RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Naša svakodnevica



Poruka


sabinos -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (4.1.2011 15:25:32)

moj je san agencija za vjencanja,ono kao u filmovima[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
ali mi fali hrabrosti a ne znam ni kako bi islo..al eto kazem to mi je san




Rabi -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (28.2.2012 12:09:47)


IZVORNA PORUKA: sabinos

moj je san agencija za vjencanja,ono kao u filmovima[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
ali mi fali hrabrosti a ne znam ni kako bi islo..al eto kazem to mi je san



I ja imam isti san...bas bih voljela nekad u zivotu da se bavim ovim poslom(organizacija, svadbeni nakit, cvijece, ikebane....)
I da je to sve lijepo organizovano, smjesteno u nekom salonu koji vise lici na neki ugodni dnevni boravak nego na onaj klasicni svadbeni salon[sm=smiley1.gif]

Ali, ja vec zelim da pokrenem nesto drugo, sad za sad[sm=smiley1.gif]

Mene zanima, ima li neko iskustva sa obrtom...rekose mi da bi ova moja ideja mogla u ovo upasti, ali nisu sigurni da ce to inspekcija tolerisati[sm=zmeden.gif] Ne razumijem, pa zar mi oni ne trebaju reci to je TO i nemas brige[sm=smiley1.gif]
Za obrt ne treba fisklana kasa...sve se placa pausalno[sm=zmeden.gif]
Ima li neko iskustva sa istim...da mi malo da nekih smjernica[sm=smiley1.gif]
I jos nesto, kako pokrenuti ovaj obrt, kao osnovnu, dodatnu ili dopunsku djelatnost[sm=smiley1.gif]




veeseelaa -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (28.2.2012 12:36:01)

Rabi nisam skontala šta te zanima?
neke općine ne dozvoljavaju dopunske djelatnosti za odredjene djelatnosti
jel misliš na samostalnu trgovinsku radnju tj po novom samo trgovinska radnja (reješenje o radu izdaje općina) ili misliš na doo - društvo ograničene odgovornosti (rješenje o radu izdaje sud)

Razilika je jer se trgovinskom djelatnošću možeš baviti samo jendom djelatnošću, npr prodaja vjenčanica, il prodaja odredjenih artikala a doo ti daje mogućnost za svašta nešto

Fiskalna kasa nije potrebna za odredjena pravna lica.... pošte, udruženja i sl a za str, doo treba kasa fiskalna

imaš zakon o fiskalizaciji na netu pa pročitaj




norah -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (28.2.2012 12:41:59)

Da li mi neka od vas moze preporuciti dobrog knjigovodju za doo?




veeseelaa -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (28.2.2012 12:44:11)

IZVORNA PORUKA: norah

Da li mi neka od vas moze preporuciti dobrog knjigovodju za doo?


ja, izvrstan i svestran, radi se o agenciji, jako priznati u poreznom svijetu
imaš pp




Visnja RR -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (28.2.2012 12:47:39)

to je najbolje preko agencije... ako zelis kontakt preko koje ja vodim firmu reci...




veeseelaa -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (28.2.2012 13:26:27)

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: norah

Da li mi neka od vas moze preporuciti dobrog knjigovodju za doo?


ja, izvrstan i svestran, radi se o agenciji, jako priznati u poreznom svijetu
imaš pp


imaš opet pp




Rabi -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (28.2.2012 13:49:36)

Heh vesela, ma ne bih ja ni doo ni str, tj. tr.....

Mislila sam na obrtnicku djelatnost[sm=smiley1.gif]

Ja nemam iskustva nikakvog u ovom samostalnom biznisu, pa me zanimaju eto neke pojedinosti oko ovog obrtnickog nacina pokretanja biznisa[sm=smiley1.gif]

U opstini mi rekose da ovaj nacin poslovanja ne zahtjeva fiskalizaciju, vec se sve placa pausalno[sm=zmeden.gif]
Nisam skontala kako pausalno[sm=zmeden.gif] uplatiti pazar....




Rabi -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (28.2.2012 13:51:34)

IZVORNA PORUKA: Visnja RR

to je najbolje preko agencije... ako zelis kontakt preko koje ja vodim firmu reci...

I meni ce trebati knjigovodja[sm=zmeden.gif]

KOLIKO kostaju njihove usluge? Trebaju mi sve ove pojedinosti oko placanja[sm=smiley1.gif]

Da sve stavim na papir..

