RE: krvna grupa i RH faktor (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


Sabyoli -> RE: krvna grupa i RH faktor (15.7.2013 21:45:50)

Mirela_sa u socijalnom uzmes zahtjev i ispunis, treba ti od dr nalaz na kojem pise da si morala primiti rogham, taj nalaz i licnu kopiras, a racun original i sve to predas u socijalno. Koliko znam na kucnu adresu dobijes rjesenje, a potom i novac.




Mia -> RE: krvna grupa i RH faktor (13.9.2013 14:57:41)

Drage forumasice, molim vas za pomoc!

Ja sam B-, a suprug 0+. Do sada sam imala dvije vanm.tr. i oba puta sam primila Rhogam injekciju. Sad sam trudna punih 13 sedmica. Na pocetku je ovo bila blizanacka trudnoca, medjutim, u 8 sedmici sam prokrvarila i, nazalost, jedan plod je izgubljen. Prije nekoliko dana sam bila na kontroli i pitala dr. da li treba da kontrolisem titar antitijela zbog razlicitih Rh faktora mene i mm i on je napisao da trebam i to bas onako debelo podvukao olovkom. Iduce sedmice planiram aBd otici da to uradim, ali mene sada brine da li sam zakasnila sa prvom provjerom? Da li sam to trebala uraditi i ranije, narocito zbog krvarenja u 8. sedmici [sm=smiley13.gif] Molim sve koji mogu da mi odgovore da se jave jer sam bas zabrinuta [sm=smiley19.gif] Unaprijed zahvaljujem!




maja78 RR -> RE: krvna grupa i RH faktor (13.9.2013 15:13:21)

nisi zakasnila, mislim da se ni ne radi prije




Mia -> RE: krvna grupa i RH faktor (13.9.2013 15:15:51)

maja78 hvala ti puno na odgovoru [sm=smiley31.gif] Malo si me utjesila [sm=bravo.gif]




maja78 RR -> RE: krvna grupa i RH faktor (13.9.2013 15:17:19)

samo ti budi pozitivna i da ova trudnoca do kraja se super izgura i da rodis zdravu bebicu i uzivas u majcinstvu. Sto manje se sekiraj [sm=smiley31.gif]




gvendolina -> RE: krvna grupa i RH faktor (13.9.2013 16:16:28)

Mia draga nemoj da se brines, kao sto i maja rece ja mislim da se radi prvi nalaz od 12-16 sedmice. ja sam radila tek pocetkom 4-og mjeseca, mada je kod mene bila prva trudnoca i suprug je 0- pa nisam morala primati rogam.

sve najbolje ti zelim draga i ugodnu [sm=nosecka.gif]




Mia -> RE: krvna grupa i RH faktor (13.9.2013 16:49:03)

gvendolina hvala ti [sm=smiley27.gif][sm=rozica.gif][sm=smiley31.gif]




Mia -> RE: krvna grupa i RH faktor (17.9.2013 10:50:11)

S obzirom da sam postavila pitanje, osjecam obavezu i da prijavim dalji tok desavanja. Moj nalat Rh anti. je hB negativan [sm=bravo.gif] Tako da se jos jednom zahvaljujem zeicama koje su se potrudile da mi odgovore i da me utjese jer sam se bas bila brinula [sm=smiley31.gif] Vjerovatno cu ga morati jos koji put ponoviti u toku trudnice, ali sad mi je vec lakse [sm=smiley1.gif]




mum82 -> RE: krvna grupa i RH faktor (17.9.2013 11:06:45)

draga mia,ja sam A- a mm O+,u prvoj trudnoci radila samo dva do tri puta taj test antitijela,beba A+ i ja dobila rogam injekciju,u drugoj trudnoci svaki mj isla radit taj test(drugi dr mi vodio trudnocu i objasnio mi da tako treba jer je II trudnoca),svi testovi antitijela bili negativi,ovaj bebac O+,i opet dobila rogam injekciju...mislim da to nije nikakav problem ako se nalazi rade redovno tj kako ti dr odredi...moji pilici su sasvim dobro i nismo hB imali nikakvih problema[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]

ja sam jedino tu injekciju kupila prije na nekoliko mj,iako mi je dr govorio da ne zna hoce li bit potrebe za njom dok se beba ne rodi,ali je kod nas u brckom bila nestasica tih injekcija,prijatelj nam radi u apoteci pa nam je rekao da su neki cak u sarajevu kupovali,tako da smo mi na vr kupili i stvarno mi je trebala, a imas 72h roka nakon poroda da je primis ako je potrebno...




Mia -> RE: krvna grupa i RH faktor (17.9.2013 11:18:01)

mum82 hvala ti puno na odgovoru [sm=smiley1.gif] Moracu se raspitati kakva je sada situacija sa tim injekcijama, pa da, sto kazes, kupim na vrijeme. Mada sam ih ja do sada dvije primila i uvijek ih je bilo, ali ko zna sada kakva je situacija. Hvala jos jednom[sm=smiley1.gif]




gvendolina -> RE: krvna grupa i RH faktor (17.9.2013 20:27:19)

Mia[sm=smiley31.gif] drago mi je da si smirila brigu.Mada je izgleda praksa dr da u drugoj trudnoci daju preventivno rogam. Bar je takvo iskustvo moje prijateljice koja se porodila pocetkom godine. Ona je primila rogam u T iako joj je nalaz bio neg. a nakon poroda nije jer je bebac (-)




Naida8 -> RE: krvna grupa i RH faktor (17.9.2013 20:45:31)

Drage moje,
prosli put na kontroli (vodi me dr.Basic na Jezeru),dr. mi je rekao da u 28 sedmici dodjem na kontrolu, da donesem sve nalaye (urin, krv, antitijela) i da trebam primiti rogam. Ja sam O-, a muz O+. Nije mi rekao ni da li sama da ga kupim pa donesem, ni da li je to obavezno obzirom da sam coombsa radila vec 3 puta i nalaz je uvijek bio ok. Jedino mi je rekao kao nemoj doci sama (to mi nije bilo jasno, nije valjda da boli?). Brinem jer sam negdje citala da u rogamu ima zive i da se povezuje sa autizmom kod djece,a dr. mi je bas tih, i pitala ili ne slabo sta objasni..pa eto, ako neko ima svjeze informacije na ovu temu,bila bih zahvalna




almondray -> RE: krvna grupa i RH faktor (18.9.2013 7:08:59)


IZVORNA PORUKA: Naida8

Drage moje,
prosli put na kontroli (vodi me dr.Basic na Jezeru),dr. mi je rekao da u 28 sedmici dodjem na kontrolu, da donesem sve nalaye (urin, krv, antitijela) i da trebam primiti rogam. Ja sam O-, a muz O+. Nije mi rekao ni da li sama da ga kupim pa donesem, ni da li je to obavezno obzirom da sam coombsa radila vec 3 puta i nalaz je uvijek bio ok. Jedino mi je rekao kao nemoj doci sama (to mi nije bilo jasno, nije valjda da boli?). Brinem jer sam negdje citala da u rogamu ima zive i da se povezuje sa autizmom kod djece,a dr. mi je bas tih, i pitala ili ne slabo sta objasni..pa eto, ako neko ima svjeze informacije na ovu temu,bila bih zahvalna

Ja sam dva puta rodila i oba puta sam posle poroda primila rhogam.Nalazi bili uredni i to je to.
Ako ga budes htjela primit , kupićeš ga sama i ne boli , injekcija kao i sve druge.
Za ostalo ne znam.




mum82 -> RE: krvna grupa i RH faktor (18.9.2013 9:22:28)

pa to je obicna injekcija,ako si ikad primila injekciju znas kako je,,,a ne kontam ovo da ne dodjes sama[sm=zmeden.gif]
pa jel vi kupujete rogam,kod nas to ne pokriva osiguranje i moras je kupit sebi,ja oba puta primila nakon poroda i platila sam svaki put injekciju oko 120KM...




almondray -> RE: krvna grupa i RH faktor (18.9.2013 9:35:00)


IZVORNA PORUKA: mum82

pa to je obicna injekcija,ako si ikad primila injekciju znas kako je,,,a ne kontam ovo da ne dodjes sama[sm=zmeden.gif]
pa jel vi kupujete rogam,kod nas to ne pokriva osiguranje i moras je kupit sebi,ja oba puta primila nakon poroda i platila sam svaki put injekciju oko 120KM...

I kod nas TK.Jedino što u Sa imaš mogućnost povrata novca.




sabinos -> RE: krvna grupa i RH faktor (18.9.2013 11:21:32)

meni je dr u domu zdravlja preporucio da u drugoj trudnoci primim prevntivno rogham ali ja nisam htjela jer su mi nalazi bili uredni.nakon poroda primila jer je beba pozitivna...




Naida8 -> RE: krvna grupa i RH faktor (18.9.2013 11:29:38)

Hvala na odgovorima..
U biti, najvise me brine taj ucinak rhogama na bebu, i radije bih ga primila nakon poroda, nego u 28 sedmici. Vidjet cu da se jos raspitam, pa ako zaista moze nastetiti bebi - odbit cu, nema mi druge..




whatever -> RE: krvna grupa i RH faktor (8.11.2013 18:44:30)

zdravo,

da li neko ima kome su ustanovljena antitijela pozitivna u trudnoci? iskustva ?
ja sam 13 sedmica trudnoce, rh -, mm rh+
radila coombsov test indirektni pozitivan




nera00 -> RE: krvna grupa i RH faktor (28.1.2014 14:05:31)

Ima onih sa pozitivnim Combsovim......
U mom slučaju je sve prošlo dobro hvala Bogu....
Mješanje krvi je očito se desilo nakon prvog poroda i znam da su mi dali Rogam poslje (bila je blizanačka trudnoća-komplikacije prilikom poroda).
Ostajem trudna drugi put, vadim antitijela pozitvan nalaz na C i D antitijela- ginekolog se čudom čudi....al šta je tu je ne ostajem ovdje nego tražim uputnicu za ZG...u dva navrata sam išla a u međuvremenu sam kod nas na transfuziologiji vadila antitijela svako 2 tjedna ili tjedan-oni postepeno rastu kako trudnoća odmiče...sa bebom sve ok na ultrazvuku.
U zg dolazim u 34tj-kontrola ctg svaki dan- analiza plodne vode na bilirubin-sve ok
Porod u 38 tjednu titar antitijela negdje oko 1:35 ili čak i viši ne mogu se trenutno sjetiti.
Dijete super-malo niža krvna slika nije potrebna transfuzija,žutica također blaga odmah je bila pod svjetlom...
Sve ovisi kolikom brzinom antitijela rastu- moguć je raniji porod, tansfuzija krvi poslije poroda od bebe...uglavnom koliko sam čula da je danas medicina napredovala da čak rade transfuziju dok je dijete u utrobi-meni nezamislivo al ako se odlučim na novu trudnoću bojim se da bi mi moglo postati zamislivo

Sretno svima




TiruTiru -> RE: krvna grupa i RH faktor (9.5.2014 22:33:51)

Pozdravljam,
u trecem sam mjesecu, obziromd a se pojavilo krvarenje, danas mi je propisana injekcija - u roku 72h
Dal je primiti, hocel praviti problem bebi?
Jel igdje jeftinija od 120KM...jel postoji ta mogućnost povrata novca preko zdravstvenog i dalje?Svaka info je dobrodosla




Vanne -> RE: krvna grupa i RH faktor (9.5.2014 22:41:06)


IZVORNA PORUKA: TiruTiru

Pozdravljam,
u trecem sam mjesecu, obziromd a se pojavilo krvarenje, danas mi je propisana injekcija - u roku 72h
Dal je primiti, hocel praviti problem bebi?
Jel igdje jeftinija od 120KM...jel postoji ta mogućnost povrata novca preko zdravstvenog i dalje?Svaka info je dobrodosla


ja mislim da je chilli tako nesto platila ali je isla da refundira novac,znam da je nesto spominjala...ona je iz Sa...
kakvo krvarenje[sm=zmeden.gif]




TiruTiru -> RE: krvna grupa i RH faktor (9.5.2014 22:45:34)

A javilo se danas obimno smeckasto krvarenje, otisla sam u vojnu, 3 sata su me pregledali, odusevili su me detaljnoscu, sve je ok s bebom, al eto prepisase mi injekciju u roku 72h. Ja se ne snadjoh najbolje u momentu o cemu se radi al se sad bas zadeverah.

Ok smo sada, nadam se da ce tako i ostati :)[sm=sad.gif]




Vanne -> RE: krvna grupa i RH faktor (9.5.2014 22:47:30)


IZVORNA PORUKA: TiruTiru

A javilo se danas obimno smeckasto krvarenje, otisla sam u vojnu, 3 sata su me pregledali, odusevili su me detaljnoscu, sve je ok s bebom, al eto prepisase mi injekciju u roku 72h. Ja se ne snadjoh najbolje u momentu o cemu se radi al se sad bas zadeverah.

Ok smo sada, nadam se da ce tako i ostati :)[sm=sad.gif]


sta ces snadji se nekako,kupi je ipak je beba najvaznija...raspitaj se kod chilli kako ces refundirati...
dobro je sto si iz Sa,oni vrse povrat novca...




TiruTiru -> RE: krvna grupa i RH faktor (9.5.2014 22:49:35)

ne znam sta bih ti rekla, jos mi je najgore sto iscitah da ima tu neku zivu...ne bih da bebi napravim nesto :((((




Vanne -> RE: krvna grupa i RH faktor (9.5.2014 22:57:34)


IZVORNA PORUKA: TiruTiru

ne znam sta bih ti rekla, jos mi je najgore sto iscitah da ima tu neku zivu...ne bih da bebi napravim nesto :((((

ja ti se u to stvarno ne razumijem,ja sam rh pozitivna...nadam se da ce ti se neko javiti ko ima vise iskustva...
ne sikiraj se,ne bi ti je trazili da je toliko stetna,valjda je trazi doktor sa razlogom...




Stranica: <<   < Prethodna stranica  14 15 16 [17] 18   Sljedeća stranica >   >>