|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Kariotip
7.10.2013 18:21:38   
Andy_Bec23
Drage moje iskusne zenice a i one neiskusne koje se mozda razumiju u to .... Naime nama nisu nasli nista zasto je beba bila tako malformisana. Sumljaju samo na mutaciju gena 7 koliko sam ja skuzila to je neka SHH alteration o njoj nema puno i nije se testirala na ljudima jos samo na misevima ali da istaknem da oni samo SUMLJAJU u to. Pa sad me zanima vidim neke rade neke mutacije gena i sad ja sam uradila Kariotipizaciju i nista vise pa sve je ok, jewl bi trebala nesto jos da uradim extra? Ja imam 46 xx i muz ima 46 xy beba nasa je imala 46 xx i bila je geneticki zdrava. Da napomenen prva beba je u 8 nedelji missed abort
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Kariotip
7.10.2013 20:53:27   
klemzi
And moja, ne znam ti puno o ovome, ali evo ja ću napisati svoje iskustvo. Naš Amerko je imao Down sindrom, znači 47xy, greška na 21.paru hromosoma, gdje su umjesto dva bila tri hromosoma. Nakon toga mm i ja smo uradili kariotip, i imamo hvala Bogu, normalne kariotipove. Kad sam htjela u novu trudnoću, dr sam pitala ima li potrebe da radimo neke detaljnije dodatne pretrage i rade li se one uopće ovdje. Njen odgovor je bio NE...a objašnjenje i ono što bi tebe moglo zanimati je sljedeće. Kaže da su bitne samo krupne hromosomske aberacije, a da se svaka sitna koja se otkrije može a i ne mora pojaviti u t. Tako da, mi svakako preuzimamo rizik nove t, ali nikakve dodatne pretrage nisu bile bitne.
Ti naravno popričaj sa svojim dr. Ovo je naše iskustvo i iskustvo iz BiH, ko zna kakava je praksa u Austriji,
Ljubi te tvoj drugar!

_____________________________

Ljubav mamina i babina,16.2.2010 - 10.4. 2010. :(
Uvijek ćemo te voljeti najviše na svijetu ljubavi naša najveća <3
Ljubav drugorođena, ljubav oduvijek,zauvijek... 08.11. 2013.

(odgovor članu Andy_Bec23)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Kariotip
8.10.2013 9:44:11   
Andy_Bec23
Draga Klemzi moja... Pa nama su doktori govorili da netreba nikakr pretrage da se rade. Ona je bila geneticki zdrava. A vidim i ja i muz smo. Samo citam tu da neke zenice istrazuju extra te gene pa reko da i ja istrazim taj gen 7? Neznam nisam pametna vise. Kazu imali smo peh pa nije moguce da djete bude toliko bolesno a da smo mi samo peh imali. Neznam. Mi se bacamo u akciju pa nek nam dragi Bog pomogne da sve bude kako treba :-)

_____________________________

Andjeo broj 1 (8 nedelja)

Anna Lina 12.04.13'-12.04.13' uvjek u nasim srcima

16.12.14' Rodilo se nase sunce, mamin zivot :-))

25.08.17' Rodio se nas mjesec, Bakin život ;-))

(odgovor članu klemzi)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Kariotip
8.10.2013 18:08:12   
Mirkica
And_Bec me razumijem se u gene niti sto , ali uzdaj se u BOga i bice sve uredu , nadam se da nit jedna niti druga necete dozivjeti ni blizu slicno, zelim vam zive zdrave bebice s Bozijom pomoci user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Andy_Bec23)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Kariotip
5.3.2014 18:02:21   
miccie
Draga Andy, izvini ako cu te uznemiriti svojim pitanjem. Naime, ja sam se porodila 05.02. ove godine u 34. sedmici, rodila sam mrtvu bebu. Beba je imala malformacije, jos uvijek cekamo nalaz obdukcije. Inace, trudnoca je do 30. sedmice bila savrsena, sve za 5, i odjednom se pojavio polihidramnion, bebi nije bilo spasa. Voljela bih da se cujemo na PP, naravno ako tebi to nije pretesko.....

(odgovor članu Andy_Bec23)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Kariotip
5.3.2014 20:47:05   
Vanne
Miccie imas privatnu poruku...

_____________________________

02. 07. 2014. 18:56 Sarah.....zjenica oka moga....

(odgovor članu miccie)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Kariotip
6.3.2014 19:45:46   
Andy_Bec23

IZVORNA PORUKA: miccie

Draga Andy, izvini ako cu te uznemiriti svojim pitanjem. Naime, ja sam se porodila 05.02. ove godine u 34. sedmici, rodila sam mrtvu bebu. Beba je imala malformacije, jos uvijek cekamo nalaz obdukcije. Inace, trudnoca je do 30. sedmice bila savrsena, sve za 5, i odjednom se pojavio polihidramnion, bebi nije bilo spasa. Voljela bih da se cujemo na PP, naravno ako tebi to nije pretesko.....



Draga miccie jako mi je zao cuti ovo, mnogo me pogodilo... Naravno da se mozes javiti... Drzi se draga uz tebe smo

_____________________________

Andjeo broj 1 (8 nedelja)

Anna Lina 12.04.13'-12.04.13' uvjek u nasim srcima

16.12.14' Rodilo se nase sunce, mamin zivot :-))

25.08.17' Rodio se nas mjesec, Bakin život ;-))

(odgovor članu miccie)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Kariotip
14.4.2014 23:15:13   
miks
Da li je ikao radio mariotip van BIH?
Meni je dr rekao da kariotip ki rade kod nas nije detaljan...gdje dalje da idem?!

(odgovor članu Andy_Bec23)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Kariotip
15.4.2014 19:28:18   
kokouli
Ja stvarno ne znam ko to kaze da se ne radi kako treba kariotip u BIH ,mislim van pameti stvarno .I sto bi neko iz svoje drzave radio drugdje to je vrlo skupa analiza ,ne znam .Mislim da tu uglavnom nema gresaka .

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Kariotip
15.4.2014 19:29:18   
kokouli

IZVORNA PORUKA: miks

Da li je ikao radio mariotip van BIH?
Meni je dr rekao da kariotip ki rade kod nas nije detaljan...gdje dalje da idem?!

Jel ti za sebe radis kariotip ,ili i ti i muz ,ne shvatam te kad ovo pitas ,izvini .

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Kariotip
16.4.2014 0:06:18   
miks
Za obadvoje...rekao mi dr duvanovic da to uradimo jer sumnja na isti razlog spontanih libacaja...
prosli put se nista nije mjerilo vec samo konstatovano prestanak srcane akcije...sada je konstatovana anomalije kostiju i prestanak srcane akcije...prvi put 13 secmica sada 15....

(odgovor članu kokouli)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Kariotip
16.4.2014 15:11:42   
AAvalon
miks, kariotip je koliko ja znam poprilicno skup. cinjenica jeste da kod nas vjerovatno rade osnovne analize (aneuplodije tj. broj hromozoma i sl.) dok u inostranstvu rade i naprednije (delecije, translokacije i sl.). ako se dobro sjecam, ti imas jedno dijete, ti i muz imate uredne kariotipe (barem po ovom nasem nalazu). ne mora znaciti da ti je kariotip razlog dva gubitka. prvi je mozda bio radi trombofilije, drugi radi necega drugog. naravno, nagadjam, ali samo ne zelim da se nakacis na jedan razlog. i na kraju krajeva, ako je problem u kariotipu, tu nema lijeka, nemas drugog izbora nego ili pokusavati u nadi za dobrim ishodom ili eventualno otici na IVF sa PGD-om, i tu ti nije garantovano da ce testiranje naci genetski problem. trebas razmisliti da li imate sredstva i volju za takvo nesto. a sanse za pozitivan ishod su statisticki iste i sa jednom i sa drugom metodom.

