CRP pretraga krvi (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Zdravlje



Poruka


Tihana -> CRP pretraga krvi (18.1.2008 11:49:03)

Moze li mi netko reci sto je CRP pretraga krvi i zbog cega se radi??




enisa27 -> RE: CRP pretraga krvi (18.1.2008 11:59:05)

http://www.cybermed.hr/index.php/pbl/portal_za_pacijente/forumi_za_pacijente/specijalizacije/medicina/klinicka_farmakologija_s_toksikologijom/krvna_pretraga




Cvrle -> RE: CRP pretraga krvi (18.1.2008 12:18:48)

http://www.poliklinika-analiza.hr/index.php?option=content&task=view&id=32&Itemid=2

I ja sam ga radila prošle sedmice. Normalno je <3 a kod mene je 17,7. Sad baš idem ginekologu da mi kaže šta to ustvari znači. A imala sam prije 20-tak dana bakterijsku infekciju, a urinokultura od prosle sedmice je uredna. Bas sam zbunjena. Javim vam sta je bilo kod doktora.




Cvrle -> RE: CRP pretraga krvi (18.1.2008 16:45:30)

Bila sam kod doktora i rekao je da se necemo previse zabrinuti. Jer s obzirom da je to indikator upalnog stanja u organizmu, ne moze se odrediti da li je to neka infekcija ili je to kod mene vezano za moju autoimunu bolest MS (u prevodu, kod mene je mozda to stalno poviseno). Uglavnom nekada cu ponoviti taj nalaz ali ne sada.

Nadam se da ce kod vas sve biti u granicama normale. Sretno!




Tihana -> RE: CRP pretraga krvi (19.1.2008 10:17:37)

Hvala cure,sumnjala sam da je nesto vezano za to......a posto je moj ginic ko tula i nist ne govori morala sam pitati.
Nalaz mi je uredan 1.8 mi je a referentni a pise da je normalno do <5.....
Inace imam jako povisenu temperaturu od pocetka trudnoce pa bude i 39 ali najcesce je 38.6....i to tako sad vec 4,5 mjeseca i meni nesmeta jer ju uopce neosjetim....a doktori se uplasili i sad vec mjesecima radim kojekakve pretrage koje su sve do jedne uredne i nimalo povisene.
Pih znaci opet nista nezna zbog cega je ta temperatura.....

Hvala jos jednom na odgovoru!!




taze_mlada -> RE: CRP pretraga krvi (15.1.2009 22:02:37)

da ne otvaram novu temu- laicko pitanje za cure koje su radile ovaj test- posto vidim da je nalaz krvi u pitanju smije li se doruckovati prije ili mora na "taste"?




Mama3djecaka -> RE: CRP pretraga krvi (15.1.2009 22:23:41)

CRP je protein u krvi sto se vecinom vadi kada dokror misli da ima neka upala ili infekcija.
CRP se povisuje kada je upala aktivna u tjelu. Ako je CRP recimo 50 onda su bakterije uzrok,ako je 100 vecinom je onda upala pluca.
Virus vecinom nedaje povecan CRP moguze ako je jaka influensa/gripa.
Mozes jesti normala prije uzimanja nalaza.

Nadam se da razumijete..hehe prvi mi je put da sam na nasem forumu pa mi neide bas od ruke fino formuliranje recenica.....




taze_mlada -> RE: CRP pretraga krvi (19.1.2009 11:01:18)

evo ja jutros isla i bila na salteru gdje se radi reuma test[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] prvo sam se zbunila a onda sam se sjetila da i reuma test pokazuje odredjene upale u tijelu....




taze_mlada -> RE: CRP pretraga krvi (19.1.2009 11:01:37)

CRP (C-reaktivni protein) jedan je od reaktanata akutne upale, koji se vrlo često određuje zajedno sa sedimentacijom eritrocita (SE), kompletnom krvnom slikom (KKS) i diferencijalnom krvnom slikom (DKS) u osoba u kojih na temelju subjektivnih smetnji postoji sumnja na upalno zbivanje bez obzira radi li se o upalnoj reumatskoj bolesti ili infekciji određenim mikroorganizmom.


http://mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?f=41&t=19972








Lara83 -> RE: CRP pretraga krvi (11.1.2011 14:39:58)

samo da vas pitam da li se crp radi u vrazovoj ili na dip-u?

trebala bi slj.sedmice to zavrsiti pa da znam...
unaprijed hvala :)




Pantera. -> RE: CRP pretraga krvi (26.2.2013 13:58:30)

Drage moje samo za vaše mišljenje...

Ja imala gripu od 25 .01. do negdje 01. februara. Tada sam vadila i nalaze krvi i bili su u redni ali je CRP bio 31. Pila sam tad cephabos i tamiflu i grip se povukao..

Dr reče da se to povisilio zbog gripe ali mi nije da o uputnicu da ga kontrolišem.

Danas opet osjetim malaksalost, ali nemam temp., menzes mi kasni a beba želi da doji kao i uvijek. Pa me interesuje da li da idem kontrolisati taj CRP pošto se negdje isprepadala čitajući da njegovo povišenje može značito i neki malignitet [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




tinkivinki -> RE: CRP pretraga krvi (26.2.2013 14:12:19)


IZVORNA PORUKA: Pantera.

Drage moje samo za vaše mišljenje...

Ja imala gripu od 25 .01. do negdje 01. februara. Tada sam vadila i nalaze krvi i bili su u redni ali je CRP bio 31. Pila sam tad cephabos i tamiflu i grip se povukao..

Dr reče da se to povisilio zbog gripe ali mi nije da o uputnicu da ga kontrolišem.

Danas opet osjetim malaksalost, ali nemam temp., menzes mi kasni a beba želi da doji kao i uvijek. Pa me interesuje da li da idem kontrolisati taj CRP pošto se negdje isprepadala čitajući da njegovo povišenje može značito i neki malignitet [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]

ma bona kud odmah na najgore mislis,prvenstveno kad je povisen crp znaci bakterijsku upalu.a malaksala si od te gripe i jos dojenje.uzmi neke vitamine i sto vise voca.jesi provjeravala zeljezo,hemoglobin?




Pantera. -> RE: CRP pretraga krvi (26.2.2013 14:17:07)

E takva sam ti ja paničar!!

Gripa je prošla ima akoro 4 sedmice ali kazu da je opravak od gripe tezi pogotovo jer ja jos dojim... a rekoše da mi je željezo blizu donje granice [sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif]

Evo maloprije dijete podoji i ja se oduzela... ruke me zaboljele kako je držim u naručju još me uhvati malaksalost!!

krkam ti svašta pijem i ove prenital mada u njima nema vit C.. možda sam to trebala posebno kupiti!!
ne znam bil opet radila krv i taj crp... doktor mi ne reče ništa kad sam odnijela te nalaze gdje povišen...




bebacha -> RE: CRP pretraga krvi (26.2.2013 14:19:54)

Crp ti oznacava upalu u organizmu,bilo kakvu upalu
ti si vjerovatno jos uvijek iscrpljena od svega mada nije lose ponovit nalaze ponovo




tinkivinki -> RE: CRP pretraga krvi (26.2.2013 14:21:24)

mislim da ne trebas ponovo raditi,a meni je puno pomagao kod malaksalosti posle poroda sok od cvekle onaj fruktalov u staklenoj flasi.




tinkivinki -> RE: CRP pretraga krvi (26.2.2013 14:27:31)


IZVORNA PORUKA: bebacha

Crp ti oznacava upalu u organizmu,bilo kakvu upalu

ti si vjerovatno jos uvijek iscrpljena od svega mada nije lose ponovit nalaze ponovo

da u pravu si,gdje sam ja otisla na bakterijsku infekciju,to se procijenjuje u zavisnosti od vrijednosti crp




Pantera. -> RE: CRP pretraga krvi (26.2.2013 15:03:49)

Ma vala više mi je bockanja u ruku za svaku sitnicu preko glave al et bolje spriječiti.. Možda i odem na taj CRP ima privatno 9 KM bude nalaz gotov za 5-6 minuta!! Nadam se da će biti niži od prošlog!!




bebacha -> RE: CRP pretraga krvi (26.2.2013 15:10:21)

tebi nista ne znaci sam CRP
trebas uradit komplet nalaze
krvnu sliku,secer,urin,alt,ast,znaci kompletne nalaze i da znas na cemu si




Pantera. -> RE: CRP pretraga krvi (26.2.2013 15:14:45)

Nalaz krvi sam radila prije mjesec kad i taj crp. Krv bila u redu, secer malo niži, urin u redu samo taj crp visok (išao u m) eto ni leukociti nisu bili visoki .. ma u pravu si otici cu opet pa da vidim gdje sam ...




Majčica -> RE: CRP pretraga krvi (27.2.2013 13:51:52)

Da li je moguća virusna upala pluća ili bilo kakva druga upala pluća uz nizak crp, tj 4,5?
Moj dječak već 5. dan ima temperaturu, juče sam mu vadila crp privatno i išli smo doktoru, ona kaže da je viroza i da sam pametno postupila što sam izvadila crp a i da inače ima sve simptome viroze - blago crveno grlo, slini i kašlje. Ali nekako mi se čini da je kašalj intenzivniji ima 2 dana a ni on mi nije bolje nikako a temperatura mu se stalno vraća. Pravo me strah upale pluća.




Stranica: [1]