Gynipral povučen iz prodaje (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


Merylin -> Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 10:44:26)

Drage moje trudnice,
pretpostavljam da ste i vi iznenađene, šokirane i ogorčene informacijom da je gynipral zbog svoje štetnosti za majku i za plod povučen iz prodaje.
Ja sam u 29. sedmici i koristim gynipral od 22. sedmice.
Zanima me:

1. da li su trudnice koje su koristile gynipral (sadašnje mamice) primijetile neke štetne uticaje na sebi ili nedajBože na svojoj bebici? Koliko dugo ste koristile gynipral?

2. Trudnice koje trenutno koriste gynipral, šta dalje? Da li je ok tek tako prekinuti sa terapijom i da li postoji neka zamjena? Znam da je vijest tek izašla i da je potrebna konsultacija sa ginekologom, stoga pišite ukoliko dođete do nekih informacija od doktora ili farmaceuta.




M kao Mama -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 10:53:48)

Draga Mwrlin, ja sam ginipral pila od petog mjeseca pa do pred prod, da li je imalo kakvog štetnog uticaja ili ne, na mene i bebu, to ti ne znam, vrijeme će pokazati, ali ubjeđena sam da je ovo samo rat mafije br. jedan, a to su farmaceuti.




Merylin -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 11:35:39)

Ne znam ni sama šta da mislim[sm=zmeden.gif] ne mogu da vjerujem da doktori tek tako mogu davati lijekove koji mogu naškoditi hajde majci i nekako, za bebu sam spremna svašta podnijeti, ali i djetetu!
Iskreno, strah me šta dalje, jer sam čitala da kod dosta žena krenu kontrakcije i porod nakon prestanka uzimanja gyniprala, a meni je još rano[sm=smiley13.gif]
A kakvi su naši doktori, pitanje je hoće li dati nešto kao zamjena ili će te poslati kući i reći da se javiš u bolnicu ako nešto krene naopako[sm=smiley7.gif]




M kao Mama -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 12:11:01)

ja znam da je meni ginipral održao bukvalno trudnoću, nakon tokolize 10 dana, prešla sam na tablete koje sam pila 4 puta na dan dan do pred porod,




Hanady RR -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 12:16:05)

Ja sma također pila ginipral....
od 4 mjeseca do ulaska u 9 mjesec...
nosila sma nisko i imala kontrakcije za porod kada su mi ga uveli...
meni u startu nije godio...
imala sma tahikardije jake koje su me plašile pa su mi uz njega dali izopten i apaurin...
do ulaska u 9 mjesec tako sam ga pila...

rodila sma carskim rezom...
no na carski sam išla zbog skroz drugih i trećih indikacija....

beba nema nikakave posljedice...sada je to velika djevojčica....
mislim bar ništa nije utvređno da je zbog pijenja lijekova tih...
jedino što je njena bolna tačka je brohitis koji smo uspješno i rješili, jeste malo sojetljiva na taj dio ...al u principu genetika je u pitanju s amuževe strane mnogi su u istoj osjetljivosti...mene što se tiče...imama boljki al niti jednu ne povezujem sa ginipralom...
kardiovakularno sam OK...
dodouše sada imama porblema na niskim rpisikom al što se tiče moga srca sve je OK...


tako da...
šta reći i biti pametan 5 godina nakon što sma popila pozamašna broj tableta koje su ukinute sada




leona81 -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 12:19:16)

pila sam ga i ja od 5 mjeseca do mozda 8-og. nisam primijetila nikakve posljedice.




grozđe -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 12:27:28)

Pila sam ovaj lijek negdje od 4.mjeseeca trudnoce , kada su se pojavile kontrakcije ( pola tablete ujutro i navecer)...skoro sam 36.sedmica i odlucila sam da ga ne pijem jer svakako je doktor rekao da nije vise toliko potreban i da cemo ga od 37.sedmice ukinuti...

Ko bi vise znao, mozemo samo nagadjati... kako mama alma kaze farmaceutska mafija je najjaca na svijetu...

predlazem trudnicama koje koriste ovaj lijek da se sto prije posavjetuju sa svojim doktorom...




mamaajna -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 12:36:33)

Kada sam bila trudna sa prvim djetetom to je bilo 98 na 99god,nista mi nisu davali,sem da jedem vise voca i povrca,tj.da poboljsam isranu.trudnoca skolska,porod skolski,radila petak u subotu navece otisla da se porodim u 38 sedmici.sa drugim 10g kasnije,vazda su mi nesto trpali,od apaurina do vitamina gluho bilo,curica 4550 bila teska,porod jedva izasla,beba uspavana skroz,otvoreno mi bolovanje 2 mjeseca prije poroda,mada sam se fino osjecala rodzena u 41 sedmici




Lulu_08 -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 14:42:26)

Ja sam u prvoj trudnoći pred kraj 8og mj, tačnije u 32-33 sedmici dobila uslijed jake urinarne infekcije i povraćanja kontrakcije. Bila sam 7 dana na tokolizi nakon toga sam do 38me sedmice pila gynipral, ali uz njega i isoptin i po potrebi apaurin i buscopan, jer sam također imala jako lupanje srca kao nus pojavu.

Taj lijek se i ranije davao u drugom obliku, mislim da je bio nešto u fazonu "prepar" nisam sigurna jer je to iz priče rekla kazala informacija, a isto tako mislim da je sve igra farmaceutskih kuća.




M kao Mama -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 14:47:44)


IZVORNA PORUKA: Lulu_08

Ja sam u prvoj trudnoći pred kraj 8og mj, tačnije u 32-33 sedmici dobila uslijed jake urinarne infekcije i povraćanja kontrakcije. Bila sam 7 dana na tokolizi nakon toga sam do 38me sedmice pila gynipral, ali uz njega i isoptin i po potrebi apaurin i buscopan, jer sam također imala jako lupanje srca kao nus pojavu.

Taj lijek se i ranije davao u drugom obliku, mislim da je bio nešto u fazonu "prepar" nisam sigurna jer je to iz priče rekla kazala informacija, a isto tako mislim da je sve igra farmaceutskih kuća.


jeste, prije više haman od 30 godina bio je taj prepar, pa je i on povučen i na tržištu se pojavio ginipral, sada je došlo vrijeme da neko drugi ubire kajmak, jer svaka druga trudnica je sa kontrakcijama, e ja sam pila ginipral i imala sam ldrhtavicu, ionda sam skontala kad na pun želudac popijem ginipral nema problema, prije dok sam na gladans tomak pila to je bilo strašno, stvari su mi ispadale iz ruku koliko me tresao,




Apotekarka -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 14:57:19)

U svojoj drugoj trudnoci zbog konbtrakcija i skracenog grlica pila sam gyniporal od 15 sedmice pa sve do 36...Nikakvih nuspojava nisam imala,jedino povisen pritisak ne znam je li nbilo od toga,meni jew receno kao desava se u vtrudnoci te sam jean pewriod pila i metyldopu....Da nije bilo gynipralka vjerovatno bi doslo do prijevremenog poroda...Kardiovaskularno nemam problema ,jedino probavnih ne vjerujemda je do gyniprala...Ne znam sto bi vam rekčla svi mi znamo da nijedan lijek nije dobar jednom pomaze drugom odmaze....




shej -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 15:38:32)

Ja sam pila gynipral 7 dana samo, jako mi je srce lupalo od njega i tesko sam disala, bez obzira sto sam uz njega dobila i Isoptin, koji se pije pola sata prije da smiri te simptome koje gynipral moze izazvati.. Imala sam blage kontrakcije koje su prestale nakon 2, 3 dana, da li od gyniprala ili mirovanja, ili same od sebe, ne znam.. Covjek vise ne moze biti pametan, svakako nazvati svog doktora i konsultovati se [sm=smiley1.gif]




Merylin -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 16:37:09)

Meni samo nije jasno kako mogu ovako odjednom povući lijek iz prodaje, postoje mnoge žene koje održavaju trudnoću zahvaljujući gynipralu. Zar nije bilo bolje da je izdato kao neko "upozorenje" pa da se možemo snaći na vrijeme[sm=zmeden.gif]
Ja kakav sam paničar, nek mi daju bilo šta, nek mi c vitamin stave u bočicu gyniprala i meni super[sm=smiley36.gif]




Hanady RR -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 16:39:12)

Ma nema potrebe da se brineš toliko...
sa doktorm vidi šta dalje...
to je najbolje...
[sm=smiley1.gif]




Merylin -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 16:44:41)

Sutra u 8 sam ispred ordinacije[sm=smiley36.gif] kažem ja, paničar, ali biće valjda sve ok[sm=smiley1.gif]




mykica -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 16:54:38)

Ja sam ga pila 7 dana 4 x 1/2 tableta tokom dana. Nije mi doktorica dala nikakve druge tablete uz njega. Nus pojava je bila da sam imala osjećaj da će mi srce izaći na grlo i nisam imala zraka. Doslovno su mi se javljali napadi, kad bih imala osjećaj da se gušim dok ne bih otvorila prozor da udahnem. Na pregledu se onda pokazalo i da su se bebini otkucaji srca povećali, nakon čega mi je ukinuta terapija gyniprala. Još uvijek imam jako lupanje srca (a ne pijem ga već 2 sedmice). Moje kontrakcije nisu nestale, ali evo već dvije sedmice guramo sa apaurinom i mirovanjem. Moje jedine nade su da tablete nisu ostavile posljedice na mog bebača. Čitajući vaša iskustva, iskreno se nadam da će sve biti dobro :)




Hanady RR -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 17:17:10)


IZVORNA PORUKA: Merylin

Sutra u 8 sam ispred ordinacije[sm=smiley36.gif] kažem ja, paničar, ali biće valjda sve ok[sm=smiley1.gif]

ma biće naravno
sretno

vidi mene...živa zdrava, beba, čuj beba sura čitava ok...pusti ti farmaceutske igrice[sm=smiley36.gif]




dinaa -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 17:50:38)

I ja sam pila ovaj lijek mislim od 4-og mjeseca pa do 38 sedmice trudnoce.Moje dijete takodje nema hB nikakvih smetnji ni problema a ni ja,tako da nemoj toliko da se brines vidis koliko nas je sto smo ga koristile pa nam nista ne fali.Sretno i opusteno samo[sm=smiley1.gif]




leona81 -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 20:06:35)

ja nisam pila isoptin a dobila sam ga jer nisam imala nikakvo lupanje srca...




scarlett -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 20:30:03)

Ja čak nisam ni pročitala ovaj tekst o gynipralu, ništa me ne iznenađuje od farmaceutske industrije. Pošto sam teži alergičar, nekoliko godina sam koristila lijek histazol, koji mi je super pomagao i onda jednom u apoteku odem da kupim novo pakovanje, kad kažu mi da je lijek povučen, jer izaziva smetnje u radu srca. Super [sm=hudicek1.gif]

Od početka 4 mjeseca do kraja 8 sam pila gynipral, nisam se dvoumila oko toga, obzirom da sam nisko nosila i imala kontrakcije, bilo je logično da ću ga trošiti. U 8 mjesecu sam imala povišen pritisak koji se dijetalnom ishranom nije htio stabilizovati, uspijevala sam ga skinuti metyldopom i apaurinima. Prešli smo 5 dana termin i porođena sam na carski, jer se beba nije spuštala i nije izgledalo da ću se ikako poroditi. Meni je ovo sasvim nejasno, kako se to moglo desiti, nakon što sam nisko nosila, al' ko će ga više znati [sm=smiley13.gif]




vila_7 -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 21:36:10)

Ma doktori su idioti postali... I ja sam ga pila u drugoj trudnoci,i opet bih kad bi mi rekli, ali imam osjecaj da su ga propisivali SVAKOJ trudnici ma cim se pozali da je bolucka stomak [sm=hudicek1.gif]. Mene je bolio ,ali sam se pocela malkice i otvarati i jos mi je umro dido dok sam trudna bila pa me i to malo potreslo dodatno....
Al kad skontama u prvoj trudnoci sam iste bolove imala idr.uvijek govorila, ma sve je to OK.




Merylin -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (27.11.2013 22:26:00)

Mene ste umirile što se tiče tih nus pojava, nemam nikakvih tegoba. Više me brine šta dalje, na strogom sam mirovanju i kakva će mi sad terapija biti[sm=zmeden.gif] Ali eto, čula sam da još uvijek apoteke nemaju napismeno obavještenje o povlačenju... svašta kod nas, za buduće naraštaje najmanje brinu[sm=smiley5.gif]




Merylin -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (28.11.2013 11:05:12)

Bila sam jutros kod ginekologa, ni oni ne znaju šta da rade. Što se tiče nus pojava, doktorica mi je rekla da je i ona sama koristila gynipral i da nema razloga za brigu.
Što se tiče ostalog, čekaju do ponedjeljka da vide šta će dalje, navodno ne smiju više davati recepte za gynipral, te će trudnice kojima je neophodan vjerovatno ići svaki drugi ili treći dan na Jezero da ga dobijaju kao infuziju.




Leena -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (28.11.2013 11:56:42)

Meni moj doktor jutros rekao da odmah prekinem sa koristenjem... A pila sam ga i prvu trudnocu, i nije mi skodilo... Sada teze podnosim, imam cesto tahikardije, pa mi je drago sto mi je rekao da prekinem... Prosli put sam se porodila 2 sedmice po prestanku koristenja gyniprala, sada bi to taman bilo 37 sedmica, tako da necu da se sekiram...




Merylin -> RE: Gynipral povučen iz prodaje (28.11.2013 12:06:55)

Ti si blizu termina[sm=bravo.gif] ja sam 29+4 i doktorica mi je rekla da me ne bi smjela ostaviti bez gyniprala...vidjet ćemo šta dalje.




Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>