HbA1c i Fruktozamin (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


entinte -> HbA1c i Fruktozamin (15.12.2010 9:48:09)

Drage trudnice,

Prošle sedmice sam nakon kontrole kod svog doktora koji mi vodi trudnoću (5. mj) trebala izvaditi nalaze HbA1c i Fruktozamin. Naravno nisam znala kakvi su to nalazi i zašto se rade pa sam upitala u laboratoriji gdje mi je receno "to je nesto u vezi šećera"... Inače sam se navodno puno udebljala pa je moguće da mi je rekao da ih uradim zbog toga.

Dalje slijedi opis nalaza za sve vas koje se budete htjele informisati o tome:

 

Glikozilirani hemoglobin (HbA1c) 
Brojni proteini u organizmu, pa tako i hemoglobin, vežu postepeno glukozu u procesu glikozilacije u uvjetima dugotrajne hiperglikemije. Hemoglobin A1 glikozilacijom daje glikozilirane podjedinice hemoglobin HbA1a, HbA1b, HBA1c unutar eritrocita za vrijeme trajanja života eritrocita (120 dana). Kod dijabetesa dolazi do povećanog stvaranja HbA1c. Određivanje HbA1c je indeks za kontrolu glukoze u krvi kroz dulji vremenski period. Glikozilirani hemoglobin otkriva kolike su prosječne vrijednosti glukoze u krvi tijekom dva do tri mjeseca prije samog testa.

REFERENTNE VRIJEDNOSTI:
 4.8 – 6.0 %
 
 

Fruktozamin u krviFruktozamin je glikozilirani protein s poluvremenom života jedan do tri tjedna. Služi za provjeru uspješnosti regulacije poremećenog metabolizma ugljikohidrata. Njegove vrijednosti pokazuju retrogradno stanje glikemije kroz protekli period od dva do tri tjedna.
 REFERENTNE VRIJEDNOSTI:
 do 285 mmol/L

P.S. Oba su mi nalaza u redu hvala Bogu. Samo moram na neku dijetu zbog kilaže... :(
Nadam se da će vam opis biti od koristi...




Kivac -> RE: HbA1c i Fruktozamin (28.1.2011 14:55:13)

hvala za ovaj podatak.
meni je glukoza inace 5 a na zadnjem pregledu je bila 5.5 pa me dr. poslao da provjerim stvarno stanje. on misli da je to poviseno poslije praznika i malo 'konkretnijeg' jela :) ali nece da rizikuje jer sad ulazim u 7. mjeseces pa da ne bude problema do kraja.




Simran -> RE: HbA1c i Fruktozamin (28.1.2011 15:18:48)

Super tekst,ja sam u 3 mjesecu trudnoće i šećer mi je dva puta bio 6,1 pa moram ponovljati non stop tako da je i ovo bilo od pomoći [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]




mamin_djecak -> RE: HbA1c i Fruktozamin (5.3.2012 20:54:18)

zna li neko kako se radi ovaj test HbA1c? internista me je uputila na DIP da uradim test ali nemam pojma sta me ceka [sm=zmeden.gif], kao reci ce mi doktorica opste prakse kada budem uzimala uputnicu...




Dida79 -> RE: HbA1c i Fruktozamin (5.3.2012 23:08:27)


IZVORNA PORUKA: mamin_djecak

zna li neko kako se radi ovaj test HbA1c? internista me je uputila na DIP da uradim test ali nemam pojma sta me ceka [sm=zmeden.gif], kao reci ce mi doktorica opste prakse kada budem uzimala uputnicu...



Nista strasno izvade ti malo krvi i to nose na analizu..Sretno [sm=smiley1.gif]




mamin_djecak -> RE: HbA1c i Fruktozamin (6.3.2012 11:06:21)

Dida79 hvala ti, znas li mozda koliko se ceka nalaz?




Dida79 -> RE: HbA1c i Fruktozamin (6.3.2012 12:33:15)

Oko 10 do 15 dana mi smo toliko cekali




mamin_djecak -> RE: HbA1c i Fruktozamin (6.3.2012 17:31:07)

Hvala jos jednom, bas se dugo ceka a meni doktorica juce rekla da joj dodjem sa nalazom do petka..

    pozz




novi kolacic -> RE: HbA1c i Fruktozamin (7.3.2012 13:54:54)

I ja to moram raditi, interesuje me gdje na DIP-u? Moram raditi hormone stitne i ova 2 markera za dijabetes. DRr. mi je sve stavila na jednu uputnicu. Jel to odem na endokrinolosko savjetovaliste ili nuklearnu??? Moram li se naruciti ili sa uputnicom odmah mi vade krv? Hvala na odgovoru [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




M kao Mama -> RE: HbA1c i Fruktozamin (7.3.2012 14:03:33)

budući da sam trudnica sa dijagnozom djabtes melitus, ja čekala dva dana, ništa strašno, dvije epruvete krvi i to je to




animagical -> RE: HbA1c i Fruktozamin (7.3.2012 14:19:57)

meni su hgba1c vadili na dipu u prizemlju u lab, samo cesto kazu da nema reagenasa pa vidi... inace sve oko dijabetesa je na endokrinoloskom savjetovalistu, na nuklearnu jedino nosis epruvetu s krvlju ako su hitni nalazi,ali opet vade na endokrini krv




M kao Mama -> RE: HbA1c i Fruktozamin (7.3.2012 14:58:14)


IZVORNA PORUKA: animagical

meni su hgba1c vadili na dipu u prizemlju u lab, samo cesto kazu da nema reagenasa pa vidi... inace sve oko dijabetesa je na endokrinoloskom savjetovalistu, na nuklearnu jedino nosis epruvetu s krvlju ako su hitni nalazi,ali opet vade na endokrini krv



tačno , dvenvno na raspolaganju imaju 22 reangensa hemoglobina, ja bila gore u pola osam, prvu me primili jer su vidjeli stomak,




novi kolacic -> RE: HbA1c i Fruktozamin (8.3.2012 10:16:47)

OK, znaci da izbacim stomak [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]. To bar imam...




animagical -> RE: HbA1c i Fruktozamin (8.3.2012 10:19:48)


IZVORNA PORUKA: mama alma RR


IZVORNA PORUKA: animagical

meni su hgba1c vadili na dipu u prizemlju u lab, samo cesto kazu da nema reagenasa pa vidi... inace sve oko dijabetesa je na endokrinoloskom savjetovalistu, na nuklearnu jedino nosis epruvetu s krvlju ako su hitni nalazi,ali opet vade na endokrini krv



tačno , dvenvno na raspolaganju imaju 22 reangensa hemoglobina, ja bila gore u pola osam, prvu me primili jer su vidjeli stomak,

upravo tako, ja sam morala reci da sam trudnica, jer se nije vidjelo skoro do 6. mjeseca[sm=smiley36.gif]




novi kolacic -> RE: HbA1c i Fruktozamin (8.3.2012 10:21:34)

Ti si sretnica, meni su ustajali u tramvaju i prije trudnoce, ha, ha, ha....




animagical -> RE: HbA1c i Fruktozamin (8.3.2012 10:23:10)


IZVORNA PORUKA: novi kolacic

I ja to moram raditi, interesuje me gdje na DIP-u? Moram raditi hormone stitne i ova 2 markera za dijabetes. DRr. mi je sve stavila na jednu uputnicu. Jel to odem na endokrinolosko savjetovaliste ili nuklearnu??? Moram li se naruciti ili sa uputnicom odmah mi vade krv? Hvala na odgovoru [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

u tom slucaju moras na endokrinolosko, jer ti hormone stitne nece vaditi dole u glavnom lab. gdje hoce raditi hba1c...nema neke logike,ali meni tako bilo... sa uputnicom odmah vade krv, ali moras doci rano oko pola 8, 8... nadam se da ti je dr napisala cito na uputnciu jer s hormoni cekaju do 2 sedmice,a hitno su gotovi do sutra...




novi kolacic -> RE: HbA1c i Fruktozamin (8.3.2012 10:27:07)

nije napisala :(




chuci -> RE: HbA1c i Fruktozamin (8.3.2012 10:29:42)

pa napiši ti
u vrhu napišeš štampanim slovima CITO
boli te briga




animagical -> RE: HbA1c i Fruktozamin (8.3.2012 10:30:33)

[sm=smiley36.gif] chuci dobro si




mama i nora -> RE: HbA1c i Fruktozamin (29.4.2014 14:57:40)

ja danas dobila uputnicu za ogtt i HbA1C testove...dr.iz skerlićeve rekla na dip-u...ima li ko da je ovo radio nedavno, kakva je procedura, trebam li šta ponijeti, koliko se čeka nalaz??? čula sam da često nema reagenasa,može li se to gdje kupiti i čak sam čula da ogtt ne rade na dip-u uopšte...




M kao Mama -> RE: HbA1c i Fruktozamin (29.4.2014 15:01:17)


IZVORNA PORUKA: mama i nora

ja danas dobila uputnicu za ogtt i HbA1C testove...dr.iz skerlićeve rekla na dip-u...ima li ko da je ovo radio nedavno, kakva je procedura, trebam li šta ponijeti, koliko se čeka nalaz??? čula sam da često nema reagenasa,može li se to gdje kupiti i čak sam čula da ogtt ne rade na dip-u uopšte...



gore je rasulo, ne znam koja je indikacija da radiš ove nalaze, privatno imaš da radiš, ja sam bila neki dan u prolabu i baš su opremljeni i cijene su im ok, ne znam da li trebaš oggt i iri (inzulinemije da radiš) il samo Ogtt i fruktozamin




Stranica: [1]