RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara (Puna verzija)

Forum >> [Zajednica RR] >> Razgovori…o svemu i svačemu



Poruka


MicoTico -> RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara (24.10.2015 20:51:28)


IZVORNA PORUKA: Galicia

Pa normalno da imas hlace. Bilo bi mi nenormalno da ih nemas. [sm=smiley36.gif]
Ali sad sam zbunjena totalno. Ok je oponasati muskarca u kuci, jer nosis hlace, ali nije vani.
I ok ih je nositi ispod suknje. Zar same hlace uopste nisu oponasanje muskaraca, nebitno kako ih nosila?

I mene zanima bas. Nije mi logicno.




Galicia -> RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara (24.10.2015 21:01:34)

Hvala tebi Daliyah na odgovoru ali tu samo govori da se hlace nose zbog muskih pogleda. A ti si prethoddno napisala da se hlace ne nose zbpg oponasanja muskaraca.
Sta je sad u pitanju, oponasanje muskaraca ili sakrivanje od muskih pogleda?
Ako je zbog muskaraca i pogleda, onda to nije do zena sta nose nego do muskaraca, logicno. Ne mozes ti nikome zabraniti da gleda.
A ako je zbog oponasanja muskaraca, onda ne bi trebala uopste da nosis hlace nebitno u kuci ili izvan nje.
Ali ti napisa da imas hlace i trenerke ali da ih nosis kuci. Znaci dozvoljeno ti je oponasati muskarce u kuci.
Zbunjena sam.




canim -> RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara (24.10.2015 21:14:41)

Daliyah kod nas da pitas bilo koje dijete sta ovaj ciko nosi http://thumbs.dreamstime.com/z/d-handsome-saudi-arab-man-traditional-dress-standing-holding-black-briefcase-business-travel-sunglasses-white-52593592.jpg rekao bi haljinu [sm=smiley1.gif], jer ne znaju za drugi naziv i bilo bi da se ciko obukao isto kao teta, dakle mislilo bi da on oponasa zene, ali to je normalno, drustvo je drugacije, obicaji su drugaciji i nosnja je drugacija tako da mozda u nekom drustvu u kome su hlace striktno muski odjevni predmet a haljine zenski moze se smatrati da zene sa hlacama oponasaju muskarce ali to u nasem drustvu nije tako.

Ova zenska haljina npr modelom je skoro ista kao ona muska samo dekoracija i boja drugacija [sm=smiley1.gif]
http://www.shukr.co.uk/Assets/ProductImages/wd3821-closeup1-closeup_org.jpg

A slazem se galicijom ako su hlace oponasanje muskarca onda svakako da neces u svojoj kuci pred suprugom glumiti muskarca, vec ces nositi suknje/haljine.


http://www.rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=8323:ene-i-noenje-hlaa&catid=128:renska-pravaabortus&Itemid=218




Galicia -> RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara (24.10.2015 21:25:36)

Slazem se sa canim da je do kulture a nikako do Islama.
Sto bi se mogle sloziti i sa nosenjem nikaba, koji nije dio kulture Islama u BIH, nego striktno Bliskog Istoka.




Galicia -> RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara (24.10.2015 21:26:21)

Pardon, ne kulture nego obicaja.




Daliyah92 -> RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara (24.10.2015 21:32:02)

Ja cu vama iskreno reci da je i za mene to malo zbunjujuce, ocito zbog toga sto nisam toliko nacitana kao oni sto tako kazu.
I ja radije, kad me neko pita zasto hlace ne treba nositi van, odgovram onako kako sam i napisala: "..hlace, koliko god siroke bile, kad sjednes one ce ocrtati noge"
I rekoh "Je li to u danasnje vrijeme oponasanje muskaraca ili nije, to je tema za ucenjake",-ja se ne usudjujem reci da jest a ni da nije. [sm=smiley1.gif]
A to sto sam pisala, najvise sam zbog ove "muske haljine" [sm=smiley36.gif]. Samo da kazem da to nisu haljine, bar ne u zemljama gdje se nose.

Evo sta nadjoh na netu:
Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, je prokleo muskarce koji oponasaju zene i zene koje oponasaju muskarce. (hadis je zabilje`io Buharija). Tj. Allahov poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, je prokleo zene koje oblace iskljucivo musku odjecu, kao sto je napr. turban, ogrtac kojeg nose ugledne licnosti; i muskarce koji nose odjecu specificnu zenama, kao sto je mahrama, himar i sl.
Ovdje se namece logicno pitanje: "Da li pantalone ulaze u ovu zabranu i da li zena koja oblaci pantalone biva obuhvacena ovom prijetnjom?" Kazu neki islamski ucenjaci: "Zeni je pred muzem dozvoljeno obuci pantalone, pa makar bile tijesne, dok pred zenama moze nositi samo siroke hlace, koje ne oslikavaju tijelo i nisu prozirne. (Tijesne i prozirne hlace su zabranjene na osnovu hadisa Ebu-Hurejre). U jednom dijelu hadisa koji govori o odjeci, zabranjenoj muhrimu, se kaze: "Onaj ko ne bude imao izara (donjeg ogrtaca) neka obuce sirval (pantalone) … " Hadis je opceg karaktera i svojim znacenjem obuhvata i muskarce i zene.

Samo na stranici ne pise ko je pisao [sm=zmeden.gif]




Daliyah92 -> RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara (24.10.2015 21:35:17)

IZVORNA PORUKA: Galicia

Slazem se sa canim da je do kulture a nikako do Islama.
Sto bi se mogle sloziti i sa nosenjem nikaba, koji nije dio kulture Islama u BIH, nego striktno Bliskog Istoka.


Dobro sad, nikab nije bas obicaj [sm=smiley1.gif]
O nosenju nikaba ima nekih dokaza. Samo je pitanje je li obaveza ili ne.




jasmin -> RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara (25.10.2015 10:14:24)

Koja rasprava [sm=smiley36.gif].
Hlace ili pantalone nosi zena, evo me u dobrim, M&S uskim [sm=smiley1.gif]. Vani ih ne nosi bez haljine preko njih samo iz jednog razloga-ne ispunjavaju uslove hidzaba. Hidzab pokriva zenino tijelo, pantalone izrazavaju konture nogu.

P.S- Nikab je dio islamske nosnje svugdje u svijetu.
Bio je i u BiH, pa se drug ljutio i zabranio. Nema vise druga, ali nikaba ima. [sm=smiley1.gif]




jasmin -> RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara (25.10.2015 10:15:25)

[sm=smiley1.gif]




salmy -> RE: Nasa divna Jasmin (16.3.2018 21:33:56)

ja svjetla braza pitam jasmin :dze si zenska glovo?[sm=smiley36.gif]




ziel -> RE: Nasa divna Jasmin (16.3.2018 22:13:55)

Ima li koga ovdje , imam nekih pitanja [sm=smiley36.gif]




eminaja -> RE: Nasa divna Jasmin (21.3.2018 19:06:44)

selam...zanimljiva tema,,,
ziel pitaj ako nisu teska pitanja [sm=smiley36.gif]




veeseelaa -> RE: Nasa divna Jasmin (24.7.2019 21:29:54)

Ja da pitam jasmin, gdje je ona ovo i sto na kahfu ne zove




Stranica: <<   < Prethodna stranica  50 51 52 53 [54]