Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Naša svakodnevica



Poruka


Anoniman -> Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 11:27:07)

Jucer je u mojoj MZ bio razgovor na temu kriminala i narkomanije...zahvaljujuci nedavnom pronalasku sprice u pijesku namijenjenom za igru djece (pijesak se nalazi u krugu obdanista). Inace im je obdaniste "loga"...svaki dan se tamo opijaju i drogiraj...kako to obicno biva..."vrtic" nema adekvatnu ideju kako rijesiti problem...svi iz starta dizu ruke...u stilu...nista mi tu ne mozemo...obratite se...bla, bla...i tako to ide u krug...kao sve u nasoj drzavi...uvijek se ceka da neko drugi rijesi problem.

Interesuje me kako vi sto zivite u naseljima poput otoke, alipasinog, dobrinje...kako se borite s ovim problemima...da li se uopste borite? naravno, interesuje me kako u drugim gradovima rjesavaju ovaj problem? sta vi kao gradjani poduzimate? da li ista poduzimate? imate li u planu nesto da poduzmete?

Voljela bih cuti dobre ideje kako je recimo taj problem rijesen negdje...ako je uopste rijesen...ili recimo kako se taj problem rjesava vani (dijaspora)...A takodjer bih voljela da se u ovu raspravu ukljuce i ocevi (koji mozda samo citaju ovaj forum)

Meni je vise zlo...nesto semora promijeniti...samo, na zalost, ni roditelji tj. nase generacije ne pokazuju neko interesovanje da se bilo sta radi...jucer na tom sastanku smo bili samo ja i mm...ostalo penzioneri i jedan drot...pa sad vi zamislite na sta je to licilo...ljuta sam i na roditelje...mnogi su bili obavjesteni...niko se nije pojavio...je li nas se fakat to ne tice?! ili nam je sve postalo svejedno?!




veeseelaa -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 12:05:25)

zlo je i meni od deli(n)kvenata u ovom gradu
Kako promijeniti? što se tiče vrtiča i osnovnih škola pod hitno roditelji trebaju tražiti postavljanje kamera unutar i oko objekata jer izuzev konzumiranja narkotika poznato je da je OŠ rasprostranjeno i džeparenje
Znam samo da je ovo opći haos, policiji treba dati više ovlasti a tužilaštvo treba raditi svoj posao kako treba
Ne može se neko ko pretuče određeno lice i napravi mu teže tjelesne povrede vratiti na ulicu pod uslovnom
Osim toga kapaciteti zatvora su premali, oni jedva čekaju vikend da pola zatvora  puste na dopust kući i ta lica (odgovorno znam) opet prave probleme vani od dilanja i ostalog
Znam lika koji je ležao u zenici zbog dilanja a za vikend kad bi izašao isto bi radio, pa pratil njega iko, ja bi njima zadužila socijlanog radnika ili sl da ih provjerava i nakon izležavanja kazne a i u toku nje dok su na dopustima
Mislim pa joj....
Ne kontam kako se budžetima ne obezbijedi novac za smještaj maloljetnih lica koji prave haos u ovom gradu??? pa da organiziraju akciju da se uposlenim licima sa plate skine 5 KM za ovu svrhu skupilo bi se, kad već "skidaju" za sve i svašta mogu i za ovo




veeseelaa -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 12:06:55)

i nije mi jasno šta rade roditelji??? ponose se svojim detotogodišnjacima koju na školskog igralištu nekom bez povoda razbiju nos, tona gela na glavi, motor je već kupljen, tetovaža je tu i hajmo
kakvi roditelji takva i djeca, piiiiih




Anoniman -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 12:22:30)

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

zlo je i meni od deli(n)kvenata u ovom gradu
Kako promijeniti? što se tiče vrtiča i osnovnih škola pod hitno roditelji trebaju tražiti postavljanje kamera unutar i oko objekata jer izuzev konzumiranja narkotika poznato je da je OŠ rasprostranjeno i džeparenje
Znam samo da je ovo opći haos, policiji treba dati više ovlasti a tužilaštvo treba raditi svoj posao kako treba
Ne može se neko ko pretuče određeno lice i napravi mu teže tjelesne povrede vratiti na ulicu pod uslovnom
Osim toga kapaciteti zatvora su premali, oni jedva čekaju vikend da pola zatvora  puste na dopust kući i ta lica (odgovorno znam) opet prave probleme vani od dilanja i ostalog
Znam lika koji je ležao u zenici zbog dilanja a za vikend kad bi izašao isto bi radio, pa pratil njega iko, ja bi njima zadužila socijlanog radnika ili sl da ih provjerava i nakon izležavanja kazne a i u toku nje dok su na dopustima
Mislim pa joj....
Ne kontam kako se budžetima ne obezbijedi novac za smještaj maloljetnih lica koji prave haos u ovom gradu??? pa da organiziraju akciju da se uposlenim licima sa plate skine 5 KM za ovu svrhu skupilo bi se, kad već "skidaju" za sve i svašta mogu i za ovo

