|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Individualizam
29.8.2012 15:44:51   
Hanady RR
evo galicija sad kad o voome govorimo da te zamolim da mi rješiš jednu dilemu...trilemu ..šta da radim....da ne pogriješim u individualizmu...da ne sputam dijete, d aje nečim ne oskatim , da mi se ne nasikiria, ne bude izdvojena u razredu itd

Moje dijete kreće u 1. razred...
pored svih predmeta koji su zakonom porpisani imamo izborni 5 koji birat moram...ja...mada eto pitala bih ja dijete smao ona me ne konta user posted image
eh taj 5 predmet je vejronauka...koji predaje vjersko lice...pokrivena žena ili imam il pop ako ima djece druge vjere...znači moramo im vjeru napisat nema hoćeš nećešuser posted image
eh umjesto njega mogu birat društvo, kultura, religija...imaju učiteljicu ona bi to predavala...
al pazi sad...
od 23 djece svi rekli vjeronauka smao ja ovaj drugi....user posted image

sad ja nisma pametna kako se do kraja o tome odrediti
1. dal je dobro da ja dijete izdvajam do ostataka razreda jer će mi j učiteljica držat u zbornici a oni ostat u učionici...user posted image
2. jel u redu mi dijete druga djeca pitaju a što ti nisi sa nama...šta da joj kažem da im odgovori ( pazi to su djeca od 6 godina) a ona osjetljiva curica a eto ja bi biva da bude individulana a grantujem zaplakala bi kad bi je pitali što nisi sa nama
3. il da mi idjete nema ni jedno ni drugo...mogul to...šta da radim kad djeca u knjižicama imaju 5 predmeta i 5 smajlića a ona četiri...hoćel je to frustrirat...
4. kako da se postavim draga galicija...evo danima dumam...de mi kaži jel bolje da dođem u amerikuuser posted image

Šta da radim...
a ona sama sa 6 ne može o ovome dolučiti...
il da je pitam pa uardim kakao kaže
''mama ja ću na vjeronauku sa drugarima''..
koju sine'' ''gdje svi idu mama''
a svi u islamu šta ću većina u mahali...

i pošaljem je...
a nisma utjecala ja nego većina iz razreda...jel to bolje...šta mislišuser posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Individualizam
29.8.2012 15:52:59   
Blue rose RR
Jednostavno postoje odluke su u domenu roditelja (valjda zato i postojimo), i postoji vrijeme kad određene odluke predajemo njima.
Što se tiče obrazovanja, tu odluke donosi roditelj. Makar kad je riječ o osnovnom i srednjem.



_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Individualizam
29.8.2012 16:27:54   
Galicia
HanadyRR, uvijek si mi odgovarala sa puno cinizma, i pomalo smijajuci se u smislu "ma daj, sta ona zna". Ali nema veze, izdrzo je Mujo i gore.

TO kako ces ti svoju djecu odgojiti ili bilo ko na ovom forumu je njihova stvar. Ne bih se nikad nikome umjesala u odgoj, pa taman mi desna ruka otpala.
TO sto si mi sad izbiflala, i u kojem si ti problemu, ja znam da to meni ne bi bio problem. Meni bi moje dijete bilo vaznije i od skole i od okoline i mahale sta ona misli. Ja na srecu imam da biram, ali mi je zao sto roditelji mnogi kao ti nemaju izbora. Kad budem imala dijete, odgajacu ga u NEUTRALNOM duhu. Necu mu/joj govoriti ni ovo je dobro ni ovo je lose, a uciti cu djecu svim religijima svijeta, i slacu ga na istu nastavu, da jos bolje nauci o svemu. OVO JE SAMO MOJE MISLJENJE, i ne kazem da je ispravno, niti krivo. A ti, izaberi sta TI mislis, ako vec mislis da dijete ne moze da misli za sebe. Ako si odlucila da djecu odgajas u Islamu, to je tvoja odluka, koju naravno postujem, ali ne mozes isto reci da je i curicina odluka.
Eh sad sta da radis sa casovima? user posted image Ja sam ti rekla sta bih ja. Da je meni to slucaj ovdje, da nemam izbora, ja bih spakovala kofere i preselila se tamo gdje moje dijete ima svu slobodu razmisljanja i donosenja odluka, kao i roditelj.
Vidi HanadyRR, imam i ja problem, a nemam djecu jos. A svaki dan se znojim oko toga, kako da rijesimo najbezbolnije. Elem u Americkim skolama su ferije samo za katolicke praznike. Znaci imaju zimsko ferije kad je Bozic, proljetno ferije kad je Uskrs itako to. Meni to ne odgovara. Eh sad de ti meni reci kako cu ja to promjeniti, da moje dijete ne izostaje sa nastave samo zbog nekih religijskih razloga? Ali, kad je vec tako, sto nije ferije za sve religijske praznike, kao sto je i za Bajram, Hanukah, itd....I tako u nedogled.
Postoje neke opcije u mom zivotu, o kojim razmisljam gdje da dijete odgajam.


_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Individualizam
29.8.2012 16:34:10   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Galicia

HanadyRR, uvijek si mi odgovarala sa puno cinizma, i pomalo smijajuci se u smislu "ma daj, sta ona zna". Ali nema veze, izdrzo je Mujo i gore.

TO kako ces ti svoju djecu odgojiti ili bilo ko na ovom forumu je njihova stvar. Ne bih se nikad nikome umjesala u odgoj, pa taman mi desna ruka otpala.
TO sto si mi sad izbiflala, i u kojem si ti problemu, ja znam da to meni ne bi bio problem. Meni bi moje dijete bilo vaznije i od skole i od okoline i mahale sta ona misli. Ja na srecu imam da biram, ali mi je zao sto roditelji mnogi kao ti nemaju izbora. Kad budem imala dijete, odgajacu ga u NEUTRALNOM duhu. Necu mu/joj govoriti ni ovo je dobro ni ovo je lose, a uciti cu djecu svim religijima svijeta, i slacu ga na istu nastavu, da jos bolje nauci o svemu. OVO JE SAMO MOJE MISLJENJE, i ne kazem da je ispravno, niti krivo. A ti, izaberi sta TI mislis, ako vec mislis da dijete ne moze da misli za sebe. Ako si odlucila da djecu odgajas u Islamu, to je tvoja odluka, koju naravno postujem, ali ne mozes isto reci da je i curicina odluka.
Eh sad sta da radis sa casovima? user posted image Ja sam ti rekla sta bih ja. Da je meni to slucaj ovdje, da nemam izbora, ja bih spakovala kofere i preselila se tamo gdje moje dijete ima svu slobodu razmisljanja i donosenja odluka, kao i roditelj.
Vidi HanadyRR, imam i ja problem, a nemam djecu jos. A svaki dan se znojim oko toga, kako da rijesimo najbezbolnije. Elem u Americkim skolama su ferije samo za katolicke praznike. Znaci imaju zimsko ferije kad je Bozic, proljetno ferije kad je Uskrs itako to. Meni to ne odgovara. Eh sad de ti meni reci kako cu ja to promjeniti, da moje dijete ne izostaje sa nastave samo zbog nekih religijskih razloga? Ali, kad je vec tako, sto nije ferije za sve religijske praznike, kao sto je i za Bajram, Hanukah, itd....I tako u nedogled.
Postoje neke opcije u mom zivotu, o kojim razmisljam gdje da dijete odgajam.



Evo,vec si rekla.
S tim da ta tvoja odluka nije siguran potez da bi to i tvoje dijete zeljelo.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Individualizam
29.8.2012 16:35:12   
Hanady RR
Nije cinizam majkemi moje...fakat sam te pitala...

recimo ja sma sad u tom dumanu...

ja se jedna do rijetkih izjavšnjavam jedino ''opsravno'' a ustav nam kaže dreugačije...
znači ja sma bosankohercegovka...a gdje me pitaju za vjeosipojvjest islamska je...
i šta sad djetetu da radim...

mislim odgajaš individu u tom društvu , moraš deverat...
neću ni ja da namećem...nisu ni meni moji , sama sam birala...

al moraš priznati d ai meni kojoj je moje dijete važnije i do škole i mhale mora i u školu i kroz mahlau porć do nje...
i socijalizovat se...
i imatid rugare...
djeca su to 6 godinica...
šta ja njoj sad da kažem...
sem da ide za rajom svojom...kud on tu i ona pa kosi se to sa mojim željama...al bolje po nju u društvu i situaciji u kojoj smo...

a zasmili sad da selimo...
imamao dva stabilna posla..
imama majku koja je sama...
imama sestru i sina njenoga...
imama mezare i grobove koje čuvati moram...
da selim jer mi dijete u školu kreće...
šat misliš možda joj i to bude trauma...
i preseliti dijete iz škole u školu je zezenuto...

ma kažem ti...svaki dan novi belaj u glavi...

evo maloprije sma saznala da mi dijete ide u prvu msjenu...fino i lijepo ujutro od 8 u školu...ona rano moja u to doba kod nane godinama kunjala na uglu kad je ja dovedem na čuvanje...
a sad sine sjedi i uči u to doba


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Individualizam
29.8.2012 16:47:08   
mama75
Moja djeca su jos mala, tako da vecinu odluka moramo donositi ja i mm. Otprilike ono sto je jasmin napisala u svom postu, tako je i kod mene. Njihove zelje postujem, ali one se za sada svode na to u koji ce park, sta ce obuci, jesti i sl. A kada narastu? Nadam se da cu uspjeti postici ono sto su moji roditelji postigli kod mene i moje seke. A to je da mi se nikada nisu petljali ni u kakve odluke u mom zivotu, ali samo zato sto su imali dovoljno povjerenja i znali su da necu napraviti neku glupost. kada sam se upisivala u srednju skolu, krenula da predam dokumente u 2. gimnaziju. U tramvaju na Skenderiji se predomislim i predam u 1. gimnaziju. Dodjem kuci, nazovem tatu, a on mi na to kaze: Tako si me obradovala; moja i mamina zelja je bila da se upises tamo ali nismo htjeli nista da ti govorimo.
Primjer 2: kada sam se udavala, moji roditelji uopste nisu znali nista o porodici mog muza, a i njega su vrlo kratko poznavali. Na cudjenje nekih tetki i strina odgovor moje mame je bio: ona je izabrala njega i ja znam da on nije losa osoba, a samim tim vjerujem da su i njegovi roditelji OK. Eto, nadam se da cu i ja uz Boziju pomoc biti uspjesan roditelj, trudim se, vidjecemo.

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Individualizam
29.8.2012 16:51:18   
Galicia

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: Galicia

HanadyRR, uvijek si mi odgovarala sa puno cinizma, i pomalo smijajuci se u smislu "ma daj, sta ona zna". Ali nema veze, izdrzo je Mujo i gore.

TO kako ces ti svoju djecu odgojiti ili bilo ko na ovom forumu je njihova stvar. Ne bih se nikad nikome umjesala u odgoj, pa taman mi desna ruka otpala.
TO sto si mi sad izbiflala, i u kojem si ti problemu, ja znam da to meni ne bi bio problem. Meni bi moje dijete bilo vaznije i od skole i od okoline i mahale sta ona misli. Ja na srecu imam da biram, ali mi je zao sto roditelji mnogi kao ti nemaju izbora. Kad budem imala dijete, odgajacu ga u NEUTRALNOM duhu. Necu mu/joj govoriti ni ovo je dobro ni ovo je lose, a uciti cu djecu svim religijima svijeta, i slacu ga na istu nastavu, da jos bolje nauci o svemu. OVO JE SAMO MOJE MISLJENJE, i ne kazem da je ispravno, niti krivo. A ti, izaberi sta TI mislis, ako vec mislis da dijete ne moze da misli za sebe. Ako si odlucila da djecu odgajas u Islamu, to je tvoja odluka, koju naravno postujem, ali ne mozes isto reci da je i curicina odluka.
Eh sad sta da radis sa casovima? user posted image Ja sam ti rekla sta bih ja. Da je meni to slucaj ovdje, da nemam izbora, ja bih spakovala kofere i preselila se tamo gdje moje dijete ima svu slobodu razmisljanja i donosenja odluka, kao i roditelj.
Vidi HanadyRR, imam i ja problem, a nemam djecu jos. A svaki dan se znojim oko toga, kako da rijesimo najbezbolnije. Elem u Americkim skolama su ferije samo za katolicke praznike. Znaci imaju zimsko ferije kad je Bozic, proljetno ferije kad je Uskrs itako to. Meni to ne odgovara. Eh sad de ti meni reci kako cu ja to promjeniti, da moje dijete ne izostaje sa nastave samo zbog nekih religijskih razloga? Ali, kad je vec tako, sto nije ferije za sve religijske praznike, kao sto je i za Bajram, Hanukah, itd....I tako u nedogled.
Postoje neke opcije u mom zivotu, o kojim razmisljam gdje da dijete odgajam.



