|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Individualizam
29.8.2012 17:58:52   
mila81
Individualizam, o šta je to individualizam.............

To je vrlo obimna, duboka tema, koja se može prikačiti na razna polja u našem životu, ali eto čini mi se da ste se ovdje usmjerili na odgoj, vjeru...

Imam dvoje djece, muško i žensko, potpuno različiti i karakterom i temperamentom, Ono što je bio naš odgoj, i sama naša individualizacija, pada u vodu kada dobijete svoje dijete i kada se sa " odgajanjem " hvatate u koštac. Zašto??????? Zato što shvatate da su se neki parametri u društvu promjenili, poštuju se druge vrijednosti, nego ranije, a one koje su dobre, kao npr. demokratija se obično pogrešno parcipiraju u društvu.

Helem, da ne stvaramo dalje debatu u ubjeđivanju šta bi ja, šta bi ti, moja konstatacija na temu bi bila da svako radi kako misli da treba, a kasnije će vidjeti svoje rezultate, uz opasku da se nikako stvar ne pušta slučaju, jer opstati u današnjem društvu, je kao nekada zamišljanje čovjeka, da li bi život na Mjesecu bio moguć.............

_____________________________

Muhamed 01.08.2008.
Ajša 04.11.2009.

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Individualizam
29.8.2012 18:05:53   
vjestica

IZVORNA PORUKA: jasmin

Emce,lutko,svugdje u svijetu je tolerancija na nuli kad je vjera u pitanju,skoro pa ne smijes biti vjernik,jer si onda zaostao,vjera je,pak,intimna stvar itd.

jasmin vjeruj mi ovako nešto bi i ateist mogao reći
da ne spominjem da većina vjernika gleda ateiste kao loše ljude
neki dan vidim potpis jedne forumašice koji mi je jako zasmetao i zvuči ajko uvredljivo - ivot bez vjere je prazan i besmislen
kako neko ima pravo tvrditi da je moj život prazan i besmislen??

_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Individualizam
29.8.2012 18:08:57   
vjestica
i da , smtram nametanjem i ono - jest ćeš to i tačka!
daleko od tofa da svom djetetu dajem smoki i monte, ali ja lično imam traume iz djetinjstav zbog tog jest ćeš to i tačka, to se mora jesti, to je zdravo
od tih nekih stari mi s epovraća sad kad im miris osjetim,a da ne spominejm da sma i tad eskivirala koliko sma mogla
išlo je dotle da sma tu hranu bacala kroz prozor ili tjerala sestru da jede umjesto mene

_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Individualizam
29.8.2012 18:16:18   
mama75
Ma svi mi htjeli to ili ne, namecemo neke stvari djeci. Samim svojim ponasanjem. Jer djeca uglavnom kopiraju ono sto mi radimo. Ako ja stalno sjedim ispred TV-a ne znam kako mogu ocekivati da mi dijete ne gleda TV vise od 1 sat dnevno? Ili, ako im citam, ako ja stalno citam, logicno je da cu na taj nacin razviti djeci ljubav prema citanju.
Inace kod mene u kuci nema demokratije: moja djeca ne vole grasak i ni ja i mm ga vise ne jedemo user posted image Mrsko meni da kuham 2 rucka, pa se pravi samo ono sto djeca vole. A kada pozelim nesto pojesti narucim mami da mi ona napravi.
Napomena: ovo za TV je bio primjer, da me ne bi neko pogresno shvatio - ne spadam u ovisnike o TV-u. Btw moja curica se upravo igra na svom laptopu. Bas se pitam zasto?

< Poruku je uredio mama75 -- 29.8.2012 18:19:29 >

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Individualizam
29.8.2012 18:17:08   
koka i po
ako smijem da primjetim....postoji li i jedna tema da se nije potaknulo pitanje vjere?
blago nasoj djeci sa ovako finim i na kompromis spremnim roditeljima.
ja bih potpisala Ruzu ...tj.jednu recenicu u njenom postu.
niko ne zna sta mu zivot donosi i kako ce reagovati u odredjenim zivotnim dilemama,trilemama itd.
mozemo mi pricati(i ja sama) ovako cemo, onako cemo,dok se zaista ne nadjemo u situaciji koja ce od nas zahtjevati malo vise razuma i to onog u stvarnom zivotu a ne na netu.
mnoga nasa uvjerenja i pricipi vjerovatno ce biti promjenjeni( ne daj Boze ali ko zna)jer odgajamo ljudsko bice a ne robota.
ja se iskreno nadam da svi misle i djeluju onako kako pisu...zato i kazem blago nasoj djeci.
i molim vas...vjera je nesto privatno,sto treba cuvati za sebe.niko nikome ne brani da zivi onako kako hoce ali treba postovati svacije.

