Žutilo kod beba (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Novorođenče, beba >> Zdravlje beba



Poruka


ljubicica5 -> Žutilo kod beba (12.9.2012 13:27:30)

Pozdrav!
Da li su vaše bebe imale žutilo i kako ste se izborile s tim? Mojoj bebi je danas 14 dana, 8 dana smo ležale u bolnici zbog žutila, bilirubin joj je bio izrazito visok, preko 300, pa se spustio na 220 i otpustali su nas kuci, jucer smo isle na kontrolu i bilirubin se opet povećao na 270. Ostalo je sve uredu, beba dobija na težini, zdrava je... U petak opet imamo kontrolu i ako bilirubin ne opadne moracemo opet ostati u bolnici. Ne znam sta da radim, stavila sam krevetac ispod prozora, dojim. Bojim se... pa zato ako je neko imao slicnih iskustava, neka mi pomogne, molim vas :)




hanabanana -> RE: Žutilo kod beba (12.9.2012 13:30:41)

Moja S. je imala povećan bilirubin i sa mjesec dana.
Nisu joj htjeli dati vakcinu, ali nije bila za bolnice.
Isto je bila dojena beba.
Doktorica mi je rekla da se to zove produžena žutica, i obično je kod djece koja doje.
U alarmantnim ( vrlo vrlo rijetkim ) slučajevima mora se prokuhavati majčino mlijeko pa davati.
Mi nismo dotle došlo, sa dva mjeseca je bilo sve uredu.




palachinken -> RE: Žutilo kod beba (12.9.2012 13:34:55)

ljubicice, što češće doji i na dnevno svjetlo, što ti već i radiš. Žutilo kod beba je fiziološko stanje, a kod dojene djece zna i produžiti. Budi na podoj, svakih sat-dva vremena.




ljubicica5 -> RE: Žutilo kod beba (12.9.2012 13:36:00)

A je li zutilo proslo samo od sebe? Moja E.je, dok je bila u bolnici, isla na fototerapiju. Sad, kuci, ne koristi nista, nema nikakvu terapiju, ja samo dojim.




ljubicica5 -> RE: Žutilo kod beba (12.9.2012 13:37:37)

Vjerujte mi da je dojim svaka 2 sata, i navece, sat navijam... a ona ko kinesce :) stvarno je vidljivo zuta.




Mjeseceva Pratilja -> RE: Žutilo kod beba (12.9.2012 13:39:02)

Da. I moja kcerka je imala povisen nivo bilirubina. Doduse, rodena je sa 2300 kg i doktor je rekao da bebe sa malom kilazom uglavnom prolaze kroz isto. Bila je u bolnici, par dana na fototerapiji. Pokusali smo i kod kuce dok je bila stavljati je na svjetlost no sunce je tada bilo prejako i nismo smjeli riskirati. I ona je bila beba koja je iskljucivo dojila. Doktor je cak savjetovao da joj dajemo prije dojenja po 5 ml glukoze.

Dobro je da se pratite sa doktorom. Bice to sve sasvim uredu aBd. Ne beri brigu. [sm=smiley27.gif]




palachinken -> RE: Žutilo kod beba (12.9.2012 13:39:06)

http://www.ringeraja.ba/forum/m_355813/mpage_1/tm.htm




Mjeseceva Pratilja -> RE: Žutilo kod beba (12.9.2012 13:40:58)


IZVORNA PORUKA: ljubicica5

A je li zutilo proslo samo od sebe? Moja E.je, dok je bila u bolnici, isla na fototerapiju. Sad, kuci, ne koristi nista, nema nikakvu terapiju, ja samo dojim.


Kod nas je proslo poslije fototerapije ali cini mi se ne odmah, ne naglo. Znam da sam ja vidjela malo zutila u ocima, muz kao nije. Kroz par dana se sve normalizovalo. Vodili smo je ponovo na pregled, vadili su krv, analiza, vakcina i sve ok. Polahko.




hanabanana -> RE: Žutilo kod beba (12.9.2012 13:41:09)

IZVORNA PORUKA: ljubicica5

A je li zutilo proslo samo od sebe? Moja E.je, dok je bila u bolnici, isla na fototerapiju. Sad, kuci, ne koristi nista, nema nikakvu terapiju, ja samo dojim.


Stavljaš li je kod presvlaćanje uz prozor?
Naprijed, nazad po dvije minute?




sheri -> RE: Žutilo kod beba (12.9.2012 13:44:37)

probaj ju buditi cesce, svakih sat vremena. najbitnije je da ona to sto prije ispiski. i stavljaj ju na dnevno svejtlo, sto vise.




hatepsut -> RE: Žutilo kod beba (12.9.2012 14:17:00)

I ja sam "friska" sto se tice zutila.s 2 dana starosti smo ostali u bolnici i proveli 8 dana.isto se i nama ponovila kad smo izisli iz bolnice zutilo se naglo povecalo a on je slabo dobivao na kilazi jer je uglavnom spavao.a ja sam zurila da pospremim po kuci dok on spava,pa je nekad znao spavati i vise od 2h.kad nam je doktorica kazala da postoji mogucnost da se vratimo u bolnicu onda sam i ja njega budila i dojio je svakih 1,5-2h.kako danju onako i nocu.vec za 2 dana bilirubin se znatno smanjio.nama je doktorica produzila phenobarbitnon tablete jer su mu iste davali u bolnici a ne preporucuje se naglo prekidanje kad je rijec o tim tabletama.patronazna je kazala da mu dajem malo caja od komoraca na kasiciu ,jer ce vise mokriti a i protiv grceva.
Sto se tice suncanja najbolje je prvo jutarnje sunce cuvaj bebu uz prozor gdje ima prve jutarnje svjetlosti u samoj peleni.znaci man se svega samo oko bebe i bude sve ok !




doroticaa -> RE: Žutilo kod beba (13.9.2012 13:34:07)

moja beba je imala mjesec i po zutilo, stvarno smo bili zabrinuti...na kraju smo otkrili da beba u urinu ima neke bakterije koje nisu dozvoljavaje da izmokri to zutilo, nakon toga dobili smo antibiotik, baja se povukla kao i zutilo...




ljubicica5 -> RE: Žutilo kod beba (17.9.2012 19:19:50)

Evo bas danas smo bili na kontroli, bilirubin je 210 transkutano, znaci u opadanju je, ali je jos uvijek visok...a njoj je 18 dana




mamica emica -> RE: Žutilo kod beba (19.9.2012 15:43:28)

I moj dečko je bio žut više od njesec dana. prošlo je samo od sebe. i kod tvoje bebe će ABD. Nisu mu mjerili bilirubin, sjećam se da su mi dali glukozu da mu dajem što više i da ga sunčam. ja bih ga skinula golog i sunčao se dnevno oko sat vremena, ali samo ujutro i predveče jer je bilo ljeto. Dojila sam ga sve vrijeme. Rođen je na carski rez a čitala sam da je to često kod beba rođenih carskim rezom.




Stranica: [1]