|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
8.4.2013 22:40:54   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: Iman83


IZVORNA PORUKA: hanabanana


I treći najbitniji razlog, zbog kojeg sam već rekla da su banke zloupotrijebile institu jemca u smislu obiligacionog prava, da li je bilo tko od nas ko je bio korisnik kredita, ili jemac, dobio ugovor ranije na čitanje, da isti odnese kući i pročita ga ili mu je samo nakon provedene procedure i odobrenog kredita rečeno da dodje u banku i pokažu samo stranicu na koju treba da se potpišu?

Slažem se da nepoznavanje prava ne opravdava, ali smatram da sa ugovorenom stranom je nužno ako ništa pročitati sve stavke ugovora.



Radila sam u banci, na kreditima fizičkih lica...i uvijek nudila i g.dužniku i jemcu da prvo pročitaju ugovore, pa onda isti potpišu.
Znaš koliko ih je čitalo...1%
Znalo se desiti da jemci ovjere papire na bjanko, da niko ni u njihovom računovodstvu ne zna koliki iznos kredita diže g.dužnik pa ostanu paf kad dođu na gotov čin a ono g.dužnik umjesto 5000 diže 20000 KM.
Toliko o tome da računovodstva vode računa o svojim uposlenicima.
A sve ovo u vrijeme postojanja CRK-a.


Ovo je ono što je pogrešno i na što sam ja skrenula pažnju. Ugovor se nudi ( a morao bi se dati ) na čitanje onda kada je stvar gotova i Ugovor potpisan od strane banke a kredit odobren. To u biti znači da je sve gotovo bez da je stranka prije toga imala mogućnost da ugovor pročita.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
8.4.2013 22:50:09   
MicoTico

IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ovo je ono što je pogrešno i na što sam ja skrenula pažnju. Ugovor se nudi ( a morao bi se dati ) na čitanje onda kada je stvar gotova i Ugovor potpisan od strane banke a kredit odobren. To u biti znači da je sve gotovo bez da je stranka prije toga imala mogućnost da ugovor pročita.


Apsolutno ne znači da je stvar gotova.
Zar nije stvar gotova kad obje strane potpišu?
Kredit se plasira tek onda kad obje strane potpišu ugovor, a ne kad banka odobri kredit.
Često se desi da klijenti apliciraju za kredit, kreditni odbor banke odobri, ali klijent odustane, nebitno iz kog razloga. I nikom ništa, isto kao da nikad nije ni aplicirao za isti.


_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
8.4.2013 22:54:33   
hanabanana
MicoTico ovdje sada govorimo o igri riječi.
Jasno je da je kredit počinje onda kada se sredstva plasiraju, a to se desi kada korisnik stavi potpis na ugovor.
Ali je evidentno da se upravo i jedino čeka samo da klijent dodje u banku i potpiše te se sredstva odmah aktiviraju, a da prije nego će doći na potpis nije imao ugovor u ruci da ga u miru doma svoga pročita.

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
8.4.2013 23:04:30   
MicoTico
Ne znam kako je u drugim bankama, alu u ovoj u kojoj ja radimKlijent, po apliciranju kredita, doobija sve potrebne brošure, informacione listove, kalkulaciju troškova i primjer ugovora, nepotpisanog naravno. Po odobrenju kredita, čak i ako je potpisao može odustati
Evo doslovno prepisujem isječak iz inf.lista:
Korisnik kredita ima pravo da odustane od zaključenog ugovora o kreditu, bez navođenja razloga zaodustanak, u roku od 14 dana od dana zaključenja ugovora, pod uslovom da nije počeo koristiti
odobrena sredstva, ili se nije izričito odrekao prava na odustanak
. Korisnik kredita je dužan da o svojojnamjeri da odustanka od ugovora obavjestiti Banku u pisanoj formi, pri čemu se datum prijema togobavještenja smatra datumom odustanka od ugovora.


E sad, ima ugovor , svu kalkulaciju troškova(naknada, proviizija, kamata, koliko dobije , koliko vrati) prije potpisivanja ugovora, može i odustati čak i kad potpiše ugovor (koji nosi kući sa sobom, ne ostavlja ga za Boga miloga u banci). Pa kako ga onda banka prevari, da mi je samo znati.


< Poruku je uredio MicoTico -- 8.4.2013 23:07:40 >


_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
8.4.2013 23:11:05   
hanabanana

Ja sam dobila isto tako brošure, ali nisu mi ih morali dati, nalaze se na info pultu šalter sale banke. Ista stvar je sa informacionim listama. Sve su vrlo pohvalni koraci, ali doneseni su općenito i nikako se ne odnose na konkretan slučaj. Urnek ugovora nikada nisam dobila a kredite sam imala i vratila u dvije najveća banke na području BiH.

Osoba sam koja je što iz iskustva a što zbog znanja upoznata sa svim aspektima davanja i plasiranja kredita. Imam vrlo dobru kreditnu historiju, u prilog tome govori i to da sam kod zadnjeg kredita ja bila ta koja je diktirala uvjete i dobila sam uvjete koje rijetko ko dobije.

Ali imala sam i jednu "bitku" sa jednom bankom i zaista sam se pitala kako bi sa tom administrativnom mašinerijom izašao na kraj recimo moj svekar penzioner, ili neko tko ne mora nužno biti ekonomske ili pravne struke.

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
8.4.2013 23:15:24   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: MicoTico

E sad, ima ugovor , svu kalkulaciju troškova(naknada, proviizija, kamata, koliko dobije , koliko vrati) prije potpisivanja ugovora, može i odustati čak i kad potpiše ugovor (koji nosi kući sa sobom, ne ostavlja ga za Boga miloga u banci). Pa kako ga onda banka prevari, da mi je samo znati.



Pa nije ovo baš ovako kod hipotekarnih kredita. user posted image
Tu nema odustajanja jer se hipoteka upisuje prije prebacivanja novca, a novac se vrlo često isplaćuje na račun prodavca.

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 31
   [Obrisana poruka]
8.4.2013 23:17:03   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu hanabanana)
  Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
8.4.2013 23:22:42   
MicoTico

IZVORNA PORUKA: Iman83

MT, u kojoj banci ti radiš?

pp

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
9.4.2013 10:22:11   
U plusu
IZVORNA PORUKA: damma

mi smo razmisljali da otvorimo poseban racun za stednju..ne znam da li je bolje u nasoj banci ili nekoj drugoj?


Pozdrav svima,

Štednja je očigledno jako dobar znak odgovornog upravljanja ličnim finansijama. U pogledu realizacije same štednje, unatoč nekim negativnim iskustvima sa kraja osamdeset_ih i početka devedeset_ih, štednja u banci se čini dobrim izborom, prvenstveno zbog mogućnosti zarade na deponirani i oročeni novac i sigurnosti samog novca od krađe i oštećenja. U pogledu izbora banke, gdje vam je kriterij pretpostavljamo sigurnost novca, važno je znati da u BiH postoji Agencija za osiguranje depozita BiH koja dodatno osigurava deponirane uloge do visine od 35.000,00 KM, te je prilikom donošenja odluke o izboru banke poželjno informirati se na site-u ove Agencije o načinima osiguranja i bankama članicama. Site je www.aod.ba
Takoer, u samoj pregovarakoj fazi treba iskoristiti pogodnosti koje pojedine banke nude klijentima koji koriste neku drugu uslugu ili proizvod te banke kako bi se ugovorile povoljnije kamate, odnosno vea zarada na deponirani iznos. Jedno je sigurno, mofa veliku ulogu ne igra pitanje domae ili strane banke, nego ta pojedina banka nudi kao poticaj same tednje.

< Poruku je uredio U plusu -- 9.4.2013 10:26:25 >

(odgovor članu damma)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
9.4.2013 10:32:07   
U plusu

IZVORNA PORUKA: adonermy

zdravo drage moje,planiram da dignem kredit i imam svu dokumentaciju al me interesuje da li mogu placeni racuni od interneta i kablovkse da se predaju jer traze zadnja dva razlicita racuna da bih mogla dic kredit ,a racuni od struje i vode nisu na moje ime vec mog svekra a on je na putu i kod njega su racuni pa me interesuje da li iko to zna



Pozdrav,

u uočenoj praksi, važno je da računi koji se ulažu uz zahtjev za odobravanje kredita odgovaraju zvaničnoj adresi prebivališta evidentiraoj u obrascu CIPS, bez obzira na ime lica na kojem se vodi račun. Obzirom da imate više problem praktičnosti, a ne same vjerodostojnosti podataka, poželjno bi bilo da u komunikaciji sa kreditnim službenikom iskomunicirate mogućnost ulaganja raspoloživih računa.

(odgovor članu adonermy)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
9.4.2013 10:44:00   
U plusu

IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ja se ne bih sa ovim složila. Razloga je više. Prvo, i prije deset_ godina, kao i danas se traži da računovodstvo firme potpiše administrativnu zabranu kako za korisnika kredita tako i za jemca. Kako je onda moguće da je neko mogao biti jemac po deset_ i više kredita? U mojoj kompaniji računovodstvo takve administrativne zabranje nije ovjeravalo ukoliko je zaduženja po adm zabrana prelazilo zakonski maksimu. Isto tako su kod ispunjavanja podataka davali tačne informacije o zaduženju pojedinog radnika.


Iskustva vašeg poslodavca nisu bila dominantna iskustva u samoj praksi, što očigledno dokazuje mnoštvo slučajeva gdje je jedna osoba bila zadužena po više osnova i daleko iznad vlastitih finansijskih mogućnosti. Uostalom, imajući u vidu i pozitivno pravo, poslodavci ni tada, a ni sada nisu u obavezi ovjeravati administrativne zabrane i saglasnosti na zapljenu primanja, odnosno starati se o evidenciji zaduživanja uposlenika (druga stvar je postupanje po dostavljenim zabranama). Proizilazi da je pojava jedinstvenog registra uveliko uredila samu oblast i omogućila transparentnost tamo gdje je ona potrebna - na kreditnim odborima finansijskih institucija, a ne u računovodstvima poslodavaca.




Kreditne i rejting BiH je znao biti puno bolji nego što je sada, ali banke to nije ponukalo da umanje kamatne stope. S toga svaka diskusija o tome da se zbog kreditnog rajtinga povećaju kamate nema opravdanje. Naročito zato što na našem tržištu, BiH, kredite se vraćaju u procentu od 85 %, ovo je podatak koji se odnosi na kredite koje imaju fizička lica.

Cijene nekretnina u BiH bile su sve osim realne. Ovdje mislim na cijene prije tri godine. Razlog pada cijene nekretnina, konkretno u gradu Sarajevu, imamo i zahvaliti i naselju koje je niklo u naselju Stup. U jednom trenutku na tržištu se našlo blizu 750 stanova sa cijenom koja je bila vrlo konkurentna. Na ovom slučaju se pokazalo apsolutno djelovanje zakona ponuda-potražnja.
Mislim da je takav potez trebao napraviti Zavod za izgradnju, a ne privatne firme, te na taj način direktno diktirati cijenu nekretnina u Sarajevu.

Ja sam iskoristila momenat koji je bio prije dvije godine, prodala sam svoj dvosoban stan i kupila veći.
Iskoristila sam trenutak i svoj dvosoban stan prodala po cijeni koja je bila vrlo visoka, te kupila veći stan po povoljnijoj cijeni.


Ovo je zanimljivo i korisno mišljenje. Izgleda da teško možemo očekivati pad kamatnih stopa, ali je moguće očekivati i dodatni pad cijena nekretnina što poziciju odlučivanja i sagledavanja čini još inspirativnijom u smislu procjene rizika.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
9.4.2013 10:54:55   
U plusu

IZVORNA PORUKA: MicoTico

Ne znam kako je u drugim bankama, alu u ovoj u kojoj ja radimKlijent, po apliciranju kredita, doobija sve potrebne brošure, informacione listove, kalkulaciju troškova i primjer ugovora, nepotpisanog naravno. Po odobrenju kredita, čak i ako je potpisao može odustati
Evo doslovno prepisujem isječak iz inf.lista:
Korisnik kredita ima pravo da odustane od zaključenog ugovora o kreditu, bez navođenja razloga zaodustanak, u roku od 14 dana od dana zaključenja ugovora, pod uslovom da nije počeo koristiti
odobrena sredstva, ili se nije izričito odrekao prava na odustanak
. Korisnik kredita je dužan da o svojojnamjeri da odustanka od ugovora obavjestiti Banku u pisanoj formi, pri čemu se datum prijema togobavještenja smatra datumom odustanka od ugovora.


E sad, ima ugovor , svu kalkulaciju troškova(naknada, proviizija, kamata, koliko dobije , koliko vrati) prije potpisivanja ugovora, može i odustati čak i kad potpiše ugovor (koji nosi kući sa sobom, ne ostavlja ga za Boga miloga u banci). Pa kako ga onda banka prevari, da mi je samo znati.




U RS-u je donesen i stupio je na snagu novi zakon o bankama koji uređuje ovu oblast i on je obavezao finansijske instutitucije na gore opisanu praksu, očigledno sa ciljem da se položaj ugovornih strana učini ravonpravnijim i transparentnijim. Jedna od potpunih novina nove prakse jeste i opisana mogućnost odustanka od ugovora. Što se FBiH tiče, u parlamentaroj priceduri je Zakon o zaštiti korisnika finansijskih proizvoda i koliko se može vidjeti iz nacrta, ovaj zakon bi također pretpostavljao mogućnost odustanka od ugovora nakon potpisivanja ugovora.

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
9.4.2013 11:25:55   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: U plusu


IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ja se ne bih sa ovim složila. Razloga je više. Prvo, i prije deset__ godina, kao i danas se traži da računovodstvo firme potpiše administrativnu zabranu kako za korisnika kredita tako i za jemca. Kako je onda moguće da je neko mogao biti jemac po deset__ i više kredita? U mojoj kompaniji računovodstvo takve administrativne zabranje nije ovjeravalo ukoliko je zaduženja po adm zabrana prelazilo zakonski maksimu. Isto tako su kod ispunjavanja podataka davali tačne informacije o zaduženju pojedinog radnika.


Iskustva vašeg poslodavca nisu bila dominantna iskustva u samoj praksi, što očigledno dokazuje mnoštvo slučajeva gdje je jedna osoba bila zadužena po više osnova i daleko iznad vlastitih finansijskih mogućnosti. Uostalom, imajući u vidu i pozitivno pravo, poslodavci ni tada, a ni sada nisu u obavezi ovjeravati administrativne zabrane i saglasnosti na zapljenu primanja, odnosno starati se o evidenciji zaduživanja uposlenika (druga stvar je postupanje po dostavljenim zabranama). Proizilazi da je pojava jedinstvenog registra uveliko uredila samu oblast i omogućila transparentnost tamo gdje je ona potrebna - na kreditnim odborima finansijskih institucija, a ne u računovodstvima poslodavaca.



Tačno je da poslodavac ne mora ovjeravati administrativnu zabranu, ali isto tako ako je istu potpisao onda se obavezao da će postupiti po istoj.
Jedinstveni registar je dakako u mnogome pomogao, medjutim ne može se reči da prije toga kreditni odbori finansijskih institucija nisu mogli znati kolika su kreditna zaduženja pojedinih korisnika kredita ili jemaca, naročito zato što imamo slučajeva gdje je jedna osoba bila jemac u istoj banci po pet različitih kredita.


< Poruku je uredio hanabanana -- 9.4.2013 11:26:21 >

(odgovor članu U plusu)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
10.4.2013 0:35:58   
adonermy
hvala vam na odg. user posted image

_____________________________

daris sreca najveca :) 11.04.2012.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
11.4.2013 16:21:14   
U plusu
Pozdrav svima,

koliko god pritisnuti ne baš zavidnom materijalnom pozicijom mislili da je zaduživanje samo po sebi isključivo traumatično i da su usluge finansijskih istitucija manje-više iste, te da ćemo svakako biti dužni, važno je znati da proces zaduživanja podrazumijeva informiranost, znanje i razmjenu iskustava, sa konačnim ciljem da zaduživanje bude manje rizično, jeftinije i više u dosluhu sa našim idejama.
"U plusu" nastoji pomoći savjetom, znanjem, iskustvima i informacijama koje prikupljamo analitičkim praćenjem kretanja unutar finansijskog sektora sa krajnjim ciljem podizanja nivoa pismenost potencijalnih korisnika/jemaca. Ovo praktično znači da svi zainteresirani nas mogu kontaktirati putem mail-a info@uplusu.ba i raspoloživih brojeva telefona (site www.uplusu.ba), te ćemo, poštujući načelo diskrecije i u skladu sa našim mogućnostima, nastojati pružiti podršku.

(odgovor članu adonermy)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
12.4.2013 13:14:52   
U plusu
Pozdrav svima,

ono što u svakodnevom radu primjećujemo jeste da se građani teško nose sa problemima nastanka prezaduženosti, a u pravilu jako malo znaju o mogućnostima restrukturiranja duga ili sporazumnog rješavanja problema otplate. Evo prilike da se dotaknemo i te teme, iskustava kako bismo možda trasirali put pomoći onima koji imaju poteškoća sa otplatom. Još jedno napominjemo da stojimo na raspolaganju ukoliko neko ima problem prezaduženosti, narušavanja prava iz kreditnog odnosa itd. da pokušamo pomoći putem mail-a ili poziva.

(odgovor članu U plusu)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
12.5.2013 12:46:52   
bebaa
pozdrav...interesuje me koliko vas koji imate stambene kredite predajete dokumenete za povrat poreza,mislim da je ovo dozvoljeno samo ako je prva nekretnina i prva prodaja...
mi smo predavali evo već dva puta i prošle godine smo dobili a i sada čekao drugo rješenje od minis. financija...nadam se da će država imati novaca isplatiti to bar do januara sledeće godine...user posted image

_____________________________

"U laži su kratke noge ! "

(odgovor članu U plusu)
Neposredna veza do poruke: 42
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *