Intravenska urografija (IVU) (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Zdravlje



Poruka


Alma_27 -> Intravenska urografija (IVU) (16.7.2012 15:06:04)

Intravenska urografija je radiološka metoda snimanja urinarnog sistema.



Da li je neka od vas radila ovaj nalaz



Ja radim ove sedmice.
Kako se to radi? Ja znam da se snima rendgenom i da se ubrizgava kontrast u venu. Je li se tu radi ono s loptom [sm=zmeden.gif] da li boli?

Jao, bas se plasim...




Alma_27 -> RE: Intravenska urografija (IVU) (16.7.2012 15:19:46)

dajte, zene, vec me hvata napad panike [sm=kuza.gif]




veeseelaa -> RE: Intravenska urografija (IVU) (16.7.2012 15:30:08)

Intravenska urografija


evo nadjoh ovo

http://www.kc-bl.com/docs/Info_pacijenti_pdf/IVU.pdf




Alma_27 -> RE: Intravenska urografija (IVU) (16.7.2012 15:34:21)

hvala! to sam i ja nasla. plasi me taj kontrast. osim indukcije [sm=smiley1.gif], nista u venu mi nisu ubrizgavali




veeseelaa -> RE: Intravenska urografija (IVU) (16.7.2012 15:35:49)

stvarno ne znam.... ne znam ni nekog ko je to radio pa da priupitam [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




zvončica -> RE: Intravenska urografija (IVU) (16.7.2012 15:51:34)

Alma, nemas se razloga bojati, kontrast ne boli i nije muka od njega.... izluci se putem urina.
Sam pregled traje malo duze, jer se rade snimci nakon odredjenog vremena...radi se prvo nativni snimak - bez kontrasta.
Onda se daje kontrast i radi se za 1 minutu, 5 min., 15 min. i tad ide blaga kompresija preko stomaka ( tzv. lopta, al' to se samo malo stegne preko stomaka spec. kajsevima, a cesto se kompresija uopste ne radi) zatim, snimak nakon pola sata, i ne smije se prazniti mjehur.....moze se uraditi i jedan snimak ako ljekar trazi poslije sa praznim mjehurom.

Eto, ako te jos sta zanima pitaj...ja ovo nisam licno radila, ali ovo jeste moj posao...ja sam rtg lady [sm=smiley1.gif]




Alma_27 -> RE: Intravenska urografija (IVU) (16.7.2012 16:08:00)

hvala, zvoncice! [sm=smiley31.gif]

i jos nesto, pretpostavljam da spirala ne smeta [sm=zmeden.gif] valjda ce se samo prikazati na snimku ali nece uticati na nalaz




zvončica -> RE: Intravenska urografija (IVU) (16.7.2012 16:16:02)

Na ovim snimcima se prikazuju bubrezi, mokracni kanali i mjehur, ali svakako reci prije pregleda da imas spiralu, jer moze doci do "preklapanja" nekog organa i spirale na snimku, pa da ne bude zabune.

I sretno ti [sm=smiley1.gif]




Alma_27 -> RE: Intravenska urografija (IVU) (19.7.2012 10:24:30)

dodjoh, uradih, prezivjeh [sm=smiley36.gif] nije strasno uopste

Sve je bilo onako kako je zvoncica opisala. receno mi je da cu zbog kontrasta mozda osjetacti toplinu ili goraku ukus u grlu ali nisam.


sad jos samo da nalaz bude pregledan. doktorica je rekla da ono sto ona vidi nije alarmantno




sretna_mama -> RE: Intravenska urografija (IVU) (20.7.2012 18:05:05)

Dobar i nije strašan nalaz..Gora mi je bila priprema Dulkolaxom..i purom..dan dva prije..čak sam i 3 injekcije primila da ne bi došlo do alergije na kontrast..Umirala od straha..i preživjela..Što ja nejgore..bezze pregled..a dobar..




Alma_27 -> RE: Intravenska urografija (IVU) (20.7.2012 23:02:32)

meni dulcolax nije djelovao uposte. nakon one dijete izgleda da je sistem bio prazan [sm=smiley36.gif]
mene su samo pitali da li sam alargicna na nesto od lijekova, hrane, insekata... nije bilo nikakvce reakcije na kontrast. ja kontala sad ce mi dati infuziju kad ono samo uspricali spricom kroz onu braunilu




maja_jagoda -> RE: Intravenska urografija (IVU) (17.2.2013 20:59:14)

I kako je sve to prošlo? Ja sam naručena 6.3 na tu IVU ali mislim da dzabe idem jer ne vjerujem da ce ista maci, imam pijesak u bubrezima, i bolove vec mjesec dana, a kazu da je to presitno da bi se vidjelo na IVU

[sm=zmeden.gif]




HNF -> RE: Intravenska urografija (IVU) (20.2.2013 8:43:04)

I ja sam narucena na IVU pa me interesuje da li to rade kao obicni rengenski snimak preko stomaka ili kako [sm=smiley13.gif]. bas me nesto strah,i tog pregleda i svega. Ako ima neko iskustva nek podijeli[sm=smiley13.gif]




*nur* -> RE: Intravenska urografija (IVU) (26.1.2015 9:26:28)

Jutro!
Zenice koje ste radile IVU koliko se ceka na nalaz?




Stranica: [1]