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Individualizam
29.8.2012 18:26:09   
vjestica
ma i meni smeta što se u svkoj temi poteže pitanje vjere, ali eto ni ja sad nsiam mogal da ne odgvorim
inače lako je meni sad biti tolerantna kad mi je cura još mala user posted image user posted image

_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Individualizam
29.8.2012 18:31:15   
jasmin
Prosto mi pade na pamet...onako obican primjer u kojem zanesete vase cedo,trpite sto trpite kroz sve etape od rodjenja,hranjenja,presvlacenja i svih sitnica i krupnica,i onda vam dodje vase cedo i kaze:Dajte gospodjo,zasto moram da budem uopce vezan za Vas,Vas osjecaj majcinstva je Vasa privatna stvar,drzite je za sebe,ja Vam bas nista ne dugujem,Vi svojim putem,ja svojim.
user posted image Ne znam,meni nije fer...i kako vec dosta cura rabi ovu frazu,bum i ja-mozda je do mene.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Individualizam
29.8.2012 18:52:09   
minie
SLucajno otvorih ovu temu i pocnem citati i moram napisati i ja par rijeci.

Ja sam svog djecaka osunetila iz vjerskih razloga i zbog toga sto se to radi decenijama unazad, a i iz medicinskih razloga. Ne vidim njegovu potrebu za 15-20 godina da me pita sto smo ga osunetili, sigurno mu nece nista biti lose, samo ce lakse obavljati licnu higijenu.
U kuci u kojoj sam odgojena, a i u kuci u koju sam dosla se klanja, posti, slavi Bajram i meni bi sad glupo bilo da kazem svom djetetu od bubam 5,6 pa i 15 godina, ti slavi Bajram ako hoces, mislim stvarno.
Jos je malen toliko da jedino moze izabrati hoce li jesti smoki ili plazma kesk, a cim bude malo porastao i znao nauciti pjesmicu ici ce na Bajram namaz sa MM i znace da prouci bar jedno sure aBd.
I ja sam tog misljenja da vjeronauka ne bi trebala biti u skoli, ali ako bude obavezna kad on bude krenuo ici ce.
Kad bude vrijeme da izabere srednju skolu, fakultet, zivotnu saputnicu to ce sam i uraditi, isto kao i ja. Ako vidim da krene nekim krivim putem opomenucu ga, pa ako poslusa dobro je.




_____________________________

Mamino sunce, maza, zivot i sreca...
R 17.10.2011.

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Individualizam
29.8.2012 19:44:16   
treće
može mi dijete reći i ja nism htjela-htio da me rodiš-to si ti htjela, a ja mogu samo reći da sam se trudila uraditi najbolje što sam mogla sviđalo se to mojoj djeci ili ne

(odgovor članu minie)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Individualizam
12.9.2012 8:34:55   
narin3
IZVORNA PORUKA: vjestica


IZVORNA PORUKA: jasmin

Emce,lutko,svugdje u svijetu je tolerancija na nuli kad je vjera u pitanju,skoro pa ne smijes biti vjernik,jer si onda zaostao,vjera je,pak,intimna stvar itd.

jasmin vjeruj mi ovako nešto bi i ateist mogao reći
da ne spominjem da većina vjernika gleda ateiste kao loše ljude
neki dan vidim potpis jedne forumašice koji mi je jako zasmetao i zvuči ajko uvredljivo - ivot bez vjere je prazan i besmislen
kako neko ima pravo tvrditi da je moj život prazan i besmislen??


Pa recimo sad da je i meni ovo u tvom potpisu jako zasmetalo.
Vjeruj da para usi i jako boliii!!!


_____________________________

O vjernici, tražite sebi pomoći u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih..(El Bekare 153)

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Individualizam
12.9.2012 9:16:05   
henna ze
jel potpis od vještice...?

malo pročitaj pa ćeš skontati šta je pisac htio da kaže!!

_____________________________

Kad se igra završi, kralj i pješak idu u istu kutiju.

(odgovor članu narin3)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Individualizam
12.9.2012 9:23:58   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: narin3

IZVORNA PORUKA: vjestica


IZVORNA PORUKA: jasmin

Emce,lutko,svugdje u svijetu je tolerancija na nuli kad je vjera u pitanju,skoro pa ne smijes biti vjernik,jer si onda zaostao,vjera je,pak,intimna stvar itd.

jasmin vjeruj mi ovako nešto bi i ateist mogao reći
da ne spominjem da većina vjernika gleda ateiste kao loše ljude
neki dan vidim potpis jedne forumašice koji mi je jako zasmetao i zvuči ajko uvredljivo - ivot bez vjere je prazan i besmislen
kako neko ima pravo tvrditi da je moj život prazan i besmislen??


Pa recimo sad da je i meni ovo u tvom potpisu jako zasmetalo.
Vjeruj da para usi i jako boliii!!!


user posted image

narin draga....
pa potpis je super...
skontaj ako tvoji roditelji nisu imali djece...mislim kako bi ti bili roditelji ako ih nisu imaliuser posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu narin3)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Individualizam
12.9.2012 10:02:00   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: Galicia
Kad budem imala dijete, odgajacu ga u NEUTRALNOM duhu.


Galicia, jos cu pisati o ovoj temi, ali evo ovdje u startu te moram demantirati i reci ti da apsolutno nije moguce odgajati dijete u neutralnom duhu. Neutralan duh ne postoji. Dijete najvise uci iz primjera.
Pa tako, ako ja parem zube svako jutro i svako veče, najvjerovatnije će i moja djeca to usvojiti kao uzus normalnog ponašanja.
Ako se tuširam, mijenjam gače....isto tako, neću im morati posebno naglašavati da to trebaju raditi.
Ako ja skidam cipele kad ulazim u kuću, vjerujem da će i one isto uraditi.
Itd itd.


IZVORNA PORUKA: Galicia

Ako si odlucila da djecu odgajas u Islamu, to je tvoja odluka, koju naravno postujem, ali ne mozes isto reci da je i curicina odluka. 


Ovdje se opet vraćam na prethodno, djeca uče iz primjera, iz ponašanja odraslih, obično su uzori roditelji, ako pričamo o normalnim obiteljima. Kad pričamo o uvažavanju, ja sam takodje individua, i želim da se i moja uvjerenja poštuju i uvažavaju.
Pa prema tome, a vezujem se na prethodno, u mojoj kući se klanja, posti ramazan i slavi bajram.
I tako će uvijek biti. Tako ja živim, u mom životu vjera je bitno.
Moja djeca rastu s tim, i starija već " zna " da se za bajram oblači nešto novo, ustaje rano i dočekuje otac iz džamije.
Nije joj nametnuto, kopira moja ponašanje kao roditelja.
S druge strane, svom dijetetu sam samo u prvom osnovne zaokružila: Ide na vjeronauku.
U drugom, i sada u trećem razredu, ona je izabrala da li će ili neće ići na vjeronauku.
U tom smislu mislim da sam ispoštovala njeno pravo na individualizam i mišljenje, ali i ona mora naučiti da mora ispoštovati moje pravo na individualizam i mišljenje.
Da je moje dijete odlučilo ići na predmet demoktratija, umjesto vjeronauka, ja s tim ne bih imala nikakav problem i uvažila bih njeno mišljenje, na kraju to je njeno obrazovanje i njen izbor.

Nemojte se naći uvrijedjenim, pitanje od kud meni pravo da dijete sunetim je jednako blesavo kao da me neko pita od kud mi pravo da odlučim da rodim dijete, ili od kud mi pravo da odlučim da ne rodim dijete.......To su pitanja bez pravog odgovora. Pravi odgovor ne postoji.
to se tiče suneta, nemam mušku djecu ali i da imam, to bih uradila prvenstveno radi higijenskih i zdravstvenih razloga.


< Poruku je uredio hanabanana -- 12.9.2012 10:10:24 >

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Individualizam
12.9.2012 10:21:39   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: Galicia

Meni kao ateisti ne bi bilo drago da moje dijete prihvati bilo kakvu vjeru, tako da i to pada u vodu. Ali ako i odluci, ja cu njihovu zelju ispostovati, sve dok meni ne budu nametali svoje.


Vidiš, već ovdje i ti sama sebe demantiraš.
Ti nisi neutralna, niti ćeš biti, ti si ateista i odgajat ćeš dijete u tom pravcu.
Samim tim mu namećeš izbor.
user posted image
Pitanja tipa: ja to nisam htio ( htjela ) su neminovana....
Taman da si idealna osoba!
Meni je važno odgojiti dijete puno samopouzdanja koje će mi otvoreno ( a ne u sebi ) reći: Mama, zašto si me rodila?!
Ovo pitanje očekujem već sa prvom propalom ljubavlju, znači za nekih 10-tak godina....
I pomno smišljam odgovore.

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Individualizam
12.9.2012 10:32:13   
Alma_27
sad u kuhinii kontam sta da kzem na temu i sve sam fino smislila kad hanabanana vec rekla ono sto bih i ja user posted image desava se to meni kad propustim nekoliko stranica teme user posted image

i ovo da je nemoguce neutralno odgajati djecu, i ovo oko vjere/ateizma i sve ostalo.

moja djeca ce, aBd, sutra imati svoj stav i svoje misljenje ali to ce biti tako zato sto smo ja i mm odlucili da ih tako vaspitamo.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Individualizam
12.9.2012 10:39:43   
Anoniman
Kad ne znas sta ces pisati, pisi o vjeri...izgleda.
Moje skromno misljenje je da je djecu nemoguce odgajati neutralno, jer djeca su ono sto smo mi, ciljano ili nesvjesno.

(odgovor članu Alma_27)
  Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Individualizam
12.9.2012 10:50:35   
narin3
Jest od vjestice.
covjek cesto poleti reci i napisati, bez da razmisli.
Sad sam skuzila, ali mene stvarno bole rijeci neplodnost.
Da Bog da to niko ne osjetio na svojoj kozi.

pardon vjestice
ja malo poletila, a sad sam se sama sebi smijala

_____________________________

O vjernici, tražite sebi pomoći u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih..(El Bekare 153)

(odgovor članu henna ze)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Individualizam
12.9.2012 10:52:49   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: narin3

Jest od vjestice.
covjek cesto poleti reci i napisati, bez da razmisli.
Sad sam skuzila, ali mene stvarno bole rijeci neplodnost.
Da Bog da to niko ne osjetio na svojoj kozi.

pardon vjestice
ja malo poletila, a sad sam se sama sebi smijala

kako volim vidjeti/cuti kad neko prizna/uoci svoju gresku i isprica se zbog togauser posted image

(odgovor članu narin3)
  Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Individualizam
12.9.2012 10:57:36   
henna ze

IZVORNA PORUKA: narin3

Jest od vjestice.
covjek cesto poleti reci i napisati, bez da razmisli.
Sad sam skuzila, ali mene stvarno bole rijeci neplodnost.
Da Bog da to niko ne osjetio na svojoj kozi.

pardon vjestice
ja malo poletila, a sad sam se sama sebi smijala

koliko znam i naša vještica je prošla mnogo dok nije ugledala svoje malo zlato...i na tu temu umjesto da očajava stavila je skroz dobar potpis..
od srca ti želim da ugledaš uskoro plusić i da ti se želje ostvare...

_____________________________

Kad se igra završi, kralj i pješak idu u istu kutiju.

(odgovor članu narin3)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Individualizam
12.9.2012 11:03:42   
narin3
IZVORNA PORUKA: henna ze


IZVORNA PORUKA: narin3

Jest od vjestice.
covjek cesto poleti reci i napisati, bez da razmisli.
Sad sam skuzila, ali mene stvarno bole rijeci neplodnost.
Da Bog da to niko ne osjetio na svojoj kozi.

pardon vjestice
ja malo poletila, a sad sam se sama sebi smijala

koliko znam i naša vještica je prošla mnogo dok nije ugledala svoje malo zlato...i na tu temu umjesto da očajava stavila je skroz dobar potpis..
od srca ti želim da ugledaš uskoro plusić i da ti se želje ostvare...

hvala

_____________________________

O vjernici, tražite sebi pomoći u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih..(El Bekare 153)

(odgovor članu henna ze)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Individualizam
12.9.2012 11:56:55   
Galicia
Sta je ovo danas "napad na Galiciu"?

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu narin3)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Individualizam
12.9.2012 11:58:41   
jasmin
Ma nije Gali,ljudi vrse odbranu od napada.user posted image

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Individualizam
12.9.2012 12:13:08   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: Galicia

Sta je ovo danas "napad na Galiciu"?


Nije napad ako se ne slažem s tvojim mišljenjem.

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Individualizam
12.9.2012 12:17:49   
Galicia
Svi imamo svoja misljenja u vvezi ovog ili onog. Ovdje smo da razmjenimo ista.

Ja kao osoba bez djece sad ovako razmisljam. Zelim cuti vasa misljenja dal je ovako kako ja razmisljam uopste izvodljivo, ili ja to sebi previse umisljam sa nekim stvarima. Sve je moguce. Ja sam covjek koji grijesi, kao i svi mi. Volila bih ovo procitati za jedno 5 godina, pa da vidim jesam li bila u pravu ili ne. Ali mi je uvijek drago procitati sta i vi mislite.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Individualizam
12.9.2012 12:26:32   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: Galicia

Svi imamo svoja misljenja u vvezi ovog ili onog. Ovdje smo da razmjenimo ista.

Ja kao osoba bez djece sad ovako razmisljam. Zelim cuti vasa misljenja dal je ovako kako ja razmisljam uopste izvodljivo, ili ja to sebi previse umisljam sa nekim stvarima. Sve je moguce. Ja sam covjek koji grijesi, kao i svi mi. Volila bih ovo procitati za jedno 5 godina, pa da vidim jesam li bila u pravu ili ne. Ali mi je uvijek drago procitati sta i vi mislite.


Mislim da nije izvodljivo, jer je teško u životu uopšte biti neutralan, a pogotovo je nemoguće biti neutralan u odnosu na svoju djecu. PRočitaj šta sam napisala gore iznad, da sada ne ponavljam.

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *