|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 13:26:39   
Lejla Ka
Da dodam još, kad se pojavi 5 blesavih trudnica koje u "agoniji" trudova vitlaju nekakvim papirom na kojem piše PLAN PORODA, a u kojem pišu nekakvi njihovi smješni zahtjevi da se ne radi ovo ili radi ono, da ih se obavjesti kad i šta će im se raditi (mislim svašta, danas se baš svako petlja doktorima u posao) 6. plan će se ljubazno primiti, 8. će se i pročitati, više nako radi fazona, 12. će već biti normala i zahtjevi u njemu će biti već sasvim logični. Bitno je da ti zahtjevi u Planu poroda imaju medicinsko znanje i opravdanje iza sebe, da majke znaju zašto svaka stavka koja piše u planu je njihova želja, i veoma je važno da na kraju stoji ograda da se plan odnosi na tok poroda dok su majka i bebe po svim parametrima dobro i van neke realne opasnosti.
I naravno, ako ovakvi "ekscesi" budu sporadični brzo će biti zaboravljeni. Važna je brojnost.

Moje Udruženje ima na čekanju projekat humanizacije poroda ali nema ljudstva, kvalitetnog user posted image , znanjem potkovanog da to pokrene jer je tema jako kompleksna, i veoma medicinska u našoj sredini. Alternative koje se propagiraju imaju tendenciju da se ocjene skoro kao nadriljekarstvo user posted image Ako ste ozbiljno zainteresovani, javite nam se da radimo nešto user posted image


< Poruku je uredio Lejla Ka -- 24.2.2012 13:38:03 >


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 13:47:25   
malena sharena
Lejla Ka user posted image




_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 13:54:08   
vjestica
ja taman htjedoh predložiti uključenje u udruženje djeca, kao udruženje koje je već realizovalo značajne projekte i ima u planu još neke projekte (ali fali ljudi da se uključe u iste i angažuju) ali se već javila lejla ka i tako fino objasnila sve da nemam što više ni dodati ni oduzeti user posted image

_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 13:55:31   
Dalil@
Lejla Ka, htjedoh potpisati dio ali onda shvatih da moram potpisati svaku rijec user posted image user posted image user posted image

Nisam medicinska struka ali sam voljna pomoci vremenom, trudom..

_____________________________

I. 01/2008
F. 04/2010

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:00:53   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: Dalil@

Lejla Ka, htjedoh potpisati dio ali onda shvatih da moram potpisati svaku rijec user posted image user posted image user posted image

Nisam medicinska struka ali sam voljna pomoci vremenom, trudom..


Bujrum, mi smo roditeljsko udruženje (što ne isključuje one bez djece naravno, već naglašava prema kome su usmjerene naše aktivnosti user posted image ), većina nas nije medicinara.

Javi mi se na pp ako se želiš uključiti u rad.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Dalil@)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:03:12   
veeseelaa
nadam se da će se javiti i Zvončica, žena je iz medicinske struke, mogla bi pomoći svojim znanjem 

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 56
   [Obrisana poruka]
24.2.2012 14:09:21   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:17:35   
milenium
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

nikada nećete promjeniti svjest...
nikada...
kada ja kžem ja sma otišla na prirodni porod i svima ga svajetujem...a javi se druga i kaže...ja sma bila na CR i bolje je tako...
a da ne pričam neću drip...imaš 100 njih koje će ti reći da nije bilod ripa ja se ne bih porodila...i ja ih razumijem.

Kome će vjerovati...
doktoru...
kojem doktoru...
onom koji će ući na teme i porčitati d anjegovo ime je povesazno s amontrumom, mesaom, odkla mu diploma....

možete pričat što hoćete...
sve i što sma prije vjerovala sad ruku u vatru stavljam da bi ovo bilo uzaludno trošenje snage, sredtava i živaca u vrh glave 5 forumašica...

a preko 50 je aktivnih....

a gdje je tu neki drugi kanton...
mi pirčamo o sarajevu...
gdje su drugi kantoni...gdje je svaki zakon na nivou kantona zaseban...

nigdje ništa....


sretno vam bilouser posted image
da uspijete...ja ne volim ''bitke'' gdje znam rezultatuser posted image


pa šta što neke žele više CR. ženin porod-ženin izbor.tko želi Cr nek izvoli ,tko ne želi nek izloži plan poroda i nebi se tome nitko trebao smijat.ma nek smije pa šta?! ja ću se rasplakat zato što mi se netko smije?!ma nab**em ga!user posted image ne može tebe nitko u bolnici prisiliti na nešto što ne želiš(osim ako ti to dopustiš) pročitajte malo o pravima pacjenata! još kad neke kažu''ja nisam znala da mi je uključio drip,nije mi ni rekao'',pa halo!tvoje je pravo da pitaš i imaš pravo znat za svaki lijek koji ti se daje ,kakav je lijek i zašto ti se daje!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:18:04   
Rabi
Da dodam još, kad se pojavi 5 blesavih trudnica koje u "agoniji" trudova vitlaju nekakvim papirom na kojem piše PLAN PORODA, a u kojem pišu nekakvi njihovi smješni zahtjevi da se ne radi ovo ili radi ono, da ih se obavjesti kad i šta će im se raditi (mislim svašta, danas se baš svako petlja doktorima u posao) 6. plan će se ljubazno primiti, 8. će se i pročitati, više nako radi fazona, 12. će već biti normala i zahtjevi u njemu će biti već sasvim logični. Bitno je da ti zahtjevi u Planu poroda imaju medicinsko znanje i opravdanje iza sebe, da majke znaju zašto svaka stavka koja piše u planu je njihova želja, i veoma je važno da na kraju stoji ograda da se plan odnosi na tok poroda dok su majka i bebe po svim parametrima dobro i van neke realne opasnosti.



Ovo mi nije jasnouser posted image

_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:21:32   
veeseelaa
pojavi se pet trudnica (koje oni smatraju blesavim jer mašu s planom poroda) bit će možda smiješno a kasnije će shvatiti neke druge trudnice ozbiljno, kad se s papirom pojave
Kapiš user posted image


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:21:56   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: Rabi

Da dodam još, kad se pojavi 5 blesavih trudnica koje u "agoniji" trudova vitlaju nekakvim papirom na kojem piše PLAN PORODA, a u kojem pišu nekakvi njihovi smješni zahtjevi da se ne radi ovo ili radi ono, da ih se obavjesti kad i šta će im se raditi (mislim svašta, danas se baš svako petlja doktorima u posao) 6. plan će se ljubazno primiti, 8. će se i pročitati, više nako radi fazona, 12. će već biti normala i zahtjevi u njemu će biti već sasvim logični. Bitno je da ti zahtjevi u Planu poroda imaju medicinsko znanje i opravdanje iza sebe, da majke znaju zašto svaka stavka koja piše u planu je njihova želja, i veoma je važno da na kraju stoji ograda da se plan odnosi na tok poroda dok su majka i bebe po svim parametrima dobro i van neke realne opasnosti.



Ovo mi nije jasnouser posted image


ovo je receno u "duhovitom tonu" da se ne shvati pogresno...

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:22:39   
veeseelaa
user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:22:57   
Dalil@

IZVORNA PORUKA: Rabi

Da dodam još, kad se pojavi 5 blesavih trudnica koje u "agoniji" trudova vitlaju nekakvim papirom na kojem piše PLAN PORODA, a u kojem pišu nekakvi njihovi smješni zahtjevi da se ne radi ovo ili radi ono, da ih se obavjesti kad i šta će im se raditi (mislim svašta, danas se baš svako petlja doktorima u posao) 6. plan će se ljubazno primiti, 8. će se i pročitati, više nako radi fazona, 12. će već biti normala i zahtjevi u njemu će biti već sasvim logični. Bitno je da ti zahtjevi u Planu poroda imaju medicinsko znanje i opravdanje iza sebe, da majke znaju zašto svaka stavka koja piše u planu je njihova želja, i veoma je važno da na kraju stoji ograda da se plan odnosi na tok poroda dok su majka i bebe po svim parametrima dobro i van neke realne opasnosti.



