RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Porodično zakonodavstvo



Poruka


mimh -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (1.10.2010 18:33:50)

enic, super baš si me obradovala, meni taman ja na porodiljskom od 17.7., što znači da bih trebala dobit oba mjeseca. al u ze.-do kantonu naknada kasni, pa još nisam dobila nijednu, odnosno prvu bih trebala dobit tek krajem oktobra (i to možda tako su mi rekli u socijalnom), plus umanjenje za onih 10%. kad li će biti isplata od poslodavca bar razlika, jer sam bez para od 17.7. pravo mi se odužilo. a i kad bude vazda će kasnit....[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]




Enic -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (2.10.2010 13:19:25)

Super drago mi je da ces sve dobiti, znam da se covjeklu oduzi kad nema para ali sad ce ti poceti isplata pa uzivaj godinu dana sa svojom porodicom. pozz[sm=bravo.gif][sm=jezicek.gif]




h2001 -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (4.10.2010 9:43:53)

Ja koliko sam skontala, ukoliko nam ne bude isplaceno retroaktivno (nama koji smo se vec vratili na posao), jedini nacin jeste tuzba. E sad, tuzba ali kome, obzirom da je institucija poslodavac koja isplacuje po naputku Ministarstva finansija (tako mi rekose u racunovodstvu), a opet ni Min. Fin. radi po naputku (član 35.) Strazbur ok, ali mislim da bi trebali pokusati prvo ovdje........zastara je 3 godine za ta potrazivanja (mislim[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]) tako ako neko ima neku ideju kome tuzba neka kaze[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




h2001 -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (4.10.2010 9:46:47)

[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]Advokati jesu skupi.......ali ako nas ima vise[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image].................




Nadja08 -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (4.10.2010 11:02:31)

Tuzba se podize protiv BiH, zatim Ministarstva odnosno drzavne institucije u kojoj je porodilja zaposlena, a svi zastupani po Pravobraniteljstvu BiH, a upucuje se Sudu BiH.
Dug je put do Strazbura. Moraju se iscrpiti svi raspolozivi domaci pravni lijekovi prije Strazbura.




h2001 -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (4.10.2010 12:21:35)

Nadja znas li slucajno da li je vec neko podnio takvu tuzbu Sudu biH? I kada?




Nadja08 -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (4.10.2010 13:31:19)

Jesam ja. Rasprava mi u ovom mjesecu nekad. Ima skoro godina.




Enic -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (4.10.2010 15:34:00)

Zelim ti sretno na raspravi[sm=smiley1.gif] javi nam sta je bilo jer i ja hocu da pisem tuzbu da mi se isplati 9 plata. Pozz




jose -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (4.10.2010 18:26:56)

[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]5.10.2010 u 9.00 sati 134. sjednica Vijeća ministara BiH...
21.tačka dnevnog reda   Odluka ustavnog suda...




Nadja08 -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (4.10.2010 20:32:57)

Svakako. Nadam se da ce se za sve nas jednom za sva vremena rijesiti ovo pitanje na nacin kako zasluzujemo. Od tuzbi je slaba kolektivna korist.




RICI -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (5.10.2010 14:06:39)

Vijeće ministara BiH upoznato je o Odluci Ustavnog suda BiHo dopustivosti i meritumu broj:U-12/09 od 28. maja 2010. godine, kojom je ukinut član 35. Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH i Odluka Vijeća ministara o načinu i postupku ostvarivanja prava na naknadu za porodiljsko odsustvo u institucijama BiH.

S tim u vezi, zaduženo je Ministarstvo finansija i trezora da realizira obaveze Vijeća ministara BiH koje proizlaze iz navedene odluke, vodeći računa o roku u kojem je potrebno Ustavni sud BiH informirati o preduzetim mjerama.

pa vidjecemo slijedece korake ministarstva trezora, nadam se da nece odugovlaciti sa ovim




mia27 -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (5.10.2010 22:55:46)

nije mi jasno kako su u nekim institucijama dobili instrukciju da vrse isplate razlika plata a u drugim ne! 




mia27 -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (6.10.2010 10:28:06)

zvala sam Ministarstvo financija, od 29.8 pocinje vrijediti Zakon o radu za porodilje tj. pocet cemo dobijati pune plate,a nema nista za isplate za 8. i 9. mjesec!!!! ima li jos tko kakvih informacija?




Enic -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (6.10.2010 18:36:18)

Kod mene na poslu su rekli da ce nam sad isplatiti platu za septembar evo cekam da dobijem tu prvu famoznu platu, a za prije nista (:(:( :




Enic -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (6.10.2010 18:38:38)

ciko iz ministarstva finansija mi je rekao da su oni napisali dopis da nam bude isplaceno i za avgust ali koliko vidim nista od toga(:(:(:




mia27 -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (6.10.2010 19:02:28)

ama kod mene nista ne znaju ni za semptembarsku platu. Na osnovu cega ce tebi isplatiti,jesu dobili ikakav dopis ili ista slicno?




jose -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (7.10.2010 14:03:50)

Dobila sam informaciju da ce porodiljske naknade obracunati od 28.09 (Službeni glasnik)




Super Beba -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (7.10.2010 14:16:58)

Ja sam čula da će se novi obračun (za porodilje) vršiti od 1.10.2010. god, što znači da plaća ide od oktobra, a isplata u novembru...




mimh -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (8.10.2010 0:28:52)

bila sam kod svojih u računovodstvu i oni ništa ne znaju, čak štaviše ne znaju ni hoće li uopšte biti isplate, jer su čuli da će odluka biti poništena, odnosno da je već. zna li neko nešto o ovomme, ja bih se složila da mi isplate bilo koju platu, obzirom da mi naknada ionako kasni, odnosno nisam dobila još nijednu, prvu ću u novembru.




Nadja08 -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (8.10.2010 7:32:11)

A koja odluka ce, po njima, biti ponistena?




mia27 -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (8.10.2010 8:26:53)

meni u Ministarstvu financija nisu tako rekli. kazu da ce biti isplate od 28.9.2010

zna li jos tko ista?????javljajte zene!




Enic -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (8.10.2010 9:54:46)

Kod mene na poslu su dobili instrukciju da izjednace primanja porodiljama iz FBIH I RS. Tako da nisu obracunali porodiljama iz RS platu za septembar za ostalima na poslu nego ce obracunati zajedno porodiljama iz RS I FBIH. Tako su meni rekli na poslu. Ja se nadam sljedece sedmice da bi trebala dobiti platu ako bog da pa vam javim. I to bi trebalo da vazi za sve porodilje da dobiju septembarsku platu. [sm=smiley36.gif]




mia27 -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (8.10.2010 12:14:55)

e ovako, ciko iz Ministarstva financija zaduzen za porodiljne naknade mi je reko sljedece; Ministarstvo finanacija je pripremilo odluku koji treba da usvoji Vijece ministara(on pretpostavlja u ovom mjesecu) po kojoj cemo mi dobijati pune plaće od 29.8.2010 otkad je presuda objavljena u Sl.glasniku.

Enic, otkad tvojima za semptembarsku platu???? ja bih voljela da bude, ali izgleda nista od toga.




luna77 -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (8.10.2010 13:07:53)

ja nemogu naći tu odluku jeli 80/10

nala...[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




DISAMO -> RE: Odluka Ustavnog suda BiH u korist porodilja u F BiH (8.10.2010 13:35:00)

Odluka Ustavnog suda U 12/09 objavljena u Službenom Glasniku 80/2010 i važi od 28.09.2010




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>