RE: Alergije na hranu (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Novorođenče, beba >> Zdravlje beba >> Alergija



Poruka


bebano -> RE: Alergije na hranu (26.2.2009 14:01:13)

Super neka je dragi djecak dobro. Ma da,  sigurno nije na zumance, ali i ja bih malo sacekala, nebih pokusavala dok ne budes 100% sigurna na sta je. Moguce je da je penicilin, mnoga su djeca na to alergicna. I moj je brat cjeli zivot na to alergican. Javljaj nam kako je Davud.




Adana -> RE: Alergije na hranu (12.3.2009 0:16:11)

Neko je spomenuo da je radio djecaku :..." jer sam mu radila IGE  i IGE na specificne alergene,jaja, meso, mlijecne proizvode."
 
A gdje si radila ove testove? Samoincijativno ili? Da li se placaju?




leka -> RE: Alergije na hranu (12.3.2009 11:27:53)

Ej Adana i ja sam radila malom ove testove to je obično vađenje krvi na Pedijatriji ne košta ništa uz uputnicu od dječijeg pedijatra. nalaz ustvrai pokazuje da li je dijete alergično uopće (ukupni IgE) i da li je alergično na pojedine alergene to se na uputnici naglasi na koje hoćeš da testiraš dijete  (to su specifični IgE) i nalaz se čeka otprilike mjesec dana. eto sretno




micica -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 20:00:35)

Mala pomoc ako je iko tu. Beba od nepuna tri mjeseca ima osim po vratu tj ispod brade i par tackica na prsima. Da li se radi o alergiji ili je to osip od toplote ili nesto sasvim drugo? Davala sam joj malo soka od narandze juce a danas par kapi soka od jabuke. Samo par kapi




Arko -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 20:03:26)

Ja ne mogu da vjerujem da si djetetu davala sok od citrusnog voca. I to bebi koja ima 3 mjeseca [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]
Vjerovatno i jeste od narandze. Sad odgodi to davanje citrusa, ili BILO CEGA do 6 mjeseci. Citruse nakon godine dana.




micica -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 21:55:52)

Pa nigdje se ne moze naci tacan podatak o tome sta smiju a sta ne. Gledala sam frutek sokove od narandze i mrkve zato sam i dala bebi, inace ne bi. S tim sto sam joj dala 2-3 kapljice ne vise. Konfuzno je sve ovo, cak i na ovim forumima. Jedni napisu jedno drugi drugo i sta je onda istina ?




dinaa -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 22:01:24)

Micica znam da zelis samo najbolje za svoju bebu,ali ni na jednom sokicu pa ni na frutekovom ne pise da se daje od tri mjeseca.
Mozda alergija nije uopste od toga,mozda je od vrucine,nadam se da ce bebac vec sutra biti bez tackica.




mamina cura -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 22:03:14)

Mislim da imas tablice dohrane na svakom forumu. Malo se razlikuju ali tu su negdje. Ja mogu preporuciti samo iskljucivo dojenje do 6mj a onda ide dohrana ali u smislu oprobavanja hrane a ne bukvalnog hranjenja.
Citrusi su poznati da izazivaju alergije.
Bebin organizam nije dovoljno zreo da ista uzima osim dojenja ili AD mlijeka. I dohrana se uvodi jako polako upravo zbog mogucih alergija i promatranja kakvih nuspojava




micica -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 22:08:00)

Poslusala sam nekoga ko ima vec dvoje djece i zato sam joj dala to. Nije pila sok vec samo liznula to sa usana. Grozno mi je vjerujte. Mada sam je brisala maramicom po vratu danas a to inace ne radim i cini mi se da je od toga. Ni suprug ni ja nismo alergicni ni na koju vrstu hrane, mada vidim to ne mora nista znaciti ali ... Evo primjetila sam da i ja imam blagi osim na prsima, ne znam ... Moguce je da je pokupila nesto od mene kad se naslanjala licem ... A opet nemam pojma od cega je meni to. Joj, ne znam sta mi je raditi. Cistila sam joj to veceras mlakom vodom i vatom kao da je malo manje




noaa -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 22:15:03)


