Mucanje ili nesto drugo... (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Odgoj



Poruka


Dida79 -> Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 11:41:43)

Pozz drage moje ja imam problem mislim da je moj maleni poceo mucati.To sam primjetila prije mozda desetak dana.On ima 2.5god i bas ne prica ispravno odnosno tepa primjer:
netu-necu
mema-nema
kok-sok itd.E sad je poceo da zamuckuje kada pocinje recenicu najvise kada nesto hoce uvijek zaglavi na ono hotu(hocu)i to ponovi vise puta.Jako sam zabrinuta i nisam sigurna da li da ga vodim dr ili da sacekam jos malo mozda mu je to neka prolazna faza.Da li je neka od vas imala slicna iskustva?




DM -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 11:50:22)

Moj stariji je neko vrijeme isto tako(sad ima 4 god)!
Kada je htio da sastavi rečenicu vraćao se po nekoliko puta na početak;nismo ga ništa forsirali,nago smo ga puštali da sam "nadođe" čekali smo koliko je god trebalo da bi nam nešto rekao-nismo ga prekidali ili završavali rečenicu umjesto njega!
Imaj strpljenja da ga saslušaš i samo ga ohrabri ako vidiš da posustane!
Prati stanje i ti ćeš sama procijeniti kako treba da intervenišeš!
P.S.Ponekad kažem da sam roditelj treba uspostaviti dijagnozu pa onda pedijatru!_znaju nekada biti "agresivni# u svojim dijagnozama i terapijama!




gvendolina -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 13:18:56)

dida79 je li se on nesto uplasio?Tako je maleni od mog djevera bio poceo mucati,dijete nije moglo rijec da izgovori. Vodili su ga kod dr. i rekao je da se vjerovatno nesto prepao.A on je prije toga pao i morali su mu siti usnu,pa je vjerovatno od toga i poceo mucati.Evo hB sad mu je pestalo i super prica.Ako Bog da proci ce to.




acudesa -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 13:48:31)

IZVORNA PORUKA: Dida79

Pozz drage moje ja imam problem mislim da je moj maleni poceo mucati.To sam primjetila prije mozda desetak dana.On ima 2.5god i bas ne prica ispravno odnosno tepa primjer:
netu-necu
mema-nema
kok-sok itd.E sad je poceo da zamuckuje kada pocinje recenicu najvise kada nesto hoce uvijek zaglavi na ono hotu(hocu)i to ponovi vise puta.Jako sam zabrinuta i nisam sigurna da li da ga vodim dr ili da sacekam jos malo mozda mu je to neka prolazna faza.Da li je neka od vas imala slicna iskustva?


isto tako je i kod mene, samo je mom malom skoro 3 godine, doduše malo jasnije izgovara riječi u zadnje vrijeme.
za mene to NIJE mucanje, evo kako sam ja to shvatila: krene on sa rečenicom i drž-ne daj zapne na jednoj riječi (zna je ponoviti i do 10 puta[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]), mislim da vježba izgovor baš te riječi, ono dok je ne prelomi, meni to nimalo ne smeta




dina_89 -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:00:50)

IZVORNA PORUKA: doublemum

Moj stariji je neko vrijeme isto tako(sad ima 4 god)!
Kada je htio da sastavi rečenicu vraćao se po nekoliko puta na početak;nismo ga ništa forsirali,nago smo ga puštali da sam "nadođe" čekali smo koliko je god trebalo da bi nam nešto rekao-nismo ga prekidali ili završavali rečenicu umjesto njega!
Imaj strpljenja da ga saslušaš i samo ga ohrabri ako vidiš da posustane!
Prati stanje i ti ćeš sama procijeniti kako treba da intervenišeš!
P.S.Ponekad kažem da sam roditelj treba uspostaviti dijagnozu pa onda pedijatru!_znaju nekada biti "agresivni# u svojim dijagnozama i terapijama!

[/quote

bas ovako , mislim da je ovo najbolji savjet
ps. znam to po svom braci jer je bio poceo mucati




Dida79 -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:28:46)

IZVORNA PORUKA: acudesa



isto tako je i kod mene, samo je mom malom skoro 3 godine, doduše malo jasnije izgovara riječi u zadnje vrijeme.
za mene to NIJE mucanje, evo kako sam ja to shvatila: krene on sa rečenicom i drž-ne daj zapne na jednoj riječi (zna je ponoviti i do 10 puta[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image] ), mislim da vježba izgovor baš te riječi, ono dok je ne prelomi, meni to nimalo ne smeta


I meni je bilo prvo sto sam pomislila da se trudi da pravilno izgovori prvu rijec u recenici ali sada mi to pravo zapinje za usi.Bojim se da ga odvedem dr da mu to ne bi bila jos veca trauma jer znas kakvi su oni odma nekih stotinu dijagnoza.A opet mislim da nije kao i ja ja inace pravo brzo pricam pa mislim da nije to naslijedio od mene pa se ne moze da snadje...




acudesa -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:30:21)

ne znam , Boga mi šta bih ti rekla, ja svog ne bih vodila ako ne bih primjetila da ono baš iz "grla" zapinje, da ima blokadu




acudesa -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:32:12)

i, nadam se o tome NIKAKO ne pričaš pred njim, ama baš ništa u vezi toga, to će nagativno uticati na njega-kritika
samo strpljivo i bez promjene na licu ga saslušaj
mada, iskreno-poslušaj me, ignoriši to apsolutno (savladaj se) i vidi, mislim da to nije ništa-jedino ako ga ti ne isforsiraš, izvini ali morala sam ti to napisati
a, on je i mali, samo 2,5 godine.
ne volim davati savjete za koje nisam 100% sigurna, ne daj mi Bože nekoga nositi na savjesti, ali mislim da on samo uči da govori, pa se snalazi kako zna




lilix -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:37:24)

drage moje zabrinute mame, maloprije sam isto pisala na temi logoped, al evo ponoviću, Moj sin sada ima 2 god i 8 mjeseci, rano je propričao, pravilno je izgovarao riječi, bez tepanja, prije 4-5 mjeseci počeo je da ponavlja riječi, pogotovo prvu, da zamuckuje (hhhhhhoću....), MM i ja smo ga počeli ispravljati jer smo mislili u početku da on nešto izvodi, time smo samo pogoršali stvar, odlučili smo se da posjetimo logopeda koji nam je ukazao na greške koje mi kao roditelji činimo, i kako trebamo da radimo s njim da bi se to ispravilo, i hB sada je sve OK, još idemo kod logopeda jer on uživa tamo ima puno igračaka i djece.
Uglavnom, doktorica nam je rekla da smo dobro uradili što smo se na vrijeme javili




Dida79 -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:38:12)

Ma nemoj se izvinjavati ja da sam sigurna sta trebam raditi ne bi pisala i pitala za pomoc[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
Ja njega znam i zaustaviti pa mu kazem hajde polako mi to ponovi i onda jr sve ok ali se opet brinem jer je on prije vremena rodjeno dijete cak je bio i na respiratoru pa sam sad zabrinuta da to nije ta moguca posljedica o kojoj su dr govorili...




acudesa -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:41:41)

lilix-ja mislim da se mucanje ipak može prepoznati, da se može odvojiti od onog dječijeg "brljanja"
reci nam ti, ipak zna se kako izgleda mucanje-tada dolazi do grča u govornim ogranima i manifestuje se na stanci u izgovoru riječi i mora biti razlike...




Dida79 -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:42:32)


IZVORNA PORUKA: lilix

drage moje zabrinute mame, maloprije sam isto pisala na temi logoped, al evo ponoviću, Moj sin sada ima 2 god i 8 mjeseci, rano je propričao, pravilno je izgovarao riječi, bez tepanja, prije 4-5 mjeseci počeo je da ponavlja riječi, pogotovo prvu, da zamuckuje (hhhhhhoću....), MM i ja smo ga počeli ispravljati jer smo mislili u početku da on nešto izvodi, time smo samo pogoršali stvar, odlučili smo se da posjetimo logopeda koji nam je ukazao na greške koje mi kao roditelji činimo, i kako trebamo da radimo s njim da bi se to ispravilo, i hB sada je sve OK, još idemo kod logopeda jer on uživa tamo ima puno igračaka i djece.
Uglavnom, doktorica nam je rekla da smo dobro uradili što smo se na vrijeme javili


I moj isto najvise zapinje na hocu i evo.E pa ja sam iz stog razloga pokrenula ovu temu bojim se da dizem buku bez veze a opet sa druge strane da na zakasnim sa posjetom dr.A moj sin i tvoj oni su vrsnjaci...




acudesa -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:43:50)

IZVORNA PORUKA: Dida79

Ma nemoj se izvinjavati ja da sam sigurna sta trebam raditi ne bi pisala i pitala za pomoc[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
Ja njega znam i zaustaviti pa mu kazem hajde polako mi to ponovi i onda jr sve ok ali se opet brinem jer je on prije vremena rodjeno dijete cak je bio i na respiratoru pa sam sad zabrinuta da to nije ta moguca posljedica o kojoj su dr govorili...


molim te nemoj ovo raditi, mene evo uze grč[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]-kad pomislim da me neko tjera da radim savršeno nešto što još učim i ne znam dobro da radim




Dida79 -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:46:50)

Ma znam mozda si upravu probacu da ga ne ispravljam da vidim kako ce ici a ako ne pravac dr




Tidzi -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:51:35)


IZVORNA PORUKA: Dida79

Pozz drage moje ja imam problem mislim da je moj maleni poceo mucati.To sam primjetila prije mozda desetak dana.On ima 2.5god i bas ne prica ispravno odnosno tepa primjer:
netu-necu
mema-nema
kok-sok itd.E sad je poceo da zamuckuje kada pocinje recenicu najvise kada nesto hoce uvijek zaglavi na ono hotu(hocu)i to ponovi vise puta.Jako sam zabrinuta i nisam sigurna da li da ga vodim dr ili da sacekam jos malo mozda mu je to neka prolazna faza.Da li je neka od vas imala slicna iskustva?





I mi imamo taj problem, samo sto je mom sinu 2,9 godina. Moj npr. prilicno dobro izgovara rijeci i razumno. Od nedavno je poceo da zapinje na pocetku recenice. Npr. ako hoce nesto da nam kaze papocne recenicu (Eno voza mama) on.. "Eeeeeno voza mama" ili "Vidi kakakamiona" ili bas kad ubrza da nesto kaze, onda pocne mucati. E, sad ne znam sta je problem. Do prije nekoliko mjeseci toga nije bilo. Da li je o neka prolazna faza ili bi ga ipak tebali voditi kod dr?[sm=zmeden.gif]




lilix -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:51:45)

moj život je rodjen 08.02.2007,  čitam i ovo što ti je acudesa pisala, u pravu je, jedan od savjeta koji nam je logoped dala je da nikada ne ispravljamo dijete, nego samo da smireno s osmjehom na licu izgovorimo lijepo i pravilno riječ koju on hoće da izgovori, da uvjek imamo osmjeh na licu da bi dijete bilo opuštenije kada priča, zatim da mu gledanje TV svedemo na minimum (to je bilo nemoguće), da mu što više čitamo pjesmice koje se rimuju i jednostavne priče...uglavnom trudili smo se slušati njene savjete i on se hB već nakon dvije "terapije" kod logopeda vratio na staro
Kod njega nije bilo u pitanju klasično mucanje, nije se grčio, pravio grimase isl., ali ako ste imalo zabrinute, mislim da je bolje posjetiti stručnjaka, ne može štetiti




acudesa -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:54:21)

IZVORNA PORUKA: Tidzi


IZVORNA PORUKA: Dida79

Pozz drage moje ja imam problem mislim da je moj maleni poceo mucati.To sam primjetila prije mozda desetak dana.On ima 2.5god i bas ne prica ispravno odnosno tepa primjer:
netu-necu
mema-nema
kok-sok itd.E sad je poceo da zamuckuje kada pocinje recenicu najvise kada nesto hoce uvijek zaglavi na ono hotu(hocu)i to ponovi vise puta.Jako sam zabrinuta i nisam sigurna da li da ga vodim dr ili da sacekam jos malo mozda mu je to neka prolazna faza.Da li je neka od vas imala slicna iskustva?





I mi imamo taj problem, samo sto je mom sinu 2,9 godina. Moj npr. prilicno dobro izgovara rijeci i razumno. Od nedavno je poceo da zapinje na pocetku recenice. Npr. ako hoce nesto da nam kaze papocne recenicu (Eno voza mama) on.. "Eeeeeno voza mama" ili "Vidi kakakamiona" ili bas kad ubrza da nesto kaze, onda pocne mucati. E, sad ne znam sta je problem. Do prije nekoliko mjeseci toga nije bilo. Da li je o neka prolazna faza ili bi ga ipak tebali voditi kod dr?[sm=zmeden.gif]

ako tvoj kao i moj još skakuće pri tome od uzbuđenja to ti je samo brzina, nema kad izgovoriti kako treba[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Tidzi -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:56:29)

I da zaboravih napomenuti da on ne muca ono konstantno, samo na nekim rijecima. Cesto recenice i rijeci sastavlja i izgovara bez mucanja, a nekada i pocne da zamuckuje na nekim rijecima. Mi ga ne ispravljamo i pustimo ga da zavrsi. I onda ako je bio zapeo na "kakakamina", mi mu kazemo da lijepo kaze kamion i on lijepo i ponovi bez zamuckivanja.




Dida79 -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:59:15)

IZVORNA PORUKA: lilix

moj život je rodjen 08.02.2007,  čitam i ovo što ti je acudesa pisala, u pravu je, jedan od savjeta koji nam je logoped dala je da nikada ne ispravljamo dijete, nego samo da smireno s osmjehom na licu izgovorimo lijepo i pravilno riječ koju on hoće da izgovori, da uvjek imamo osmjeh na licu da bi dijete bilo opuštenije kada priča, zatim da mu gledanje TV svedemo na minimum (to je bilo nemoguće), da mu što više čitamo pjesmice koje se rimuju i jednostavne priče...uglavnom trudili smo se slušati njene savjete i on se hB već nakon dvije "terapije" kod logopeda vratio na staro
Kod njega nije bilo u pitanju klasično mucanje, nije se grčio, pravio grimase isl., ali ako ste imalo zabrinute, mislim da je bolje posjetiti stručnjaka, ne može štetiti


Pa da on je malo stariji od mog malenog moj je rodjen 25.04.2007.Necu ga vise nikad ispravljati a sto se tice tv to je nemoguce on svako jutro na novoj tv gleda crtane i nema sanse da mu neko promijeni kanal a naravno kad krene spavati pocoyo mu je glavni.
I on se ne grci nikada samo zpne na jednom slovu.




Hurma -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:59:29)

on zapravo ne zna rijec, nema to veze sa mucanjem!




Tidzi -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 14:59:59)


IZVORNA PORUKA: acudesa


ako tvoj kao i moj još skakuće pri tome od uzbuđenja to ti je samo brzina, nema kad izgovoriti kako treba[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Ovaj moj je na 300 od jutra do mraka. Totalno zivo djete. On nema mira ni dok jede.




Dida79 -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 15:03:55)

Ista stvar kao da ga neko navije pa se po citav dan ne smiruje[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Majke mi ponekad pomislim da ja samo pola predjem koliko i on ja bi zavrsila sa upalom misica..




Dida79 -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (13.10.2009 15:06:21)

[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
Hvala na savjetima svim mamicama




Anoniman -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (14.10.2009 11:55:28)

IZVORNA PORUKA: Dida79

On ima 2.5god i bas ne prica ispravno odnosno tepa primjer:
netu-necu
mema-nema
kok-sok itd.E sad je poceo da zamuckuje kada pocinje recenicu najvise kada nesto hoce uvijek zaglavi na ono hotu(hocu)i to ponovi vise puta.


Mislim da nema razloga za zabrinutost ...2,5 god. je malo da se ustanovi mucanje, pa on ne zna još ni govoriti.
Kao što se predhodno i navelo samo možete pogoršati situaciju ako tjerate dijete da pravilno izgovori riječ, treba pustiti dijete da se samo izbori i on će sam komunicirajući sa drugom djecom početi pravilno izgovarati. Što više igre, druženja...tv minimum i to dobro odabrati, i sami nismo svjesni šta se sve suptilno provlači pa čak i kroz crtane filmove a o govoru neću ni da pričam, djeca su imitatori...

Smatra se da mucanje nastaje nekom traumom, a najbolji tretman -pjevanje i pravilno disanje (duboki udisaj pa izdisaj) ...Zašto disanje? jer najčešće kod djece koja mucaju navire puno informacija u jednom trenutku i dolazi do bloka (udisaj i i izdisaj) smiri situaciju i da vremena da dijete posloži riječi. Mucanje zna nestati i ponovo se vratiti prilikom nekog uzbuđenja, šoka...

Za sada prati svoje dijete do 3 godine ako se nastavi obratite se logopedu.




Dida79 -> RE: Mucanje ili nesto drugo... (14.10.2009 14:07:46)

ok. Definitivno cu se strpiti i vidjeti kako ce to sve dalje ici a ako i dalje nastavi trazim strucnu pomoc...




Stranica: [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>