Cista na mozgu fetusa :( (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


Sanellla -> Cista na mozgu fetusa :( (28.1.2012 10:55:29)

Pozdravčič.... Pišem iz Slovenije, u četvrtak sam imala morfologiju, trudna sam 21t, sve je bilo u najljepšem redu, dok nismo došli do glavice mog malog sinčiča, naime, vidna je cista 8x7mm u jednom djelu mozga, cista horiodnog plexusa....naravno u momentu mi pao mrak na oči, bolje rečeno suze nisam mogla zadržati, ali moja ginekolginja mi rekla da to ne znači ništa opasno, da ne paničim, da to do 25t nestane samo od sebe, ali morat ču još na obširniji UZ u LJ, tamo če mi više o tome moči reči....Od jučer čitam gradivo o tome na netu, po forumima,... MOLIM VAS AKO IMA JOŠ KO ISKUSTVA SA TIME IL POZNAJE NEKOGA ŠTO JE IMAO, NEK MI JAVI, I KAKO SE ZAVRŠILO.... p.s. izvinite na mogučim greškama u tekstu ! Pozdravčič




tekja -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (28.1.2012 11:01:06)

Sanella,

nemam slicnog iskustva, al' samo da od [sm=smiley27.gif] pozelim tvojoj maloj mrvici da to pregura i dodje na ovaj svijet zdrava[sm=smiley31.gif]...

... a hoce aBd[sm=smiley1.gif]




Dida79 -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (28.1.2012 11:05:53)

Vjeruj svojoj dr i misli pozitivno abd ce biti kako je i rekla





Amam -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (28.1.2012 11:16:58)

Samo mislili na najljepsi moguci ishod,od srca zelim da sve to prodje do 25 t i da mali mis dodje u zagrljaj svojoj mami zdrav i ziv




bananica -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (28.1.2012 11:22:02)

[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image]ja vjerujem da ce sve biti na kraju ok




Sanellla -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (28.1.2012 12:05:45)

Hvala na ljepim riječima i podršci....I ja se nadam samo dobrom, puno sam gradiva pročitala i po forumima, na kraju se više manje sve završilo pozitivno, ciste su nestale...tako mi je i moja ginekologinja rekla, smirenija ču bit 14.2. kad imam taj dodatni obširniji UZ, do tad če biti dugaaaa, al moram mislit samo pozitivno, ja i moj dragi mislimo samo na našeg sinčiča i pozitivu! p.s. Sorry ako ima greški u tekstu, pričat znam al pisat bosanski nisam učila, ma samo da se razumijemo :) .... Pozz veliki svima!




princeza -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (28.1.2012 18:43:59)

Draga Sanellla ja sam imala potupuno isti slucaj ta cista prode sama od sebe dokaz za to je sto imam zdravu kcerkicu za dva dana ce joj pune tri godine. Ne brini do slijedeceg uzv ona ce nestati.




Mya_81 RR -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (28.1.2012 18:48:21)

Sanellla, misli pozitivno i da nam se idući put nakon UZ javiš sa lijepim vijestima [sm=smiley31.gif]




Sanellla -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (28.1.2012 21:33:22)

_princeza_ možeš li mi pliz dati mail, pa da mi preko maila kažeš svoje iskustvo, ako može.... Hvala vam svima na podršci i lijepim riječima, i ja se nadam samo dobrom, javit ču vam razultat al tek poslje 14.2., čitala sam puno o tome po forumima i lakše mi je kad pročitam da su više manje happy krajevi !! Nema lijpšeg od zdrave bebiceee <3 ! Hvala svima :*




Semica -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (2.2.2012 17:20:00)