IZVORNA PORUKA: micica

Poslusala sam nekoga ko ima vec dvoje djece i zato sam joj dala to. Nije pila sok vec samo liznula to sa usana. Grozno mi je vjerujte. Mada sam je brisala maramicom po vratu danas a to inace ne radim i cini mi se da je od toga. Ni suprug ni ja nismo alergicni ni na koju vrstu hrane, mada vidim to ne mora nista znaciti ali ... Evo primjetila sam da i ja imam blagi osim na prsima, ne znam ... Moguce je da je pokupila nesto od mene kad se naslanjala licem ... A opet nemam pojma od cega je meni to. Joj, ne znam sta mi je raditi. Cistila sam joj to veceras mlakom vodom i vatom kao da je malo manje

micice moja kcerka se sva ospe od vlaznih maramica,zato ih vise ne koristimo,ja sam mislila da je alergicna samo guza i danas je obrisala po licu bila malo musava i odmah se zacrvenila i sitne puhicice se pojavile..umila sam je i namazala bademovom masti kojom joj mazem guzu.




acudesa -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 22:18:30)

moj se malac često, tako po malo osipao, meni je super pomagala bejbi krema sa cinkom, naravno kod malih osipa, nije to ništa ne sekiraj se...mom je malcu 3 godine i sad ako ga neko poljubi neobrijen sav se ospe, osjetljiva mu koža i hajd




micica -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 22:26:50)

Ja bebu uglavnom perem, ne znam sta mi bi da danas to uradim. A i dole sam prije par dana primjetila  blagi osip i bilo mi je cudno jer je kao sto rekoh uglavnom perem. Ne radim to bas precesto jer se bojim da je ne prehladim.  Gledala sam opet tekst sa pocetka foruma i nigdje se ne spominju citrusi kao alergeni! M O L I M sve one koji mogu da isprave ili urade neki novi tekst sa uputama za sve one pocetnice kao sto sam i ja da ne bi dosle u situaciju da poslusaju "iskusne" i onda se ovako fataju za glavu.




acudesa -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 22:33:01)

micice, mila, možda ti i nije od toga..polako
ja ni dan danas ne znam od čega mi se malac osipao kad je imao 6 mjeseci, sve na šta sam sumnjala-izbacila, a osipa opet bilo..
malo si osjetljiva, uzmi ovu kremu sa cinkom, i probaj, opet, naravno i ovo provjeri, ne možeš tako zdravo za gotovo uzimati nečije riječi, sve je to relativno, nekome bi smetalo, nekome ne...ni doktori nisu nekada 100 % sigurni....




Skvo RR -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 22:38:56)

Ne znam koliko ti je bebe stara? Vezano za limun, ja sam citala da se daje nakon godinu dana, iako smo mi to konkretno pravilo prekrsili Uma kada je imala 3, 5 mjeseca bila je dobro prehladjena i po preporuci pedijatra nam je ukljucio par kapi limuna u vodu i na kasikicu sam joj davala! Hvala Bogu nije imala nikakvih posljedica! Za tvoj info ja sam prvo ukljucila mandarinu, pa naranzdu, sve nakon godinu dana! Jos nismo pili svjezu limunadu! Nemam odgovor na ovo, ja nekako lose podnosim limunadu, pa mi je to opravdanje, ali joj znam limuna iscjediti u vocne kasice!




micica -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 22:41:00)

Hvala. Brinem se, jbg. Napravila sam glupost. Mozda i osip nije od tih sokova ali covjek se brine. I meni je dr prosli put rekla da beba ima osjetljivu kozu, a suprug se jucer igrao s njom i dirao joj je taj dio bradom. Ma glupo je sad, sad imam milion razloga za koje mislim da su to prouzrocili a sta je zapravo istina? Glupo zensko! Sve mislim haj, iskusniji su, znaju vise od mene ( ovi koji vec imaju djecu), necu se praviti pametna nego poslusati i eto. Sad ludujem ... Hvala u svakom sucaju




micica -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 22:43:02)

A jos mi nesto pade na pamet vezano za citruse. Citala sam da se preporucuje  dati bebi - bas novorodjencetu- kap limuna da bi prestalo stucati! Zato sam pretpostavila da narandze ne moze nastetiti. 




acudesa -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 22:46:23)

nemoj se sekirati, ko da sebe gladam kad se prvi put osuo[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
mi smo završili u hitnoj kad je po cijelom tijelu dobio ljubičaste bubuljice, da me pametujem, zovni ipak ljekara, mada mislim da nemaš razloga za brigu....

evo da te još nečim utješim, moj mali voli paradajz, a kad ga jede oko usana sve pocrveni, ja prestala davati, ali on ga toliko voli da sam opet počela, malo se zacrveni i prođe za 5 min...ali moram te napomenuti, sve što prvi put čuješ, provjeri bar još negdje, dok je beba mala malo više paziš, poslije nije tako




noaa -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 22:47:06)


