Komunikacija: roditelj - škola.... (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Od đačića do đaka



Poruka


Visnja RR -> Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 13:00:53)

Dragi roditelji školaraca ovdje ćemo pisati o komunikaciji koju imamo ili nemamo u školama koju naši školarci pohađaju...
Kako uopšte funkcioniše komunikacija...
Roditelji
Učitelji/Nastavnici
predstavnici odjeljenja u vijeću roditelja
Predstavnici škola...

Hanady RR će nam kao i uvjek velikodušno pomoći iz prve ruke

a i sve mi iz naših iskustava


Za kvaliteniju komunikaciju i školstvo! [sm=bravo.gif]




Blue rose RR -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 13:33:29)

Super tema. Nadam se da ćemo puno primjera iz škola imati, i izvući nekakve koristi od tuđih primjera rješavanja problema, ali i pozitivnih iskustava.
Helem: moje dosadašnje iskustvo kad je u pitanju škola svodi se na komunikaciju sa učiteljicom, preko informacija. Informacije budu oko pola sata i sadrže:
- ocjene, i ukoliko ima nešto vanredno što škola organizuje, i na kraju naša pitanja. Obično se niko ni za šta ne interesuje. Ja počela da se osjećam neugodno od pitanja svaki put. I prestala.

Mm i ja smo prošle godine imali primjedbu:
- na broj ocjena i testove koji su pretjerano česti, djeca ne izlaze na table i ne ispituju se plaho, da bi smo dobili odgovor da je tako svugdje.
-da NPP je obiman i da vrlo često prevazilazi mogućnosti djece. Nažalost odgovor je bio da oni (nastavnici) moraju da se drže plana i programa MONKS-a, da su im stalne neke inspekcije. Tako da se izveo zaključak da su svi u službi NPP, a niko u službi djece.

Zaključak: dijete podučavam kući što više mogu, jer iz razreda se ne donese baš "razumljivo objašnjeno gradivo", i urijedili smo odlaženje i nerviranje na informacije. Odlazimo samo na bitne roditeljske sastanke.





M kao Mama -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 14:10:04)

Blue rose apsolutno te razumije, bože da li ima kakve veze što nam je ista škola u pitanju, ja sam jako razočarana, nebitnim, stvarima se poklanja pažnja, bitne se zaobilaze u luku, i to širokom. Ja na informacije idem redovno, i roditeljske naravno, i vjeruj mi ne znam kako je kod vas, ali kod nas uvijek je istri ali uvijek, broj roditelja. Ne vjerovatno, i to su roditelji čija djece dobro uče, imaju primjerno vladanje, ne prave probleme, ono sa kojim učiteljica ima problem kod učenja, ponašanja i sl. tih roditelja nikada nema.

Ja na informacije idem iskjlučivo radi ocjena i eto ako ima neki problemčić da bi riješila. U razredu imam dvije seke, od kojih je jedna prošle godine baš maltretirala djecu, pa smo morali svako malo da intervenišemo preko učiteljice, u jednom momentu je došlo do te mjere da je prijetila mamom koja radi u školi, a ove godine prijet babom koji radi u policiji. mislim strašno. Ja sam rekla mojoj kćerki, sine do sada smo bili civilizovani, kulturni, lijepo upozoravali, ukoliko te opet bude čarkala i dirala, vrati joj istom mjerom, pa neka njena mater onda razmišlja, a mene nek stisnu zovnuti u školu. Prošle godine je moju L ta mala gurnula na odmoru ona pala na živu ogradu ruku izgrebala, rekoh što joj nisi vratila, kaže mama kako uvijek mi govoriš da je ne diram i da prijavim učiteljici. Tačno dobar i budala isto.

Uglavnom,

i ja sam pitala za gradivo, jer ne stignemo ni lekciju tupavo da naučimo, druga, treća, peta nas poklopi. Isto tako sada kada smo bile u bolnici šokirlaa sam se da su bukvalno za manje od mjesec prešli ćirilicu. Baš je obimno gradivo, a o matematici zadacima gdje nekada jedan zadatk čitam po tri puta kao bih shvatila, neću da pišem.

Baš mi se sviđa ova tema i zanimaju me iskustav iz drugih škola




Medić* -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 14:11:29)

Odlicna tema. Pratimo.
Tek smo krenuli.
Za sada nemamo problema, tek prvo polugodiste zavrseno. Svi smo ukljuceni ( a nadam se poslije ovo trgicnog slucaja posebno ce se roditelji i nastavnici ukljuciti jos vise )
Imamo redovne roditeljske sastanke. 3 do sada imali i informacije svakih 15 dana. U pocetku je bilo svake srijede.

Tu smo da razmjenjujemo iskustva i ucimo iz drugih iskustava [sm=bravo.gif]




Medić* -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 14:15:09)

Imamo jednog nestasnog djecaka u razredu. Ali sve kontam da je tek krenuo pa ne zamjeram toliko jos. Nova mu je sredina, pa vremenom se malo umiri....Skrenuta je paznja i roditeljima.
U razredu je 16 ucenika. Za sada vlada fina atmosvera. S roditeljima imamo FB grupu, Vidjamo se i mimo informacija. Uglavnom aktivni smo za sada.




Blue rose RR -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 14:20:26)

Mama Alma, razumijem i slažem se.
Isto je i kod nas, sve isti roditelji, nema problema sve med i mlijeko. Doduše možda da pripišem činjenici da djeca nemaju kad da uzmu daha od lekcija pa nemaju vakta da prave pi*darije.

Žao mi je za L. nisam znala za ekces. Helem, mi našu od malih nogu učimo da vrati istom mjerom: u cjevanicu cipelom svom snagom (nikad u glavu i u stomak). Za sada nije imala potrebe za time, ali je imala potrebe da verbalnim putem se brani od: mahaluša, dječaka koji pretura po torbama i krivo je optužuje i tako to...

Ja sam za da vratimo guvernante u obrazovanje :)




Medić* -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 14:22:41)


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Mama Alma, razumijem i slažem se.
Isto je i kod nas, sve isti roditelji, nema problema sve med i mlijeko. Doduše možda da pripišem činjenici da djeca nemaju kad da uzmu daha od lekcija pa nemaju vakta da prave pi*darije.

Žao mi je za L. nisam znala za ekces. Helem, mi našu od malih nogu učimo da vrati istom mjerom: u cjevanicu cipelom svom snagom (nikad u glavu i u stomak). Za sada nije imala potrebe za time, ali je imala potrebe da verbalnim putem se brani od: mahaluša, dječaka koji pretura po torbama i krivo je optužuje i tako to...

Ja sam za da vratimo guvernante u obrazovanje :)



I ja se pitam da li grijesim, nisam ga ucila tome. No ocigledno da grijesim, te moram ovo mijenjati s obzirom da vidim sta se desava.




M kao Mama -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 14:25:45)


IZVORNA PORUKA: Medić*


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Mama Alma, razumijem i slažem se.
Isto je i kod nas, sve isti roditelji, nema problema sve med i mlijeko. Doduše možda da pripišem činjenici da djeca nemaju kad da uzmu daha od lekcija pa nemaju vakta da prave pi*darije.

Žao mi je za L. nisam znala za ekces. Helem, mi našu od malih nogu učimo da vrati istom mjerom: u cjevanicu cipelom svom snagom (nikad u glavu i u stomak). Za sada nije imala potrebe za time, ali je imala potrebe da verbalnim putem se brani od: mahaluša, dječaka koji pretura po torbama i krivo je optužuje i tako to...

Ja sam za da vratimo guvernante u obrazovanje :)



I ja se pitam da li grijesim, nisam ga ucila tome. No ocigledno da grijesim, te moram ovo mijenjati s obzirom da vidim sta se desava.




ma, ja mojoj ne dam da vraća istom mjerom iz puke činjenice da je naprednija od ostalih, a pogotovo od ovih blizanki, koje su siten pa sitne, i idem tom logikom ako joj moja čvoku opali oborit će je sa nogu, al stvarno, al rekla sam il joj recite nek popusti moje dijete ili ću ja djelovati, pa da vidmo, i eto od ove godine ne dira, samo čačom prijeti, komplet razredu, presmjesno, učiteljica se kune da je pričala sa majkom, kako majka sva iznenađenja, mada čisto sumnjam jer po nekim reakcijama i drugim činjenicama, rekla bih da ona vrlo dobro zna kakve zloće ima, ali da se pravi.




