Upala mokraćnih kanala kod bebe (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Novorođenče, beba >> Zdravlje beba



Poruka


Mya_81 RR -> Upala mokraćnih kanala kod bebe (6.5.2011 22:44:23)

PRENOS POSTOVA

IZVORNA PORUKA: Sulty
Cao svima,

Mojoj djevojcici je 11 mjeseci i izgleda da je dobila upalu mokracnih kanala. Ni sama ne znam kako. Imala je jako visoku temperaturu, do 40 stepeni celzijusa, uradili smo nalaz urina i imala je na gornjoj granici leukocite, a povisene eritrocite. Po tome su zakljucili da ima upalu mokracnih kanala.

Iskusne mamice, i same znate kako su kod nas doktori povrsni. Ja citam malo na internetu, te upale se cesto zanju vratiti. Spominje se i neki ultrazvuk da treba uraditi. Meni nisu rekli nista. Dali su joj antibiotik: Ceclor i hvala bogu od toga je temperatura spala. Sad opet trebamo odnjeti urin da vidimo je li se ta upala smirila. Trebam li insistirati na jos nekim nalazima. I kako da joj pomognem da joj se ta upala ne vraca? Smijem li joj davati caj od brusnice? Koje pretrage trebam raditi?

Hvala vam svima vec unaprijed na pomoci.


IZVORNA PORUKA: felix

sulty, A. je imao upalu m.kanala al ona je njemu dala da vadi i urin u ur.kulturu a vama je vidim samo urin il se varam [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Ja bi jedino trazila da vadis 3.jutra uriokulturu. Pa ces barem znat dal nedo Bog ima kakva bakt. ili nema ... Da budes mirna ....
UZV stomaka se radi kad djete ima bakteriju kao sto je A. imao pa je radio jer se boje da nebi otisla nedo bog dje dalje do bubrega i sl.

Ja sam A. kupovala brusnicu bas pise za djecu od 1 do 4 god . Ti opet otidji do apoteke i posavjetuj se sa farmaceutom ili ped. za brusnicu .
Kako da se nevrati upala[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Neznam . Ja A. cuvam s nogu jer s nogu navuku upalu mislim.
Nemozes to sprijeciti , sta ja znam ja sam se bojala jer je anel imao dve baje u rinu da se ponovo nepovrate al hb nisu skoro je imao upalu krajnika OPET sve nal.ponavljali urin o.k kao ur.kultura.
Neka pije dosta tecnosti da izmokrava ....
[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image]


IZVORNA PORUKA: Nunu 08
Moj sin je imao jaku upalu.Radili su mu nalaze urina i krvne sllike.Pošto je nalaz urina bio loš,radili smo urinokulturu, koja je pokazala e.coli.Pio je pancef, pa esbesul.Sada je ok, urinokultura sterilna....


IZVORNA PORUKA: samedi
Meni je skoro dr.rekao da sumnja na upalu mokracnih kanala kod moje N.jer je imala tri dana temperaturu,doduse nisku,do 38.2,i dao nam je uputnice za urinokulturu. Kad smo dobili nalaze,urin je hB bio sterilan tako da je ta tura vjerovatno bila od zubica. Ne znam,cudno mi je da nije odmah dao uputnicu za urinokulturu ako vec nalaz urina nije bio dobar,nego je odmah dao antibiotik[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]


IZVORNA PORUKA: Meri29
Doktori kad hoce znaju biti i dobri, ali vecinom svi mi naletimo na one povrsne.
I mi smo se borili sa tim, radili smo najprije nalaze krvi i urina. Potvrdeno je da u urinu ima dosta bakterija i dobili smo Zinat sirup da pijemo. Ultrazvuk kao hitno, naruceni za mjesec dana. Isprepadali me zivu. Nisam cekala mjesec vec sam na drugom mjestu odmah obavila i pregled i ultrazvuk. Sve ok. Kao sto Felix rece tri dana smo nosili urinokulturu koja se pokazala kao negativna. Bilo je prisutvo neke bakterije koja se nalazi kod svih, ali ne u toj mjeri koju smo prvo pronasli.
Ja od tada ne vadim sama urin svojoj djevojcici jer ocito ne znam. Platim privatniku 3km i oni za mene sve obave.


IZVORNA PORUKA: Meri29
IZVORNA PORUKA: samedi
Ne znam,cudno mi je da nije odmah dao uputnicu za urinokulturu ako vec nalaz urina nije bio dobar,nego je odmah dao antibiotik[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Meni se nekad cini kao da im bude mrsko. Kako da mi sve znamo, majke mi umjesto da se oslanjamo na njih mi moramo da radimo za njih[sm=smiley29.gif]


IZVORNA PORUKA: Sulty
Hvala vam svima na odgovorima.

Meri, kojem to privatniku platis, pa ti uzme i urin. Ja sam mislila odnjeti urin u Sanasu ili Eurofarm, ali posto sam se dobro napatila ova dva puta da Vegi uzmem urin, ne bi bilo lose d ami neko pomgne, pa zbog toga i pitam.


IZVORNA PORUKA: MALA1994
IZVORNA PORUKA: Sulty

Cao svima,

Mojoj djevojcici je 11 mjeseci i izgleda da je dobila upalu mokracnih kanala. Ni sama ne znam kako. Imala je jako visoku temperaturu, do 40 stepeni celzijusa, uradili smo nalaz urina i imala je na gornjoj granici leukocite, a povisene eritrocite. Po tome su zakljucili da ima upalu mokracnih kanala.

Iskusne mamice, i same znate kako su kod nas doktori povrsni. Ja citam malo na internetu, te upale se cesto zanju vratiti. Spominje se i neki ultrazvuk da treba uraditi. Meni nisu rekli nista. Dali su joj antibiotik: Ceclor i hvala bogu od toga je temperatura spala. Sad opet trebamo odnjeti urin da vidimo je li se ta upala smirila. Trebam li insistirati na jos nekim nalazima. I kako da joj pomognem da joj se ta upala ne vraca? Smijem li joj davati caj od brusnice? Koje pretrage trebam raditi?

Hvala vam svima vec unaprijed na pomoci.

moj I. je imao upalu mokr.kanala sa visokom temp.samo kada je tako visoka temp. slab je ceklor, on je dobar da se spusti temp, ali treba svakako uraditi nalaz urina, ali i UK da se vidi ima li neka bakterija da se ciljano daju antibiotici da dijete ne bi ponovo dobilo temp.
ako je ne daj Boze eserihija u pitanju (kao kod nas) ona je dosadna i stalno se vraca tako da moras biti uporan.
a posto je beba mala daj joj bilo kojeg caja kojeg smije piti jer brusnica ide tek od godinu i ja je ne bih davala bez konsultacije sa dr.


IZVORNA PORUKA: MALA1994
IZVORNA PORUKA: Sulty

Hvala vam svima na odgovorima.

Meri, kojem to privatniku platis, pa ti uzme i urin. Ja sam mislila odnjeti urin u Sanasu ili Eurofarm, ali posto sam se dobro napatila ova dva puta da Vegi uzmem urin, ne bi bilo lose d ami neko pomgne, pa zbog toga i pitam.

a sto ces nositi privatniku ako imas uputnicu, obicni urin ti je 1o-tak maraka, a Uk te dodju puno.
a mozes u sanasu odnijeti, ja sam Uk sebi radila u kristalu na m dvoru, svaka UK 10KM i antibiogram jos 10 to ti je 40KM






Majčica -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (17.10.2011 8:44:47)

Nije bas beba, nego dijete od skoro 3 godine, ali nisam nasla adekvatniju temu.
Od subote mi se dijete cesto i obilno piski, ono bas kao kad se prehladis pa te stalno goni u wc. U subotu mi se cak upiskio 2 puta i to ujutro, sto inace sad rijetko radi. Zove on mene da ce piskit ali obicno ili kad je malo vec tislo na gacice ili kad je sve obavio. Nista se ne zali, mokraca ima normalan miris, nema temperature. Moze li to biti upala mokracnih kanala ili je samo prehlada. Samo da jos kazem da nekako to cesto piskenje obicno bude ujutro, popodne je prilicno normalno, ono svaka 3-4 h i to na moj nagovor, a ujutro su nam se za vikend desavale ove nezgodice u gacice. Nocas se cak pred zoru i u krevet popiskio.




Mya_81 RR -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (17.10.2011 9:33:19)

Upala moze proci bez temperature tako da to nije neki pokazatelj.
Mozes uvesti čaj od brusnice.




mamana -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (17.10.2011 9:43:33)

Najbolje ti je da odnes jedan urin na analizu, da vidiš koliki su leukociti.




Majčica -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (17.10.2011 10:15:06)

Vjerovatno cu odnijeti urin sutra ujutro, cisto da budem mirna.
Cajeve slabo pije, bas je muka natjerati ga, a znam da je brusnica odlicna za baje u mokraci.
Moze li upala, ako je upala, proci bez lijekova? Mi smo vec 2-3puta imali ovako cesto obilno piskenje, ali je proslo za dan. Koliko sam procitala, upale su pracene cestim, oskudnim mokrenje uz peckanje, a on se popiski bas obilno i nista se ne zali.

Hvala na odgovorima!




Mya_81 RR -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (17.10.2011 10:15:18)

Da, nalaz urina ce najbolje pokazati sta je u pitanju. 




Mya_81 RR -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (17.10.2011 10:21:13)

Sto se tice antibiotika sve ovisi o tome ima li bakterija i koliko uopće, a naravno ovisi i o doktoru. Manji broj bakterija ne treba uopće ni tretirati ničim, mada smo se mi susreli s doktoricom koja je sve lijecila s antibioticima.




ametist -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (17.10.2011 10:25:05)

Upravo sam htjela da napisem ovo sto si i sama rekla, to cesto i obilno piskenje nije tipicno kad je u pitanju upala mokracnih kanala. Moja curica je dva puta do sad imala upalu koju smo lijecili antibioticima [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
simptomi su bili: dan/dva temperatura oko 37,5; cesto i oskudno mokrenje, ono bas kap, dvije; peckanje i bol pri mokrenju i blago crvenilo/iritacija okolne koze.
Nadam se da djecaku ipak nije nista, sretno [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Majčica -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (17.10.2011 10:28:57)

Hvala svima, ipak je mozda najbolje odnijeti urin na analizu. Vidjecu kako ce danas biti.




mamana -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (17.10.2011 11:02:13)

Mozes i danas popodne odnijeti, ne moraš čekati ujutru. Zamoli samo pedjatra da ti na uputnici napiše da se nalaz uradi hitno i biće gotov za 10 minuta.




Majčica -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (17.10.2011 11:22:55)

Ako bude moglo, zasto ne. Hvala puno!




niki83 -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (21.10.2011 12:30:10)

Evo nas na ovoj temi..
Jutros bila privatno kod pedijatra, Naimi krvna slika super, ali poviseni leukociti, i crp. Dr. sumnja na urinrnu infekciju, trebamo raditi urinokulturu, nije nam zasad dala nikakav antib. Ne znam gdje da radim sad, privatno da dajem oko 50tak KM ili da idem u djeciji dispanzer, ne znam ni sama[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




mala86 -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (21.10.2011 12:39:34)

IZVORNA PORUKA: niki83

Evo nas na ovoj temi..
Jutros bila privatno kod pedijatra, Naimi krvna slika super, ali poviseni leukociti, i crp. Dr. sumnja na urinrnu infekciju, trebamo raditi urinokulturu, nije nam zasad dala nikakav antib. Ne znam gdje da radim sad, privatno da dajem oko 50tak KM ili da idem u djeciji dispanzer, ne znam ni sama[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




bas mi je zao drugarice  [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
nadam se da ce netko znati nesto

a sto ne vidis u zdravlju?non stop reklamiraju vadjenje nalaza nesto snizeno,mozda je i ona jeftinija nego u primi ili gdje vec ima




mamana -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (21.10.2011 13:15:27)

Ne znam gdje da radim sad, privatno da dajem oko 50tak KM ili da idem u djeciji dispanzer, ne znam ni sama

Gdje živiš? Ako si u Sarajevu na Ilidži nemoj, labaratorija ne valja, samo ćeš se bezveze maltretirati i nositi.




ametist -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (21.10.2011 13:24:51)

IZVORNA PORUKA: mamana

Ne znam gdje da radim sad, privatno da dajem oko 50tak KM ili da idem u djeciji dispanzer, ne znam ni sama

Gdje živiš? Ako si u Sarajevu na Ilidži nemoj, labaratorija ne valja, samo ćeš se bezveze maltretirati i nositi.


mamana koja je druga opcija osim ilidže? Znam da se urinokultura jos moze predati u starom gradu, na obali, ne znam kako se zove tacno, al sam dobila informaciju da i oni uzorke salju na ilidžu.




Malenaoduvijek -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (21.10.2011 13:30:39)


IZVORNA PORUKA: mamana

Ne znam gdje da radim sad, privatno da dajem oko 50tak KM ili da idem u djeciji dispanzer, ne znam ni sama

Gdje živiš? Ako si u Sarajevu na Ilidži nemoj, labaratorija ne valja, samo ćeš se bezveze maltretirati i nositi.


a sto ne valja laboratorija?

ametist
mozes jos jedino da platis privatno, jer iz ambulante avdage sahinagica isto salju na ilidzu.

ja znam da nije savrsena laboratorija, ali za 3 UK i antibiogram da placam svaki put 40 KM za dijete iako placam zdravstveno mi je van pameti.




mamana -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (21.10.2011 13:32:13)

Ja sam radila u Sanasi, jer je djete bilo u pitanju. Na Ilidži prva urinokultura 10 na 7, druge dvije sterilne, nigdje veze. Uradim nalaz urina OK, leukociti 1-2.
Uradim u Sanasi sterilna, ponovim nalaz urina sve OK.
Tamo su jako ne marni ostavljaju urin dugo da stoji i zato im budi nalazi ovakvi, a znamo da od uzinamanja do analize ne smije proči više od 2 sata i urin ne smije u toku ta 2 sata stajati na temperaturi večoj od 4 stepena.




Malenaoduvijek -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (21.10.2011 13:41:58)

mi smo sada radili u a.sahinagica i sve 3 su bile uredne-sterilne.dosta zavisi i kako ti uzimas urin, u kakvu posudicu stavljas, ako ima bakterija na kesici one se mogu rasiriti,itd.

ja nikoga ne branim, daleko od toga, naravno da prave greske, ali urin smije cak i da prenoci u frizideru.
samo ne volim generalizovati stvari, niko mi ne garantuje i privatno da se nece tako nesto desiti




mamana -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (21.10.2011 13:58:14)

Ja sam uzimala u sterilnu eprvetu i kad sam im donijela prvi put, jedva su primili i da li mi neke njihove plastične. Naredni put sam nosila u tim njihovim. Pošto su ti nalazi  urinokulture stalno bili tako "šareni", a nalazi urina svaki put OK, doktorica je htjela djetetu ukjlučiti uroseptik. Ja naravno nisam pristala jer se malo razumijem u te stvari, pa sam se konsultovala sa nefrologom koji se složio da su nalazi ne logični. Ponovili smo nalaze u kliničkom i Sanasi i bili OK.
Prijateljica je radila bris valvule curici, koja je imala jak obojen iscjedak na Ilidži načaz  serilni, u privatnoj lab pronađene dvije bakterije. Toliko o toj labaratoriji. 




niki83 -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (21.10.2011 22:34:30)

Ne zivim u Sa[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Ja sam iz Zenice, i kod nas se sve radi u istoj lab, tako da mi je svejedno, srecom veceras me na kafici forumasice prosvijetlise [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image] pa idemo lagano u dispanzer. Hvala vam




mamabb -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (3.11.2011 9:26:18)

Moja djevočica je radila nalaz urina i ima povišene leukocite 9.13 i nešto malo okruglih bakterija (vjerovatno zbog ne adekvatnog uzimanja urina) tako piše. Dobili smo cefobos (ako se tako piše). Nema crvenila, ne žali se da je boli, osim što često piška. Sinoć je imala i temperaturu 37,8. Juče sam uvela čaj od brusnice i odmah se vidio napredak jer se piškenje sinoć svelo na 2 puta, a prethodnu noć 6puta.

Htjela sam raditi urinokulturu ali, dr kaže nema potrebe.




Mya_81 RR -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (3.11.2011 10:46:19)

Ako nema potrebe za UK, onda nema potrebe ni za antibiotikom [sm=zmeden.gif]
Jer bi antibiotik trebali davati u skladu s bakterijama koje se pronadju. Ne rade bezveze antibiogram ako ima baja.




mamabb -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (3.11.2011 11:00:27)

E pa ni meni to nije jasno, čemu antibiotik[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Ja sam njega kupila ali nisam još dala, sve se dvoumim, nema temperaturu, uključujem ga ako je dobije.




Mya_81 RR -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (3.11.2011 11:36:43)

Mi smo imali problema s bajama, a nismo imali temperaturu. I uvijek nas je slala da radimo UK ako bi u urinu bilo vise od 5 leukocita, a paralelno smo radili i leukocite iz krvi.

Mozda da nakon nekog vremena i toga sto pije caj od brusnice ponovite urin pa onda dalje na osnovu njega uradite UK ako bude bilo potrebe...




mamabb -> RE: Upala mokraćnih kanala kod bebe (3.11.2011 12:16:31)

IZVORNA PORUKA: Mya_81 RR

Mi smo imali problema s bajama, a nismo imali temperaturu. I uvijek nas je slala da radimo UK ako bi u urinu bilo vise od 5 leukocita, a paralelno smo radili i leukocite iz krvi.

Mozda da nakon nekog vremena i toga sto pije caj od brusnice ponovite urin pa onda dalje na osnovu njega uradite UK ako bude bilo potrebe...


Tako ćemo i uraditi, u stvari doktor rekao, za osam dana moram u sterilnu bočicu uzeti urin i odnijeti na analizu i tad ako ne bude OK da ćemo raditi UK.




Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>