Ovo mi nije jasnouser posted image


Rabi, ovo je iz ugla ljekara user posted image Vjerujem da oni tako vide svaku porodilju koja se usudi postaviti neki svoj zahtjev ili ocekuje objasnjenje za bilo koju njihovu intervenciju.

_____________________________

I. 01/2008
F. 04/2010

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:23:40   
Dalil@
uff...sve isti odgovori user posted image

_____________________________

I. 01/2008
F. 04/2010

(odgovor članu Dalil@)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:23:48   
milenium
IZVORNA PORUKA: Lejla Ka


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

nikada nećete promjeniti svjest...



Evo se ovdje žestoko neću složiti!

Jer svjest se mjenja. U našoj sredini veoma sporo, ali se mjenja. Evo uzmite dojenje (ja ću o onom o ćemu malo više znam). Postotak dojene djece je kod nas bio mizeran. I danas je mizeran ali raste. A nije počeo rasti zato što je par žena odlučilo da nešto radi već zato što su milioni ljudi koji uključuju ljekare počeli da kontaju kakve su prednosti i lične i globalne. Kod nas je postotak krenuo gore prvenstveno zato što su žene počele "rovariti" po internetu, pa onda počele čitati knjige, mjenjati svoju svijest.

I koliko god se nama činilo da je i danas stav zdravstva prema dojenju isti sve je više respekta prema majci dojilji koja se odvaži reči patronažnoj "za mene dohrana nije izbor, ako mi možete pomoći da dojim pomozite, ako ne ja ću tražiti pomoć drugdje".

Ista je stvar i sa porodom. Važno je da majka ima prve informacije, kredibilne, argumentovane. Prevažno je da zna o porodu, da vjeruje sebi, i da ne bude isključiva prema ljekarima i njihovim postupcima, ali da stavi do znanja da i ona zna o čemu priča. Koliko god u tim situacijama naši ljekari digli nos oni respektuju, i duboko su svjesni da ste u pravu.

Svest će se mjenjati kad se bude povećavao nivo znanja, ali pravog ne površnog i popabirčenog. I svjest će se mjenjati porodom po porodom. Jer svaki novi porod u vodi, porod na stočiću, svaki izričito odbijeni drip i provocirani porod da bi ljekar skinuo porod s vrata mjenjat će svjest ljekara. Neće mjenjati svijest naša priča, trubljenje po medijima. To smo već probali, ljekari odmahuju rukom "ko ste vi, nema te pojma o medicini". Ali kad porodilje budu zahtjevale da im se ne pristupa kao bolesnom pacijentu već kao ženi koja rađa i kojoj je to prirodno stanje, a oni su tu da posmatraju i pomognu samo kad je neophodno i oni će po malo početi okretati ploču. Jer okruženje na svjetskom nivou je dobro. Novi pravci u porodništvu preporučuju stremljenje ka prirodnom, ka izbjegavanju medicinskih intervencija, ka pomaganju i podršci ženi da rodi, a ne porađanju žene. Žena je tu subjekt, ona koja je centar, a ne objekt nad kojim se nešto treba raditi. Ljekari ne vode trudnoću, ne vode porod, oni ih samo prate. To bi morao biti moto, to je naše pravo i trebamo ga tražiti.

Ali prije toga, mi moramo biti sigurne u sebe, a to ćemo postati kad spoznamo svoje tijelo, spoznamo šta su njegovi prirodni zakoni, prirodni procesi, kad shvatimo da su trudnoća i porod njegova normalna stanja. Važno je znati da je žensko tijelo u 95% slučajeva sposobno roditi dijete bez ičije pomoći, samo kad ga se pusti da radi ono za šta je konstruisano. Koja od nas ima hrabrosti reči "ako me nećete saslušati ja odoh kući da rodim!" i pri tom zaista misliti to, i ako treba i učiniti to?

Nemojte me pogrešno shvatiti, ni slučajno ne propagiram kućni porod bez ičije pomoći. Samo želim reći da je kod nas svijest žena o svojim mogućnostima jako niska i da se za ove teme trudnoće, poroda i brige o bebi prvo mora dizati znanje i osvještenost žena, a kroz to će rasti i svijest zdravstvenih radnika.

Prilikom razgovora sa kolegama iz hrvatske Rode koje su napravile nevjerovatan posao u humanizaciji poroda u svojoj zemlji, u velikim porodilištima one su mi rekle slijedeće "nikakva akcija koju smo usmjeravale prema zdravstvenim radnicima nikad nije dala gotovo nikakve rezultate. Najviše smo postigle podižući svijest žena, trudnica i kasnije porodilja, učeći ih, informišući, a one su kasnije, zahtjevajući svoja prava o kojima su znale i bile jako upućene sve više dobivale ono što su tražile, i krčile put novima koje su dolazile iz njih."
One danas imaju par rodilišta koja su veoma otvorenih stavova i porodnih praksi, i mada to ni blizu nije onom što bi trebalo biti majke imaju izbor i mogućnost. Majke koje žele iskusiti što prirodniji, a opet pod medicinskim nadzorom porod odlaze i u druge gradove da rađaju.

Moje iskustvo u promociji dojenja vam poručuje da bilo kakva pisana dokumenta, zahtjevi ili peticije za naše zdravstvene radnike bit će svakog čuda tri dana dosta, možda budu dva tri napisa u novinama, na portalima. I to je kraj.

U ovim stvarima vrijedi bukvalno "budi promjena koju želiš vidjeti". Kad porodilje budu zahtjevale da ih se pita prije bilo kakve intervencije, kad budu znale zašto ne žele drip, zašto žele sačekati da porod krene spontano, zašto bi išle na svaku drugu varijantu osim carskog, ali zaista znale zašto, svjest će se mijenjati.



user posted image lejla kauser posted image

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:26:12   
Rabi
user posted image user posted image user posted image

Aj a meni mozak nesto i hoce i neceuser posted image

Vise me zbunilo ovo 6. 8....user posted image

Lejla Ka, cime se konkretno bavis, je li neka organizacija u pitanju ili???

< Poruku je uredio Rabi -- 24.2.2012 14:30:28 >


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:33:06   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: Visnja RR


IZVORNA PORUKA: Rabi

Da dodam još, kad se pojavi 5 blesavih trudnica koje u "agoniji" trudova vitlaju nekakvim papirom na kojem piše PLAN PORODA, a u kojem pišu nekakvi njihovi smješni zahtjevi da se ne radi ovo ili radi ono, da ih se obavjesti kad i šta će im se raditi (mislim svašta, danas se baš svako petlja doktorima u posao) 6. plan će se ljubazno primiti, 8. će se i pročitati, više nako radi fazona, 12. će već biti normala i zahtjevi u njemu će biti već sasvim logični. Bitno je da ti zahtjevi u Planu poroda imaju medicinsko znanje i opravdanje iza sebe, da majke znaju zašto svaka stavka koja piše u planu je njihova želja, i veoma je važno da na kraju stoji ograda da se plan odnosi na tok poroda dok su majka i bebe po svim parametrima dobro i van neke realne opasnosti.



Ovo mi nije jasnouser posted image


ovo je receno u "duhovitom tonu" da se ne shvati pogresno...


Jeste majke mi! Namjera je bila da bude malo sarkastično, izvinjavam se ako nije zvučalo tako user posted image Hvala Višnja.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:37:47   
Rabi

IZVORNA PORUKA: Lejla Ka


IZVORNA PORUKA: Visnja RR


IZVORNA PORUKA: Rabi

Da dodam još, kad se pojavi 5 blesavih trudnica koje u "agoniji" trudova vitlaju nekakvim papirom na kojem piše PLAN PORODA, a u kojem pišu nekakvi njihovi smješni zahtjevi da se ne radi ovo ili radi ono, da ih se obavjesti kad i šta će im se raditi (mislim svašta, danas se baš svako petlja doktorima u posao) 6. plan će se ljubazno primiti, 8. će se i pročitati, više nako radi fazona, 12. će već biti normala i zahtjevi u njemu će biti već sasvim logični. Bitno je da ti zahtjevi u Planu poroda imaju medicinsko znanje i opravdanje iza sebe, da majke znaju zašto svaka stavka koja piše u planu je njihova želja, i veoma je važno da na kraju stoji ograda da se plan odnosi na tok poroda dok su majka i bebe po svim parametrima dobro i van neke realne opasnosti.



Ovo mi nije jasnouser posted image


ovo je receno u "duhovitom tonu" da se ne shvati pogresno...


Jeste majke mi! Namjera je bila da bude malo sarkastično, izvinjavam se ako nije zvučalo tako user posted image Hvala Višnja.



Ma ok, nego meni mozak bas i ne radi bas najbolje(pod hitno moram poceti piti bilobiluser posted image )user posted image



_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:38:46   
Lejla Ka

IZVORNA PORUKA: Rabi

user posted image user posted image user posted image

Aj a meni mozak nesto i hoce i neceuser posted image

Vise me zbunilo ovo 6. 8....user posted image

Lejla Ka, cime se konkretno bavis, je li neka organizacija u pitanju ili???


Ja se bavim elektrotehnikom user posted image , a privatno se bavim promocijom i podrškom dojenju (ovo što se tiće društveno-korisnog rada po vlastitom izboru, ne odlukom suda user posted image ). Da opet napomenem, volim se zezat na ozbiljne teme user posted image

Član sam roditeljskog udruženja DjeCa BiH i u njemu se bavim ovim volonterskim društveno-korisnim aktivnostima. I ovdje na forumu ostavljam raznorazne postove koji iznose moje lične stavove o aktuelnim temama, višim ciljevima života, te dijelim znanje o dojenju sa onima koje to zanima i imaju potrebu za njim user posted image

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 14:51:04   
Rabi
IZVORNA PORUKA: Lejla Ka


IZVORNA PORUKA: Rabi

user posted image user posted image user posted image

Aj a meni mozak nesto i hoce i neceuser posted image

Vise me zbunilo ovo 6. 8....user posted image

Lejla Ka, cime se konkretno bavis, je li neka organizacija u pitanju ili???


Ja se bavim elektrotehnikom user posted image , a privatno se bavim promocijom i podrškom dojenju (ovo što se tiće društveno-korisnog rada po vlastitom izboru, ne odlukom suda user posted image ). Da opet napomenem, volim se zezat na ozbiljne teme user posted image

Član sam roditeljskog udruženja DjeCa BiH i u njemu se bavim ovim volonterskim društveno-korisnim aktivnostima. I ovdje na forumu ostavljam raznorazne postove koji iznose moje lične stavove o aktuelnim temama, višim ciljevima života, te dijelim znanje o dojenju sa onima koje to zanima i imaju potrebu za njim user posted image


elektrotehnicarko znam da se bavis promoviranjem dojenjauser posted image
Nego spomenu nesto kao da si vec pocela raditi na podizanju svijesti oko radjanja....jesam li i to pogresno shvatilauser posted image PA pitam je li u okviru ove organizacije ili nesto drugo?
Mislim, mogla bi se na osnovu ovog i pokrenuti neka nevladina organizacija, jel'' dauser posted image

Pocela sam praviti banalne greskeuser posted image Mom mozgu pod hitno treba i odmor i bilobiluser posted image



< Poruku je uredio Rabi -- 24.2.2012 14:53:05 >


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 15:02:38   
djoisa
IZVORNA PORUKA: Lejla Ka


Prilikom razgovora sa kolegama iz hrvatske Rode koje su napravile nevjerovatan posao u humanizaciji poroda u svojoj zemlji, u velikim porodilištima one su mi rekle slijedeće "nikakva akcija koju smo usmjeravale prema zdravstvenim radnicima nikad nije dala gotovo nikakve rezultate. Najviše smo postigle podižući svijest žena, trudnica i kasnije porodilja, učeći ih, informišući, a one su kasnije, zahtjevajući svoja prava o kojima su znale i bile jako upućene sve više dobivale ono što su tražile, i krčile put novima koje su dolazile iz njih."
One danas imaju par rodilišta koja su veoma otvorenih stavova i porodnih praksi, i mada to ni blizu nije onom što bi trebalo biti majke imaju izbor i mogućnost. Majke koje žele iskusiti što prirodniji, a opet pod medicinskim nadzorom porod odlaze i u druge gradove da rađaju.




kako ovo postici kod nas, ko i gdje ce podizati svijest nasih zena učiti ih i informisati?
ako je ovo u Hrvatskoj bilo uspjesno onda mi ne trebamo izmisljati toplu vodu nego uraditi isto sto i one

< Poruku je uredio ĐoIsA -- 24.2.2012 15:03:09 >

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 15:48:06   
Lejla Ka
IZVORNA PORUKA: Rabi

IZVORNA PORUKA: Lejla Ka


IZVORNA PORUKA: Rabi

user posted image user posted image user posted image

Aj a meni mozak nesto i hoce i neceuser posted image

Vise me zbunilo ovo 6. 8....user posted image

Lejla Ka, cime se konkretno bavis, je li neka organizacija u pitanju ili???


Ja se bavim elektrotehnikom user posted image , a privatno se bavim promocijom i podrškom dojenju (ovo što se tiće društveno-korisnog rada po vlastitom izboru, ne odlukom suda user posted image ). Da opet napomenem, volim se zezat na ozbiljne teme user posted image

Član sam roditeljskog udruženja DjeCa BiH i u njemu se bavim ovim volonterskim društveno-korisnim aktivnostima. I ovdje na forumu ostavljam raznorazne postove koji iznose moje lične stavove o aktuelnim temama, višim ciljevima života, te dijelim znanje o dojenju sa onima koje to zanima i imaju potrebu za njim user posted image


elektrotehnicarko znam da se bavis promoviranjem dojenjauser posted image
Nego spomenu nesto kao da si vec pocela raditi na podizanju svijesti oko radjanja....jesam li i to pogresno shvatilauser posted image PA pitam je li u okviru ove organizacije ili nesto drugo?
Mislim, mogla bi se na osnovu ovog i pokrenuti neka nevladina organizacija, jel'''' dauser posted image

Pocela sam praviti banalne greskeuser posted image Mom mozgu pod hitno treba i odmor i bilobiluser posted image




Nije mi drago da ovdje začatavam, a opet ima veze sa temom.

Moje Udruženje jeste nevladina organizacija, aktivnosti su nam za sad jedinstvene u državi. U jednom trenutku je pokrenuta akcija Izbor!Moje pravo koja je propagirala ženino pravo na izbor načina poroda i ono što sam u onom dugom postu napisala, da joj se prizna i omogući da ostvari svoje pravo da je se pri porodu ne posmatra kao objekat već kao subjekat i ravnopravni sudionik. U sklopu te akcije smo donirali 4 stočića za porode zainteresiranim porodilištima. Nekako u to vrijeme su članovi koji su radili na toj akciji zaključili da nemaju snage proširiti aktivnosti na čitav projekat i ostale aktivnosti su otišle na čekanje. Projekat za sad čeka kritičnu masu motiviranih ljudi da proradi.