IZVORNA PORUKA: micica

A jos mi nesto pade na pamet vezano za citruse. Citala sam da se preporucuje  dati bebi - bas novorodjencetu- kap limuna da bi prestalo stucati! Zato sam pretpostavila da narandze ne moze nastetiti. 

micica prije se tek rodjenim bebama davala voda sa par kapi limuna[sm=smiley1.gif] ja mislim da je to od vlaznih maramica




dinaa -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 22:47:18)

Hajde,hajde ne sikiraj se,koliko vidim iz tvog posta nije puno osuta.Ma da znamo kako ce dijete na sto reagovati bilo bi super.Eto moj sin kad je bio beba dobio je groznu alergiju(urtikariju)od bebimila,nisam ni u ludilu mogla pomisliti da ce na to biti alergican ali desava se.Smiri se bice to dobro sve.




micica -> RE: Alergije na hranu (7.12.2009 22:50:41)

Hvala ti. Ona je imala slicnih ospia bas po rodjenju pa su mi rekli da probam izbaciti omeksivac, 2 X ispirati ves itd. Ispostavilo se da je bilo od vrucine. Nadam se da je i sad to jer kad god je kupam malo vise pojacam grijanje da se ne prehladi. Upravo to sam uradila i sinoc. Da je alergijska reakcija pretpostavljam da bi se te tackice pojavile u roku -3 sata a ne dva dana poslije. Hvala jos jednom. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley19.gif[/image] Mada mislim da veceras necu oka sklopiti, provjeravacu svake sekunde sta je s bebarom. Same smo pa mi je to jos gore 




Hanady RR -> RE: Alergije na hranu (20.4.2010 14:38:49)

Ova tema greškom je bila greškom zaključana pa je otključavam.
LP





Majčica -> RE: Alergije na hranu (10.5.2010 15:17:02)

Ako je proljev znak alergije, tj netolerancije na hranu, onda moze biti da je moj sin alergican na jagode, neki dan sam mu davala prvi put i sutradan je imao proljev i nije htio jesti sve do navece. Sutradan je bilo sve ok, imao normalnu stolicu i jeo.
Zna li iko koliko treba da sacekam da mu opet dam jagode da vidim je li od toga ili ne treba da mu dajem neko vrijeme? Do sad nismo imali nikakvih alergija.




Hanady RR -> RE: Alergije na hranu (6.11.2010 21:42:33)

imam pitanje[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Mojoj mlađoj djevojčici pojavile su se tačkice na desnom obrazu, mlae sitne crvene...još juče...
namažem joj malo bebi kremom sa cinkom ne porlazi, kupim nivea kremu za osjetljivu kožu ne prolazi.
Sad se to statvilo i izgleda hrapavi i sugo ali jako crveno. Doduše ona je bijele puti a ovo kod nje prvi put srećem.

ne kontam šta je u pitanju, hrana nije sigurno...
danas sliki i kašljuca kontam da nije vezano za to...ali smao na tom mjestu, opet mi upitnik iznad glave[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

eh sad jučer je starija obrisala vlažnom maramicom po licu, ali brisali smo je i prije....mad nismo dugo kako je veća i ne brlja dok ručki...evo čitam kod noe je rekacija na maramice...ali opet samo na jednom mjestu.

jel bi ja ovo trebala doktoru pokazati. baš mi nešto zabrinjavajuće[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




bebac2 -> RE: Alergije na hranu (6.11.2010 22:10:30)

hanady, kod nas tako izgleda atopijski dermatitis, ali se bebi to pojavilo kada je imao 3 mjeseca. ne znam da li se moze pojaviti kod starije djece koja nisu ranije imala takvih problema. u svakom slucaju, ako se brzo ne povuce, nije lose konsultirati se sa ljekarom




Hanady RR -> RE: Alergije na hranu (6.11.2010 22:15:32)

IZVORNA PORUKA: bebac2

hanady, kod nas tako izgleda atopijski dermatitis, ali se bebi to pojavilo kada je imao 3 mjeseca. ne znam da li se moze pojaviti kod starije djece koja nisu ranije imala takvih problema. u svakom slucaju, ako se brzo ne povuce, nije lose konsultirati se sa ljekarom


[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
uh samo mi još AD fali[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
Baš dali se može javiti kod starije djece...sad me zedevera...
ma ići ću ljekaru nema mi druge...
već dva dana isto stoji...[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>