RE: Gazirana pića (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Ishrana trudnica



Poruka


Anoniman -> RE: Gazirana pića (23.12.2008 18:03:21)

Nikad nisam bila ljubitelj gaziranih pića i to mi je baš drago jer sad u trudnoći je prava sreća što nemam potrebu za njima. Čitala sam toliko o štetnostima koje nose gazirana pića. Također i ovi gusti sokovi što se smatraju kao zdravim i zabluda da trudnica treba piti što više sokova je velika greška. Trudnica treba prirodnu limunadu,narandžu,vodu.




andji -> RE: gazirana pića (23.12.2008 18:25:33)

ja pijem colu po čitav dan,pijem je umjesto vode,i ja i mm,i pila sam je čitavu trudnoću,nikakvih posledica nije bilo,nalazi uvijek ok...svako svoje zna,i ista supstanca ne reaguje  na sve na isti način,ali mislim da se to oko gaziranih pića malo i napucava...mislim na tu priču,da je toliko štetno vjerujem da bi im se zabranila proizvodnja




SAMRAAA -> RE: gazirana pića (23.12.2008 18:34:12)

I JA SAM PILA CIJELU TRUDNOĆU,ĆUDALO MI SE NA COLU..NIJE MI NIŠTA ŠKODILO..




mnn -> RE: gazirana pića (23.12.2008 18:51:52)

A ja pijem vodu aromatiziranu, svih okusa...piše da nema konzervansa...valjda nema...prije sam pila sokove i mineralnu...pa mi to dosadilo...pa sam sad na vodi sa aromom...[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image] ne pije mi se cocacola...ali fanta bi mogla proči...a tek kako mi viski miriše...uf...sve to volim mirisati...dobro da nisam krenula piti....[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




marinči -> RE: gazirana pića (23.12.2008 18:58:15)

ja prije nikad nisam pila ništa gazirano al evo sad mi  baš vuče na colu pa popijem kad baš ne mogu izdržat a i pomaže mi kod kiseline




cija -> RE: gazirana pića (5.5.2009 20:28:38)

Utješile ste me...i meni se Cola pije ... ne pijem je stalno,ali trenutno (od rođendana) stoji u kući 2 l Cole i ja je gledam i gledam i kontrolišem se :) Pijem je umjereno,al je pijem..ne zalijevam se sad [sm=smiley36.gif] No i ja mislim da nije tako štetna ... ok, je za jetru i šta ja znam,ali beba uzima korisne tvari ,pa Colu neće...pogotovo ako 2-3 čaše (u mom slučaju) priušte sedmično.Nekad i manje.

To su zanemarljive količine štetnih tvari i opet [sm=smiley36.gif]ponavljam ...ne vjerujem da tako može naškoditi ..na kraju,nek se beba uči papti sve i svašta :)




veeseelaa -> RE: gazirana pića (5.5.2009 20:42:36)

ma ko mi to sve upratio sta valja sta ne valja, ja sam pila kolu u trudnoci svaki dan kao i mineralnu vodu pa bebica za 10




cija -> RE: gazirana pića (5.5.2009 20:46:38)


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ma ko mi to sve upratio sta valja sta ne valja, ja sam pila kolu u trudnoci svaki dan kao i mineralnu vodu pa bebica za 10

eto...super...ma pretjeruju vala...pojela sam jagode,pa idem kupiti 7 days krosane, a na colu...poslije ću opet na nešto zdravo :)




mamin_zivot -> RE: gazirana pića (5.5.2009 20:53:23)

popijem casu-dvije kad mi se pije..... ne pretjerujem da uzmem 2l i popijem, ne moze naskoditi [sm=duda.gif].




Nunichi -> RE: gazirana pića (5.5.2009 21:05:12)

I ja sam pila gazirano cijelu trudnocu...a mineralnu posebno. Ona me spasavala kod kiseline.
Sad ne pijem,kazu ne valja zbog grcica. Mada sve me to nervira,pazim sta jedem i pijem,a evo grcevi opet krenuli. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] A nije ih bilo 5 dana,bas smo bili rahat. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
A kako bi mi sad sjela oranginaaaaaa...mmm... [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




lejlaze -> RE: Gazirana pića (5.5.2009 21:11:17)

pila sam gazirano u trudnoci, naravno nisam pretjerivala, ali mi je godilo gazirano zbog zeludca. Mislim da samo ne treba pretjerivati.





Ninushka -> RE: Gazirana pića (9.2.2013 10:23:58)

Ja sam skontala da moje povraćanje u mnogome suzbija Coca Cola i tako da pijem 0,5l tokom jednog dana ili se produži na dva. Doktor mi je za povraćanje u trudnoći propisao Reglan, ja sam ga batalila i okrenula se Coli. Od dva zla bolje je ovo drugo, tako se bar tješim. inače nikada ne kupujemo Colu i ona se nikada ne pije u našoj kući, ali trudnoća je to promijenila. Nadam se samo da neće izazvati nikakav kontraefekat[sm=zmeden.gif]




lady_bubamara -> RE: Gazirana pića (9.2.2013 10:39:45)

Ja prije [sm=nosecka.gif] nisam bila neki ljubitelj kole, jedino ljeti kada je napolju 100 stepeni s mužem popijem čašu dvije onako sa ledom , al više sam ljubitelj kapijevih sokova. No otkako sam ostala [sm=nosecka.gif] meni tako želja proradi za kolom da je to strašno , mada je ne bih smjela jer sam prije trudnoće fasovala upalu pankreasa i doktor mi rekao ni slučajno gazirano. A eto sad u trudnoći pravo me kriza uhvati za kolom, pa se ko neki alkos sakrijem u špajz i popijem čašu kole, ne mogu izdržati . Špajzarka [sm=jezicek.gif]




sirnica -> RE: Gazirana pića (9.2.2013 11:14:44)

Ja u trudnoći izbjegavam, mada mi se srećom i ne traži. Dječaku nisam davala dok je bio manji, zato ni danas ne pije apsolutno ništa gazirano-kaže ljuto mu-i bolje[sm=sloncek.gif]
Imala sam skoro problem-trebao piti neke šumeće tablete zbog osipa i nije htio jer ga podsjećaju na gazirano. Srećom našli smo zamjenu u vidu sirupa




Brisani uporabnik -> [Obrisana poruka] (9.2.2013 11:56:43)

[Sadržaj poruke je obrisan]




jasmin -> RE: Gazirana pića (9.2.2013 12:02:16)

Gaz pijem samo kod strasnih mucnina,znaci jednom u par godina.
Djecu sam davno naucila da tu vrstu pica zovu otrov [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif].




jasmin -> RE: Gazirana pića (9.2.2013 12:05:32)

Evo šta se dešava ako popijete času Koka kole upravo sada :

* Prvih 10 minuta: Nakon sto ste uneli Coca-Colu u vaš organizam, 10 kasičica šecera je u vašem organizmu (100% od preporučenog dnevnog unosa). Vaš organizam vas ne tera na povraćanje prouzrokovano preteranim unosom secera zbog fosfatnih kiselina i aroma.

* 20 minuta: Vaša krv upija šecer, dolazi do naglog povećanja insulina u organizmu. Jetra odgovara tako što sav šecer pretvara u mast koliko god ga ima, a u ovom momentu ga ima i previse.

* 40 minuta: Sada je sav kofein apsorbovan u krv. Vaše zenice se šire, krvni pritisak raste. Kao odgovor jetra ubacuje još šećera u krvotok. Adenozinski receptori u vasem mozgu su sada blokirani sprečavajući pospanost.

* 45 minuta: Vaše telo ubrzava produkciju dopamina stimulišući centre zadovoljstva u mozgu. Fizički ovo je isti način na koji heroin deluje, samo mnogo jače.

* >60 minutes: Fosforna kiselina vezuje kalcijum, magnezijum i cink iz creva, ubržavajući rad organizma. Hemijski ovo je smeša velikih količina šećera i zasladjivača, i u ovom periodu povećano urinarno izlučivanje tečnosti.

* >60 Minutes: Kafeinski diuretik sada ulazi u igru (on vas tera na mokrenje). Sada je već sigurno da će sav magnezijum, cink i kalcijum biti izbačen iz vašeg organizma koji je prvobitno trebao da bude namenjen vašim kostima, kao što će biti izlučena i voda.

* >60 minutes: Dolazi do šećernog kolapsa u organizmu. U medjuvremenu ste gotovo izlučili dosta vode iz organizma, kao i veoma važne supstance (Kalcijum, Magnezijum, Cink). Posle ovoga verovatno ćete zapasti u kafeinsku krizu, telo vas tera na novi unos vode ili sličnih supstanci. Ali kako smo navikli na Coca-Colu, opet ćemo je uzimati i tako sve u krug i u krug, i samim tim svakim ovim procesom mi gubimo nama važne supstance koje su se mogle iskoristiti jačanju kostiju ili smanjivanju žedji.

I onda neko kaze ne steti bebi [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]?!?!?!




Visnja RR -> RE: Gazirana pića (9.2.2013 12:10:51)

Doktori kazu da jedna casa cole za vrijeme trudnickih mucnina ne steti nikom... ja sam pila za vrijeme mucnine jednu casu dnevno...

mislim da ti spiskovi malo pretjeruju i sigurno ih prave proizvodjaci nekih drugih ali negaziranih sokova koji su isto tako samo obojena slatka voda s nekom vocnom aromom...
prije se uvjek za colu govorilo 7 kasika secera ...povecase na 10..

Coca Cola ipak daje jedinstven osjecaj [sm=smiley36.gif] Pijem ali samo Ziro




Brisani uporabnik -> [Obrisana poruka] (9.2.2013 12:13:10)

[Sadržaj poruke je obrisan]




Neca xxx -> RE: Gazirana pića (9.2.2013 12:31:09)

Ja Coca-Colu nikako ne volim. Ne svidja mi se. Tako da je ne pijem. A znam da nije zdrava inače, pa ni u trudnoći.
Od gaziranih pića jedino volim Schweppess Bitter Lemon, ali njega u trudnoći ne pijem jer sadrži kinin.




chantal -> RE: Gazirana pića (9.2.2013 12:46:47)

Ne pijem uopšte gazirana piće,muž ponekad kupi flašu i tad uglavnom izbije rat [sm=smiley36.gif] pa je i sam popije,nek mu bude,djeci ne dajem nikako i hB ne navaljuju ni u gostima,one znaju da to nije za djecu i to je to [sm=smiley1.gif]


A evo copy sa FB [sm=smiley13.gif]

Evo sta se nalazi u magičnom napitku Coca Cola:

1. Fenilalanin (Phenylalanine) - Utiče na lučenje serotonina (hormone zadovoljstva)
koji izaziva zavisnost.

2. Fosforna kiselina (Phosphoric acid) - E338 - Smanjuje gustinu kostiju, jer vezuje
kalcijum i magnezijum i stvara soli koje se ne apsorbuju. Takođe izaziva bolesti bubrega,
kao i stvaranje kamena.

3. Natrijum ciklamat (Sodium cyclamate) - E952 - Veštački zaslađivač koji je 1969.
ZABRANJEN, jer je otkriveno da formira kancerogenu materiju u organizmu.

4. Acesulfam K (Acesulfame potassium) - E950 - Veštački zaslađivač za koji se tvrdi da nije
dovoljno testiran pre puštanja u upotrebu i za koji se sumnja da je kancerogen.

5. Aspartam (Aspartame) - E951 - Sumnja se da je štetan za mozak i da izaziva tumor.

6. Kofein (Caffeine) - Ok, ovo svi manje-više znaju, izaziva zavisnost.

7. Natrijum citrat (Sodium citrate/Trisodium citrate) - Ovaj “regulator” ukusa je ustvari
anestetik (za jezik) i antikoagulant. (mogu misliti kakav je ukus kole bez njega)

8. Natrijum benzoat (Sodium benzoate) - E211 - Konzervans, koji moze da reaguje sa Vitaminom C i formira Benzen, čija su kancerogena svojstva poznata. Takodje utvrđeno je da ova hemikalija izaziva ćelijsko oštećenje, jer utiče na DNK mitohondrije. 2007. je otkriveno da natrijum benzoat (E211) izaziva hiperaktivnost i smanjenje inteligencije kod dece. Prema ovim istrazivanjima IQ opada i do 5.5 poena. U Koka-Koli su izjavili da ce obustaviti
upotrebu E211 “čim se pronađe adekvatna zamena”. Naravno, nije koka-kola jedina koja ima ove sastojke u sebi, ali ni “Zero” u sebi nema ništa drugo.




malena sharena -> RE: Gazirana pića (9.2.2013 15:35:51)

Muz redovno pije colu, a ja ponekad, mogu da je nikad ne popijem. E da, na pocetku trudnoce bi mi godila casa dnevno, pa sam pila, sad vec ne. A dijete ne pije, ja sam njemu objasnila da je to otrovno isto kao i cigare, ali on je jos mali, tek 3,5 godine pa prihvata to objasnjenje.




djulba -> RE: Gazirana pića (14.8.2013 8:28:10)

izbegavati [sm=bravo.gif]




Ella.M -> RE: Gazirana pića (10.9.2013 14:23:14)

Nakon komentara Jasmine, Crvrle i Chantal, ja sto sam pila colu, pila sam je. [sm=smiley19.gif]




hadzimustra -> RE: Gazirana pića (9.10.2014 19:07:38)

Jojjj Cola me ubija ovih zadnjih mjeseci, ja imam perioda kad je pijem kao luda, a onda danima ne mogu da je gledam. [sm=smiley13.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]