Ginekologija: pitanja i odgovori! (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Zdravlje



Poruka


Visnja RR -> Ginekologija: pitanja i odgovori! (24.2.2013 12:31:22)

Drage RR
narednih mjesec dana na ovoj temi mozete postaviti bilo koje pitanje u vezi ginekologije a Prim. dr. Emina Sarajlija Pavlovic ce vam dati odgovor!
Prim. dr Emina Sarajlija-Pavlović, specijalista Ginekologije i Akušerstva je osnivać i direktor Poliklinike Sara-Vita u Sarajevu.
Nakon 20 godina provedenih u Engleskoj gdje je radila u vodećim univerzitetskim bolnicama u Londonu, vratila se u Sarajevo i osnovala Polikliniku Sara-Vita.

Želim napomenuti da u narednih mjesec dana Poliklinika Sara Vita daje 20% popusta za sve nase clanove
FB Sara Vita




Mjeseceva Pratilja -> RE: Ginekologija: pitanja i odgovori! (24.2.2013 22:56:57)

Dobro vece..

Imala bih dva pitanje.

1. Majka sam jedne djevojcice stare dvije i pol godine. Vec cetiri mjeseca mi kasni mjesecnica. Obavila sam nalaze, pretrage, konsultovala se sa par razlicitih ljekara i ni jedan od njih nije nasao smetnju. Svi organi su zdravi ali mjesecnice nema. Pokusala sam sa tabletama, injekcijama medutim sve su izazvale strasne rezultate pocevsi od dlakavosti, osipa po cijelom tijelu, svraba, opadanju kose, akni.
Nisam pod stresom. Zaposlena sam. Zivim ugodan zivot hvala Bogu.
Doktori mi preporucuju da odreden period *ohladim* od bilo kakvih tableta i preparata i jednostavno pustim prirodu da odradi svoj posao.

2. Koliko je moguce da se desi trudnoca u ovom stanju? Bez menstruacije nema ni trudnoce, zar ne?

Voljela bih cuti i Vase strucno misljenje. Unaprijed Vam hvala.




M kao Mama -> RE: Ginekologija: pitanja i odgovori! (24.2.2013 23:47:58)

Pozdrav za uvaženu dr. i pitanje,

Iza mene su dva poroda, a ja imam dijagnozu Dijabetes melitus Tip II, s tim da je kod mene problem inzulinske rezistencije, imam i problem sa kilogramima, pa me zanima koja bi kontracepcija došla u obzir, hormonska odmah otpada zbog prodične anamneze i cista na dojkama, da liobična spirala dolazi u obzir.

Unaprijed hvala !




treće -> RE: Ginekologija: pitanja i odgovori! (25.2.2013 1:15:29)

Poštovanje

Imam bebu od 10 mj. dojim i još nisam dobila mjesečnicu iza poroda. Dr. mi je spominjala neku terapiju da možda vještački izazove, pa me zanima koliko je normalno da se ne dobije mjesečnica poslije poroda .
Uz nalaz je uredan, bez trudnoće
Beba uz dojenje ima 3 obroka čvrste hrane.
Poslije prethodnog poroda dr. je bilo neobično što nisam dobivala m. pa me slala da radim hormonalni status i bilo je sve ok, i tada sam dobila 10, mj nakon poroda.
Hvala




smajli80 -> RE: Ginekologija: pitanja i odgovori! (25.2.2013 17:03:46)

Poštovana gđo Pavlović

Imala bih jedno pitanje za vas pa ako ste u mogućnosti da mi odgovorite

Iza sebe imama 2 poroda.Djevojčicu od 5god i dječaka od 13mj.
Prije prvog poroda imala sam 2 missed ab 7/8ned.
Nakon čega su rađene pretrage:
Hlamidija i kariotip neg tj uredan,TORCH gdje je pronađeno 1oo jed herpesa od dozvoljenih 10.
U obe trudnoće ponavljan i H.u znatnom opadanju.

Prva trudnoća uredno iznešena do 36+1ned usljed PVU.Zdravo novorođenče od 3050gr.Prirodan porod.Od pucanja vodenjaka do poroda 16h.AP test 7/9.

Druga trudnoća od 8ned smeđkasti iscjedak i uveden Utrogestan tab 3x2 oralno.
Da bi u 16 ned prilikom UZ za TRIPLE test dijagnosticirano prepisujem:PLACENTA MARGINALIS SUSPECTA ET SUCCENTURIATA SUSPECTA.
U 19 ned hitna hospitalizacija zbog bolova u donjem djelu stomaka.
Terapija-tokoliza i.v. te Azaran 2x1gr 10 dana.
Otpuštena iz bolnice sledećeg akušerskog nalaza;PVU medioponiran,skraćen 1cm,VU za 1cm,uterus u eutonusu,visina fundusa odgovara trajanju amenoreje.
Takođe hospitalizacija u 24 i 30ned.

Trudnoća uspješno okončana u 39ned.Zdravo novorođenče 3300gr takođe prirodan porod.

Pitanje

Ako bi se kojim slučajem odlučila na 3.bebu zanima me kakav bi bio tok trudnoće s obzirom na stanje koje sam imala u predhodne 2.
Znam da je nezahvalno pričati o tome i govoriti unaprjed,ali zanimaju me iskustva vaših pacjentica sa sličnim problemom.

Imam 33god,KG 0+,PAPA uredan i radi se svakih 6mj.,st čistoće II.Prije mj dana ugrađenA IUD load 375.

Unaprjed se zahvaljujem na odgovoru




Stranica: [1]