Sanela ja sam recimo nesto slicno prosla..naime mojoj su bebi u 13toj sedmici vidjeli neku tamnu mrlju " na glavi" i trazili drugo misljenje...ta druga dr.je rekla kako su lijeva i desna strana mozda neproporcionalne...te da je ta tamna mrlja ustvari likvor koji se skuplja previse u lijevoj strani i da joj dodjem kroz dvije sedmice na kontrolu jer kao ako se to povuce -dobro i jeste a ako ne onda da prekinem trudnocu...naravno to mi je bilo toliko glupo.-sto mi nije dala neke pretrage da radim druge-neka ispitivanja i sl...i odem trecem doktoru kojeg su mi svi hvalili koji mi je rekao da pola od tog sto mi je ona rekla ne vidi,da ima asimetrije izmedju L i D strane mozga ali da to ne mora znaciti nista lose, i da mi preporucuje da uradim amniocentezu ( to je postupak kada iglom kroz stomak i maternicu izvuku malo plodove vode vani te ispitivanjem vode ustanove ima li nekih hromosomskih promjena)...to sam i uradila,nalaz je bio ok...rodila sam zdravu djevojcicu koja ce sada 15.2. napuniti 5 mjeseci aBd :DDDD Zelim ti svu srecu svijeta...bit ce sve uredu vidjet ces!!! Nemoj se sam previse brinuti jer to skodi tvojoj bebi vise od iceg :)




Sanellla -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (3.2.2012 14:54:49)


IZVORNA PORUKA: Semica

Sanela ja sam recimo nesto slicno prosla..naime mojoj su bebi u 13toj sedmici vidjeli neku tamnu mrlju " na glavi" i trazili drugo misljenje...ta druga dr.je rekla kako su lijeva i desna strana mozda neproporcionalne...te da je ta tamna mrlja ustvari likvor koji se skuplja previse u lijevoj strani i da joj dodjem kroz dvije sedmice na kontrolu jer kao ako se to povuce -dobro i jeste a ako ne onda da prekinem trudnocu...naravno to mi je bilo toliko glupo.-sto mi nije dala neke pretrage da radim druge-neka ispitivanja i sl...i odem trecem doktoru kojeg su mi svi hvalili koji mi je rekao da pola od tog sto mi je ona rekla ne vidi,da ima asimetrije izmedju L i D strane mozga ali da to ne mora znaciti nista lose, i da mi preporucuje da uradim amniocentezu ( to je postupak kada iglom kroz stomak i maternicu izvuku malo plodove vode vani te ispitivanjem vode ustanove ima li nekih hromosomskih promjena)...to sam i uradila,nalaz je bio ok...rodila sam zdravu djevojcicu koja ce sada 15.2. napuniti 5 mjeseci aBd :DDDD Zelim ti svu srecu svijeta...bit ce sve uredu vidjet ces!!! Nemoj se sam previse brinuti jer to skodi tvojoj bebi vise od iceg :)

Semice, hvala što si djelila tvoje iskustvo samnom[sm=smiley27.gif]....Ko nije prošao kroz to, ne razumije tačno kako nam je.....Eto brojim dane do tog UZ, sa malo više optimiznma, jer čitam same lijepe krajeve tih iskustava!!! 14.2. meni lijepe vijesti aBd, a 15.2. HAPPY BIRTHDAY TVOJO SREČICI [sm=torta.gif]!! Hvala tebi, svima na lijepim riječima[sm=rozica.gif]!!!




Sanellla -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (14.2.2012 21:10:06)

Pozdravčič svima!

Kao što sam obečala da ču podjelit što sam danas saznala na UZ, pa da podjelim.....

Cista je još tu to je loša vijest, no ima i dobra, smanjiva se sad je "samo" 5x5.5mm....Danas mi je doktor u LJ objasnijo sve o tome, kako nastaju, zbog čega nastaju....i da on svojim pacijanticama to uopšte ne govori, kad odkrije, pogotovo ako je samo jedna ( kao kod mene ) i ako su ostali nalazi dobri ( pregledao je moje nalaze, nuhalni nabor, i kaže da su mi vrhunski ) , mog je sinčiča pregledao od-do, jedno 15min je trajao UZ, rekao mi da ne mislim više o tome, da se cista očigledno povlači, i da nema razloga za brige, da mi to moja G nije trebala ni govorit jer mi je uzela 18 dana života, mada ja nemislim baš tako, ako jih je več vidjela nek mi je rekla, jeste da sam bila srušena, al opet me poslala dalje na istrage, dragi mi je to jer vidim da nisam samo broj več čovjek, jer danas je to kod doktora več teško postiči.....! Eto bolje sam, puno bolje, al opet ne sasvim jer nije još kraj "more" al ide na bolje, i što me je danas G pomirijo da je sa mojim sinčičem sve u najljepšem redu ( aaaa nema ništa lijepeg od zdravog dijeteta ) !!!!

