Kako nas vide druge nacije? (Puna verzija)

Forum >> [Zajednica RR] >> Razgovori…o svemu i svačemu



Poruka


ksena -> Kako nas vide druge nacije? (15.6.2013 18:21:05)

Nedavno mi je zaova došla (dobar dio života je provela u Srbiji, sada živi u Njemačkoj) i pričala kako joj je neka prijateljica, rodom iz Sandžaka ili negdje iz tog dijela Srbije, rekla da ukoliko će ići u Bosnu NIKAKO ne hoda po livadi u zoru i u sumrak, jer tada vile ?! igraju po livadama u Bosni.
Svekrva već pomenute zaove, rodom iz Srbije, je bila jedne prilike kod nas i razgledajući po kući izjavila je: ne znam zašto kažu da ste vi u Bosni prljavi, pa kuća ti je baš čista.

Da li ste se susreli sa nekom predrasudom o Bosancima?
Kako ste reagovali?
Ja se najčešće krenem smijati, ne komentarišem ništa.




smajli80 -> RE: Kako nas vide druge nacije? (15.6.2013 18:37:36)

Poznata je ona -Glupi Bosanac[sm=smiley21.gif]

Mnogi u svjetu i neznaju da uopšte postoji BiH,a oni malo stariji su čuli za Yugoslaviu pa nas tako i prepoznaju.
A oni koji su možda i čuli za nas doživljavaju nas kao primitivce i glupake(kakvim nas mediji prikazuju)
Moj dobar prijatelj se odselio u SAD i na pitanje otkud je oni im je odgovorio‚"Ja sam iz bivše Yu-to vam je jedno malo ostrvo na kojih svakih 10 godina slijeće mali avion i onaj ko se uspje ukrcati ode u Italiu(za nju su čuli jer ima dosta modnih kreatora )i odatle idu dalje.

I oni su naravno povjerovali[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]





koka i po -> RE: Kako nas vide druge nacije? (15.6.2013 19:54:31)

bolje da ih ne pitamo za misljenje.




Galicia -> RE: Kako nas vide druge nacije? (15.6.2013 21:45:57)

U svakoj predrasudi ima malo istine.

Uglavnom susretala sam se sa:
-Sve Bosanke su lijepe.
-Bosanci su inatlije.
-Bosanci imaju komplex manje vrijednosti.
-Bosanci svi imaju PTSD.
itd itd.

Nije da nema malo istine, ali ne volim generalizovati.




salmy -> RE: Kako nas vide druge nacije? (16.6.2013 22:00:34)

Naravno da ce imat glupavo misljenje o Bosancima...
kad god sam gledala neku reportazu iz Bosne vazda je to jad i bjeda...
neke nane(nemam nista protiv njih) jadne i cemerne hodaju po gradu...sve jad i cemer

Zamisljni ljudi hodaju ulicama..izbezumljeni(haman sve snimano u ratu)
sama se sebi smucim kad vidim kako smo predstavljeni ....
Tek kad dodju ovdje skuze da i imi imamo predivne gradjevine..skupe automobile...markirane prodavnice...i nada sve prelijepe zene




amra_sa -> RE: Kako nas vide druge nacije? (16.6.2013 23:42:06)

Ja imam prijateljicu čistu Amerikanku koja jako voli Bosnu i Bosance. Kaže kako nismo opterećeni novcem i da znamo da uživamo, dernečimo itd. S druge strane susretala sam strance koji su se čudili kako mi znamo šta je TV, koji su se čudili da mi u svojim kućama imamo mašine za pranje posuđa itd.
Zašto predrasude ? Za jedan dio su krivi i filmovi u kojima se uglavnom prikazuje bijeda, nane u kalošama i maramama pa ljudi steknu pogrešnu predstavu o nama.
Bosna je interesantna strendžerima jer je ona spoj različitih kultura, religija, običaja itd. Iz tog razloga je različito i doživljavaju.




veeseelaa -> RE: Kako nas vide druge nacije? (17.6.2013 9:48:23)

-Bosanci su inatlije.


e čuj ovo, nikad čula




Stranica: [1]