Medić* -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 14:28:24)


IZVORNA PORUKA: mama_alma


IZVORNA PORUKA: Medić*


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Mama Alma, razumijem i slažem se.
Isto je i kod nas, sve isti roditelji, nema problema sve med i mlijeko. Doduše možda da pripišem činjenici da djeca nemaju kad da uzmu daha od lekcija pa nemaju vakta da prave pi*darije.

Žao mi je za L. nisam znala za ekces. Helem, mi našu od malih nogu učimo da vrati istom mjerom: u cjevanicu cipelom svom snagom (nikad u glavu i u stomak). Za sada nije imala potrebe za time, ali je imala potrebe da verbalnim putem se brani od: mahaluša, dječaka koji pretura po torbama i krivo je optužuje i tako to...

Ja sam za da vratimo guvernante u obrazovanje :)



I ja se pitam da li grijesim, nisam ga ucila tome. No ocigledno da grijesim, te moram ovo mijenjati s obzirom da vidim sta se desava.




ma, ja mojoj ne dam da vraća istom mjerom iz puke činjenice da je naprednija od ostalih, a pogotovo od ovih blizanki, koje su siten pa sitne, i idem tom logikom ako joj moja čvoku opali oborit će je sa nogu, al stvarno, al rekla sam il joj recite nek popusti moje dijete ili ću ja djelovati, pa da vidmo, i eto od ove godine ne dira, samo čačom prijeti, komplet razredu, presmjesno, učiteljica se kune da je pričala sa majkom, kako majka sva iznenađenja, mada čisto sumnjam jer po nekim reakcijama i drugim činjenicama, rekla bih da ona vrlo dobro zna kakve zloće ima, ali da se pravi.



Evo upravo o tome mislim isto.

Razumijem te skorz.




Visnja RR -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 14:36:24)

Naša komunkacija je za sada OK

Ućiteljica je uvjek za razgovor ...informacije .roditeljski...u prvom razredu je pratila djecu do dvorista pa smo joj i tada krali vrijeme za svaku glupost...ali od drugog smo je oslobodili naseg dosadjivanja jer ipak treba da se zna red a i djeca su se vec uhodila i stekla rutinu...

nas razred ima svoju FB grupu gdje mi roditelji (obicno samo deset__ak) raspravljamo ....a drugi čitaju [sm=smiley1.gif]...ja sam najčešće čangrizalo...al hbg.... ne uvlačila se ja nikom u dupe kad je interes mog dijete u pitanju a samim tim i sva druga djeca... Ako je nešto pogrešno tražim od predstavnice da se izese na vijeću roditelja ..(kao npr sad kad su u školski hol stavili aparat za kafu slatkiše i gazirane napitke ..... bila sam zgrožena...ako ga trebaju nek im bude u zbornici)
Predstavnik razreda u vijeću roditelja je admin te Fb grupe i ona nas ukratko obavjestava o svim desavanjima na vjeću roditelja.... ponekad mi se čini da nije zadovoljna radom svih predstavnika odjeljenja al...to je već drugi par cipela... (o tome sam pisala juce kad imamo suncokrete od roditelja u vijeću roditelja koji samo aminuju da se ne bi zamjerili.... ili glume ikebane ...takve bih rado odstranila)

Nismo imali nikakvih komflitnih situacija fizičkih a nisam čula ni za verbalni...kontam još su mali




veeseelaa -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 14:55:26)

naša komunikacija je doima se ok

na informacije i velike roditeljske idem, na velike roditeljske , njih 3 sam išla
na informacije , koje su u početku bile svakih 7 dana sam išla svakih 14 a sad su uveli dva puta mjesečno, pa idem i ići ću na svake
išla sam jednom i kod direktorica, da upozorim na neke situacije

poslije su odreagirali dobro , i super, vidim tek sad da je reakcija škole bila odlična

dalje na informacijama se poprilično zadržim, od 30 minuta pa na više [sm=smiley36.gif]

zanima me odnos njen s vršnjacima, sa autoritetom, odnos prema stvarima, urednost, odgoj , svekupuno ponašanje
obično imam listu pitanja za te informacije, većina pitanaj su standardna uz dodatak odrejenih ovisno od aktivnih tema te sedmice

helem nema labavo, učiteljici sam dala do znanja šta očekujem od Ajše prvenstveno, zatim od škole i nastavniak koji joj predaju

