Slobodan čas u toku nastave (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Od đačića do đaka



Poruka


Blue rose RR -> Slobodan čas u toku nastave (6.9.2017 11:24:47)

Mame veće djece (pretpostavljam da manji nemaju ove praznine) pitanje:
da li u rasporedima vaše djece, i koji je razred u pitanju, imaju slobodni časovi unutar jednog nastavnog dana?
Naime, moja kći ne ide na Vjeronauku, već na Zdrave životne stilove, i s obzirom da su zaboravili da dvije učenice imaju mimo Vjeronauke (koja je drugi čas srijedom) čas, njima su utorkom stavili 6-ti (zadnji čas) Zdrave životne stilove.
To i ne bi bio toliki problem (mada je i to problem jer po novom Zakonu djeca od 4-6 razreda mogu dnevno imati samo 5 časova), da njih dvije imaju srijedom drugi čas slobodno.





Alma_27 -> RE: Slobodan čas u toku nastave (6.9.2017 14:58:54)

Ucenici ne mogu imati praznine u rasporedu. Ni u srednjoj skoli cak.




Blue rose RR -> RE: Slobodan čas u toku nastave (6.9.2017 15:49:09)

Neki zakonski propis to definiše ili onako praksa koja se sprovodi?




Alma_27 -> RE: Slobodan čas u toku nastave (6.9.2017 16:21:12)


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Neki zakonski propis to definiše ili onako praksa koja se sprovodi?


Zakonski propis. Sad ne znam tacno gdje pise. Pogledaj zakon o osnovnom obrazovanju, pedagoske standarde isto tako. Trazi pojam opterecenost ucenika. Mora biti negdje. Takodje, u pedagoskom zavodu bi ti trebali dati info ako ne mozes sama naci.




teacher75 -> RE: Slobodan čas u toku nastave (6.9.2017 17:27:44)


IZVORNA PORUKA: Alma_27

Ucenici ne mogu imati praznine u rasporedu. Ni u srednjoj skoli cak.

Da I ja potvrdim, radim u gimnaziji I ucenici ne smiju imati prazinu




Blue rose RR -> RE: Slobodan čas u toku nastave (7.9.2017 10:04:20)

Odlično, i mnogo hvala na savjetima.
U zakonu nema, jučer sam iščitala novi zakon i nigdje ne definiše ove slobodne (prazne) časove u toku dana, ali definiše broj sati koliko maksimalno djeca mogu imati u toku jednog nastavnog dana.
Imam i Pedagoške standarde i njih ću da pregledam, ali u svakom slučaju mnogo hvaal još jednom.




Daenerys -> RE: Slobodan čas u toku nastave (7.9.2017 13:18:19)

Uvijek je frka oko usklađivanja rasporeda kada su u pitanju predmeti na koje djeca idu kao po kazni, jer ne idu na vjeronauk.

Moja kćerka i njenih 5 druagara i drugarica idu na Kulturu i zajednicu(KIZ).Sada su četvrti razred i druga smjena.
Po resporedu imaju utorkom dva predčasa taj famozni KIZ,pa slobodan čas(dok ostali imaju vjeronauk),pa onda 4 regularna časa kao i ostali. To je 7 časova ukupno....cccc
Srijedom drugari drugi čas imaju ponovo vjeronauk,a ovi bi opet trebali da lunjaju okolo [sm=hudicek1.gif][sm=hudicek1.gif]

Da bi sve to bilo jos apsurdnije, prije početka nastave u ponedjeljak intonirala se himna BiH u znak obilježavanja dana ZE-DO kantona i direktorica skole se pohvalila kako su rasporedi napravljeni sa velikom pažnjom, po pedagoškim standardima ...WTF[sm=zmeden.gif]

Mi smo se odmah pobunili.Utorak su sredili.Čekamo da srede i srijedu, jer je van svake pameti da imaju slobodan čas.




Blue rose RR -> RE: Slobodan čas u toku nastave (7.9.2017 13:38:43)

Znači nisam nažalost usamljen slučaj.
Ja ću vjerovati da su u našem mendžamentu zaboravili ove dvije djevojčice tako da su previdjeli njihov predmet ZŽS, ali isto tako čekam i roditeljski da skrenem pažnju razrednoj koja će dalje kanalisati prema Upravi škole.
Samo da podsjetim roditelje da iščitaju novi Zakon o osnovnom obrazovanju jer ima odličnih svari. Jedna od njih je da djeca 4-5-6 razreda mogu dnevno imati maksimalno 5 časova. Tako da ipak se menadžment škole malo pozabavi oko rasporeda, a ne da nabacaju pred početak škole predmete.




Alma_27 -> RE: Slobodan čas u toku nastave (7.9.2017 16:32:14)

U sustini, njihov je problem kako ce napraviti raspored, ali nemaju djeca sta slusati vise casova nego sto mogu i trebaju. Ako vec djeca ne mogu imati paralelno ta dava casa, obicno se raspored pravi da jedna grupa dodje na prvi cas, a druga grupa da nema taj cas, ali ostaje jedan cas kasnije u skoli ili neki drugi dan nadoknadi.
U srednjim skolama to nije neobicno zbog prakticne nastave i informatike koja se izvodi u grupama, stranih jezika, vjeronauke i nekih drugih predmeta.
Nije im lako to sve organizovati, ali je moguce itekako. Ali opet naglasavam, djeca ne mogu imati pauzu u rasporedu.




Visnja RR -> RE: Slobodan čas u toku nastave (8.9.2017 15:53:23)

Kod nas većina djece u razredu ide na Etiku i moral....u isto vrijeme je i za nekoliko učenika katolički vjeronauk....
Obzirom da se islamski i pravoslavni nisu mogli u taj čas ubaciti jer ima malo djece , ta dječica ostaju na času Etike i morala ....a za njih je posebno organizvan čas odmah nakon nastave neki drugi dan...dakle 5. čas...
nema praznine




Stranica: [1]