I da, mi radimo i sad na podizanju svijesti o prirodnosti poroda kroz naše grupe za podršku dojenju, kroz radionice za trudnice koje se organizuju na temu dojenja, jer je čitav taj tok djetetovog života od začeća, života u mami, poroda i života pored mame neraskidivo povezan da se teme prepliću. Mi u udruženju zagovaramo informisan izbor sa naglaskom na neprikosnovene prednosti prirodnog poroda, s tim što je u našem okruženju pojam prirodnog poroda potpuno pogrešno poistovjećen sa vaginalnim porodom i vrlo malo ljudi zna šta se smatra pod prirodnim porodom.

ĐoIsa, odgovor na "ko i gdje" je Ti i svuda oko tebe.

Evo, imaš internet, ukucaš u pretražnik "prirodni porod", nađeš neke tekstove, ukucaš "knjige o prirodnom porodu" dobiješ preporuku za literaturu. Izbjegavaš literaturu namjenjenu medicinarima, tražiš onu namjenjenu majkama. Čitaš, razgovaraš, razmišljaš, osjećaš svoje tijelo. Ti si ta koja pokrećeš ovu promjenu.
Rode su počele tako, pa su dovele neka priznata imena da im o tome govore, pa se grupa njih obučila na tu temu i počela organizovati radionice. Kod nas za sad nema te kritične grupe koja bi mogla pokrenuti projekat, ali ti možeš pokrenuti promjenu, najprije u sebi.

< Poruku je uredio Lejla Ka -- 24.2.2012 15:49:35 >


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 15:59:52   
djoisa
blago meni i svima nama pa imamo i znamo se služiti internetom...ali sta je s onima koje nemaju pristup ili ne znaju koristiti internet, mislim da takvih vise, kako doci do njih, ispada da smo oni koji imaju internet mogu da se informisu i uce...i traze...

evo npr u "skoli" za trudnice su nam davali nebulozne savjete o dojenju, kao i moja patronazna...da nisam citala ne bi ni dojila...a patronazna npr dodje do svake porodilje...

ja sam bila promjena koju zelim da vidim sto se tice dojenja,, ali  za porod, ne bas, ali eto odbijala sam drip do zadnjeg ali ne znam da li mi je to bilo pametno

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 17:21:49   
lejla_r
Ja imam jedan prijedlog. Obzirom da su porodilišta sa najvećim brojem poroda u BiH dobila od UNICEF-a naziv Bolnica prijatelj djece (BBFI), između ostalog i zbog promocije dojenje, tako se UNICEF-u treba prijaviti i svako kršenje tih pravila u porodilištima. Ako nas ima 30.000 registovanih na ovom forumu, vjerujem da je barem 10% u svom porodilištu imalo negativno iskustvo sa započinjanjem dojenja i medicinskim osobljem koje je trebalo da pomogne u tome a nije. Dakle, ovoga bi se bolnice trebale pridržavati:

•svo zdrastveno osoblje treba biti osposobljeno za provedbu ovih pravila
•svim trudnicama treba pružiti informacije o koristima, prednostima i načinima provođenja dojenja
•pomoći majkama da započnu dojiti u roku od pola sata nakon poroda
•majkama se pokazuje kako dojiti i kako održavati laktaciju čak i kad pisana pravila o dojenju postoje i rutinski se dostavljaju svom osoblju
•ne bi trebale biti razdvojene od djece
•Dojenčadi se ne daje nikakva druga hrana, napici osim majčinog mlijeka osim ako to nije medicinski opravdano
•Praksa rooming-in: majkama i djeci dopušta da budu zajedno 24 sata na dan
•Poticanje dojenja na zahtjev
•Djeci koja se doje ne daju se umjetne dude ili varalice
•Poticanje ustroja skupina za potporu dojenja i upućivanje majki u takve grupe nakon otpuštanja iz bolnice

Na ovoj stranici: http://www.unicef.org/bih/ba/media_18003.html
su mejl adrese ureda UNICEF-a za BiH, i oni bi prvi trebali formalno reagovati na prigovore o kršenju BBFI, kako su im dali taj naziv, tako ga mogu i ukinuti. Dakle, prigovor bi trebao sadrzati podatke o datumu i nacinu poroda i taksativno da se pobroje zamjerke, sto jezgrovitije.

