Streptokok u prvom tromjesecu trudnoce (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


idana_85 -> Streptokok u prvom tromjesecu trudnoce (4.3.2010 17:26:19)

Moze li mi neko reci kako se lijeci, je li opasna u prvom tromjesecju, koja je terapija i sta dalje? Na nalazu urina stoji streptococus heamolyticus grupa b, 10E6....




de_de -> RE: Streptokok u prvom tromjesecu trudnoce (4.3.2010 17:43:59)

Ja sam imala streptococus agalactiae, ja mislim da je to ta koju i ti imas. Imala sam je u zadnjem tromjesecju i bila je u istom broju kao i kod tebe. Ja sam dobila antibiotike, pila sam 2 litra caja od brusnice, 2 litra vode i 1 litar jogurta dnevno. Znaci sto vise tecnosti, i sto vise odlazaka u wc. Takodje treba da jedes sto manje slatka, jer to pogoduje razvoju bakterija, cesto mijenjaj donji ves...Ja sam ih se rijesila za 15 dana... Opasnija je pei kraju trudnoce, nego u ranom stadiju. Ako se jos cega sjetim napisat cu ti.




aloa -> RE: Streptokok u prvom tromjesecu trudnoce (6.3.2010 0:00:10)

Dosta zena ima BHS grupe B u vaginalnom brisu. Tokom trudnoce nije toliko opasna, teoretski moze izazvati infekciju sirih razmjera (proci do placente i bebe) ali se to desava jako, jako rijetko. Vjerovatno ces popiti turu antibiotika (pencilinskih) i kad budes ponovo radila bris bice sterilan. Ali to ne znaci da je neces ponovo imati u npr sedmom mjesecu trudnoce. Opasna je da je imas prilikom poroda. Sansa da je beba pokupi prilikom prolaska kroz porodjajni kanal je npr 1 na prema 200. ali opet se ne mora kod bebe razviti infekcija. Zato se u normalnom svijetu obavezno radi vaginalni bris na BHS grupe B izmedju 35 i 37 sedmice trudnoce. Ako je trudnica pozitivna, prilikom poroda, tj. kad porod krene dobije infuziju pencilinskim antibiotikom, i time se sansa da BHS grupe B predje na bebu krece u odnosu 1 na prema 4000. Znaci, prakticno je beba zasticena. To je standardni postupak. Isto ko sto te doktor u trudnoci posalje da izvadis krv i urin. Ne razmislja trudnica o tome. Naravno kod nas to nije bolnicka procedura. Jedino ako je nisu kojim sretnim slucajem uveli. Ja sam u prvoj trudnoci je imala i prilikom poroda je presla na bebu i beba je imala bakterijski meningitis izazvan sa BHS gr B. I u drugoj trudnoci sam je imala: radila 4 puta bris, Prije trudnoce sterilan, prvo tromjesjecje sterilan, drugo tromjesjecje pozitivan, popila antibiotike, pred kraj trudnoce sterilan. Za svaki slucaj, u dogovoru sa doktorom, kad mi je krenuo porod sam popila najvecu dozu pencilinskog antibiotika koju sam smjela, da bih ga imala u krvi koliko toliko kada beba bude trebala izaci. Sve je proslo ok. Nisam ti ovo sve napisala da bih te isprepadala, nego da znas otprilike kako stoje stvari. Brusnica, cajevi i tako to je ok, ali nije obecavajuce rjesenje. Jeste preventivno, da smanjis sanse za dodatnu infekciju. Ja sam je imala i u urinu, pa u tom slucaju cajevi pomazu. Bijeli luk bi mogao pomoci. Na internetu mozes naci i recepte za varijante stavljanja bijelog luka u rodnicu. Nije klinicki dokazano da uklanja BHS gr B sa brisa materica, ali su radjena neka nezvanicna ispitivanja. Korisno je i normalno ga jesti sirovog.





aloa -> RE: Streptokok u prvom tromjesecu trudnoce (6.3.2010 0:03:44)

Sad vidjeh da je ti imas u urinu. Onda obavezno kako je napisala de_de. Ali obavezno uradi i bris cerviksa. Ali tek kad zavrsisi sa antibioticima i jos malo sacekas.




Stranica: [1]