Evo,vec si rekla.
S tim da ta tvoja odluka nije siguran potez da bi to i tvoje dijete zeljelo.

Jasmin, mozda je i moje razmisljanje nametanje djetetu. Nigdje ja to ne osporavam. Ali jedno znam zasigurno da neutralno odgajanje djeteta ne moze kasnije dovesti do "eh to su tvoje zelje bile, a ne moje".

Niko nije perfektan, pa ni sama ja, a ni ta djeca nisu.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Individualizam
29.8.2012 16:52:32   
mama75
A za ovu vjeronauku: moja kcerka je prosle godine krenula u 1. razred. U skoli izaberemo ovaj alternativni predmet umjesto vjeronauke (jer je u tom momentu bilo ili jedno ili drugo; nisu nam dali opciju nijedno). Dijete islo 2-3 puta i moli me da je prebacimo na vjeronauku. I ja je prebacim. Za ovu godinu je pitala da izabere, ona opet vjeronauku izabrala. Iskreno, nisam je pitala zasto, svejedno mi je, jer znam da temelje odgoja, pa tako i vjerskog, dobije u kuci od mene i mm. I da, kada je vjera u pitanju, tu nema pravo izbora.

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Individualizam
29.8.2012 16:56:12   
minja_
Ja uvijek budem tuzna kad cujem da neko deklarativno promijeni vjeru, to mi je nekako znak duboke krize identiteta, koja se pokusava razrijesiti tim putem. Mislim da nam je polazna tacka svima ista, odrasli u vjerskim, ateistickim ili agnostickim porodicama, da budemo dobri ljudi I svijetla obraza zavrsimo ovo svoje putovanje, kojim putem cemo ici,nije bitno, sustina je vaznija. Ne zelim poticati raspravu o ovome, ovo je samo moj stav.
Galicija, zivot je ipak jednostavniji. Moje dijete u sudbinskoj lutriji ja I mm smo zapali kao roditelji, sta god bude, tako je zapalo. Ja donosim odluke I u njeno ime, odluke s kojim mogu zivjeti I sutra je svijetla obraza mogu pogledati u oci, sta god da ona bude mislila o tome.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Individualizam
29.8.2012 16:56:46   
Galicia

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Nije cinizam majkemi moje...fakat sam te pitala...

recimo ja sma sad u tom dumanu...

ja se jedna do rijetkih izjavšnjavam jedino ''opsravno'' a ustav nam kaže dreugačije...
znači ja sma bosankohercegovka...a gdje me pitaju za vjeosipojvjest islamska je...
i šta sad djetetu da radim...

mislim odgajaš individu u tom društvu , moraš deverat...
neću ni ja da namećem...nisu ni meni moji , sama sam birala...

al moraš priznati d ai meni kojoj je moje dijete važnije i do škole i mhale mora i u školu i kroz mahlau porć do nje...
i socijalizovat se...
i imatid rugare...
djeca su to 6 godinica...
šta ja njoj sad da kažem...
sem da ide za rajom svojom...kud on tu i ona pa kosi se to sa mojim željama...al bolje po nju u društvu i situaciji u kojoj smo...

a zasmili sad da selimo...
imamao dva stabilna posla..
imama majku koja je sama...
imama sestru i sina njenoga...
imama mezare i grobove koje čuvati moram...
da selim jer mi dijete u školu kreće...
šat misliš možda joj i to bude trauma...
i preseliti dijete iz škole u školu je zezenuto...

ma kažem ti...svaki dan novi belaj u glavi...

evo maloprije sma saznala da mi dijete ide u prvu msjenu...fino i lijepo ujutro od 8 u školu...ona rano moja u to doba kod nane godinama kunjala na uglu kad je ja dovedem na čuvanje...
a sad sine sjedi i uči u to doba



Nije lako djecu odgojiti u normalne insane. Mene je strah da poslije ne bude "to si TI htjela, ne ja". Kako to djetetu objasniti? Kako djetetu izbaciti neke nase ideale, zelje, ciljeve? To je ono hiljadu zasto, hiljadu zato.
I ne krivim nikoga, mogu samo da se suosjecam sa vama da na ovom ludom vremenu nije lako ni za nas odrasle, a kamoli za djecu, kako ih usmjeriti.
Ne zelim im ni da budu, ni dileri, ni narkomani, ni bez zuba, ni sa strahom u zivotu.
A ne zelim im ni da moraju biti ni doktori, ni arhitekte, ni filmske zvijezde.
Zelim im samo da budu normalni, da imaju obzira na sve, da postuju i cijene i svoje i tudje.
Ali od svega im zelim da budu sretni, ma sta god, i da im mogu reci, sam si sebi izabrao u zivotu.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Individualizam
29.8.2012 17:05:21   
jasmin
Ja ne vidim da postoji neutralnost po pitanju odgoja.Vec sam rekla ili si jedno ili nisi.A ti kao roditelj malodobne djece odabires,njemu se to sutra moze svidjeti,a mozda ne.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 36
   [Obrisana poruka]
29.8.2012 17:09:12   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu mama75)
  Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Individualizam
29.8.2012 17:13:24   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Iman83

A šta zapravo znači neutralno odgajanje za jednog vjernika bilo koje vjere?
Mislim, kad već o vjeri pričamo.

Ja mogu razumijeti da jednom ateisti može biti svjedno da njegovo dijete odabere vjeru kojoj će pripadati. Ali meni je krucijalna stvar odgoj djeteta u vjeri kojoj i sama pripadam...i ne, tu nema izbora i njene volje.
Smatram da bih jako podbacila kao roditelj da ljubav prema vjeri i obavljanju dužnosti koje vjera zahtjeva ne prenesem i na svoju djecu.
Isto tako ja želim da moja djeca upoznaju i druge vjere oko sebe, kao što sam i ja sama čitala Stari i Novi Zavjet, i da zna ono što i osnovna kultura zahtjeva kako bi poštovala i ljude oko sebe i njihova uvjerenja.

Mene su isto odgojili moji roditelji i jako sam im zahvalna na istom. Nikad se nisam osjećala zakinutom na polju individualnosti i nikad ni neću.
Kao što se ne osjećam zakinuto za probušene uši ili mm za sunnet...to su odluke donešene u naše ime i za našu dobrobit, onda kad mi nismo ni mogli sami razlučivati. Valjda je i to obaveza roditelja.

Ja kao roditelj donosim odluke za nju kako najbolje mislim da znam i umijem...to da li će ona htjeti ovu ili onu srednju školu, koji hobi će htjeti, kakve će joj naklonosti biti trudiću se da ispoštujem naravno, koliko je to u mojoj moći i u njenom dobrostanjuuser posted image



Nije mu svejedno.Jer,valjda ako je on ubjedjen u svoj ateizam i dijete ce odgajati tako.Sta mislite kad sutra dijete ateiste dodje i kaze:Mama,decko me ostavio,zasto me Bog tako kaznjava?-da ce reci,`Duso,Bog te voli,samo te iskusava.`???
Ako sam ne vjeruje u Boga,naravno da ce i dijete tako odgajati.I svako odgaja dijete shodno svojim uvjerenjima,neistinu govori ko kaze drugacije.


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Individualizam
29.8.2012 17:13:49   
Galicia

IZVORNA PORUKA: Iman83

A šta zapravo znači neutralno odgajanje za jednog vjernika bilo koje vjere?
Mislim, kad već o vjeri pričamo.

Ja mogu razumijeti da jednom ateisti može biti svjedno da njegovo dijete odabere vjeru kojoj će pripadati. Ali meni je krucijalna stvar odgoj djeteta u vjeri kojoj i sama pripadam...i ne, tu nema izbora i njene volje.Smatram da bih jako podbacila kao roditelj da ljubav prema vjeri i obavljanju dužnosti koje vjera zahtjeva ne prenesem i na svoju djecu.
Isto tako ja želim da moja djeca upoznaju i druge vjere oko sebe, kao što sam i ja sama čitala Stari i Novi Zavjet, i da zna ono što i osnovna kultura zahtjeva kako bi poštovala i ljude oko sebe i njihova uvjerenja.Mene su isto odgojili moji roditelji i jako sam im zahvalna na istom. Nikad se nisam osjećala zakinutom na polju individualnosti i nikad ni neću.
Kao što se ne osjećam zakinuto za probušene uši ili mm za sunnet...to su odluke donešene u naše ime i za našu dobrobit, onda kad mi nismo ni mogli sami razlučivati. Valjda je i to obaveza roditelja.

Ja kao roditelj donosim odluke za nju kako najbolje mislim da znam i umijem...to da li će ona htjeti ovu ili onu srednju školu, koji hobi će htjeti, kakve će joj naklonosti biti trudiću se da ispoštujem naravno, koliko je to u mojoj moći i u njenom dobrostanjuuser posted image




Iman83, uz duzno postovanje, osnovna kultura covjekova nema veze sa vjerom.

Meni kao ateisti ne bi bilo drago da moje dijete prihvati bilo kakvu vjeru, tako da i to pada u vodu. Ali ako i odluci, ja cu njihovu zelju ispostovati, sve dok meni ne budu nametali svoje.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Individualizam
29.8.2012 17:16:54   
jasmin
Eh Gali,o tome ja govorim.Sigurno neces odgajati dijete da bude vjernik,jer ti si ateista.Mogla bih,s punim pravom,reci da ces svom djetetu nametnuti ateizam,odnosno tako ces ga odgajati do onog trenutka kada samo bude rasudjivalo.Bas kao sto cu ja odgajati djecu da budu muslimani sve do trenutka kada budu spremni sami donijeti odluku sta ce biti.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Individualizam
29.8.2012 17:19:35   
minja_

IZVORNA PORUKA: Galicija

i da im mogu reci, sam si sebi izabrao u zivotu.


E pa ne možeuser posted image
Toliko bez odgovornosti ne moze, nema sanse. A kakav ce krajnji rezultat biti, hoce li nam zamjeriti ili nas blagosivljati, e to je vec izvan icije moci, samo Bozije. To je rizik koji svjesno preuzimas kad odlucis imati djecu. A odgovornost je i strasnija nego sto sad mozes zamisliti. Ali, radit nam je najbolje, nadati se najbolje.

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Individualizam
29.8.2012 17:20:57   
Galicia
Ne mogu da vjerujem da se ja i jasmin slazemo u necemu. Idem kafu pristaviti, ovo se mora obiljeziti. user posted image


_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Individualizam
29.8.2012 17:22:01   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Galicia

Ne mogu da vjerujem da se ja i jasmin slazemo u necemu. Idem kafu pristaviti, ovo se mora obiljeziti. user posted image



Kasnis,ja evo vec popila :D.
Imamo jos zajednickog,obje smo zaludjene nausnicama :).

