zdravstveno osiguranje novorođenčeta (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Porodično zakonodavstvo



Poruka


scarlett -> zdravstveno osiguranje novorođenčeta (25.7.2009 2:10:28)

Drage moje, možda će vam ovo pitanje biti banalno, ali malo sam zbunjena.
Ja sam trenutno na birou u Sarajevu, a moj suprug je zdravstveno osiguran u TK, tamo mu se uplaćuju doprinosi iako radi u Sa. Obzirom da ću se ja aBd ovdje poroditi, uglavnom sam dobila informacije da novorođenče biva zdravstveno osigurano preko oca, što bi značilo da bi sutra sa bebom morali u slučaju svakog zdravstvenog problema ići u TK. Upravo smo htjeli pokrenuli postupak promjene lične karte i odjave sa zdravstva u TK da bi se prijavio u SK, tako da bi i naš bebi ovdje bio zdravstveno osiguran.
Međutim večeras smo dobili informaciju da je jedna žena svoju djecu osigurala na sebe, a ona je inače na birou, a suprug joj radi u drugom kantonu i tako su riješili taj status.
Da li je ovo moguće ili je ustvari nebuloza?
Jeli neka od vas upućena u ovaj sistem (ja def. nisam) ili da odem do biroa i pitam kakve su mogućnosti?
U CIPSu je trenutno sistem u nekakvoj blokadi, pa da se uzalud ne maltretiramo, ako znate da bi bebi mogao biti osiguran na mene preko biroa.
Nemojte zamjeriti mojoj neupućenosti.

Hvala na svakom odgovoru![image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




malena_t -> RE: zdravstveno osiguranje novorođenčeta (25.7.2009 2:17:32)

Draga Scarlett mom muzu su zadnji put kad je isao da ovjeri sinovu knjizicu u zdravstvenom rekli da sljedeci put donese moje rjesenje o porodiljskom jer prvih godinu dana zdravstveno za bebu ne placa firma nego kanton. Inace malisa je osiguran preko mene. Doduse ja radim. Najbolje pitaj u zdravstvenom. 




scarlett -> RE: zdravstveno osiguranje novorođenčeta (25.7.2009 2:21:45)

ok, hvala[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




malena_t -> RE: zdravstveno osiguranje novorođenčeta (25.7.2009 2:26:06)

Nema na cemu [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image] 




nanika -> RE: zdravstveno osiguranje novorođenčeta (25.7.2009 8:09:32)

Ja mislim da postoji mogucnost da ga osiguras preko sebe iako si na birou. Najbolje da odes i provjeris koja je procedura. Ne vidim razlog zasto nebi mogla. Sretno!




Hanady RR -> RE: zdravstveno osiguranje novorođenčeta (25.7.2009 8:52:57)

Potrebno je da po rođenju djeteta kupite zdravstvenu knjižicu i ZO1 obrazac u zdravstevnom osiguranju na Skenderiji ( sve košta oko 3 KM) onda fino odeš na svoj biro i daš da ti popune podatke za djete. Ponesi rodni list djeteta, svoju ličnu kartu i isto tako svoju zdravstvenu knjižicu. nakoš što ti popune obrazac i knjižicu vrati se u zdravstveno i prijavi djete. Ponesi otpusno pismo iz bolnice, rodni list djeteta, svoju zdravstvenu i ličnu kartu i prijavi djete na sebe preko biroa.
Kako ćeš biti porođena pa neznam dali je izvodljivo da toliko hodaš sugerišem ti da pred porod odeš i javiš se na biro da ti stave u radnu knjižicu pečeat kojim te oslobađaju da se javljaš 6 mj ili godinu i kaži im da će tvoj suprug donijeti potrebnu dokumenatciju za prijavu djete na zdravstveno osiguranje :)




anitaMO -> RE: zdravstveno osiguranje novorođenčeta (25.7.2009 22:42:32)

Laura je od prvog dana osigurana na mene,a ja sam bila na birou jer nisam radila.nemaš nikakvih problema.




Hannan -> RE: zdravstveno osiguranje novorođenčeta (29.7.2009 23:24:45)

I moje dijete je osigurano preko mene, na birou sam. U Tuzli dijete do mjesec dana uoste ne treba knjizicu,jer ide preko mamine. Neko ti je vec nabrojao sta treba, da ne ponavljam. I da, oslobodjena si cijelu godinu javljanja, uz prikaz otpusnog pisma.




scarlett -> RE: zdravstveno osiguranje novorođenčeta (29.7.2009 23:38:15)

Hvala draga, bila sam prekjučer na birou i potvrdili su mi to sve.
LP [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




emirita -> RE: zdravstveno osiguranje novorođenčeta (9.1.2014 10:09:40)

Pozdrav. može li mi neko napisati sta treba od dokumenata da se dijete osigura preko oca,otac je privatnik tako da on sam treba sve odraditi. Dosad je sve to sredjivala firma u kojoj je radio,pa nismo upoznati sa procedurom.da li mogu ja kao njegova supruga sve to završiti u zdravstvenom,jer on baš ima puno posla pa rijetko može izaći.




emirita -> RE: zdravstveno osiguranje novorođenčeta (9.1.2014 10:10:35)

Upitanju je novorodjence. Znači prvi put se vadi knjižica.




veeseelaa -> RE: zdravstveno osiguranje novorođenčeta (9.1.2014 14:03:00)

u ZZO ćeš kupiti knjižicu i formurale za prijavu djeteta na zdravstveno
popuniš oboje i ovjeriš na predvidjena mjesta pečatom firme, uz izvod iz matične knjige rodjenih odešna šalter gdje s eovjeravaju zdr.knjižice i uz ličnu kartu tm izvršiš prijavu





Stranica: [1]