cista i trudnoca??? (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


malenaa -> cista i trudnoca??? (28.10.2008 23:06:20)

ljudi imam problem,mozda i ne...ali me zabrinjava danasnji nalaz sa uzv-a. trudna sam 9+2
CRL 20,7  (9)
l.o. cista 39,5x31,8

doktorica kaze imam cistu jako veliku i zabrinjava je to zbog cega kaze moram cesce na kontrole.
djelovala je bas uznemirujuce. medjutim prije 10 dana bila sam na pregledu kod privatnika dr. vernesa begovica koji mi je za ovu cistu rekao da je ok kao ona je dobro sto je tu jer drzi trudnocu. sad mi nikako nista nije jasno,jer ova cista raste, svaki pregled je sve veca, strah me sta se to desava ako nedaj boze pukne ili sta slicno. molim vas ako iko ista slicno zna,ima ili je cuo da mi helpppppppppppppppppp!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
i jos nesto...
jel ok velicina ploda sa trudnocom 9+2????
do kada se smatra da je kriticno do 12 ili 15 sedmice????????????
pusa svima
i unaprijed hvala




bebbe RR -> RE: cista i trudnoca??? (28.10.2008 23:47:13)

Mila moja, rado bih ti pomagla, ali nemam osobnih iskustava. No, kolegica s posla moje najbolje drugarice je u dobi od preko cetrdeset godina rodila dva sina u kratkom vremenskom periodu - oba veoma majusna (jedva po kilu i po su imali) radi ciste koja im je "otimala" hranu, ali oba sasvim zdrava. Evo, to je jedini primjer trudnoce s cistom za koji ja znam, i eto pozitivan je.
Dalje, mislim, da u toj dobi trudnoce dr procjenjuje trudnocu po velicini ploda, tako da se glede toga ne trebas sekirati i opterecivati. Mi trudnice smo veoma, veoma osjetljive i ja dobro znam kako te moze rasturiti samo jedan pogled koji doktor uputi u monitor, a ne da sta kaze, ali, bas kao sto su i meni cure na forumu savjetovale i ja cu tebi - samo se umiri, jer malo toga mozes promijeniti, a sekiracija ti nece donijeti nista dobro. Idi oktoru kojem vjerujes, postupaj po njegovim uputama i svojoj savjesti i nadaj se najboljem, razmisljajuci sto pozitivnije. To je sve sto ti mozes uciniti, a nije malo.
Glede rizika - kazu da se u prvih 12 sedmica formiraju djetetovi organi. U ostatku trudnoce dijete uglavnom raste i organi sazrijevaju. Ja ne znam na koji rizik mislis, ali koliko znam, u prvom tromjesjecju, dakle u prvoj trecini trudnoce najveci je rizik od spontanog pobacaja...
Eto... Ne smatram se za nekog strucnjaka, ali nadam se da sam ti barem malo pomogla. Veliki pozdrav.




Amra k -> RE: cista i trudnoca??? (29.10.2008 9:31:42)

Malenaa meni je konstatovana cista u 13 sedmici trudnoce. Pocela sam krvariti i otisla dr. On mi je  ustanovio tu cistu. Uplasila sam se ali dr me ohrabrio i rekao mi da to bebi nista ne smeta, to je npr kao da sam se udarila u koljeno rekao mi je. Pa ako to smeta bebi smeta i cista. Ali uputili su me u bolnicu radi pracenja krvarenja. Bila sam 3 dana a nisam vise krvarila. Samo taj dan kad sam se javila dr.
Poslije toga nikad vise nisam imala problema, tokom citave trudnoce. Rodila sam zdravu djevojcicu tacno na termin, bila je teska 4020 g a ja nisam bas bila neka velika trudnica.
Prvi pregled nakon poroda ciste vise nije bilo. Otisla je sa porodom. Nisam nikakve lijekove uzimala, apsolutno nista. Citala sam da svaka druga zena dobije cistu u trudnoci a pola njih se i ne vidi uopste, tj, dr. ih ne pronadje.
Zelim ti puno srece i laganu trudnocu kao sto sam ja imala. Nemoj se brinuti, bit ce sve ok.[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




malenaa -> RE: cista i trudnoca??? (29.10.2008 20:32:28)

hvala vam puno drage moje,ali mene brine sto je to jako velikoooooo... znaci 3,9cm X 3,1cm znaci bas velilko a sam jajnik je oko 4-4,5-5 cm. joj bas me strah neki uhvatio, jos sad po pehu meni u moj radni raspored stavljena putovanja mjesecno 5-6 puta...i ne mogu da se bunim samo sam tu 4 mjeseca, (tj. dvije god. ali nas sad kupio neki stranas pa kod njega se brojimo kao nova firma i tu sam 4. mjesec)
valjda ce sve biti ok...previse se opterecujem znam to mi je gore nego cita al et.
ljubim vas sveeeeeeeeee




mynxlee -> RE: cista i trudnoca??? (31.10.2008 15:03:32)

meni je na samom pocetku trudnoce, kad sam bila trudna 7 dana doktorica nasla cistu od 5 cm, a kasnije za nekih mjesec dana jos jednu toliku, znaci 2 x 5 cm. doktorica je bila skeptik sto se opstanka moje trudnoce tice, a ja sam evo hvala Bogu u 34-oj sedmici trudnoce. nemoj samo da se opterecujes zbog cista. meni je pomoglo pozitivno razmisljanje. nisam vjerovala u ono sto je doktorica govorila da cu se morati operisati, da ovo, ono i sta ja znam vec. uvijek sam mislila da ce moja bebica opstati u mom stomaku i da cu ju roditi.
osim toga, mozda i nije cista kod tebe nego zuto tijelo. jer, ja kad sam otisla kod drugog doktora po pitanju istog problema, rekao mi je da ciste nema i da je to bilo zuto tijelo koje nije opasno i koje je takoreci normalno.
samo pozitivno. pusa.




Ella_H -> RE: cista i trudnoca??? (9.1.2009 19:59:57)

I ja imam jedno pitanje u vezi ciste.....Jucer sam bila na ultrazvuku da ustanove tacno koliko sam trudna itd
jer su mi mens.....bile neredovne.....I kaze mi kao da imam malu cistu na lijevom jajniku da je to ok i da je to
jajnik iz kojeg vjerovatno ovuliram...Hm....meni pravo cudno bilo ma da inace u USA sve je ok heheh mislim njima.....Neznam ni sta da mislim ni sta da radim dalje eto.......




lila25 -> RE: cista i trudnoca??? (24.6.2009 17:40:24)

pozdravljam vas sve i ja imam isti problem,dr.mi je ma ultrazvuku vidjela na desnom jajniku cistu koja prije mjesec nije bila,samo mi je rekla da cemo je kroz kontrole pratiti i da nije nista opasno da se desava to u trudnoci.Nije mi rekla velicinu niti kakva je...zabrinula sam se pravo ali valjda dr zna bolje i kaze da nemam razloga za brigu,ehh sad sta da radim... 




Skvo RR -> RE: cista i trudnoca??? (15.9.2010 9:21:46)

Prebacivanje postova
 
IZVORNA PORUKA: nikolina.mne

ako ja ne poludim od nasih doktora nece niko kako su neodgovorni [sm=smiley7.gif] uzgred nova sam na forumu a vi ste cure, pa malo je reci extra [sm=bravo.gif] danas sam bila na pregled jer mi menstruacija kasni, mada meni dolaze tu do 35 og dana a danas je bas 35... bolio me stomak, malo osjetljive grudi i micnine, pojacan apetit, suva usta, cak imam neku odvratnu temp 36.9, 37 ovih par dana kad ocekujem menstruaciju a koliko znam ona tada treba da je u padanju, bjelkasti iscjedak al ne nista pretjerano da ga ima al je neobican, nos mi je bio zacepljen, pa bolovi u donjem dijelu stomaka i kostima karlicnim... uf ma sto nekih cuda... uglavnom danas mi je rekao da imam neku uvecanu cistu na desnom jajniku i dao mi da pijem ketonal tablete za bolove... pitala sam ga postoji li mogucnost za trudnocu kao jos je rano da se vidi jer meni ovulacije kasne pa da sacekamo koji dan...a sto je interesantno nakon sto mi se zavrsila ta zadnja menstr posle ned dana sam posla na kontrolu i sve je bilo uredno od nalaza a nesto su mi pricali da se kao te neke ciste na desnom jajniku javljaju u ranim pojedinim trudnocama ali da nisu opasni vec da se kao plod hrani preko nje u tim prvim nedeljama a i da cista takva nestane do 10 nedelje nego ce covjek svasta vise cuti... malo sam se raspisala pa se nadam da necete zamjeriti... ako je koja imala ovakvo iskustvo ili sl puno bi znacilo dok cekam moje rez i sl pregled [sm=smajl.gif]


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

ja znam da prilikom ovulacije nastaju folikularne ciste i pucaju za vrijeme menstruacije...
e sad meni a i joj seki se desilo da zatrudnimo a ciste nam nisu pukle jer nismo dobile menzes...
pa sad[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
naše iskustvo je takvo...
mene nije boljelo a moju seku je zaboljelo u 5 mjesecu trudnoće...
uglavnom te ciste punkvu prilikom poroda što se i njoj desilo....

ja sad nisma sigurna dali je ovo adejvatan odgovor i pravičan...nebih da porgiješim ali takvo isksutvo imam pa eto[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]



IZVORNA PORUKA: nikolina.mne


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

ja znam da prilikom ovulacije nastaju folikularne ciste i pucaju za vrijeme menstruacije...
e sad meni a i joj seki se desilo da zatrudnimo a ciste nam nisu pukle jer nismo dobile menzes...
pa sad[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
naše iskustvo je takvo...
mene nije boljelo a moju seku je zaboljelo u 5 mjesecu trudnoće...
uglavnom te ciste punkvu prilikom poroda što se i njoj desilo....

ja sad nisma sigurna dali je ovo adejvatan odgovor i pravičan...nebih da porgiješim ali takvo isksutvo imam pa eto[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]



a kakva je to bila cista ? izvini ako sam sad malo dosadna.. meni je rekao da je malo uvecana, cak imam i sliku te ciste al imam neki strah [sm=smiley13.gif]


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

folikularna vodena cista[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
naime svima nama nastaju te folikularne ciste u vrijeme ovukacije...a pucaju za vrijeme menzesa...
recimo meni nije pucala za vrijeme menzesa još prije braka...a razlog je bila hronična upala slijepog crijeva...
kada sam ga operisala...sve je nsatvilo po starom.

Onda opet u trudnoći nije pucala...nisma ni dobivala menzes ....
a zanijela sam prije njega ....

ja ti kažem to je moje iskustvo...

seka mi je imala isto sa prvom trudnoćom...
neki ljekari su čak predlagali operaciju te ciste...jer je bila velika i vidna na snimku...
njen doktor je rekao ni slučajno...
i bio je u pravu...
ona se porodila...sve je ok...
i sa bebom i sa njom...a ciste više nema[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]






Gemelli -> RE: cista i trudnoca??? (3.11.2010 18:04:51)


I ja sam danas bas bila na drugom pregledu, za bebare kaze da je sve ok, wd 9.2 crl 26 mm i 24 mm, hvala bogu, medutim na nalazu pise visestruko septirana cista 33x27 mm na desnom jajniku, ali mimo toga sto je naglasio da imam cistu nije nista drugo rekao.
Evo bas googlam ciste spetirane i sl, pa ne znam malo se brinem, kontrola je tek za mjesec pa cemo vidjeti [sm=smiley13.gif]

nadam se da ce i tebi biti sve uredu do kraja, ali bas te razumijem zabrinula sam se i ja, nikad prije nisam imala ciste na jajnicima

lijepo bi bilo cuti komentare nekog ko je prevazisao ovakve probleme, ako su uopste ne daj boze neki bas problemi

ali najvaznije da su mi bebare ok[sm=smiley1.gif]




BebeLina -> RE: cista i trudnoca??? (24.3.2014 11:06:46)

Sad kad sma našla ovu temu, malo ste me zabrinule. Ne odgovorima, nego cinjenicom da tema nije aktivna vec 4 godine.. Sta li to znaci [sm=smiley13.gif].. Kazu mi da su ciste u trudnoci skoro pa standardne, a vi o tome ne pisete...

Dakle, spoemnuh vec - imala sam dva pobacaja (pisala sam o tome kad je sve bilo aktuelno) prosle godine. Pokusali smo raditi na tome sada, treci put, ali sam se malo bojala infekicje (kako sam mislila), pa sam otisla dr. da sve saniram, pa da se bacimo u akciju :) Medjutim, ne samo da mi je rekao da sam vec trudna (Bozemeoprosti, sama sebi licnim na Sv. Mariju i pricu o bezgresnom zacecu), nego mi je rekao i da imam vodenu cistu na desnom jajniku velicine 5 cm. Nemam pojma o tome, tako da sam plakala, a on me, dok je plesao, nije pokusao smiriti. Da, dobro ste procitale, plesao je i govorio mi o cisti. Nakon toga sam, onako u haljinici, bez gaćica i štrampli, istrčala iz poliklinike i otišla prvom privatniku. Nije mi izgledao zabrinut nakon pregleda, tako da sam malo, malo mirnija...

Ovaj ludak mi je zakazao pregleda za 7 dana, a privatnik za 15. Odlučila sam otići na ovaj pregled za 7 dana, jer bih za 15 umrla od neizvjesnosti. Doduse, za ovog cudnog dr. kazu da je bas strucnjak, tako da cu pokusati ignorisati njegove plesne korake..

Kakva su vasa iskustva...




Stranica: [1]