AJša za svaki predmet ima drugog nastavnika, izuzev za mat i moju okolinu , tako da ću gledati da u narednom periodu obavim neke blic satsanke i sa ostalim nastavnicima koji joj predaju

no nisam sigurna da je to praksa, al bome ima da je izmjene [sm=smiley36.gif]

smatram da učiteljica ne može u cjelosti ocijeniti Ajšu , mislim po svim pitanjima, obzirom da ne provodi s njom toliko vremena

njeno školovanje sam shvatila izuzetno ozbiljno, bez obzira što je prvačić, smatram da se temelji udaraju u startu
tako da, ima da savlada sve što program traži , a da bi znala šta sve tačno program traži na informacija sam svakih 15 dana a po potrebi i češće

prvo polugodište je završila uspješno, i to vrlo, po onom što piše u knjižici a i po osnovu onog što mi je svo vrijeme učiteljica govorila

inače s njom do sada nismo ništa kući radili , niti sam mislila da je potrebno, obzirom na to da je gardivo savladala po osnovu onog što je govorila učiteljcia
no svakako ćemo to pratiti i u skladu s tim i djelovati





Medić* -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 15:03:39)

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

naša komunikacija je doima se ok

na informacije i velike roditeljske idem, na velike roditeljske , njih 3 sam išla
na informacije , koje su u početku bile svakih 7 dana sam išla svakih 14 a sad su uveli dva puta mjesečno, pa idem i ići ću na svake
išla sam jednom i kod direktorica, da upozorim na neke situacije

poslije su odreagirali dobro , i super, vidim tek sad da je reakcija škole bila odlična

dalje na informacijama se poprilično zadržim, od 30 minuta pa na više [sm=smiley36.gif]

zanima me odnos njen s vršnjacima, sa autoritetom, odnos prema stvarima, urednost, odgoj , svekupuno ponašanje
obično imam listu pitanja za te informacije, većina pitanaj su standardna uz dodatak odrejenih ovisno od aktivnih tema te sedmice

helem nema labavo, učiteljici sam dala do znanja šta očekujem od Ajše prvenstveno, zatim od škole i nastavniak koji joj predaju

AJša za svaki predmet ima drugog nastavnika, izuzev za mat i moju okolinu , tako da ću gledati da u narednom periodu obavim neke blic satsanke i sa ostalim nastavnicima koji joj predaju

no nisam sigurna da je to praksa, al bome ima da je izmjene [sm=smiley36.gif]

smatram da učiteljica ne može u cjelosti ocijeniti Ajšu , mislim po svim pitanjima, obzirom da ne provodi s njom toliko vremena

njeno školovanje sam shvatila izuzetno ozbiljno, bez obzira što je prvačić, smatram da se temelji udaraju u startu
tako da, ima da savlada sve što program traži , a da bi znala šta sve tačno program traži na informacija sam svakih 15 dana a po potrebi i češće

prvo polugodište je završila uspješno, i to vrlo, po onom što piše u knjižici a i po osnovu onog što mi je svo vrijeme učiteljica govorila

inače s njom do sada nismo ništa kući radili , niti sam mislila da je potrebno, obzirom na to da je gardivo savladala po osnovu onog što je govorila učiteljcia
no svakako ćemo to pratiti i u skladu s tim i djelovati




Mozes. Nema veze sto nije praksa. Imamo pravo.

Mnogo ucitelja imaju. Valjalo im se navici od prvog dana tako. Nisam jos uciteljicu muzickog i likovnog upoznala. Sa ostalim sam na blic razgovarala.

A uciteljica svakako ima sa svim uciteljima kontakt te nam ako nesto ne stima i ina informacijama skrenu paznju vezano za nastavnu sa drugim ucitejima is odredjenog predmeta. Ali sto vesela kaze, pojedinacno na blic sa svakim porazgovarati od koristi je.

Ne sada biti dosadan ali s vremena na vrijeme treba.

No, mi smo tek polaznici pa se polako adaptiramo i uvodimo u skolski sistem.




Blue rose RR -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 15:10:18)

Slažem se da je komunikacija izuzetno bitna, ali se nailazi na zid ako je jednosmjerna. I posebno ako postoji treća strana kod nas Ministarstvo, na koje se pozivaju nastavni kadrovi, kako bi opravdali svoj način (ne)rada.




veeseelaa -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 15:40:21)

Mozes. Nema veze sto nije praksa. Imamo pravo.


kako znas?
ko ti je rekao?

imam pravo zakazati roditeljski sa nastavnicom engleskom npr?

ne pikam nezvanicne susrete po hodnicama




Medić* -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 15:51:30)

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Mozes. Nema veze sto nije praksa. Imamo pravo.


kako znas?
ko ti je rekao?

imam pravo zakazati roditeljski sa nastavnicom engleskom npr?

ne pikam nezvanicne susrete po hodnicama


E to moraš vidjeti. Ipak ima razrednu. Bar ja tako mislim.
Roditeljski sastanak imaš sa razrednom. Ona je veza i obavjestava o svemu , ima li problema na nastavi drugih učitelja. Ali opet imamo pravo i po razgovarati i upoznati se sa drugim. Ja onako kad ih sretnem uvijek upitam ima li problema i da sam uvijek za razgovor.
Sad da zakazujes roditeljski ti sa drugim nastavnici ma meni to malo bez veze. Jedino ako vidiš negdje neki problem u necemu pa hoćeš sastanak. Tako bih ja. I time se vodim.




Alma_27 -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 16:34:04)

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Mozes. Nema veze sto nije praksa. Imamo pravo.


kako znas?
ko ti je rekao?

imam pravo zakazati roditeljski sa nastavnicom engleskom npr?

ne pikam nezvanicne susrete po hodnicama



Predmetni nastavnici predaju i u do 10 odjeljenja. Zamisli sad kad bi roditelji sve te djece trazili sastanak svake dvije sedmice. Naravno, izaci ce ti u susret po potrebi, ali o tvom djetetu sve mora znati uciteljica/razrednik. Ako ne zna, mora pitati kolege.




Medić* -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 16:38:51)


IZVORNA PORUKA: Alma_27

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Mozes. Nema veze sto nije praksa. Imamo pravo.


kako znas?
ko ti je rekao?

imam pravo zakazati roditeljski sa nastavnicom engleskom npr?

ne pikam nezvanicne susrete po hodnicama



Predmetni nastavnici predaju i u do 10 odjeljenja. Zamisli sad kad bi roditelji sve te djece trazili sastanak svake dvije sedmice. Naravno, izaci ce ti u susret po potrebi, ali o tvom djetetu sve mora znati uciteljica/razrednik. Ako ne zna, mora pitati kolege.


Da.




Visnja RR -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 18:05:03)

Sa nastavnicom engleskog se po želji roditelja moze organizovati to da bude gost na jednom roditeljskom...
Nama se to desilo dosta kasno pa sam ja saominicijativno otisla do skole i potražila je ...razgovarale 5 minuta ...ne o svom djetetu nego generalno ....samo sam zeljela znati neke smjernice oko onog sta ona trazi od njih...
poslije sam to prenijela na FB grupu razreda...i rekla sam joj da cu to uraditi da sad ne idemo svi jedno po jedno




dambolina -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 18:34:58)

u nasoj skoli su informacije svake druge sedmice od 18 do 19 sati, a sa predmetnim nastavnicima od 17 do 18. Dakle, informacije sa razrednim starjesinom i po potrebi sa predmetnim nastavnicma koji su tu na raspolaganju. Mislim da je to prilicno dobro uredjeno. Smatram da roditelji previse ocekuju od skole, jer ne odgaja skola, nego porodica prvenstveno. Skola je tek druga ili treca u nizu. Misljenja sam da skola u koju idu moja djeca ima jako dobar kadar, jer djeca dolaze kuci bez nekih puno nedoumica i sa puno pozitivnog feedback-a sa nastave.




Medić* -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 18:49:01)

IZVORNA PORUKA: Visnja RR

Sa nastavnicom engleskog se po želji roditelja moze organizovati to da bude gost na jednom roditeljskom...
Nama se to desilo dosta kasno pa sam ja saominicijativno otisla do skole i potražila je ...razgovarale 5 minuta ...ne o svom djetetu nego generalno ....samo sam zeljela znati neke smjernice oko onog sta ona trazi od njih...
poslije sam to prenijela na FB grupu razreda...i rekla sam joj da cu to uraditi da sad ne idemo svi jedno po jedno


Mislim da je ona učiteljicu eng samo navela kao primjer. Ona želi posebne razgovore sa uciteljima/ učiteljicama mimo razredne uciteljice...ja tako shvatih.
Ipak je to 12 predmeta (10 predmetnih učitelja a 2 nam predaje razredna uciteljica)

Uredu mi je s njima na blic sresti se i porazgovarati. Za sve ostalo razredna će prenositi. Jedino eto nedo Bog nekih problema iz nekog predmeta pa da se ide na sastanak sa određenim predmetnim nastavnikom.

Kad odem na informacije razredna naša mi iznese šta drugi predmetni nastavnici imaju reči o djetetu i učenju, da li imaju primedbe i sl.







Daj daj -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 20:20:21)

Pozdrav od jedne stare, neaktivne članice foruma :)

Sa jedne strane sam majka učenice drugog razreda, a sa druge strane učiteljica [sm=smiley1.gif]

Za sve koji misle da je posao prosvjetnog radnika jako lagan, evo jedan malo duži tekst, recept. Napominjem da je kopirano sa jednog foruma, tako da pravopisne greške nisu moje:

Ovo je sa nekakvog foruma gdje su očito forumaši omalovažavali rad učitelja pa je učitelj dao svoj odgovor. smile emoticon
"Ajde ovako: Svatko tko misli da je nastavnični posao lagan, neka isproba sljedeću vježbicu.
Uzmi si vremena danas i sroči 5 govora, od kojih svaki treba ispuniti 45 minuta, o bilo čemu, u što se ti osobno dobro razumiješ. Pri tome uzmi u obzir da svoju publiku moraš zainteresirati i motivirati na pažnju, slušanje, razumijevanje i usvajanje tog svog govora. Naravno trebaš smisliti i nekoliko zanimljivih zadataka i aktivnosti koje će tvoju publiku potaknuti na sudjelovanje i interakciju.
Sutra ustani, pristojno se obuci i odvozi po gradu 30 minuta do sat vremena, vrati se kući, upali televizor i pojačaj ga. Stani pred taj televizor i u 45 minuta ispričaj taj svoj govor i sve što si pripremio/la tako da govoriš glasnije od televizora. S vremenom postepeno pojačavaj televizor (jer učenička pažnja opada i postaju pričljiviji i nezainteresir
aniji) te i dalje govori glasnije od televizora. Usput naravno moraš pratiti sve što se na ekranu odvija i program koji gledaš. Kad god netko od ukućana prođe, ti odgovori suvislo na sva njegova pitanja i udovolji svim njegovim zahtjevima.
Naravno, nemoj zaboraviti cijelo to vrijeme biti ugodan i smiren te imati osmjeh na licu kako bi pridonio boljoj atmosferi u prostoriji.
Nakon 45 minuta, uzmi si pauzu od 5 minuta, ali tada jako pojačaj televizor, kako bi se dočarao odmor u školi. Po mogućnosti, neka tvoje dijete nekoliko puta protrči pored tebe ili se potuče s bratom ili sestrom. Ti tada smireno i vješto riješi tu situaciju, tako da svi budu zadovoljni.
Zatim vrati televizor na početnu postavku (svejedno glasnije od uobičajene), uzmi svoj drugi pripremljeni govor, zadatke i aktivnosti i ponovi sve u idućih 45 minuta. Opet isti odmor od 5 minuta pa ponovno sve ispočetka, 45 minuta. To radi tako 5 puta zaredom.
Onda pozovi kod sebe susjedu, s kojom imaš neki problem i provedi 45 minuta s njom, smireno i uljudno rješavajući taj problem, objašnjavajući kako i zašto je do njega došlo i predloži kako ga efikasno riješiti.
Kada završiš opet sjedni u auto i vozaj se po gradu 30 minuta do sat vremena. Vrati se kući, malo se odmori (pitam se, hoćeš li upaliti televizor ili imati snage igrati se sa svojom djecom), zatim sjedni i pripremi 5 novih govora za sutra.
Ponovi ovu vježbu 5 dana zaredom pa mi se javi i reci da li još uvijek vjeruješ da je naš posao lagan.
Eto, to ti je profesorski radni tjedan, bez papirologije, dežurstava, pisanja godišnjih, mjesečnih i operativnih planova, razredništva, planiranja i sveg ostalog. Samo radni tjedan."

Isprobajte ovaj recept, a onda na kraju mjeseca očekujte platu koja je u prosjeku, barem u mom kantonu 750 KM, tome dodajte topli obrok koji je 8 KM po danu. [sm=smiley1.gif]




Visnja RR -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 20:49:34)

Daj daj nek si se aktivirala [sm=bravo.gif]

Ja sam ex uciteljica i radila sam u ratnom periodu i nesto malo nakon rata...nisam radila za platu vec za ljubav djece ....neprocjenjljivo...
da, često "branim" prosvjetne radnike iako mislim da dobar procenat (na zaslost) ne zasluzuju obavljati tu divnu i jako odgovornu profesiju...
ako nekom ne odgovara tako kako jeste nek se "bori" ili neka odustane od profesije...

da, slabo su plaćeni pa opet... to nesmije biti razlog da djeca osjete nezadovoljstvo, za nekvalitet rada...
nista ne smije biti razlog za neposvecenost poslu i lošu ili nikakvu komunikaciju s roditeljima...





Daj daj -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 21:10:07)

Tačno tako Višnja, ali ipak iz iskustva mogu reći da i mi roditelji nekada tražimo nemoguće. Nažalost, vrlo često je jako malo vremena ostavljeno nama prosvjetarima za kvalitetan rad. Nametnuto nam je previše posla, a jako malo vremena i sredstava za rad...




Visnja RR -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 21:20:49)


IZVORNA PORUKA: Daj daj

Tačno tako Višnja, ali ipak iz iskustva mogu reći da i mi roditelji nekada tražimo nemoguće. Nažalost, vrlo često je jako malo vremena ostavljeno nama prosvjetarima za kvalitetan rad. Nametnuto nam je previše posla, a jako malo vremena i sredstava za rad...


ja lično mislim da pojedini roditelji daju sebi za pravo da se petljaju u rad nastavnika i ruše autoritet koji treba da ima....
al to je vec neka druga prica ...nesto sto nam je donijelo ovo "pogano" vrijeme...

Sve je ovo tema komunikacija [sm=smiley1.gif]

Jedan primjer od prije 8 godina : dijete ometa cas jer koristi mobitel....uciteljica ga opominje i kad dijete i dalje na casu koristi mobitel oduzima mu do kraja nastave....sutradan "tata mrga" dolazi i lupa od katedru šakom "ko smje oduzeti mobitel njegovom princu" i jos prijeti kako ce nacin nacin da uciteljica dobije otkaz....





Daj daj -> RE: Komunikacija: roditelj - škola.... (19.1.2016 21:36:02)

Vrlo često se susrećem sa takvim roditeljima, nažalost. Lično me boli što škola gubi značaj koji je nekada imala. Da me ne bi neko pogrešno razumio, naravno da ne mislim da onaj neki prijeratni period kada je učitelj imao ovlasti, kojih danas srećom više nema, šiba i sl. [sm=smiley1.gif]
Mislim, da svi imaju veća prava od prosvjetara, mi smo na margini, a iznad nas svi ostali.
Što se tiče komunikacije na relaciji roditelj - škola - roditelj, divim se svakom roditelju koji vodi brigu o svom djetetu, kojem je stalo da zna zbog čega šalje svoje dijete u školu, ali ne prihvatam ine opravdavam da se roditelji miješaju u posao prosvjetnog radnika.

Lični primjer, kao roditelj vrlo često se preispitujem da li sam stroga previše kada je u pitanju škola i obrazovanje mog djeteta. Meni je nezamislivo da u toku dana ne provjerim šta je dijete taj dan radilo u školi, šta se sve dešavalo u razredu. Na informacijama sam redovna. s druge strane kao učiteljica, satima znam sjediti u zbornici i čekati hoće li se ko od roditelja udostojiti da dodje na informacije, vrlo često sam ja ta koja zaustavlja roditelje da im saopći neku informaciju. Svaki dan sam u prilici da u ruksaku pronađem primjera radi sendvič od prije par dana (primjer navodim samo) što mi jasno govori da u ruksak niko od roditelja nije zavirio.

U svemu ovome ne mogu ni roditelje kriviti, krivim državu koja je dovela stanje ovakvo kakvo jeste, gdje veliki broj roditelja ide da djetetu obezbijedi osnovne uslove za život, tako da nema kad da se još brine o školi sog djeteta...

Mislim da sam skrenula sa teme, [sm=smiley1.gif] , ali opet ću ponoviti svaka čast svim roditeljima koji brinu o svom djetetu po pitanju obrazovanja, ali također vas molim ostavite posao učitelja njemu a ne da se svi petljaju tamo gdje mu nije mjesto, [sm=smiley1.gif]




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>