Ja tek pocela, a vec se zapetljala....[sm=smiley36.gif]
Pitala bih svasta nesto, a ni sama ne znam sta[sm=smiley13.gif]




veeseelaa -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (28.2.2012 13:57:03)

OSNIVANJE OBRTNIČKE RADNJE - OBAVLJANJE OBRTNIČKE DJELATNOSTI
Odobrenje za osnivanje obrtničke radnje, odnosno za obavljanje obrtničke djelatnosti može dobiti lice koje ispunjava slijedeće uslove:
  • da je državljanin Bosne i Hercegovine (uvjerenje o državljanstvu, ovjerene fotokopija lične karte)
  • da je poslovno sposoban (uvjerenje izdaje Služba socijalne zaštite općine mjesta prebivališta podnosioca zahtjeva)
  • da je zdravstveno sposoban, ako je za obavljanje obrta propisano posebnim Zakonom (ljekarsko uvjerenje)
  • da mu pravosnažnom odlukom nadležnog organa nije izrečena mjera zabrane obavljanja djelatnosti (uvjerenje Općinskog suda Sarajevo-prekršajno odjeljenje mjesta prebivališta podnosioca zahtjeva)
  • da nema neizmirenih obaveza prema javnim prihodima (uvjerenje nadležnih organa: poresko, penziono-invalidsko i zdravstveno).

POSEBNI USLOVI:
Ako je za obavljanje obrta zakonom propisana kao uslov stručna sprema, stručna osposobljenost, majstorski ispit podnosilac zahtjeva je dužan priložiti i dokaz da posjeduje odgovarajuće zvanje ili da zaposli lice sa odgovarajućom spremom.
Ako je zakonom propisano da je za obavljanje određenih djelatnosti potrebna poslovna prostorija kao poseban uslov, podnosilac zahtjeva je dužan priložiti dokaz o ispunjavanju tog uslova (dokaz o posjedovanju poslovnog prostora i Zapisnik Kantonalne inspekcije).
Obrtničke djelatnosti mogu se obavljati i kao osnovno i kao dopunsko zanimanje. Posebnim propisima su utvrđene vrste obrta (vezani, posebni i slobodni obrt); djelatnosti domaće radinosti i obrti koji se mogu obavljati u stambenim prostorijama, koji se ne smatraju domaćom radinošću.



Poreznim obveznicima koji obavljaju samostalne djelatnosti obrta i djelatnosti srodnih obrtničkim, odobriće se plaćanje poreza na dohodak u paušalnom iznosu pod uslovima utvrđenim članom 31. Zakona, ako ispunjavaju slijedeće kriterije:
1.
ako obavljaju obrtničke djelatnosti i djelatnosti srodne obrtničkim, sami bez zaposlenih drugih lica i ako se obavljanje djelatnosti zasniva na vještini, a ne sredstvima za obavljanje djelatnosti – kućna radinost,
2.
ako obavljaju tradicionalne stare zanate, sami ili sa najviše dva zaposlenika
3.
ako obavljaju prevozničke djelatnosti samo sa jednim sredstvom prevoza.
(2)
Obveznici koji obavljaju djelatnosti iz stava (1) tač. 1. i 2. ovog člana pod navedenim uslovima, a žele da plaćaju porez na dohodak u paušalnom iznosu, dužni su nadležnoj organizacionoj jedinici Porezne uprave podnijeti zahtjev za utvrđivanje mjesečnog paušalnog iznosa (obrazac ZMP - 1055) uz dokaz o ispunjavanju propisanih kriterija. Porezna uprava dužna je u roku od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva, shodno članu 7. stav (1) alineja 9. Zakona o Poreznoj upravi Federacije BiH (''''Službene novine Federacije BiH'''', br. 33/02 i 28/04), obavijestiti podnosioca zahtjeva da li može porez na dohodak plaćati u paušalnom iznosu ili prema odredbama člana 19. Zakona.
(3)
Porezni obveznici koji pod navedenim uslovima obavljaju djelatnosti iz stava (1) tačka 3. ovog člana, mogu bez podnošenja zahtjeva akontaciju poreza na dohodak po osnovu obavljanja samostalne djelatnosti plaćati u mjesečnim iznosima utvrđenim članom 50. ovog pravilnika.
Član 50.
(1)
Porezni obveznici kojima je odobreno plaćanje poreza na dohodak u paušalnom iznosu, porez na dohodak plaćaju u sljedećim mjesečnim iznosima:
1.
obveznici koji obavljaju obrtničke djelatnosti i djelatnosti koje su srodne obrtničkim, sami bez upošljavanja drugih lica 70,00 KM
2.
obveznici koji obavljaju stare i tradicionalne zanate 30,00 KM
3.
obveznici koji obavljaju prevoz putnika samo sa jednim sredstvom prevoza 50,00 KM
4.
obveznici koji obavljaju prevoz tereta jednim prevoznim sredstvom nosivosti do 8 tona 80,00 KM

nadji se




veeseelaa -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (28.2.2012 13:59:55)

IZVORNA PORUKA: Rabi

IZVORNA PORUKA: Visnja RR

to je najbolje preko agencije... ako zelis kontakt preko koje ja vodim firmu reci...

I meni ce trebati knjigovodja[sm=zmeden.gif]

KOLIKO kostaju njihove usluge? Trebaju mi sve ove pojedinosti oko placanja[sm=smiley1.gif]

Da sve stavim na papir..

Ja tek pocela, a vec se zapetljala....[sm=smiley36.gif]
Pitala bih svasta nesto, a ni sama ne znam sta[sm=smiley13.gif]


zavisi šta radiš i koji je obim posla u pitanju
od 100-1000 KM




Rabi -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (28.2.2012 14:14:10)


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: Rabi

IZVORNA PORUKA: Visnja RR

to je najbolje preko agencije... ako zelis kontakt preko koje ja vodim firmu reci...

I meni ce trebati knjigovodja[sm=zmeden.gif]

KOLIKO kostaju njihove usluge? Trebaju mi sve ove pojedinosti oko placanja[sm=smiley1.gif]

Da sve stavim na papir..

Ja tek pocela, a vec se zapetljala....[sm=smiley36.gif]
Pitala bih svasta nesto, a ni sama ne znam sta[sm=smiley13.gif]


zavisi šta radiš i koji je obim posla u pitanju
od 100-1000 KM



Ne spomenuse mi strucnu spremu, da mora biti u struci[sm=smiley36.gif]
Hvala ti vesela na ovom tekstu, nasla sam se[sm=smiley1.gif]
Mislim, knjigovodja mi je neophodan svakako....a sad mislim da nece biti ni nekog previse posla..




sarisari -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (29.2.2012 9:59:46)



orjentaciono sa koliko bi se novca mogao pokrenuti neki poslić ? [sm=smiley1.gif]




veeseelaa -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (29.2.2012 10:22:20)

pa ovisi koji, treba para oko registracije, do duše oko obrta i trgovačkih radnji manje, za doo papire radi notar pa odera
a poslije naravno ide roba, nešto knjiga za vođenje, kasa, uređenje prostora i sl
na sve što sračunaš dodaj 10% ne predviđenih troškova[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]

za registraciju za doo cca oko 600-700 KM, mislim samo da dobiješ rješenje i da doo mora imati sjedište, mislim na kancelarijski prostor jer komisija vrši prijem istog, znači prodajni prostor + kancelarijski
e možeš se poslužiti nečijim prostorom al moraš imati ugovor o zakupu istog i tu ti poslije pošta jbg dolazi, bar ova od pdv uprave, porezne i sl

za obrt par papirića, ma neće ni petobanka izaži
za trgovinu i ugostiteljstvo treba par dokumenata al i to od 100-150 KM

fiskalne kase su ti od do, al ispod 500 KM ne nadaj se....

e sad roba + na to, uređenje radnje i par knjiga za vođenje radnje + ovjere istih u poreznoj cca 200 KM




DM -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (11.4.2012 11:53:40)

Šta mislite kako bi kod nas išla prodaja "prirodne hrane"-recimo domaći kompoti, sokovi,džemovi i sl.?
Kako početi?
Ja imam ideja-samo ne znam kakao ih realizovati?
Ako bbi se sve moglo realizovati u kućnoj radinosti-kako registrovati firmu, dobiti certifikate potrebne za kvalitet i ispravnost hrane....i sl?
Odakle početi?




hanabanana -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (11.4.2012 14:13:46)

Ja ću kupovait od tebe.




DM -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (11.4.2012 14:17:53)


IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ja ću kupovait od tebe.


[sm=smiley31.gif]
Hajde me posavjetuj-pa će biti gratis[sm=smiley2.gif]
Da znaš od kad čuvam kompote za tebe(samo su borovnice sve sredili)[sm=smiley36.gif]




felix -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (11.4.2012 14:18:02)


IZVORNA PORUKA: sabinos

moj je san agencija za vjencanja,ono kao u filmovima[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
ali mi fali hrabrosti a ne znam ni kako bi islo..al eto kazem to mi je san


ih poznanica mi jedna to drzi jako bliska , nije lako pocetak al sad super ide uhodala se, a jbg valjalo je dic dosta krede da ,uzme vjencanica i sve uz to a vjencanice nimalo jeftine nisu
Neke joj je i zene , sivala cak extra su ...

Sad je super ide ko halva [sm=jezicek.gif]al pocetak je bio tezak dok sve nije pokupovala jedno po jedno sad je doslo sve na svoje .




canim -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (11.4.2012 14:23:03)


IZVORNA PORUKA: doublemum

Šta mislite kako bi kod nas išla prodaja "prirodne hrane"-recimo domaći kompoti, sokovi,džemovi i sl.?
Kako početi?
Ja imam ideja-samo ne znam kakao ih realizovati?
Ako bbi se sve moglo realizovati u kućnoj radinosti-kako registrovati firmu, dobiti certifikate potrebne za kvalitet i ispravnost hrane....i sl?
Odakle početi?

Od opstine [sm=smiley36.gif] odes jedan dan u opstinu i pitas kako registrovati firmu i objasnis sta hoces, ne znam u kojoj si opstini ali mozda te informacije i imaju na njihovoj web stranici.




canim -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (11.4.2012 14:27:13)

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

pa ovisi koji, treba para oko registracije, do duše oko obrta i trgovačkih radnji manje, za doo papire radi notar pa odera
a poslije naravno ide roba, nešto knjiga za vođenje, kasa, uređenje prostora i sl
na sve što sračunaš dodaj 10% ne predviđenih troškova[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]

za registraciju za doo cca oko 600-700 KM, mislim samo da dobiješ rješenje i da doo mora imati sjedište, mislim na kancelarijski prostor jer komisija vrši prijem istog, znači prodajni prostor + kancelarijski
e možeš se poslužiti nečijim prostorom al moraš imati ugovor o zakupu istog i tu ti poslije pošta jbg dolazi, bar ova od pdv uprave, porezne i sl

za obrt par papirića, ma neće ni petobanka izaži
za trgovinu i ugostiteljstvo treba par dokumenata al i to od 100-150 KM

fiskalne kase su ti od do, al ispod 500 KM ne nadaj se....

e sad roba + na to, uređenje radnje i par knjiga za vođenje radnje + ovjere istih u poreznoj cca 200 KM

Doo nije kao npr trgovacka radnja, osnivacki ulog mora biti min 2000 KM, dakle to je novac koji se mora poloziti u banku




bebica1989 -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (26.12.2012 10:05:25)

evo mene s novim idejama,i uz Allahovu pomoc nadam se da ce mi uspjeti...[sm=smiley1.gif]
za pocetak pocela sam s unikatnim nakitom sama pravim,i zadovoljna sam sa dosadasnjom prodajom,ellahmdulilah. uz dogovor s jednom zenom sam svoj nakit izlozila u njen butik,nadam se dobroj prodaji [sm=smiley1.gif]
a moja je ideja sljedeca:
da iznajmim manji prostor na pijaci,mislim na jedan manji sto za pocetak dok ne stanem na noge,izlozim svoj nakit,uz dodatak nekih djidja sto nam svakodnevno treba,normalno prati cu sezonu.a kontala sam nabavljati robu kod kineza,jer su mi oni najeftiniji za pocetak [sm=smiley1.gif]
,i takooooooo da pocnem od manjeg pa do stignem do svog cilja butik za pokrivene dame[sm=smiley1.gif]
[sm=smiley1.gif]...
sad ocekujem vase komentare?[sm=smiley1.gif]




damma -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (26.12.2012 11:20:51)

zelim ti mnogo srece u realizaciji ideje [sm=smiley1.gif]




Lady26 -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (26.12.2012 11:43:32)

Bebica puno srece ti zelim da uspijes aBd, al ovo sa kinezima tj. kineskom robom (sta god to bilo) mi se ne svidja [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image] ili bar nisi trebala ovdje pisati....




bebica1989 -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (26.12.2012 13:00:19)

istina jest,[sm=smiley1.gif]al stas kad su nam oni najpovoljniji,a ista roba haman svugdje ,prodaju oni tursku robu,hvala na zeljama[sm=smiley1.gif]




riba78 -> RE: Pokretanje sopstvenog biznisa (26.12.2012 13:27:31)

bebice sretno ,mogla si nam staviti slikice nakita koji praviš [sm=smiley1.gif]
ima ona tema naša kreativnost [sm=smiley1.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>