Slazem se u potpunosti sa Lejlom Ka, najvaznije u svemu je da je zena educirana o svome tijelu, zdravlju i trudnoci. Tako borba za normalan porod pocinje daleko prije trudnoce, vođenjem brige o dobrom zdravlju, da bi se tako makismalno izbjegle farmaceutske intervencije u trudnoci i sto vitalnije docekao porod. Tako je i sa dojenjem, svaka bi se trudnica trebala naoruzati znanjem o izazovima uspjesnog dojenja dobro prije poroda, da se spremna moze uhvatiti u kostac sa svim sto je ceka nakon poroda.
I s tim u vezi, sta mislite o razvijanju RR vodica, koji bi se slali u postanske sanducice RR clanica, tipa sve na jednom mjestu sto bi trebale znati o svom zdravlju prije poroda i u trudnoci, pretragama... zatim o porodu i na kraju o dojenju. Znam da postoje clanci i clanci o tome, postovi na forumu, ali kada stigne ovako u obliku mejla, sve na jednom mjestu, pa jos na vrijeme, i zene bi imale neku startnu tacku. Evo, recimo za dojenje, nisam procitala ni jedan clanak o izazovima dojenja a na RR sam bila od zaceca, misleci da ce to pasti s neba cim se porodim, pa sam napravila masu gresaka koje su se mogle izbjeci. Ovako, stigne na mejl brosura o dojenju, pa da se bar moze pripremiti na neke stvari. Posebno kod zena koje cekaju prvu bebu.

_____________________________

Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja: onaj koji žuri govori prije nego što nešto sazna, odgovara prije negoli nešto shvati, odluči prije negoli nešto provjeri, kudi prije nego se u nešto uvjeri. - arapska poslovica

(odgovor članu djoisa)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Glas za bolje porodiliste !
24.2.2012 17:34:56   
Esmica
Zene svaka cast user posted image .
Iscitah vas,i drago mi je da tema nije zamrla.
Sve pametno zborite,i istog sam misljenja da treba podici svijest zena.
Nazalost,slabasna sam licnost da bih se borila sama,pa sam svoje znanje sebicno zadrzavala,i o porodu,i o dojenju.
Dovoljno sam snage trosila na ove oko sebe zbog svega toga.
Sad vec osjecam potrebu da sve bude bolje,da od tri zene barem jedna kaze da doji dijete,a ne svaka koju cujem da bude nemam dovoljno mlijeka user posted image ,itd...
Ili ona koja kaze da su je morali rezati na porodu jer ipak nije beba mogla proci,a prije toga je dobila drip iako je imala svoje trudove.S dripom naravno tijelo dobije "ubrzanje",pa se sve ne desava srazmjerno kao kad zena ima svoje trudove,gdje do poroda ne dolazi prije nego sto se zena potpuno otvori i tijelo bude u potpunosti spremno za to.
Drip,kao i CR je sigurno bio od pomoci mnogim zenama...medjutim danas ga koristi i kome treba i kome ne.
Trudnice se boje,nemaju znanja adekvatnog,i naravno (Rode su spominjale ovaj problem) cim ih se zastrasi na neki nacin da ce na sve pristati.Hoces da ti beba umre?Ili sva ces popucati ako te ne rezemo...
I u takvom stanju zena pristane i na epiziotomiju,i na drip,i na sve sto joj se nudi.
Ja sama sad tacno znam u kakvom mi je stanju tijelu,i da li zaista nesto treba ili ne,te na koji nacin,dok sa prvim porodom sam isto dosla u strahu,i slusala sve sto se kaze.

Zato edukacija,i samo edukacija user posted image .
I to na pravi nacin.


_____________________________

Hvala Ti Gospodaru moj na blagodati koju Si mi dao...

(odgovor članu lejla_r)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *