RE: Zima i izlasci (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> »Mrdajmo« zajedno



Poruka


teacher75 -> RE: Zima i izlasci (30.11.2011 15:11:27)

IZVORNA PORUKA: ada033

Joj mene ova zima, sivilo i magla ubise u pojam! Ima li ista u ovom nasem gradu gdje se moze otici sa dvogodisnjim djetetom a da nije igraonica, trzni centar ili torte i to? Sve ovo vise znamo napamet, a i nas svi tamo znaju! Ajd dobro, ima bazen i planina, barem tu i tamo, ali ima li nesto sto nisam spomenula?? Sta vi radite sa djecom ovih dana? :)

mi smo odluccili da izbjegavamo trzne centre i igraone dok je ova sezona virusa, uglavnom smo kuci, neko nam dodje ili mi odemo kod nekog od male raje[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Medić* -> RE: Zima i izlasci (30.11.2011 15:16:57)

IZVORNA PORUKA: teacher75

IZVORNA PORUKA: ada033

Joj mene ova zima, sivilo i magla ubise u pojam! Ima li ista u ovom nasem gradu gdje se moze otici sa dvogodisnjim djetetom a da nije igraonica, trzni centar ili torte i to? Sve ovo vise znamo napamet, a i nas svi tamo znaju! Ajd dobro, ima bazen i planina, barem tu i tamo, ali ima li nesto sto nisam spomenula?? Sta vi radite sa djecom ovih dana? :)

mi smo odluccili da izbjegavamo trzne centre i igraone dok je ova sezona virusa, uglavnom smo kuci, neko nam dodje ili mi odemo kod nekog od male raje[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]



I mi tako zimi, izbjegavamo zagusljiva mjesta prepuna ljudi bas zbog ovih virusa. Tako da rijetko se zadrzavamo osim kupovine,  Vise odemo nekome ili nam se dodje.




palachinken -> RE: Zima i izlasci (30.11.2011 15:22:52)

Mi se utoplimo, uwbacim ga u wrap i idemo u šetnju. Dobro, nije naš zenički zrak nešto, ali opet bolje nego da ga vucaram po kaficima i TC.




snijeg -> RE: Zima i izlasci (30.11.2011 15:29:24)

Pionirska, Vilsonovo, pozorište, planine, posjeta prijateljima, doček istih i jedva čekamo snješka, grudvanje i sankanje - zima bez snijega je baš za djecu dosadna. Nismo ljubitelji zatvorenih prostora, zagušljivih igraonica i virusa. Ako nemam gdje, radije u park pola sata nego u trgovački centar, a vikendima obavezno planina jer je smoga i previše radnim danima [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image] 




Blue rose RR -> RE: Zima i izlasci (30.11.2011 15:38:20)

Kikica ima majku koja je van grada, tako da nemamo problema u toku dana da ona bude van kuće i mimo smoga. A pošto je ona i čuva dok su roditelji na poslu, ima sreću.
Vikendom je odvedemo (obično) nedjeljom u igraonicu u mom mjestu stanovanja, koja je prostrana, i koja se nalazi van dometa cigareta :), i obično je tamo ostavljamo u produženom boravku (4 h).
Kada smo kući vikendom obično idemo u šetnju pa bilo gdje, bio to park, ulica, planina (koju ne volim zimi), kino, posjete rodbini, prijateljima ili jednostavno idemo u kupovinu :)




sheri -> RE: Zima i izlasci (30.11.2011 15:48:24)

a sto meni niko nece da odogovori[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]? 




tekja -> RE: Zima i izlasci (30.11.2011 17:04:54)

Sheri, zaista ne znam, pitam se koliko male klizaljke mogu da se nadju[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Znate li da ce ispred BBI-a, na platou, biti postavljeno klizaliste?[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]Jedva cekam...a jedva cekam i snijeg, planinu, sankanje...




