RE: očevi na porodiljskom dopustu (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Očev forum



Poruka


Idina mama -> RE: očevi na porodiljskom dopustu (9.4.2010 16:08:47)

Tacno, nije svugdje isto. ali je ovako i u Njemackoj... Mozda negdje ima bolje...




Idina mama -> RE: očevi na porodiljskom dopustu (9.4.2010 16:14:45)


IZVORNA PORUKA: milenium

pa i mi bi naravno željeli porodiljni za očeve,
prisustvo očeva na porodu(toga još u nekim bolnicama nema,a i ondje gdje ima očevi su samo zadnjih sat vremena ut porodilje.tj samo u onom ključnom trenutku).ne znam bi li se išta promjenilo ni da se skupi peticija od bilijun ljudi[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]


Ma, peticije su nista. Mediji mogu odratiti skoro sve. Svaki dan pricati sta ne valja, ali i kako bi trebalo biti...




muby -> RE: očevi na porodiljskom dopustu (9.4.2010 16:19:19)

Posto sam se ja morala vratiti na posao nakon 6 mjeseci zvali smo opstinu da se raspitamo moze li muz uzeti porodiljsko preostalih 6 mjeseci. (On radi u drzavnoj firmi ja u privatnoj). Rekli su nam da muz moze koristiti porodiljsko samo u slucaju onesposobljenosti majke da se brine za bebu i ni u kom drugom slucaju :(




hanabanana -> RE: očevi na porodiljskom dopustu (9.4.2010 16:23:05)


IZVORNA PORUKA: muby

i. (On radi u drzavnoj firmi ja u privatnoj). Rekli su nam da muz moze koristiti porodiljsko samo u slucaju onesposobljenosti majke da se brine za bebu i ni u kom drugom slucaju :(


Na preostalih šest nije mogao uzeti, ali je mogao otpočetka uzeti na 12 mjeseci sasvim normalno porodiljsko. To zakon dopušta.




Idina mama -> RE: očevi na porodiljskom dopustu (9.4.2010 16:28:01)


IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: Idina mama

Ja sam sretna da mogu biti sa bebom, ali u inostranstvu je to bolje rijeseno. Ako mama radi, mora na trudnicko 6 sedmica prije izracunatog termina. I 8 sedmica poslije poroda. U ovom periodu je zabranjeno raditi, a plata 100%. Onda od 8. sedmice, pa do navrsene godine dana jedan roditelj ide na porodiljsko, a to je najcesce majka. Medjutim, drzava daje jos 2 mjeseca placenog porodiljskog pod uslovom da se roditelji zamjene, ato je onda otac. Dakle, u inostranstvu su skoro svi ocevi bar 2 mjeseca na porodiljskom. to je dobro i radi toga sto onda prilikom zaposljavanja i nema puno veze jesi li musko ili zensko. i ocevi idu na porodiljsko... [sm=jezicek.gif]


Ovo samo u Švedskoj, a ne inače u inostranstvu.
u Holandiji se vraćaš na posao nakon tri mjeseca.
Nebitno ko uzima trudničko, otac ili majka.


A da to nije samo zastita majke i djeteta, ne znam kako da to prevedem bolje? U tom periodu je zabranjeno raditi, aposlije majka moze ako hoce uzeti porodiljsko, ali ne mora. Na porodiljskom se ne prima 100 % plata, pa neki ne zele dalje na porodiljsko. Ovaj period je u Njemackoj inace karci nego sto to EU zahtijrva pa ce ga promijeniti: traje "samo" 8 sedmica nakon poroda.




Idina mama -> RE: očevi na porodiljskom dopustu (9.4.2010 16:29:12)


IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: muby

i. (On radi u drzavnoj firmi ja u privatnoj). Rekli su nam da muz moze koristiti porodiljsko samo u slucaju onesposobljenosti majke da se brine za bebu i ni u kom drugom slucaju :(


Na preostalih šest nije mogao uzeti, ali je mogao otpočetka uzeti na 12 mjeseci sasvim normalno porodiljsko. To zakon dopušta.


Ja, sr[sm=smiley35.gif] od zakona. Daj, mijenjajmo to!!!!




frenkoza -> RE: očevi na porodiljskom dopustu (11.9.2015 17:33:17)

Pozdrav žene

vidim da niko nije pisao na ovu temu već 5 godina ali sada kako sam shvatila ovaj novi zakon o radu fbih omogućava muškarcima da koriste porodiljsko odsustvo.... pitam jer meni lično treba.... bebiju je 3 mjeseca a ja ću se izgleda morati vratiti na posao... pa me zanima zna li iko živ kakva su prava očeva sad po novom zakonu i kako se ostvaruju... ne znam ni kojoj službi da se obratim po tom pitanju [sm=smiley36.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]