RE: Radna navika djece (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Odgoj



Poruka


Suzana -> RE: Radna navika djece (27.10.2009 11:36:55)

IZVORNA PORUKA: Maida RR

Djeca se definitivno dobro osjecaju kad su korisna, kad nesto rade sto je kao posao za odrasle.
Moja kcerka hoce sve, cak nesto i sto bas nije za nju. Nekad ne znam da li da je odbijem ili da joj dam da to pokusa, jer zao mi da je povrijedim, a zao bi mi bilo i da se ona povrijedi.
Znaci hoce sve sto radim i ja, i kad joj kazem da pokupi igracke, hoce, ali da i ja s njom kupim.

Posto s vremena na vrijeme dodje neka teta da nam pomogne malo pospremit po kuci, kad joj kazem da pomogne mami, da ja ne mogu sve sama, bla bla bla ( to sve pricam da bi mi pomogla a da se ne ljuti ako ja ne mogu s njom), ona kaze, pa zovni mamu onu tetu nek ti pomogne. Ko veli dijete sto se zalis kad mozes rijesit sama.


[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Super! Pametna je to djevojčica.
Moji dečki pokazuju sklonost da budu vrijedni, Mak pogotovo. Valjda su uz tete naučili da kupe igračke, pa on često sam posprema i ubacuje u korpu za igračke ili mrežasti krevetić gdje stoji gomila igračaka. Od nedavno je počeo suđe da ubacuje u sudoper, pa sam sebi plješće, a i mi, pa je malo pomiješao stvari, te sada i igračke ubacuje u sudoper. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley29.gif[/image]
Edi baš i nije vrijednica kao Mak...
Mak na tatu, a Edi na mamu. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley9.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Šalim se. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]





Blue rose RR -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:03:19)

Kako raste kika tako i njene obaveze postaju veće, sada imamo:
- pomaganje mami kod slaganja suđa u/iz mašine,
- ako hoće da opere šoljice od kahve (obično ovo ona insistira)
- vađenje veša iz mašine,
- pomaganje slaganja istog nakon peglanja,
- petkom poslije škole radi kod majke svoju sobu (briše prašinu i usisava)
- pomaganje meni i mm prilikom generalnog rada po stanu.




sporty mamaa -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:07:12)

Blue rose i moja isto uziva vaditi ves iz masine. Isto tako je sva vazna ako joj kazem da pokupi ves u korpu. Voli oprati kasike. Ucim je da cipelice nakon skidanja uvijek slozi u svoju policu, igracke nakon igranja u korpu(inace idu kroz balkon[sm=jezicek.gif]). Voli brisati prasinu, al mi cijeli pronto potrosi[sm=jezicek.gif] U prodavnici uvijek ona gura malu korpu. Mislim da djecu treba uciti od malena nekim navikama i da se bore da ostvare nesto. Recimo ja sam neki dan stavila kasicu prasicu i svaki put kad pokupi igracke ja ubacim novcic, kad skupimo dovoljno ona bira igracku[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




Medić* -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:09:53)

Moj najvise voli usisavati, ali stvarno [sm=smiley36.gif] I voli stelexom prskati i cistiti stolice i stolove, vrata :)

Inace u zadnje vrijeme je poceo slagati svoju odjecu, kada nesto skine slozi na svoj nacin, ubaci nesto prljavo u korpu, ponese svoj tanjir u sudoperu...




saninica -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:12:31)

moj stariji sin obozava da pere sudje a mali voli kada treba srediti sobu [sm=smiley36.gif] zbog toga sto ih nagradimo oni jos vise pokusavaju da ucestvuju u kučćanskim poslovima




DM -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:12:47)

Ja imam dvojicu dječaka i trudim se da ne budu tipični balkanci i da nema onoga "to muškarci ne rade"

Stariji naravno ima više obaveza od mlađeg, tako:
-posprema stol poslije zajedničkog obroka
-ponekad složi suđe iz mašine
-svoju čistu odjeću slaže u ormar(nakon što je ja ispeglam)
-posprema svoju sobu
-pomaže u nekim poslićima oko kuće(bašta i sl.)
......
Mlađi je navikao da
-redovn jaknu odlaže na nj mjesto po ulasku u kuću
-posprema igračke i siću koju može
-složi pidžamu i zategne svoj krevet...




ljubičica 28 -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:13:41)


IZVORNA PORUKA: medic slatki

Moj najvise voli usisavati, ali stvarno [sm=smiley36.gif] I voli stelexom prskati i cistiti stolice i stolove, vrata :)

Inace u zadnje vrijeme je poceo slagati svoju odjecu, kada nesto skine slozi na svoj nacin, ubaci nesto prljavo u korpu, ponese svoj tanjir u sudoperu...


Moj zasad jedino ovo radi [sm=smiley36.gif]

I da, sve što je za smeće ubaci u kantu [sm=bravo.gif]




malena sharena -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:14:44)

I moj usisava mrve ispod stola s merakom [sm=smiley36.gif] Vadi ves iz masine, kaze, da se mama ti ne saginjes, tebe boli stomak [sm=smiley1.gif] Slaze sudje u masinu i vadi iz masine, postavlja sto za jelo. Ali svoje igracke ne voli pospremati, uvijek ga moram ili podmititi ili ucijeniti [sm=smiley36.gif]




malena sharena -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:16:24)


IZVORNA PORUKA: ljubičica 28


IZVORNA PORUKA: medic slatki

Moj najvise voli usisavati, ali stvarno [sm=smiley36.gif] I voli stelexom prskati i cistiti stolice i stolove, vrata :)

Inace u zadnje vrijeme je poceo slagati svoju odjecu, kada nesto skine slozi na svoj nacin, ubaci nesto prljavo u korpu, ponese svoj tanjir u sudoperu...


Moj zasad jedino ovo radi [sm=smiley36.gif]

I da, sve što je za smeće ubaci u kantu [sm=bravo.gif]


[sm=bravo.gif] I moj isto ovako, ljubi ga mama!




chuci -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:17:52)

ajša baca svoje smeće u kantu, omiljeno joj je što pri tome mora otvoriti balkonska vrata
odnosi svoje suđe poslije ručka
briše balkonska vrata po kojima ahmed plazi jer uživa prskati steleksom i vodom iz prskalice
''kupi igračke'', ali ona to kupi jednu po jednu pa joj obično ja pomažem jer bi njoj trebalo 2 sata da pokupi kockice, pa ja to izvedem na fazon da mi to zajedno
sam presvlači veš navečer, a nekad i ujutro i sama se oblači
sigurno ima još stvari ali se ne mogu sjetiti




Blue rose RR -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:19:06)

Meni su tako dragi i rad za gledati ti njihovi maleni izljevi pažnje, kad su u pitanju svakodnevne obaveze koje smo do jučer mi same radile. :)




bebana27 -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:20:54)

ja sam ucila od malena svogIbrahima da sve za sobom pokupi igracke kad jede sve stavi na sudoper a tako se sad uci i ovaj manji sve uz njega a u vrticu ga teta uci da poslije igranja sve se slozi na svoje mjesto




malena sharena -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:21:24)

BR i meni, sjetim se sebe kad sam molila mamu da operem sudje, a bila sam toliko mala da sam se morala na stolicu popeti. Tad mi je mama rekla, sine evo, peri, ali kad bude trebalo neces htjeti, dosadice ti! A ja sam joj se cudila kako nesto tako zanimljivo moze nekome dosaditi [sm=smiley36.gif]




saninica -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:22:43)

istina je da se radne navike sticu od malena. vrtić mnogo pomogne oko tih stvari jer red se mora postovati. i meni je slatko gledati koliko se oni trude da nam pomognu




Skvo RR -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:23:31)

bavim se time iskreno, pokusavam da im usadim neke osnovne stvari..da pokupe igracke, da se sami presvlace, i sve sto ide sa tim...male stvari koje ih uce da budu korisni.[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




damma -> RE: Radna navika djece (11.3.2013 12:24:27)

pokusavam ih obojicu "uvesti u red"..
kad serviram jelo ukljucujem ih obojicu,
stariji vadi suđe iz masine, svoju odjecu slaze , bas juce je sve isprelagao, skida mi ves sa zice a u tome mu pomaze i brat,
raznose ves kad ja posavijam i tako mnogo toga mi pomognu..doduse stariji vise pomaze [sm=smiley1.gif]




Adana -> RE: Radna navika djece (12.3.2013 3:38:36)

Mala dječica rastu, a tako rastu i njihove obaveze. [sm=smiley1.gif]

Asja se sada sama presvlači kada se probudi i kada ide na spavanje.
Počela je da slaže stvari kada ih skine, na neki svoj način ali ipak to uradi i odnese ih na njihovo mjesto.
Pomaže mi da izvadim suđe, kao i veš, iz mašine.
Dodaje mi štipaljke kada prostirem veš.
Spušta poklopac od WC šolje, pušta vodu nakon male nužde, i pere rukice.
Naučila je i da se ruke peru kada se dođe s vana, i prije jela.
Vraća igračke na njihovo mjesto nakon igranja.
Voli da baca smetlje. I u kući i kada se iznosi vani. :)

Uglavnom polako ali sigurno uči i pomaže u našem malom domaćinstvu. [sm=smiley31.gif]




Dida79 -> RE: Radna navika djece (12.3.2013 8:15:20)

Pokusavam ih obojicu nauciti da mi pomazu u kuci i oko nje.
KAd se postavlja jelo njihovo je da donesu tanjire,pribor za jel,hljeb i ostale sitnice.Svoje krevete zatezu svaki dan naravno uz svakodnevno moje podsjecanje [sm=smiley36.gif]
Mladjem ja jos uvijek slazem ormar a stariji to vec odavno sam radi




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]