U biti firma isplacuje platu, a socijalno refundira firmi zavisno o zakonu koji postotak.





miracle -> RE: Trudničko bolovanje... (24.11.2012 15:04:52)

Hvala :)




miracle -> RE: Trudničko bolovanje... (23.12.2012 19:57:57)

U petak akb trebam na komisiju za produzenje bolovanja...
Dr.me zbunila.jos sam se puno zadrzala kod nje..samo mi je dala uputnicu i kaze komisija je u Cekalusi???

Zna li neko tacno gdje?Je li to DZ ili sta vec?
Od koliko se sati moze otici,ona kaye sto ranije?




M kao Mama -> RE: Trudničko bolovanje... (24.12.2012 0:34:10)


IZVORNA PORUKA: miracle

U petak akb trebam na komisiju za produzenje bolovanja...
Dr.me zbunila.jos sam se puno zadrzala kod nje..samo mi je dala uputnicu i kaze komisija je u Cekalusi???

Zna li neko tacno gdje?Je li to DZ ili sta vec?
Od koliko se sati moze otici,ona kaye sto ranije?



ovako, sad ne znam da li ideš pješke, autom, ali pokušat ću da ti objasnim, popnes se na vrh Višnjika, to ti je ona ulica uzbrdo, od Parka kod BBI, i imaš raskrsnicu, pravo te dočeka DP market, lijevo ti je dđamija, desno apoteka, ti prođi apoteku i iza aporeteke jedno 30 metara je ta ambulanta,

rade od 7,30 čini mi se do 13,30, sem vikenda, treba ti uputnica, frišpak nalaz ginekologa, knjižica, sretno, ako još šta treba piši




miracle -> RE: Trudničko bolovanje... (25.12.2012 17:09:18)

Hvala ti Alma...Pisala sam i na onoj temi komisija,pa sam nasla adresu,a ti si mi sad detaljno objasnila.
Tacno znam gdje je to.
Hvala od srca[sm=rozica.gif]




Melisica -> RE: Trudničko bolovanje... (22.3.2013 15:14:25)

Molim vas za pomoc. Radim u privatnoj firmi koja mi nece davati placu kada odem na porodiljni dopust, tako da sam se s njima dogovorila da uzmem bolovanje do poroda (pola osmog i cijeli deveti mjesec), mislim da ce biti vise od 45 dana, pa me zanima da li ce me ljekar "natjerati" da otvaram porodiljno onih 28 dana pred porod ili regularno mogu biti na bolovanju do poroda pa tek onda da otvaram porodiljno (vazno mi je zbog plate). Na porodiljnom cu imati samo naknadu za zaposlene porodilje,a na bolovanju ce mi poslodavac davati placu?

Velika hvala :)




Hanady RR -> RE: Trudničko bolovanje... (22.3.2013 15:21:54)


IZVORNA PORUKA: Melisica

Molim vas za pomoc. Radim u privatnoj firmi koja mi nece davati placu kada odem na porodiljni dopust, tako da sam se s njima dogovorila da uzmem bolovanje do poroda (pola osmog i cijeli deveti mjesec), mislim da ce biti vise od 45 dana, pa me zanima da li ce me ljekar "natjerati" da otvaram porodiljno onih 28 dana pred porod ili regularno mogu biti na bolovanju do poroda pa tek onda da otvaram porodiljno (vazno mi je zbog plate). Na porodiljnom cu imati samo naknadu za zaposlene porodilje,a na bolovanju ce mi poslodavac davati placu?

Velika hvala :)

natjerat te neće...
niti ima osnova...
al ćeš preko 42 dana morati na komisiju...
tako da nemaš porblema uopšte ...
ako ti ljekar kaže da bi trebala eventulano predloži jer postoji zakonska mogućnost smao kažeš ti dogovorila tako sa poslodavcem da sa danom poroda stupaš na podordiljki dopust i tačka...





Melisica -> RE: Trudničko bolovanje... (22.3.2013 17:42:49)

Hvala ti puno na pomoći :)




mirce -> RE: Trudničko bolovanje... (15.4.2013 16:55:45)

moje drage[sm=nosecka.gif]]ja sam vam na samom pocetku trudnoce,imam pitanje za vas posto sam u radnom odnosu radim jako tezak poso koi zahtjeva stajanje 8sati na dan kako cu najlakse doci do bolovanja,bila sam na prvom pregledu koji je pokayao da je sve ok dokt.mi je otvorila bolovanje 15 dana na moju incjativu ali sta dalje bojim se rada jer sam jednu trudnocu izgubila na poslu.Sad trenutno nemam neki komplikacija sem te vrtoglavice i nekih bakterija.dali je neko od vas imao slicno iskustvo..naravno da mi je vazno sto je sve ok....ali




bebaci -> RE: Trudničko bolovanje... (16.4.2013 10:21:34)


IZVORNA PORUKA: mirce

moje drage[sm=nosecka.gif]]ja sam vam na samom pocetku trudnoce,imam pitanje za vas posto sam u radnom odnosu radim jako tezak poso koi zahtjeva stajanje 8sati na dan kako cu najlakse doci do bolovanja,bila sam na prvom pregledu koji je pokayao da je sve ok dokt.mi je otvorila bolovanje 15 dana na moju incjativu ali sta dalje bojim se rada jer sam jednu trudnocu izgubila na poslu.Sad trenutno nemam neki komplikacija sem te vrtoglavice i nekih bakterija.dali je neko od vas imao slicno iskustvo..naravno da mi je vazno sto je sve ok....ali


I jam sam sa obje trudnoce od 3-4 mjeseca otisla na bolovanje, a prije njih sam imala prvo spontani.

Zamoli svoju doktoricu da ti produzi, reci joj da ti je posao tezak, stresan , psihicki ne mozes da podnesec jer nemaju obzira da si trudna, da si vec jednom zbog stresa na poslu izgubila bebu, da kada stojis osjetis povremene zigove na preponi (kontrakcije ja sam ih imala(, lijepo zamolis i usput kupi joj cokoladu. (i caru je poklon drag).




mirce -> RE: Trudničko bolovanje... (16.4.2013 14:39:34)

tako nesto sam od prilike uradila pa mi je dala 15 dana neznam sta ce dalje biti,nepreostaje mi nista nego da se dobro raskukam hvala na savjet




ena0002 -> RE: Trudničko bolovanje... (13.6.2013 7:44:18)


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: Melisica

Molim vas za pomoc. Radim u privatnoj firmi koja mi nece davati placu kada odem na porodiljni dopust, tako da sam se s njima dogovorila da uzmem bolovanje do poroda (pola osmog i cijeli deveti mjesec), mislim da ce biti vise od 45 dana, pa me zanima da li ce me ljekar "natjerati" da otvaram porodiljno onih 28 dana pred porod ili regularno mogu biti na bolovanju do poroda pa tek onda da otvaram porodiljno (vazno mi je zbog plate). Na porodiljnom cu imati samo naknadu za zaposlene porodilje,a na bolovanju ce mi poslodavac davati placu?

Velika hvala :)

natjerat te neće...
niti ima osnova...
al ćeš preko 42 dana morati na komisiju...
tako da nemaš porblema uopšte ...
ako ti ljekar kaže da bi trebala eventulano predloži jer postoji zakonska mogućnost smao kažeš ti dogovorila tako sa poslodavcem da sa danom poroda stupaš na podordiljki dopust i tačka...



Nesto ovako i mene interesuje...znaci da li mogu mjesec dana prije poroda uzeti obicno bolovanje a ne porodiljsko...porodiljsko sam mislila otvoriti par dana pred porod ili od dana kad se porodim a prije toga ovo obicno




elma_87 -> RE: Trudničko bolovanje... (19.6.2013 13:38:03)

U zakonu o radu FBIH stoji ovako:
Na osnovu nalaza ovlaštenog lijecnika žena može da otpocne porodajno odsustvo 45 dana prije porodaja, a
obavezno 28 dana prije porodaja.
Ako žena bez svoje krivice, na osnovu nalaza ovlaštenog lijecnika, ne koristi porodajno odsustvo 28 dana prije
porodaja, ima pravo da te dane iskoristi poslije porodaja.


Mislim da se mozes otvoriti bolovanje pa porodiljsko, ukoliko doktor tako zeli da ti napise. E sad nisam bas sigurna koji doktor pise bolovanje a koji porodiljsko odsustvo. Mislim da ti doktor u ambulanti, prema preporuci ginekologa, otvara bolovanje. A za porodiljsko sam citala da neko spominje skerlicevu (ako si iz Sarajeva). I mene ovo interesuje.




Marija13 -> RE: Trudničko bolovanje... (19.6.2013 13:41:19)

Porodiljsko sam otvorila na dan poroda kod ginekologa u DZ Kumrovec na Otoci..




elma_87 -> RE: Trudničko bolovanje... (19.6.2013 14:02:00)

Zene moje treba mi vas savjet. Situacija mi je sljedeca.

Radim kod privatnika. Prijavljena sam na minimalac, iako mi je plata veca. Ostatak mi placa preko sluzbenog puta.
Firma je u krizi. Poslodavac nam nije isplatio zadnjih 5 plata (cijelu ovu godinu - od januara do danas). Mislim na pune plate, ne na minimalac.
A sto se tice minimalca i doprinosa, to nije uplaceno od novembra. On planira isplatiti cetiri - pet minimalaca sa doprinosima (nov, dec, jan, feb) od sljedece uplate koja je trebala biti jos prije mjesec dana :(. Ne znam gdje steka, nece da kaze. Nakon te uplate bi trebala biti jos jedna uplata sa kojom bi poslodavac mogao isplatiti jos ovih preostalih dva tri minimalca (onoliko koliko mu treba za papire). Da bi doslo do te druge uplate trebam mu ja.

Elem svih ovih mjeseci sam ja fino dolazila na posao i radila i vise mi je puko film. Jbg i to je trosak dolaziti svaki dan. Kad je prosle sedmice trazio da mu nesta uradim ja sam odbila na kulturan nacin, ali je skontao da je to zato sto nema para. Ne zelim da radim dok mi bar nesto ne uplati - makar tri plate od te prve uplate koju cekamo. On jednostavno ne dolazi na posao vec mjesecima - kofol ga stid. Kaze nema smisla da dolazi dok ne budu pare. A ocigledno ima smisla da mi dolazimo :( Iako zna da ne radimo vec samo sjedimo u kanc.

Inace, posla/projekte nakon ove dvije uplate nemamo tako da ne znam od cega je on mislio placati ostatak plata (od juna pa na dalje). Mozda uganja nesto ali to je malo vjerovatno. Cak i ako mu trenutni klijent da novi projekat, pare od tog posla bi tek bile nakon minimalno tri mjeseca rada.

Ne znam sta da radim. Od danas sam kod kuce, cekam da bude ta uplata. Sljedece sedmice imam zakazan pregled kod ginekologa i mislila sam traziti da mi pise bolovanje mjesec dana, a nakon toga da uzmem godisnji odmor dvije-tri sedmice, pa onda na porodiljsko. Trenutno sam 24 + 3.
Bojim se reakcije poslodavca, da se ne naljuti i da mi pocne prijetiti, da mi ne isplati sve sto mi duguje jer nisam prijavljena na punu platu :( Moze me zeznuti za nekolike hiljade. A na bolovanju mi jos nece morati placati topli i kartu. A jooj bas ne znam sta da radim :(((




bamblbi -> RE: Trudničko bolovanje... (20.6.2013 12:42:02)

Ja svojim na poslu još nisam rekla da sam trudna jer sam prošlu trudnoću rekla i dobila otkaz.
Sad još čekam, a isto me zanima koja je razlika u plaćanju kod bolovanja i porodiljskog, mislim
nisam se nikako susretala s tim a čujme da zavisi od kantona. Ja živi u Tuzlaskom i negdje sam pročitala da
je 90 % od plate ali ne znam da li se isto odnosi i na trudničko i na porodiljsko?[sm=zmeden.gif]




elma_87 -> RE: Trudničko bolovanje... (5.7.2013 22:04:57)

Ja sam cekala do zadnjeg da kazem za trudnocu. I evo sad nakon tri sedmice nacujem da ce da mi da otkaz. Odmah cu u ponedeljak da ganjam trudnicko bolovanje. Mada nisam sigurna da ce to ista pomoci. Ne znam koja su moja prava. Jel ga mogu kako u tome sprijeciti :(

Da li poslodavac ima ikakvih izdataka prema zaposlenici koja je na porodiljskom?




Marija13 -> RE: Trudničko bolovanje... (6.7.2013 7:33:06)


IZVORNA PORUKA: elma_87

Ja sam cekala do zadnjeg da kazem za trudnocu. I evo sad nakon tri sedmice nacujem da ce da mi da otkaz. Odmah cu u ponedeljak da ganjam trudnicko bolovanje. Mada nisam sigurna da ce to ista pomoci. Ne znam koja su moja prava. Jel ga mogu kako u tome sprijeciti :(

Da li poslodavac ima ikakvih izdataka prema zaposlenici koja je na porodiljskom?


Ne znam kakav ti je posao, planiraš li raditi cijelu trudnoću, nažalost većina privatnika nije oduševljena trudnoćom svojih zaposlenica, a dosta njih i ne zna da nemaju nikakve obaveze kada je na porodiljskom, kanton uplaćuje porodiljsku naknadu i doprinose. Možda da ga podsjetiš na to?




elma_87 -> RE: Trudničko bolovanje... (7.7.2013 17:29:04)


IZVORNA PORUKA: Marija13


IZVORNA PORUKA: elma_87

Ja sam cekala do zadnjeg da kazem za trudnocu. I evo sad nakon tri sedmice nacujem da ce da mi da otkaz. Odmah cu u ponedeljak da ganjam trudnicko bolovanje. Mada nisam sigurna da ce to ista pomoci. Ne znam koja su moja prava. Jel ga mogu kako u tome sprijeciti :(

Da li poslodavac ima ikakvih izdataka prema zaposlenici koja je na porodiljskom?


Ne znam kakav ti je posao, planiraš li raditi cijelu trudnoću, nažalost većina privatnika nije oduševljena trudnoćom svojih zaposlenica, a dosta njih i ne zna da nemaju nikakve obaveze kada je na porodiljskom, kanton uplaćuje porodiljsku naknadu i doprinose. Možda da ga podsjetiš na to?



A da li znas da li poslodavac prvo mora uplatit naknadu i doprinose, pa da kasnije to refundira ili kanton to odmah uplacuje direktno?




janamili -> RE: Trudničko bolovanje... (27.10.2013 17:32:25)

Poštovani, nadam se da mi neko moze pomoci u vezi sa pitanjem.Naime, trudna sam i termin porodjaja mi je 5.11. U medjuvremenu sam konkurisala na radno mjesto u skoli, prosvjetni sam radnik. Prošla sam uobičajenu proceduru testova i intervjua. Dobila sam odluku po kojoj me skola prima na posao, ali ugovor potpisujem 4.11. Interesuje me da li ako se porodim ranije imam pravo na porodiljsko ili na bilo kakav oblik bolovanja. Jos da napomenem da zivim u Republici Srpskoj




TiruTiru -> RE: Trudničko bolovanje... (18.4.2014 11:43:22)

Jutro, ima li iko iskustva sa slijedecim. Trudnoca, pa recimo 3. mjesec, poslodavac odmah po dolasku do informacije da je u pitanju trudnoca, odluci dati trudnici otkaz... Ono sto je meni palo na pamet je otici i otvoriti bolovanje, al ne vidim na koji nacin i na racun cega. Jel imao neko slucno iskustvo, neki savjet???




TiruTiru -> RE: Trudničko bolovanje... (18.4.2014 11:44:33)

Jutro, ima li iko iskustva sa slijedecim. Trudnoca, pa recimo 3. mjesec, poslodavac odmah po dolasku do informacije da je u pitanju trudnoca, odluci dati trudnici otkaz... Ono sto je meni palo na pamet je otici i otvoriti bolovanje, al ne vidim na koji nacin i na racun cega. Jel imao neko slucno iskustvo, neki savjet???




elma_87 -> RE: Trudničko bolovanje... (3.5.2014 12:40:57)

TiruTiru poslodavac na zalost moze dati trudnici otkaz kad god mu padne na pamet. Mozes pokusati razgovarati sa njim i traziti da te ostavi da radis a da ces ti otvoriti trudnicko bolovanje. Za bolovanje duze od 40 dana poslodavac je duzan platit samo 20% doprinosa. A kad odes na porodiljsko on ne placa nista. Sve ide preko opstine.
Ovih prvih 40 dana trudnickog bolovanja poslodavac trudnici placa 100% plate. Jedino ne placa topli obrok i kartu.

Ako se ne slaze sa tim imas opciju da ga tuzis, jer po zakonu on ne bi smio trudnici dati otkaz. Tuzbu ces dobiti 100%.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 7 [8] 9   Sljedeća stranica >   >>