Dijastaza rektusa (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Poslije porođaja



Poruka


Isha -> Dijastaza rektusa (27.4.2016 23:16:07)

Za ovo sam saznala tek nakon treceg poroda, nasi ginekolozi uglavnom ne obracaju paznju na ovaj segment.
U trudnoći i/ili nakon porođaja može doći do razmicanja uzdužnog trbušnog mišića (m.rectus abdominis) duž srednje linije, odnosno tzv. dijastaze. Dijastaza se javlja kada prednji trbušni zid ne može više da se rastegne pod pritiskom uvećane materice i ploda. Zbog hormonskih promjena i nemogućnosti daljeg rastezanja, dolazi do razmicanja na najmekšem dijelu, na središnjoj liniji (linea alba), vezivnom tkivu koje spaja ivice m.rectus abdominisa.
Dijastaza je zdravstveni, funkcionalni i estetski problem. Dijastaza je češća kod žena koje su već rađale ili su imale više trudnoća, kao i kod onih koje nose blizance. Riječ je o problemu koji se može riješiti vježbanjem, ali često trudnice i porodilje radeći nepravilno vježbe mogu ovo stanje da pogoršaju i da dovedu do ozbiljnih zdravstvenih problema, naročito ako je razmak izmedju ivica m.rectus abdominisa veći od 2,5 cm,kada postoji tzv. patološka dijastaza. Zbog dijastaze može da se javi bol u leđima,trbuhu i karlici,spuštanje organa i problemi sa mokrenjem (urogenitalna disfunkcija), te pojava pupčane kile (hernia umbilicalis).




Isha -> RE: Dijastaza rektusa (27.4.2016 23:26:18)

Evo kako to izgleda
https://www.google.ba/search?q=diastasis+recti&oq=diastasis&aqs=chrome.1.69i57j0j69i61j69i59l2j69i61.5124j1j4&client=ms-android-huawei&sourceid=chrome-mobile&espv=1&ie=UTF-8#imgrc=c0otnQQG6EizmM%3A

Mozete provjeriti imate li dijastazu tako sto legnete na ledja, savijete noge u koljenima sa stopalima na tlu i blago podignete glavu i ramena od tla uz stiskanje trbusnih misica. U tom polozaju prstima pipate predio pupka, te iznad i ispod. Ukoliko nema prostora da prsti "upadnu" onda nema ni dijastaze.
Ja sam uspjela smanjiti razmak sa tri na dva prsta zasad, i to u podrucju pupka, i vec vidim razliku u izgledu stomaka.
Bitno je naglasiti da vecina trbusnjaka koji se rade su kontraindikovani. Vjezbe sam nasla na netu, ima i dosta na youtube- u sa detaljnim instrukcijama.




škorpija -> RE: Dijastaza rektusa (28.4.2016 11:20:48)

čula sam za ovo ranije, iskreno strah me i provjeriti imam li to, ali morat ću[sm=smiley13.gif]




Isha -> RE: Dijastaza rektusa (28.4.2016 12:29:38)


IZVORNA PORUKA: škorpija

čula sam za ovo ranije, iskreno strah me i provjeriti imam li to, ali morat ću[sm=smiley13.gif]


Bolje sto prije. Ja sam u drugoj trudnoci dobila, to sada znam, a u trecoj su me ledja na kraju toliko boljela da nisam mogla hodati. Da sam ranije znala radila bi vjezbe da se dijastaza zatvori.




Isha -> RE: Dijastaza rektusa (28.4.2016 12:37:46)

https://www.google.ba/search?q=crunch+free+abs&oq=crunch+fre&aqs=chrome.2.69i57j0l3.8464j1j4&client=ms-android-huawei&sourceid=chrome-mobile&espv=1&ie=UTF-8#imgrc=oBRHp_Rnp1q1jM%3A

Ove vjezbe ja radim.




Stranica: [1]