potpis od rijeci do rijeci
mi smo (mm i ja) bas jucer dali prijedlog da se postave kamere...da dio financiraju okolne radnje..tj. privatnici (sto ce i njima biti u interesu) dio opstina...a dio i mi svi ostali...mislim, to zaista nije skupa investicija kad se uzme da je investicija za narednih 10-ak god...i da je svima u interesu...naravno penzici su odmah zauzeli stav...ma nemasanse..to ce ukrasti...bla, bla...skupo...a nemaju pojma o cemu se radi i zapravo koliko to kosta...iznervirao me toliki pesimizam da je nemoguce ista napraviti...ma sve me iznerviralo...i da...policiji svakako treba vratiti vece ovlasti...zanimame samo kako tako nesto izglasati




R&T@ -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 12:27:10)

Trazili smo demokratiju i dobili je.
I sad vjezbamo taktiku "slegni ramenima i okreni glavu".




HAHA -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 12:30:07)

E drage moje nisam sigurna jeste li čitale nedavno sam pisala o istom problemu ovdje na RR,naime na Grbavici u sred dana u prepunom parku meni je iz kolica,pored kojih sam starijem sinu brisala ruke,tip uzeo mobitel.Primjetivši to,zagalamila sam na njega u nadi da će neko priteći upomoć,niko ni mrdnuo nije,ni kad je prišao još jedan,vjerovatno zajedno "operišu",a bilo je pravih "grdosija".Uhvatila me je takva huja,nije mi žao telefona,ali znači još malo će nam bebe dizati iz kolica da vide ima li šta.Valjda sam toliko strašna bila,da ga je na kraju rasprave vratio i odšetao se sasvim smireno dalje.Pozvala sam policiju,oni su došli,fakat brzo,ali šta mogu uzeli moju izjavu i to je to.Žene su mi pričale da su vidjele nekog tipa da  se zadovoljava seksualno u objektu nekadašnjeg Doma mladih,rekoh što niste zvale policiju,to je pedofil,one se smiju,nevjerovatno!!!




veeseelaa -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 12:31:53)

zanimame samo kako tako nesto izglasati


ovlasti policije su regulirane Zakonom o policijskim skužbenicima FBiH
Zakon donosi Parlament FBiH i on ga mijenja
Znači do ovih u vlasti je! a narod treba da digne revoluciju
Svaki dan je neki haos u gradu, il premlaćivanje, il orimanje, il dilanje i sl
strašno




Anoniman -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 12:54:48)

ma imam osjecaj da se 90% ljudi boji reagovati ili barem prijaviti policiji...nego svi tj. vecina samo glavu okrenu...preusmjeravaju onda tu negativnu energiju na kojekakve gluposti...a zapravo...sve nas isto tisti...Kad bi svi reagovali cim uocimo bilo kakvu nelegalnu radnju...od klinaca koji prevrcu kante za smece do kradje automobila...stvari bi se znatno promijenile

prije par mjeseci na nasem parkingu je zapaljen automobil...plamen je zahvatio jos dva auta...navodno niko nista nije vidio niti cuo...od tolikih stanara da niko nista ne vidi...meni zvuci prosto nemoguce

neki dan, usred bijela dana, dvojica sa pistoljima su upala u granap

svako malo i u kladionicu

sarajevo je prkno od grada...ja semogu kladiti da se jako dobro zna ko, gdje i sta
sto se policije tice...stvarno nemam zamjerki...vidim da cesto kruze..d.a su vrlo brzo tu u slucaju da se nesto desi...samo sto su i njima ruke svezane...nazalost...da im hoce palice vratiti[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Blue rose RR -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 13:01:13)

Takve slučajeve dadada, stalno iznova i iznova prijavljivati policiji, ukoliko se građani ne "mrdnu" da počnu prijavljivati od komšije sina ili kćerku (jer su to obično djeca koja stanuju u okolici, i svi se poznajete) , do toga da počnu paziti gdje su njihova/naša  djeca, do toga da dignete na noge škole/vrtiće i da iste počnu da: ograđuju svoju imovinu, da noćni čuvar ukoliko ga ima, se lati posla, a ne da gleda TV i spava na radnom mjestu, do toga da se postave kamere.

Međutim, to je samo prvi korak: kaon privođenja tih lica, morate kao udruženje roditelja pratiti i tražiti od policije da vas informiše dokle je slučaj stigao. Mada u ovakvim slučajevima, nakon uzimanja izjave, ta lica budu puštena, jer nema konkretnih dokaza. A čak i kada se ti dokazi od strane policije u istrazi prikupe, na žalost, pravosudni organi su nam takvi da se za silovanje odredi kazna od 2-5 godina, a zamislite sada koliko iznosi kazna za uživanje opojnih droga ???!!

Ovlasti policije su (tačno kako kaže vesela) određena Zakonom o policijskim službenicima (Federalnim i kantonalnim-ovisno o jurisdikciji) i prilično je "demokratski". Mada ne treba tražiti problem u ovom Zakonu, niti u ovlastima policije, već u sudstvu koje je odredilo minimalne kazne za počinitelje, zatim u prenatrpanosti kazneno-popravnih zavoda....sve u svemu, opet je do politike.

Lično mislim da je nama više potrebno "milicije", a manje "policije".




koka i po -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 13:01:44)

IZVORNA PORUKA: tajra

Trazili smo demokratiju i dobili je.
I sad vjezbamo taktiku "slegni ramenima i okreni glavu".



nazalost....ovo je kao nekad davna emisija Trazili ste gledajte...
zivim u kvartu koji je poznat po "nocnim sjedeljkama" u parku odmah pored moje zgrade.naglasavam...u tom istom parku igraju se djeca i skola je odmah pored njega(cak je bilo slucajeva "nocnih sjedeljki u skolskom dvoristu).uprava skole je to lijepo rijesila.postavljene su kamere koje prate sve sto se desava u skolskom dvoristu.problem je donekle rijesen.tik do moje zgrade nalazi se napusteni bunker koji je u nocnim satima dobro "posjecen".policija je o tome obavjestena i ceste su nocne patrole.
a sta da se radi sa dilerima koji zive u zgradama????koliko su nasa djeca sigurna????
davno sam bila ocevidac racije na mjesnog dilera(nasrecu on je odselio) za kojeg je opstepoznato da snabdjeva skoro svu Zavidovicku omladinu(tj.mamine sinove koji vjerovatno ne znaju sta ce od para pa su si dopustili i taj luksuz nebili bili u skladu s vremenom [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]).
pravi divlji zapad.....u kakvom vremenu zivimo??????




Anoniman -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 13:15:48)

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR


Lično mislim da je nama više potrebno "milicije", a manje "policije".

Slazem se
nekad su ih smjeli pendrecima opaliti sada samo legitimisu...mislim,smijesno
recimo, grupica u mom naselju uopste ne zivi ovdje...nego se okupljaju...odakle tacnooni dolaze to ja ne znam...sto je najgore...to su balavci...osisani na keca, istetovirani, s dva zuba...balavci...ja se mogu kladiti kad bi dobili par puta pendrek u ledja da bi sutradan barem dionjih upisao "kriminalistiku"...jer kolikomogu skontati...to je postao imidz...imidz zajebanog izgleda...aimam osjecaj da se hljeba ne znaju najesti kako treba...naravno dioimidza su i pitovi...pa ti pridji ako smijes...ma ja bih ih tako rado nalupala...majkemi




koka i po -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 13:23:35)

hah...zakoni...rijeci na papiru koje se u vecini slucajeva ne postuju.
zakon u danasnjem vremenu je sinonim za "koliko ti je dubok džep".
preblage su kazne za pojedince koji omladinu truju drogom i "trenutnim uzitkom" koje zna se kamo vodi.
trinaestogodisnja djevojcica predozirana u hitnoj (majka je negdje u kaficu [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image])
osamnesestogodisnji djecak kojeg kola hitne pomoci voze za Ze. i koji umire majki na rukama jer mu je prvi rodjak podmetnuo drogu u pice.......
samo su par slucajeva kojim sam nazalost igrom slucaja prisustvovala.
par dana frke i gotovo...palo u zaborav.
a dileri se i dalje setaju gradom vrebajuci nove potencijalne zrtve.




veeseelaa -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 13:29:27)

pa ja neznam dal policija ima tako male ovlasti
skoro su mi brat i mama pričali kako su gledali s prozora na Č.vili kako dva drota prebiše maloljetnika pendrekom, izgleda da i oni gledaju na koga će "udariti"




Blue rose RR -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 13:35:51)

Niko nije rekao da imaju "male" ovlasti, nego da kazne za prestupnike su blage (mizerne) i male.




koka i po -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 13:38:38)

neznatne i mizerne za tezinu njihovih krivicnih djela.




veeseelaa -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 14:02:46)

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Niko nije rekao da imaju "male" ovlasti, nego da kazne za prestupnike su blage (mizerne) i male.


iskrena da budem nisam iščitavala i nisam sigurna al ono što čujem od prijatelja policijskih službenika je da silu mogu upotrijebiti samo u nužnim situacijama .... a ukoliko je upotrijebe, ista se raščlanjuje do detalja, pišu se razni izvještaji a ako se uz to žali prestupnik ili njegovi članovi porodice ode to u vraga
tako da policija maximalno izbjegava upotrebu sile

u Titov vakat je to išlo drugačije, prvo te biju pa te pitaju šta je bilo [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
naravno nisam ni za takvo što al ovo je katastrofa, svakom saobraćajnom policajcu svašta vozači govore, ma samo što ga ne biju




Bambi09 -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 14:47:11)

moj rodjak je bio drot i ostao je bez posla jer je reagovao kako bi trebalo da reaguje svaki normalan policajac... na Dobrinji je bio u obilasku nekog parkinga u ranim jutarnjim satima i skuzio je dripca kako pokusava obiti auto... lagano je prisao na solidnu udaljenost i lagano ga upitao sta radi, da bi se ovaj okrenuo i ironicno odgovorio "pa zar ne vidis, obijam"... rodjak ga je upozorio da ga mora prekinuti u "poslu" i da ga mora privesti zbog kriminalne radnje, na sto je ovaj potegao pistolj i pucao u njega... rodjak je naravno reagovao na nacin kako bih ja ova reagovala, uzvratio pucanjem i pogodio ga u nogu... razoruzao ga i uhapsio... znaci pored toga sto je uhvacen u kriminalnoj radnji, pucao je na sluzbeno lice - policajca... medjutim, sta ce na kraju biti, moj rodjak ostane bez posla zbog toga i jos mu morao platiti odstetu ne sjecam se koliko km-ova... [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] 




Emica_sa -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (22.6.2011 14:56:15)

Nazalost bit ce sve gore i gore[sm=smiley13.gif]




Anoniman -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (23.6.2011 0:19:09)

E moja dadada mogla si neko drugo pitanje postaviti!!!
Sta uraditi nijeto do demokratije uopste vec do sistema , evo npr da uporedim svoj grad i Sarajevo jer i ovo je povelik grad ....Ovdje ovi dibidus narkomani kojima nema lijeka i koji su jednom nogom u grobu komuna svaki dan daje gratis  kokain/heroin ali sad ne znam koliki broj je njih  ali da bi to dobili pod br jedan moraju biti dugogodisnji korisnici...Takodje imaju nesto kao hotel gdje mogu doci prespavati, pojesti topli obrok, dobiti  cisti ves , sapun, sampon , tusiranje ...Tu dolaze beskucnici , alkosi ...Dobivaju takodje ciste igle, iamju posebne fiks kabine , gdje to mogu obaviti , igle baciti u smece namjenjeno za to....U Dk je zabranjeno dilanje bilo kakve droge ali posto ima hard core narkomana drzava je odlucila da njima ustupi sve gore  sto sam nabrojala jer na taj nacin smanjuju sanse za kriminal koji bi pocinili da bi dobili pare...Ali svi vanjski wc su opremljeni sa tim posebnim metalnim kutijama za igle...Wc-ovi koji nisu namjenjeni za drogiranje imaju posebna svjetla zutonarandjasta ili ljubicasta tako da im je tesko pri takvom svjetlu naci venu , normalno druga je prica  ako smrcu/smrkaju na nos ....U tim hotelima rade ljudi iz komune kao i gradjani dobrovoljci ....Odkako su uveli taj sistem postotak kriminala pocinjen od strane narkomana se znatno smanjio....

Sto se tice Sarajeva mislim d aje taj grad odavno prekrizen ...I prije rata npr je cvila bila poznata po narkomanima pogotovo  iza ulice Jovana Cvijica , ali sad je druga prica jer svaki put kad dodjem vidim da ih je sve vise i vise i sto je najgore granica  godista je sve niza i niza ....Nije mi se jednom desilo da nisam smjela u ulaz da udjem jer djecurlija sjede na stepenicama i fiksaju se a cuvar spava preko puta u onom crvenom trznom centru....

Sluucaj kod moje tetke na Kosevskom b , frajer mog godista , roditelji ko dva sunca , skolovani, kulturni i taj frajer je fakultetski obrazovan u Americi ali kreno stranputicom ...Jedan dan sjedimo i jedemo cuja se neka  vriska , tutanj, ja kontala rusi se zgrada i dolazi komsinica sva krvava nosi unuka place , kao doso joj sin trazi pare a ona 5 dana jela nije sve iz kuce prodao ...Ja se prepala zovnem muriju dosla dvojica i meni govore mi ne smijemo nista da uradimo [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/hudicek1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/hudicek1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]..Jja zinula reko kako vidis da hoce budala dijete da udavi, mater mu sva u sljivama , sve stokove u kuci poizvaljivao , prozore porazbijao, drot samo slegnuo ramenima kaze on je na svojoj adresi u svom stanu....Ja ostala otvorenih usta na taj odgovor, pitam ga da mi posudi pendrek da mu pokazem kako se koristi ....Kaze drot onda ce me morati uhapsiti jer remetim mir [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/hudicek1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]Izlazi taj sin narkoman na vrata i psuje nam mater svima u zgradi jer smo zvali policiju....Murija se pokupila i otisla .....Da bi se opet sa njima srela nakon par dana u tramvaju gdje su uhapsili frajera jer nije platio tramvajsku kartu ....Pa sad kontaj ko je lud u tom gradu ....




Anoniman -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (23.6.2011 0:26:51)

IZVORNA PORUKA: koka i po

hah...zakoni...rijeci na papiru koje se u vecini slucajeva ne postuju.
zakon u danasnjem vremenu je sinonim za "koliko ti je dubok džep".
preblage su kazne za pojedince koji omladinu truju drogom i "trenutnim uzitkom" koje zna se kamo vodi.
trinaestogodisnja djevojcica predozirana u hitnoj (majka je negdje u kaficu [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] )
osamnesestogodisnji djecak kojeg kola hitne pomoci voze za Ze. i koji umire majki na rukama jer mu je prvi rodjak podmetnuo drogu u pice.......
samo su par slucajeva kojim sam nazalost igrom slucaja prisustvovala.
par dana frke i gotovo...palo u zaborav.
a dileri se i dalje setaju gradom vrebajuci nove potencijalne zrtve.


Ne moze niko nikoga na silu natjerati da se drogira , jedino da te drogiraju a da ne znas, ipak su roditeljiti koji svoju djecu trebaju da usmjere na pravi put....Ja sam se druzila sa svakakvim ljudima i Bosni i ovdje ali nikad mi nije palo na pamet da uzmem bilo sta osim nikotina....I mene i seku je stara odvela na narkomaniju na Kosevu da vidimo kakav covjek bude poslije nekog vremenskog perida uzivanja droge....Mislim da bi se i skolski sisstem trebao udruziti u borbi protiv toga ako vec nije da se ta djeca obrazuju od prvog razreda i da im se usadi u mozak istina o heroinu, kakainu itd....Da im se da kao lektira  knjiga Mi djeca s kolodvora Zoo




Anoniman -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (23.6.2011 0:34:32)

Evo mom sinu je godina i pol mene vec panika hvata kako mu servirati pod nos i kako ga sacuvati od loseg drustva, jer reazim koji su moji roditelji koristili meni nije bas priznat u ovoj nasoj demokratiji(nisu me marisali) ali tada dok su mene  odgajali drukciji je odgoj bio , drukcije je stanje po skolama bilo vise respekta, ova danska djeca ko s lanca pustena gluho bilo i daleko , roditelji puno rade ne znam postotak ali dosta ih je razvedeno tako da djecurlija malo kod oca na vikend malo kod mame taj neki odgoj koji b trebali imati propada izmedju vikenda....Pocinju rano piti , vec me glava zabolila cim pomislim da  od nekih 13 godina vec  stupaju u intimne odnose ...Previse slobode imaju na raspolaganju ....




veeseelaa -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (23.6.2011 0:44:04)

i lošu djecu neko rađa, pitam se samo šta i o čemu misle ti roditelji
u više navrata sam čula kad majka ili otac prestupnika istog brani i nogama i rukama, pa kako te ljude nije stid.... pa oni uopće ne osudjuju silovanja, otimanja, upotrebu oružja i sl u svemu je neko drugi kriv za njih, da ne povjeruješ!!!

jednom sam od jedne majke čiji je sin silovao djevojku koja ga je ustupala čula kako kaže "pa šta stopa u taj vakat" zamislite!!! znači ako stopaš treba te silovati????? koju su to mozgovi, fuuuuuuuuj ja bi se sakrila u mišju rupu da sam ne do Bog umjesto nje




Ella_H -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (23.6.2011 0:44:38)

Ova me tema jako rastuzuje[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley19.gif[/image],
posebno ova Marinina prica zadnja uzas.
Droga i kriminal su zlo koje je prisutno svugdje
i u svim sferama. Ja sam se nagledala nekih stvari
od osoba koje su klasifikovane i kao vjernici, intelektualci,
balavci, beskucnici, doktori itd zaista je prisutno svugdje,
samo sto neki bolje kriju od drugih. U Americi su kazne jako
gadne za dilere za malu kolicinu mozes dobiti 10-15 godina
zatvora ali opet svasta se radi. U BIH definitivno kazne su nula,
nonstop citam na sa-x stranici kako ti dileri male kazne dobiju,
kako balavurdija svaki dan puca po SA i pustaju ih iz zatvora za
vikenddddddd, ma kakav vikenddddd da se moze odmorit od kriminala
je li???? Ljuti me jako ova tema. Ja sam se prije 2.5 godine ko fol
preselila u kao nekakvo bolje naselje (izgledom) u kojem su nam
dva puta krali auto, lupali meni na vrata nocu par puta i pobjegnu,
ukrali mm novac  iz auta jednom, jednom mu obili auto i uzeli
cd/radio ono cudo [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image], nekad se smijem sama sebi od muke,
jer sto je najgore  policija stalno patrolira ali djaba je.
Stariji sin je isto jednom nasao kondom na igralistu meni se zivot smucio.
I pored svega ovoga ja vecinom zivim u zatvoru jer vise nevjerujem nikome
izlazim uglavnom sa mm a i to igraliste mi se ogadilo ali kad ima covjek
djecu mora negdje.
Kazem ja mm djaba smo se preselili kao u "sigurnije" naselje,
samo  puknu reklamu priroda, bazeni, sauna, teretana itd itd.
Pricala sam par puta s policijom i rekla za kamere a  oni mene uporno
pitaju da li se ja osjecam kao "targetom" jer sam vjernica itd itd,
iako sam uporno govorila da se te stvari desavaju i drugim stanarima.
Poenta svega je dadada da se moraju gradjani sloziti i visit
po odredjenim ustanovama da se nesto rijesi ako se funkcioneri smiluju,
tako ti je svugdje vjeruj mi. Iako svi kazu da je Amerika ''free country''
za dosta postenog naroda to nije, pogotovo ako odes u posjetu
krkanskim drzavama znoj te oblije.




veeseelaa -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (23.6.2011 0:48:08)

mislim da mnoge stvari potiču iz porodice, ako dijete živi u nesređenim odnosima za očekivat je da bude budala kad poraste.... zato sve mi redom trebamo dati sve od sebe da dijete živi u ljubavi i u lijepim međuljudskim odnosima da se ne do Bog danas sutra ne bi našle u nekoj od priča




Ella_H -> RE: Narkomanija, kriminal...kako popraviti postojecu situaciju i uciniti grad sigurnijim za nasu djecu (23.6.2011 0:53:02)

Vesela slazem se s tobom, ali potice
i od drustva koje djete nadje poslije vjeruj mi.
Nije djaba ona poslovica s kim si takav si, a ima i hadisa
koji govore o tome. Iskreno se nadam da nijedna od nas
nece biti iskusana s ovim belajima[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image].




Stranica: [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>