RE: Ljubomora starijeg djeteta (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Djeca



Poruka


M kao Mama -> RE: Ljubomora starijeg djeteta (10.7.2013 14:44:56)

joj, BH kraljica si, hahahaha, ma LAmija je mozak operacije, a lajla izvršilac, sjećam se ono prije kažu uvijek ono mirnije izvuće deblji kraj, jer se ne zna snaći, pa ja time vođena,




Crnkica -> RE: Ljubomora starijeg djeteta (10.7.2013 22:56:57)

Smajli stvarno ti je problem,i kod mene je bilo ljubomore na početku više kad se Dž rodila mali se razbolio....a već sad se mogu reći super igraju,nekad nemogu da gledam njihove šege i kad se gnjave bojim se da je ne učepi ili udari,a i vole se čudo jedno [sm=smiley36.gif],ganjaju se pa ih moram smirivati da mi kona odozdo raport ne vrši.




MicoTico -> RE: Ljubomora starijeg djeteta (10.7.2013 23:08:18)

Kod nas je ljubomora prisutna uvijek iliti vazda[sm=smiley36.gif]
M je bila baš baš ljubomorna kad se T rodio, ali i sad (poslije 3 godine) pokaže ljbomoru npr. kad ga poljubim, uzmem u krilo, odmah leti ona da i nju ljubim, pa bi i ona u krilo. A sad je i T postao na nju ljubomoran, pa ne dao mi Bog da nju poljubim više puta nego njega itd itb. vazda neko natezanje koga se više voli.





smajli80 -> RE: Ljubomora starijeg djeteta (10.7.2013 23:15:59)

Hvala vam na savjetima-vidim da je to više manje problem kod svakoga.Samo me užasno nervira kad kaže -eto njemu si nasula više soka i meni neće ostati ništa.

Kao što Ziki kaže to mi je postala svakodnevnica i živim s tim.

Hvala cure[sm=smiley1.gif]




Lulu_08 -> RE: Ljubomora starijeg djeteta (11.7.2013 7:36:12)

Ja mislim da je ta "ljubomora" u smislu privlacenja paznje i trazenja istoga za sebe cisto nacin da se svako dijete izbori za svoje "mjesto pod nebom" i skroz ok, tako se ujedno uce i za ono "sutra" kada ce se u drustvu boriti za svoje mjesto. Sve dok ta "ljubomora" nije pracena nekim drugim simptomima "problema" (strahovi, mokrenje, frustracije, povlacenje, agresivnost i sl.) ja mislim da je situacija normalna, u suprotnom bih se ja obratila strucnom licu za savjet [sm=smiley1.gif]




M kao Mama -> RE: Ljubomora starijeg djeteta (11.7.2013 7:52:55)

Ja sinoć bila kod rocice, koja mi je ko sestra, zaista, i ima bebu do dva dana , okupali je, oblačim je ja kad je malađa zapomalagala mama, mama, ne znam kako je došla do mene,a tek prohodala, ko patka dogega i vuče me za tuniku i zove mama, dok je nisam uzela nije prestla zvati, znači ona je i zvanično ljubomorna, hahahah




Lulu_08 -> RE: Ljubomora starijeg djeteta (11.7.2013 8:03:05)


IZVORNA PORUKA: mama_alma

Ja sinoć bila kod rocice, koja mi je ko sestra, zaista, i ima bebu do dva dana , okupali je, oblačim je ja kad je malađa zapomalagala mama, mama, ne znam kako je došla do mene,a tek prohodala, ko patka dogega i vuče me za tuniku i zove mama, dok je nisam uzela nije prestla zvati, znači ona je i zvanično ljubomorna, hahahah


Ma dusica mala, pa cinjenica da se druga djeca od rodjenja nauce boriti za paznju mame jer im drugacije nije ni poznato, a starijima je odvlacenje mamine paznje nesto sasvim novo sa cim se trebaju nauciti boriti korak po korak.

MOja je mladja KRPELJ haha, ona koga god se uhvati ne da da joj se oduzima njeno "pravo" na paznju haha. EH jedino sto seku nevjerovatno voli i samo bi je grlila i igrala se sa njom, ali KADA ona to zeli hahaha..




hanabanana -> RE: Ljubomora starijeg djeteta (11.7.2013 9:09:41)

To ja ne smatram ljubomorom nego borbom za svoje mjesto.
Mislim da jako puno roditelji igraju ulogu u tome kakav će odnos imati braća i sestre.
Nas smo tri, nikada nisam osjetila mrvu ljubomore, niti ja takav osjećaj imam prema svojim sestrama. Moji su balansirali između nas, nikada nismo čuli: da si ko ona, ili da su nas upoređivali. A bogami su mogli. [sm=smiley36.gif] Recimo ja sam bila odlikaš, mlađa sestra je u VI razredu pala iz istorije na popravni......ali nikada, nikada nismo čule: da si kao ona!!

Ljubomora je nešto drugo....ona može uništiti život pojedinca.

Ovo borenje za položaj je nešto sasvim drugo. Zamisli šta se dešava u glavi bebare od 13 mjeseci kada vidi da mana diže tamo neku bebu?!

Ovo me podsjeti na moja H. kad je imala jedva 9 mjeseci. Kupili joj bebu ćelu, i sjede suprugovi pijemo kafu, i ja onako beba bila pored mene, uzmem je stavim u krilo i pričam sa svekrvom. Ona dopuza do mene, uze onu bebu, trehnu je od od parket i sjede mi u krilo. [sm=smiley36.gif]




Lulu_08 -> RE: Ljubomora starijeg djeteta (11.7.2013 9:12:35)


IZVORNA PORUKA: hanabanana

To ja ne smatram ljubomorom nego borbom za svoje mjesto.
Mislim da jako puno roditelji igraju ulogu u tome kakav će odnos imati braća i sestre.
Nas smo tri, nikada nisam osjetila mrvu ljubomore, niti ja takav osjećaj imam prema svojim sestrama. Moji su balansirali između nas, nikada nismo čuli: da si ko ona, ili da su nas upoređivali. A bogami su mogli. [sm=smiley36.gif] Recimo ja sam bila odlikaš, mlađa sestra je u VI razredu pala iz istorije na popravni......ali nikada, nikada nismo čule: da si kao ona!!

Ljubomora je nešto drugo....ona može uništiti život pojedinca.

Ovo borenje za položaj je nešto sasvim drugo. Zamisli šta se dešava u glavi bebare od 13 mjeseci kada vidi da mana diže tamo neku bebu?!

Ovo me podsjeti na moja H. kad je imala jedva 9 mjeseci. Kupili joj bebu ćelu, i sjede suprugovi pijemo kafu, i ja onako beba bila pored mene, uzmem je stavim u krilo i pričam sa svekrvom. Ona dopuza do mene, uze onu bebu, trehnu je od od parket i sjede mi u krilo. [sm=smiley36.gif]


SLazem se i ja tako mislim, a za bebu i krilo HAHA neka je dala bebi do znanja gdje joj je mjesto [sm=jezicek.gif]




M kao Mama -> RE: Ljubomora starijeg djeteta (11.7.2013 9:21:36)

Hana, meni se čini kako je bil au stomaku počela je da se bori za svoje mjesto, sad kad je kao veća, to se lijepo vidi, sestru voli, ali baš, ali red se mora znati u kući, ko je glavni, znači od jučer mi je ona tvoja rečenica, nečeš valja dopusti da te ona tuče, tu nedgje u glavi, ja to zovem sindrom drugog djeteta, koje traži svoje mjesto, hahahhaah.

a šta ti kao osoba koja ima iskustva kažeš, da li bi treća bebe nekad bila poželjna, Lajla moli za još dvoje, a ja kažem no poblem, usput zaberi mami banderu u naselju, hahha




hanabanana -> RE: Ljubomora starijeg djeteta (11.7.2013 9:24:30)

Ja još nisam stavila tačku.....[sm=smiley1.gif]




ziki -> RE: Ljubomora starijeg djeteta (11.7.2013 9:36:01)

Povodom ljubomore mlađeg djetata logopedica mi reče(tako je njoj njena profesorica objasnila sličan problem kod njene djece) da je to što moje malo ne priča, tj priča na mandarinskom jedna vrsta ljubomore jer na taj način traži sebi prostor i posebnu pažnju.
E sad ja jesam na neki način nametala Tarika kao uzor mlađem, kako treba da počnemo na tutu, da nema pelene i da bude veliki i da vidi kako je to lijepo, kako Tarik ne nosi pelenu....




hanabanana -> RE: Ljubomora starijeg djeteta (11.7.2013 10:07:58)


IZVORNA PORUKA: ziki

E sad ja jesam na neki način nametala Tarika kao uzor mlađem, kako treba da počnemo na tutu, da nema pelene i da bude veliki i da vidi kako je to lijepo, kako Tarik ne nosi pelenu....



Nemoj to raditi......jer ce mu kasnije biti pun kofer starijeg brata. Zašto bi mu morao biti uzor?!
Moja H. je sa dvije skinula pelene.
S. je sa dvije svu kuću popišala, ja joj vratila pelena. Mislila sam da će ih do škole nositi. U septembru, sa 2,5 godine je ustala, skinula pelenu i rekla: ja od danas piskim na tutu. Idemo kupiti gaće.

NIkada se nije upišala u gaće nakon toga! Ali nikada.




ziki -> RE: Ljubomora starijeg djeteta (20.10.2014 10:16:47)

Miskice dobro dosla na temu [sm=smiley36.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 7 8 [9]