SORRY na mogučim greškama u textu...... POZDRAVČIČ svimaaaaa !




Dida79 -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (14.2.2012 23:49:16)

Sanella drago mi je sto je sve krenulo na bolje [sm=bravo.gif]




bananica -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (14.2.2012 23:51:33)

IZVORNA PORUKA: Dida79

Sanella drago mi je sto je sve krenulo na bolje [sm=bravo.gif]




saksija -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (16.2.2012 22:02:21)

pozdrav, i mojoj sestri su rekli za njenu djevojcicu prije 3 godine da ima tu cistu.. tj. imala je, i na kraju se ispostavilo da je to neka razvojna cista koja prodje sama od sebe.. cini mi se da se kod vas vec smanjila.. pa se nadam da ce uskoro i nestati. ja idem na taj morfoloski pregled za 6 dana ih i nadam se da ce sve biti ok. pozdrav.




Alannah -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (16.5.2012 10:54:12)

Pozdrav svima,registrovala sam se upravo zbog ove teme,iako vas redovno citam :-).Trenutno sam u 20.sedmici i na ultrazvuku se vidjela cista 3,2 mm na glavici.Iako je dr rekla da je sve ok i da se ponasam kao da je nema,ne mogu a da ne istrazujem.
Sanellla mozes li napisati ovdje ili u PM kako i zasto nastaju,sto ti je tvoj dr rekao,nisam puno nasla o tome.Hvala




Snowy -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (29.5.2012 15:14:10)

Evo i ja se javljam sa iskustvom sa cistama u nadi da cu bar jednoj mami pomoci da se ne brine previse. Mojoj bebi su u 19.sedmici dijagnosticirane ciste na mozgu veličine 11 mm obostrano. MOram napomenuti da su prije tog pregleda svi ostali nalazi bili uredni. Nuhalni nabor je bio uredu, double test uredan, u 15 sedmici sam radila 4D ultrazvuk, takođe potpuno uredan. Moja doktorica me poslala odmah na konzilijarni pregled na GAK gdje su me hitno uputili na amniocintezu. Nalaz amniocenteze sam dobila poslije 3 sedmice, takodje uredan.
U međuvremenu me pregledao jedan doktor iz inostranstva sa velikim iskustvom na ovom polju, koji je bez ikakve panike rekao da to nije nista strasno i da ne treba paniciti, da su to normalne pojave u pojedinim fazama razvoja mozga i da izmedju 26.i 28.sedmice najčešće nestaju bez ikakvih posljedica za razvoj djeteta, te da on uopšte ne smatra da trebam raditi amniocintezu. Naravno, sve ovo uz pretpostavku da su svi ostali pokazatelji (veličina nuhalnog nabora, bedrane kosti, trbušnog zida, srce,..) uredni, sto je kod mene bio slučaj. Kao što sam već spomenula amniocintezu sam uradila, jer sam htjela biti mirna i nalaz je stigao uredan.
Ja sam sada u 27.sedmici i bila sam na pregledu kod dva različita doktora i cisti više nema, moždane strukture izgledaju potpuno uredno. Sada su svi mišljenja da neće biti nikakvih problema, pa sam se i ja smirila i nadam se najboljem.
Bebi je ovih dana jako živahan i ne mogu dane mislim da će to biti jedna sasvim normalna beba.




Bebica11 -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (29.5.2012 15:20:03)

Samo da vam kazem te ciste je imao mali od mog tetica u stomaku, snahu su uputili da odradi detaljan uzv kod mehmedbasica bilo hB sve ok, ciste se povukle, mali se rodio zdrav prav, eno ima 8mj hB[sm=bravo.gif]




Alannah -> RE: Cista na mozgu fetusa :( (29.5.2012 20:28:35)

Da i ja dodam,ponovila ultrazvuk u 21.sedmici i cista se sa 3.2 mm smanjila na 2.5 mm,znaci za 7 dana se smanjila, tako da me to pravo umirilo.




Stranica: [1]