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Individualizam
29.8.2012 17:25:51   
Emica_sa
Galicia da ja tebi nesto kazem kao sestri pitanje o vjeri je jako teska tema za ljude u Bosni,gdje je tolerancija na nuli,nemoj tu temu puno dirati,neces dobiti nikakav kvalitetan odgovor,jer dosta ljudi ovdje sve gleda kroz vjeru,ja cu samo reci da bi ja izbacila vjeronauku iz skole,ali odmah,ko hoce da uci ima crkva,dzamija i onako su stalno prazne,ali opet to sam samo jauser posted image

_____________________________

Hello, it's me...

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Individualizam
29.8.2012 17:28:32   
Galicia

IZVORNA PORUKA: minja_


IZVORNA PORUKA: Galicija

i da im mogu reci, sam si sebi izabrao u zivotu.


E pa ne možeuser posted image
Toliko bez odgovornosti ne moze, nema sanse. A kakav ce krajnji rezultat biti, hoce li nam zamjeriti ili nas blagosivljati, e to je vec izvan icije moci, samo Bozije. To je rizik koji svjesno preuzimas kad odlucis imati djecu. A odgovornost je i strasnija nego sto sad mozes zamisliti. Ali, radit nam je najbolje, nadati se najbolje.


Ne pricam ja ovdje o malim stvarima, tipa hocel jesti ili nece. Jesce, jer mora da jede, jer svi jedemo da prezivimo. Ne pricam ni o tersanju trogodisnjaka jer nece da ide kod tete na cuvanje, jer mora, ne moze drugacije. Ali pricam o vecim stvarima.

Vidi ovo. Ja sam napravila jednu marginalnu zivotnu gresku, gdje sam dala roditeljima za pravo da su u pravu. I pristanem na njihovu odluku. I posle dugi niz godina, ja se kajem. I kajacu se dok sam ziva, sto sam pristala. A pristala sam na njihovu odluku, jer nikad u zivotu nisam isla po njihovom, i kontala sam stariji su, iskusniji, u pravu su. Ispostavi se, da nisu. A samo jednom sam im dopustila, da odluce za mene. Da se razumijemo, mogla sam ja i drugacije, ali sam njima za ljubav pristala. I nakon dugih niz godina, to se moglo ispraviti, i sad se moze ispraviti, ali ja njima vrlo cesto stavim do znanja sta mislim.
Mozda i moj tok situacija, i moj zivot mene dovodi na ovakvo razmisljanje, ko ce ga znati.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Individualizam
29.8.2012 17:30:06   
jasmin
Emce,lutko,svugdje u svijetu je tolerancija na nuli kad je vjera u pitanju,skoro pa ne smijes biti vjernik,jer si onda zaostao,vjera je,pak,intimna stvar itd.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Individualizam
29.8.2012 17:31:31   
Emica_sa

IZVORNA PORUKA: jasmin

Emce,lutko,svugdje u svijetu je tolerancija na nuli kad je vjera u pitanju,skoro pa ne smijes biti vjernik,jer si onda zaostao,vjera je,pak,intimna stvar itd.


To ti mislisuser posted image user posted image

_____________________________

Hello, it's me...

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 47
   [Obrisana poruka]
29.8.2012 17:32:49   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Galicia)
  Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Individualizam
29.8.2012 17:33:16   
jasmin
Vec vidim za 20-ak g,moju kci kako mahala s vasim kcerima na rr,kako citaju ovu temu i cudnim se cudom cude kako smo mi njih odgajale,a one svoje odgajaju drugacije,i misle da imaju pravo.Ne smijem da zamisljam unuke,kako se pak smiju i meni i mojoj kceri hahaha.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Individualizam
29.8.2012 17:34:30   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Emica_sa


IZVORNA PORUKA: jasmin

Emce,lutko,svugdje u svijetu je tolerancija na nuli kad je vjera u pitanju,skoro pa ne smijes biti vjernik,jer si onda zaostao,vjera je,pak,intimna stvar itd.


To ti mislisuser posted image user posted image

O kako bih voljela da mislim...
i da nisam dozivjela na vlastitoj kozi.


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *