Prosirene vene (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Zdravlje



Poruka


Ilhana RR -> Prosirene vene (23.4.2010 22:34:16)

Mislim da je ovo jedan "obicni" problem kod nas zena i da je dobro imati temu za ovo gdje ce se mozda malo vise zena javiti nego na temi Potreban mi savijet, hitno.



IZVORNA PORUKA: dinaa

Ima li iko iskustvo ili problem s prosirenim venama,ja sam prije par dana vidjela na nozi oteklinu malu i kad sam opipala shvatila sam da je kao ispupcena vena(kao cvoric)sad ne znam sta da radim a malo me i strah joj hocel me ista zaobici,znam da bi trebala doktoru al vala i hodanja mi vise na vrh glave.Pisite ako imate kakav savjet,a moderatori ako misle da post nije na mjestu neka prebace gdje treba,ja sam trazila temu ali ima samo prosirene vene u trudnoci a ja nisam trudnica.



IZVORNA PORUKA: Lalana

dino nema ti drugog odgovora, od: IDI doktoru, jer ipak prosirene vene nisu mala stvar, moja mama ih ima od svoje 18-te godine, doduse uzrok je bio u trudnoci, ali svejedno, prosirene vene mogu preci u trombozu, dakle da nije stvar preko koje se olahko prelazi.

Istina, ona nikada nije imala neki lijek koji je uspjesno djelovao na vene, nosila je neke carape posebne za to, ma svasta i na kraju opet ih ima, posebno za vrijem mentruacije, tada joj oteknu uzasno.

Njoj su davali opciju operacije, medjutim doktor je rekao da je to rjesenje samo zbog izgleda, na neko vrijeme, kada se druge stvaraju.

Ovo je sto ja znam za nju, a ti opet vidi kako ces i sta ces.



IZVORNA PORUKA: dinaa

Joj draga Lalana da ti znas koliko je mene strah,odakle sad prosirene vene,nema sta me nece snaci ali eto morat cu doktoru,hvala ti draga sto si se javila.



IZVORNA PORUKA: dadada

dinaa, to ti je najcesce genetski...tu bas puno ne mozes uraditi, jedino usporiti njihovo daljnje nastajanje...udobne cipele, lagana setnja, izbjegavaj da dugo stojis, kad god mozes dizi noge, more je zakon (hodanje u plicaku)...kupi neki gel za "relaksaciju" i sretno...da i izbjegavaj topli vosak za depilaciju



IZVORNA PORUKA: Lalana


IZVORNA PORUKA: dadada

dinaa, to ti je najcesce genetski...tu bas puno ne mozes uraditi, jedino usporiti njihovo daljnje nastajanje...udobne cipele, lagana setnja, izbjegavaj da dugo stojis, kad god mozes dizi noge, more je zakon (hodanje u plicaku)...kupi neki gel za "relaksaciju" i sretno...da i izbjegavaj topli vosak za depilaciju

Da dino, kada god osjetisa da nateknu, podigni obavezno noge i lezi dok se ne smiri.
Izbjegavaj dugo stajanje i sto prije pravac doktoru, da ti fino objasni sta je i kako.



IZVORNA PORUKA: dinaa

IZVORNA PORUKA: Lalana


IZVORNA PORUKA: dadada

dinaa, to ti je najcesce genetski...tu bas puno ne mozes uraditi, jedino usporiti njihovo daljnje nastajanje...udobne cipele, lagana setnja, izbjegavaj da dugo stojis, kad god mozes dizi noge, more je zakon (hodanje u plicaku)...kupi neki gel za "relaksaciju" i sretno...da i izbjegavaj topli vosak za depilaciju

Da dino, kada god osjetisa da nateknu, podigni obavezno noge i lezi dok se ne smiri.
Izbjegavaj dugo stajanje i sto prije pravac doktoru, da ti fino objasni sta je i kako.


Hvala vam puno,ma ja sam to slucajno otkrila dok sam se tusirala napipala cvoric(kao kvrzica)na unutrasnjoj strani noge malo iznas koljena,nisu vene ni oteknute samo malo uocljive,noge mi ne oticu uopste,ma joj samo da covjek nema mira,bas mi se sad neka suhva uvukla ko ce docekat ponedeljak da idem doktoru.



IZVORNA PORUKA: dadada

IZVORNA PORUKA: dinaa

IZVORNA PORUKA: Lalana


IZVORNA PORUKA: dadada

dinaa, to ti je najcesce genetski...tu bas puno ne mozes uraditi, jedino usporiti njihovo daljnje nastajanje...udobne cipele, lagana setnja, izbjegavaj da dugo stojis, kad god mozes dizi noge, more je zakon (hodanje u plicaku)...kupi neki gel za "relaksaciju" i sretno...da i izbjegavaj topli vosak za depilaciju

Da dino, kada god osjetisa da nateknu, podigni obavezno noge i lezi dok se ne smiri.
Izbjegavaj dugo stajanje i sto prije pravac doktoru, da ti fino objasni sta je i kako.


Hvala vam puno,ma ja sam to slucajno otkrila dok sam se tusirala napipala cvoric(kao kvrzica)na unutrasnjoj strani noge malo iznas koljena,nisu vene ni oteknute samo malo uocljive,noge mi ne oticu uopste,ma joj samo da covjek nema mira,bas mi se sad neka suhva uvukla ko ce docekat ponedeljak da idem doktoru.
ma nista to nije moja dino, da vidis kakve su kod mog dide, tate i tetke...noge im izgledaju ko korijen od nekog drveta...ma uzas...ja samo cekam kada ce meni iskociti...doduse kod moje tetke su "samo" puknuti kapilari...ali opet...ona je sebi nabavila anatomske papuce koje imaju kao gumene "bodlje"...a tata mi nosi klopme[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley4.gif[/image]





dinaa -> RE: Prosirene vene (23.4.2010 22:37:05)

Ilhana hvala ti [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Apotekarka -> RE: Prosirene vene (23.4.2010 23:27:37)

sinaa vec spomenbuh da sam to fasovala u trudnocu,naravno nisau prosle cak mi se pojavila jedna unutrasnja koja me jako boli,na porod sam nosila carape za vene koje su mi puno znacile i citavu trudnocu sam ih nosila a i poslije kad krenem na posao mmorat cu ih nositi jer sam puo na nogama,cesto se mazem liotonom imam bas cvoric kao ti samo ispod koljena ako sam duze na nogama poveca se,trebalo bi noge visocije dizazi[sm=jezicek.gif],da pogresno se ne shvati,na jastuke ili sl,sto manje stajati u jednom mjestu,znaci puno setnje,puno vode piti...probaj kupiti gel pa malo masiraj meni pomaze koliko-toliko a imas i zzavoje koji stezu nogu




Ilhana RR -> RE: Prosirene vene (23.4.2010 23:28:55)


IZVORNA PORUKA: dinaa

Ilhana hvala ti [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image]


nema na cemu draga ;)




dinaa -> RE: Prosirene vene (23.4.2010 23:29:54)

Ej draga Apotekarka ja vec umislila da imam tromb,bas sam negdje pisala ono sto ja mogu zamisliti u glavi malo ko moze,ja i oplakala veceras zbog cvorica.




Apotekarka -> RE: Prosirene vene (23.4.2010 23:32:13)

ne sikiraj imam ja i bila na pregledu u Sarajevu nista strasno masaza gelom pomaze...malo stegnes nonu da se ne siri i tako malo vise sexa da noge budu dignute,salim se[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]
Tusiranje naizmjenicno toplom pa hladnom vodom nije lose...da vidis moju nogu to u tebe mala maca...




dinaa -> RE: Prosirene vene (23.4.2010 23:35:09)

Imas li ti grceve u listovima noge,ja ponekad imam samo malo me ko stegne obicno u noci kad tek legnem.Aovo za sex nije lose cim me grc uhvati morat cu dignut noge.Hvala ti utjesila si me kao i dadada.




lely -> RE: Prosirene vene (24.4.2010 0:24:23)

Eh evo moje teme...[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

O prosirenim venama sam citala punooo,jer imam ih od 19-te godine.
Kod mene su se pojavile tako sto sam imala strasne grceve listova lijeve noge.Jedne noci grc je bio toliko jak da sam bukvalno vristala dok nije prosao,ujutro sam imala sta vidjeti,jedan misic lista se bukvalno uvukao unutra tako da sam imala nesto kao *rupu * na potkoljenici.Kada se to vratilo kroz par dana pojavila se vena [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
Isla sam kod dr. jer sam uskoro imala i rupturu misica (pojavila se kvrzica velicine manjeg oraha ispod koljena).Isla sam na pregled specijalisti,dali su mi terapiju za rupturu,ali za venu nista.Lijepo mi objasnili da ne postoji nacin da se vrati,nastajanje novih da mogu sprijeciti nosenjem carapa za vene i da cu ove morati operisat za 20-tak god,jer i ako me sad ne bole kasnije mi mogu stvoriti veci proble.
I evo meni su 24 god. nisam nosila carape jer ih ne podnosim (sto je velika greska i svjesna sam toga,ali ne mogu),vene me nikada nisu bolile,ali se jesu prosirile.
Evo vec neko vrijeme azmisljam da se podvrgnem otklanjanju tih vena laserski,ali isto znam da postoji mogucnost da se to ne moze na taj nacin uraditi nego samo hiruski....Iz dana u dan odgadjam to,jer ne moram,ne boli me i ako sam svjesna da cu nekad morati....neodgovorna sam znam [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
I jos da naglasim pijem vitiven i omega kapsule,mazala sam noge raznim kremicama,ali naravno poboljsanja nema i ne moze ga biti,jer jednom kad se pojave nikad ne nestanu.
Nadam se da cu uskoro smoci snage i otici na pregled vena gdje ce mi i reci sta je najbolje za mene.
Estetski je veliki problem,jer kako su se pojavile ja vise ne nosim suknje niti ista krace sto bi otkrivalo vene.[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Lalana -> RE: Prosirene vene (24.4.2010 19:28:16)

lely, i ja cesto imam grceve u listovima, posebno prilikom spavanja, ili rastezanja, i sto kazes treba bas puno dok popusti.
Vidis, nisam znala da nakon toga moze nastati problem, posebno sto ja imam genetske predispozicije.[sm=smiley13.gif]




dinaa -> RE: Prosirene vene (24.4.2010 21:35:17)

Lalana ni ja nisam obracala paznju dok me nije snaslo,a sad kako citam o tome svagdje pise da je jedan od prvih simptoma grcevi u listovima i to uglavnom nocu,te otezane i umorne noge.Ja iduce sedmice imam namjeru otici doktoru samo neznam kome tacno se ide zbog vena.Ako znate pisite.




mama75 -> RE: Prosirene vene (24.4.2010 22:10:07)

Prosirene vene sam dobila u 2. trudnoci, iako sam jako mrsava osoba i niko mi u porodici ni sa mamine ni sa tatine strane nema te probleme. I prije trudnoce su se pojavili simptomi. Prvo grcevi u listovima, navece, kada legnem da spavam. Onda su mi se u 1. trudnoci pojavile kapilare po nogama, a pred kraj i nesto kao hematom na ovoj nozi koja je u 2. trudnoci "nastradala" potpuno. Mislim da bi trebale ODMAH otici doktoru da vidite kakva je tacno situacija kod vas. Meni su kompresivne carape spas. Nosim ih i ljeti i zimi, uopste mi ne smetaju, nije mi ni vruce, jer zaista su ogromna pomoc, cak mi u trudnoci noge uopste nisu oticale. Nosila sam ih i na porodu, a mjesec dana poslije poroda ih nisam skidala ni nocu i za to vrijeme sam primala inekcije za sprjecavanje tromboze. Prosirene vene se trebaju ozbiljno shvatiti jer zaista mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija.
E sto se tice kojem dr otici imate 2 opcije: privatno negdje ili morate traziti uputnicu od svog porodicnog ljekara pa ce vam on reci gdje dalje ici. Jos jedna napomena: ja sam poslije 1. poroda trazila od svoje dr uputnicu da idem pregledati vene, zbog tih kapilara i bolova u listovima, na sta mi je ona rekla da "to nije nista i da vene uzasno bole tako da mi to sigurno nisu vene". I ja tako umalo ne zaglavih poslije, srecom da sam na vrijeme reagovala.
meni je dr za to mazanje nogu rekao da je to "kozmetika", sve zavisi koliko covjek ima para za te stvari; pomaze, ali carape su u stvari najbitnije. Meni su se najbolji pokazali "mediven gel" za dan i "mediven krema" za noc. Ja oduzila, ali to mi je bas bolna tacka. Evo vam i jedan koristan link:
http://rozi-step.hr/kompresivne-carape




dinaa -> RE: Prosirene vene (24.4.2010 22:13:06)

Gdje se imaju kupiti te carape?Ja sam nesto razmisljala da zamotavam nogu elasticnim zavojem dok ne kupim carape.




Anoniman -> RE: Prosirene vene (24.4.2010 22:13:32)

protiv tih grceva uzmite magnezij ...a mislim da se dr za vene zove flebolog[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




M kao Mama -> RE: Prosirene vene (24.4.2010 22:18:47)

A, joj žene što me prepadoste, moja mama je imala proširene vene i baš su ko grozdovi bili po nogama, ja na lijeoj nozi imam jednu kuglicu kao zrno graška na preponi, vena beli, u trudnoći sam počela dobijati te grčeve i danas me nekada probudi nenormalan bol u noći, treće kapilari mi užasno pucaju, po nogama su mi oni kapilari kao ruže, žene moje drage pa nije da sume strefile i vene, ankon svih mojih problema sa bubrezima, hormonima, kilama, želucem, još mi samo i vene fale. Jesam li ja hodajuća katastrofa 




Apotekarka -> RE: Prosirene vene (24.4.2010 22:19:04)

Doktor za vene vaskularac mislim,zavoje imas kupiti u svakoj apoteci,a ja sam carape kupovala u Sarajevu nlizu vjewcene vate kod dr.Luke Pirnata 140 km sam ih platila




Apotekarka -> RE: Prosirene vene (24.4.2010 22:20:29)

Mama alma ne sikiraj to je normalno u trudnoci,nego kupi carape one pomazu da se vene ne sire i ja sam ti stalno bolezljiva znam kako sve vise covjeku dojadi....




M kao Mama -> RE: Prosirene vene (24.4.2010 22:29:28)

Ako me još i to strefi, mogu sebi kupiti samo dva metra štrika, da se objesim, hahahaha




dinaa -> RE: Prosirene vene (24.4.2010 22:29:40)

Alma draga ja sam hodajuca katastrofa,ja se brate pravo isprepada i kod mene je na lijevoj nozi ta kuglica i kad je pipam prstom isto gumu da diram(joj pazi mi objasnjenja)ma vena brate nema sta drugo bit,a i kapilari isto su mi pucali prije al ja reko ma nije to nista svima se to desava.Nista ja moram doktoru ne smijem se zezati pogotovu sto mene list lijeve noge boli ustvari taj grc svaku vece kad legnem,nekad sebi kazem de ne glupiraj se sve je utvojoj glavi kad pomislis na to zaboli te,kad ne mislis ne boli,eto kako ja sama sa sobom pricam.
Apotekarko imam u kuci elasticni zavoj dok ne kupim carape,a vidi ti si prava osoba za moje pitanje Kakve su to elasticne carape sto imaju u apoteci da se kupe valjajul ista?




Apotekarka -> RE: Prosirene vene (24.4.2010 22:33:07)

Iskreno kods nas u apotekama su lose jeftine su 20-30 km ali i ne valjaju bolje onda kupiti zavoj vivavax u kutiji dođe nego te bezvezne nositi dok se ne mognu te prave kupiti,mene su spasile u trudnoci skidala sam ih na spavanju a p0o cio dan nosila,jest vruce u njima i sve o ali noge me nilkad nisu bolile dok su bile na meni a sad cesto imam grceve...




mama75 -> RE: Prosirene vene (24.4.2010 22:42:24)

Carape koje se kupuju u apotekama su uglavnom sa manjom kompresijom i one su preventivne. Kod prosirenih vena potrebna je jaca kompresija i to su medicinske carape. Ove kod dr Pirnata "Mesiven" su najljepse ali i najskuplje. Postoje slicne da se kupe, marka "Maxis", jako su dobre, ne tako ljepe, ali isto kvalitetne i efikasne i puno jeftinije ( usporedbe radi ja sam Mediven platila 200Km, a Maxis 80KM). Ali u svakom slucaju prvo kod dr (flebologa ili vaskularca) pa tek onda kupujte carape, jer on treba da vam kaze kakve vam trebaju: do koljena, do prepona, one "sa gacicama" i da li vam uoste trebaju medicinske carape. 




dinaa -> RE: Prosirene vene (24.4.2010 22:46:23)

Hvala vam na odgovorima!




mummy -> RE: Prosirene vene (26.4.2010 0:49:05)

Imam i ja "uspomenu" iz druge trudnoće, na lijevoj nozi. Poslije trudnoće se povukla, ali se opet aktivirala jer i ja dosta stojim na poslu, sad me zna pravo boljeti, i to cijela noga, koristim Lioton gel, prije sam koristila Hepan kremu, ali ne mažem stalno nego samo kad me zaboli. Specijalisti nisam išla, sve mislim proći će a znam da samo neće. Par puta sam na sistematskim pregledima pitala, dr preporuče navedene kreme, nisu me ni slali spec.
Nego da vas pitam, da li je neka od vas koristila Ruskoven, kapsule i krema, čula sam da je to odlično za ove probleme i jako efikasno?????!!!!!!




taurus -> RE: Prosirene vene (26.4.2010 10:38:23)

I ja sam čula da su Ruscoven kapsule i krema odlični ali su i poskupi. Ja nemam vidljivih vena ali s obzirom da na poslu dosta vremena provodim stojeći kao preventivu pijem Erbaven ili Veneton kapsule. Primijetila sam da u periodu dok ih koristim noge me manje bole a i kapilari sa nadkoljenice se povuku.




hampsi -> RE: Prosirene vene (3.5.2013 13:49:44)

Mala pomoc mi treba a da ne otvaram novu temu, cini mi se da je povezano sa prosirenim venama- popucali kapilari na nogama. Svakim danom mi to sve gore i gore izgleda. Trazila sam na netu, radi se laserski (uklanja se), izgleda da ima efekta a kod nas radi Farah centar. Da li je neko slucajno radio ovo i kako je zadovoljan?




azra I ADI -> RE: Prosirene vene (4.5.2013 11:25:34)

Meni su oko 5.mjeseca trudnoće vene doslovno buknule, ličile su na kablove omotane oko nogu[sm=zmeden2.gif], posle poroda se povukle, ali evo nakon 4 godine ponovo su tu i to svake godine su sve više vidljive. Još malo pa ću morati pronaći neko rješenje, jer već sad izgledaju jako ružno, pa naredno ljeto vjerovatno neću moći obući suknju. [sm=smiley19.gif]
Inače, mene nikako ni nisu boljele, samo su estetski problem.




Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>