Ilhana RR -> RE: Zima i izlasci (30.11.2011 17:12:10)


IZVORNA PORUKA: sheri

koja je donja granica godina za klizanje? hvala!


mislim da toga nema, ako ti je dijete dovoljno stabilno na nogama da sama mislis da ti moze na slicuge stati onda mislim da je okej...

ovdje kazu da je najbolje poceti sa tim "sportom" kad dijete ima 4 godine... onda je dovoljno odrastlo da skonta kako i sta...




sheri -> RE: Zima i izlasci (30.11.2011 17:22:00)

tekja i Ilhana, hvala vam mucho! [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
mislim da smo jos mali za to, a najvise me interesovalo zato sto ja volim klizati, i ne znam kako cu organizovati da mm i ja odemo, bez nje[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]. mm je skijas, i on ju vec planira na skije staviti, mada ja nisam za to, ali eto valjda on bolje zna[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image].
a mi skoro nikada ne idemo u centre, izadjemo vanka, ako bas ne mozemo setati onda ostajemo kod kuce, ili idemo nekome, ili nama neko dolazi. nije nam dosadno, u svakom slucaju




Derya -> RE: Zima i izlasci (22.11.2012 9:52:55)

Zdravo mame :) nadam se da sam na pravom postu. Ovako zanima me koliko cesto izvodite svoju djecu vani u setnju, i koliko vremenski? Moja curica ima 3 god. ceste bronhitise, pa me zanima da joj nece naskoditi ako je izvedem u setnju svaki dan na 1h? Vecina ih savjetuje da je ne izvodim kad je hladno jer ce se prehladiti jer je osjetljivija [sm=zmeden.gif]? Meni je gore izvoditi dijete po trgovackim centrima, igraonicama bas zbog tih virusa, nekako mi je bolje izvoditi u setnju, da malo ojaca imunitet.. ?




Hanady RR -> RE: Zima i izlasci (22.11.2012 9:57:02)


IZVORNA PORUKA: Derya

Zdravo mame :) nadam se da sam na pravom postu. Ovako zanima me koliko cesto izvodite svoju djecu vani u setnju, i koliko vremenski? Moja curica ima 3 god. ceste bronhitise, pa me zanima da joj nece naskoditi ako je izvedem u setnju svaki dan na 1h? Vecina ih savjetuje da je ne izvodim kad je hladno jer ce se prehladiti jer je osjetljivija [sm=zmeden.gif]? Meni je gore izvoditi dijete po trgovackim centrima, igraonicama bas zbog tih virusa, nekako mi je bolje izvoditi u setnju, da malo ojaca imunitet.. ?


djetu je bolje na zraku nego u kući i zatvorenom prosoru...svakako ne na velikim minusima jer ni meni tada vani nije ugodno...al kada je zimski dan lijep i pogodan za igraije i petnje svakako dijete izvedi...
kad je već brohitis u pitanju svakkao iskoristite dan eu kojima možete i uhavtite se većih nadmorskih visina...to djetetu godi svakako bolje od igraonica čiji ljubitaelj ni sama nisam




damma -> RE: Zima i izlasci (22.11.2012 10:13:58)

moj dz je juce izlazio u setnju sa tetom svojom..par dana je bio u kuci i juce kad smo dosli kuci ne moze stic da mi sve isprica, da sredi utiske..bas se preporodio..
u subotu sam im obecala dnevni izlazak, nas troje, i ako bude mogla od brata cura s nama..ta kombinacija nam godi i bas nam bude lijepo..

zima nam jos nije ni dosla a vec smo zakrzljali u kuci..




Medić* -> RE: Zima i izlasci (22.11.2012 10:22:49)

Slazem se s Hanady. Mnogo im je gore u zatvorenom. U zimsim mjesecima u zatvorenim prostorijama djeca češće i lakše obolijevaju od bolesti disajnog sistema, ali i drugih bolesti zbog suhog zraka, smanjene vlaznosti. Zbog toga ih treba svakodnevno i redovno izvoditi. Mi smo svaki dan vani, (doziramo vrijeme prema vremenskim uvjetima i obavezama koje imamo ) osim bas jakih minusa, magle, jakog vjetra, i sl. Ne idemo vani ako smo bas, bas prehladjeni i pod turom. Boravak na visokim nadmorskim visinama je nesto najbolje.




Derya -> RE: Zima i izlasci (23.11.2012 9:59:15)

Bila je prehlađena prije 10-tak dana, ponovo taj dosadni bronhitis! Primila je 2 injekcije i 6 dana je primala inhalacije + sirup za iskasljavanje jer je kasalj bio grozan! Uglavnom ozdravila je brzo, ali ipak nismo izlazili vani tih par dana ( osim kod doktora), i zbog toga sam pitala... I jucer smo bile u set__nji, bas je bilo ugodno, bez magle i vjetra..ali evo je jutros se probudila i smrca, kaslje ponovoooo...nisam vise pametna!




ajla86 -> RE: Zima i izlasci (23.11.2012 10:15:09)

kako izlaske zimi organizovati sa 2-mjesecnom bebom???
koliko dugo smije biti vani....




idana1812 -> RE: Zima i izlasci (23.11.2012 10:17:46)

Mi smo izlazili od prvog mjeseca, rodjeni u zimu minimalno sat vremena dnevno s tim da nam je granica bila -10 stepeni. S tim da ako je bilo od -7 do -10 smo maksimalno bili sat vremena vani. Obucemo se dobro, imali smo i onu ko vrecu za kolica, moze proci i dekicasto ne propusta zrak...Super bilo njoj, a i meni. Toplo preporucujem.




Derya -> RE: Zima i izlasci (23.11.2012 15:58:30)


IZVORNA PORUKA: idana1812

Mi smo izlazili od prvog mjeseca, rodjeni u zimu minimalno sat vremena dnevno s tim da nam je granica bila -10 stepeni. S tim da ako je bilo od -7 do -10 smo maksimalno bili sat vremena vani. Obucemo se dobro, imali smo i onu ko vrecu za kolica, moze proci i dekicasto ne propusta zrak...Super bilo njoj, a i meni. Toplo preporucujem.

Tako i treba!! Ja sam napravila veliku gresku sto je nisam izvodila vani cesto, isto je rođena u zimu pa sam strahovala da ce joj biti hladno, bila budala [sm=smiley19.gif] i slusala starije i ''iskusnije''!




hurmica -> RE: Zima i izlasci (23.11.2012 16:37:49)

Moja beba ima 4 i po mjeseca, a evo ovdje kod nas je poprilicno hladno, sjever Njemacke, mada i kod nas u Sarajevu je prilicno hladno. Ja izvedem moju bebu svaki dan makar po pola sata, ako ne mogu vise. Sad kad su krenuli zubici vidim bas mu godi.
Primjetila sam isto da mojoj bebi godi kad je grijanje ne tako jako, vec da je malo hladnjikavo u stanu. Od toplog zraka podje kaslati i zaceppi mu se nos, tako da smo svi u dzemperima i bebi i mi.




Hanady RR -> RE: Zima i izlasci (23.11.2012 17:15:54)


IZVORNA PORUKA: Derya

Bila je prehlađena prije 10-tak dana, ponovo taj dosadni bronhitis! Primila je 2 injekcije i 6 dana je primala inhalacije + sirup za iskasljavanje jer je kasalj bio grozan! Uglavnom ozdravila je brzo, ali ipak nismo izlazili vani tih par dana ( osim kod doktora), i zbog toga sam pitala... I jucer smo bile u set__nji, bas je bilo ugodno, bez magle i vjetra..ali evo je jutros se probudila i smrca, kaslje ponovoooo...nisam vise pametna!


bakterija ili virus uzročnik su bolesti pa tako i brohitisa...oslabljen imunitete jdtetea koje jeste nedavno bilo bolesno svakako jeste podložno virusima koji jesu vani...al iste te dobilo bi i u kući..
imunitete trebate ojačati, naći uročnika brohitisa...dal je baketrija ili virus, alergija...i ponašati se sasvim noramlno prema izlascima vani...
zablude su da propuh dodvodi to toga da šmrcamo...smao vjetar koji u njemu puše donio nam je virus u letu...
zato draga, šetanjam,s vejžim zrakom, nadmorskim visnama pored ostaloga ojačajte oragnizam i steknite imunitet




Malenaoduvijek -> RE: Zima i izlasci (23.11.2012 21:42:43)


IZVORNA PORUKA: ajla86

kako izlaske zimi organizovati sa 2-mjesecnom bebom???
koliko dugo smije biti vani....


Po. Meni je bitno da ne puse jak vjetar i da nije prehladno,iznad -10.
I naravno ako si u sa nema bas magle i smoga,inace mozes normalno upakovati bebu i u setnju




Derya -> RE: Zima i izlasci (23.11.2012 23:00:16)


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: Derya

Bila je prehlađena prije 10-tak dana, ponovo taj dosadni bronhitis! Primila je 2 injekcije i 6 dana je primala inhalacije + sirup za iskasljavanje jer je kasalj bio grozan! Uglavnom ozdravila je brzo, ali ipak nismo izlazili vani tih par dana ( osim kod doktora), i zbog toga sam pitala... I jucer smo bile u set__nji, bas je bilo ugodno, bez magle i vjetra..ali evo je jutros se probudila i smrca, kaslje ponovoooo...nisam vise pametna!


bakterija ili virus uzročnik su bolesti pa tako i brohitisa...oslabljen imunitete jdtetea koje jeste nedavno bilo bolesno svakako jeste podložno virusima koji jesu vani...al iste te dobilo bi i u kući..
imunitete trebate ojačati, naći uročnika brohitisa...dal je baketrija ili virus, alergija...i ponašati se sasvim noramlno prema izlascima vani...
zablude su da propuh dodvodi to toga da šmrcamo...smao vjetar koji u njemu puše donio nam je virus u letu...
zato draga, šetanjam,s vejžim zrakom, nadmorskim visnama pored ostaloga ojačajte oragnizam i steknite imunitet
[/quo

U martu je bila na lezanju u bolnici zbog bronhitisa, svi nalazi su bili uglavnom ok, osim IgE koji je bio dosta povisen. Dijagnoza alergijski opstruktivni bronhitis koji moze preci u astmu i tad su joj ukljucili Flixotide na babyhaler. Neko vrijeme smo bili mirni, i evo sve do proslog mjeseca, prva promjena vremena uhvati je prehlada i pređe u bronhitis. Ovaj put je virusni..radili smo nalaze...ali mi je cudno, u 10-tak dana da je 2x uhvati.. ;(( toliko se zakaslje, da joj dođe nagon na povracanje! [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




Hanady RR -> RE: Zima i izlasci (23.11.2012 23:19:55)

nažalost brohitis jeste takav...posbeno alergijski...
niste jedini iako znam to vam utjeha nije...
i sama imam iskustav s aistim sa svojom mlađom kćerkom al eto odavno je dobro, ojačala je :)
nisma sigurna dlai si pisla ne tim brohitis kod beba...tamo ima dosta savjeta koje uglavnom sve smo primjenile ...nekome pomogne nešto od toga...
a svakako pošto je u pitanju alergiski dom ćeš morati prilagoditi djetetu...
zavjese, jastuci, deke, plišane igračke, etisoni-ćilimi...sve ono što skuplja grinje, prašinu brzo i efikasno vama ne godi...
pročitaj malo te teme...
pa na njima možemo i dodatno olakšati stanje trenutno...
dijagnozu imate možeš pomoći i prirodno ...samo polako. sretno[sm=smiley1.gif]




Derya -> RE: Zima i izlasci (24.11.2012 0:13:59)


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

nažalost brohitis jeste takav...posbeno alergijski...
niste jedini iako znam to vam utjeha nije...
i sama imam iskustav s aistim sa svojom mlađom kćerkom al eto odavno je dobro, ojačala je :)
nisma sigurna dlai si pisla ne tim brohitis kod beba...tamo ima dosta savjeta koje uglavnom sve smo primjenile ...nekome pomogne nešto od toga...
a svakako pošto je u pitanju alergiski dom ćeš morati prilagoditi djetetu...
zavjese, jastuci, deke, plišane igračke, etisoni-ćilimi...sve ono što skuplja grinje, prašinu brzo i efikasno vama ne godi...
pročitaj malo te teme...
pa na njima možemo i dodatno olakšati stanje trenutno...
dijagnozu imate možeš pomoći i prirodno ...samo polako. sretno[sm=smiley1.gif]



Hvala puno na savjetima, potrazicu teme..valjda mi nesto pomogne. A sutra kod doktora ponovo, da vidimo kakvo je stanje na plucima, i zbog Flixotide..sve mi se cini da ne pomaze nista. LP [sm=smiley1.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3]