trebas shvatiti da je kariotip samo pogled na CIJELE hromozome, ne daje nikakve informacije o manjim promjenama tipa tackastih mutacija koje mogu biti pogubne, vec samo informaciju o cijelim hromozomima. ako je kariotip uredan, to ne iskljucuje genetske aberacije i anomalije. to je jako povrsna informacija, i sa njom ne mozes puno. ja se na tvom mjestu ne bih puno zamarala trazeci kariotipizaciju po inostranstvu, pokusala bih se oporaviti psihicki i fizicki i eventualno potraziti bolje ljekare za tretman trombofilije. zelim ti sve najbolje, a ako ti bude trebala dodatna pomoc oko kariotipa u inostranstvu, i to cemo se potruditi da ti pomognemo user posted image

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Kariotip
16.4.2014 17:21:15   
miks
Hvala ti na detaljnom odgovoru...to mi puno znaci.
Ja prvom cekam nalaze ciscenja..znaci placente i plodne vode pa cu dalje odluciti...ako bude do genetike mozda odem do turske da se raspitam i eventualno pgd moze biti opcija ako je nesto nadjeno kod bebe sto se potvrdi da i mi nosimo a moze se pgd om iskljuciti...vidjet cemo...ovo ljeto cemo se malo posvetiti tome.
Najvjerovatnije cemo pokusati prirodno pa sta bude....vidjet cemo jos.
Ako znate gdje rade detaljnije kariotipe napisite. Ja sam planirala pitati ove kod nas.


IZVORNA PORUKA: AAvalon

miks, kariotip je koliko ja znam poprilicno skup. cinjenica jeste da kod nas vjerovatno rade osnovne analize (aneuplodije tj. broj hromozoma i sl.) dok u inostranstvu rade i naprednije (delecije, translokacije i sl.). ako se dobro sjecam, ti imas jedno dijete, ti i muz imate uredne kariotipe (barem po ovom nasem nalazu). ne mora znaciti da ti je kariotip razlog dva gubitka. prvi je mozda bio radi trombofilije, drugi radi necega drugog. naravno, nagadjam, ali samo ne zelim da se nakacis na jedan razlog. i na kraju krajeva, ako je problem u kariotipu, tu nema lijeka, nemas drugog izbora nego ili pokusavati u nadi za dobrim ishodom ili eventualno otici na IVF sa PGD-om, i tu ti nije garantovano da ce testiranje naci genetski problem. trebas razmisliti da li imate sredstva i volju za takvo nesto. a sanse za pozitivan ishod su statisticki iste i sa jednom i sa drugom metodom.

trebas shvatiti da je kariotip samo pogled na CIJELE hromozome, ne daje nikakve informacije o manjim promjenama tipa tackastih mutacija koje mogu biti pogubne, vec samo informaciju o cijelim hromozomima. ako je kariotip uredan, to ne iskljucuje genetske aberacije i anomalije. to je jako povrsna informacija, i sa njom ne mozes puno. ja se na tvom mjestu ne bih puno zamarala trazeci kariotipizaciju po inostranstvu, pokusala bih se oporaviti psihicki i fizicki i eventualno potraziti bolje ljekare za tretman trombofilije. zelim ti sve najbolje, a ako ti bude trebala dodatna pomoc oko kariotipa u inostranstvu, i to cemo se potruditi da ti pomognemo user posted image


(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Kariotip
18.4.2014 20:33:10   
kokouli
Ja ti isto zelim da se oporavis ,draga miks i fizicki i psihicki ,i da odes npr.kod hematologa dr.Dizdarevic je bas dobra kad je u pitanju trombofilija ,ako mozes doci do nje na klinickom centru ne bi bilo lose .Puno te pozdravljam .

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Kariotip
19.4.2014 0:21:31   
miks
ja sam bas i isla kod nje ali nisam stekla dojam da ona ista zna o tome iskreno..


IZVORNA PORUKA: kokouli

Ja ti isto zelim da se oporavis ,draga miks i fizicki i psihicki ,i da odes npr.kod hematologa dr.Dizdarevic je bas dobra kad je u pitanju trombofilija ,ako mozes doci do nje na klinickom centru ne bi bilo lose .Puno te pozdravljam .


(odgovor članu kokouli)
Neposredna veza do poruke: 15
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *